Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?


David Collier 2020-06-25


Jest tak wiele ignorancji na temat Izraela i Izraelczyków. Nienawidzący Izraela opowiadają tak wiele kłamstw, a przecież czasami prawda jest tak prosta i gapi się każdemu w oczy.  


Kim są Izraelczycy? Lubię indywidualne podejście, pomyślałem więc, że zabiorę was na wycieczkę, byście kilkoro z nich spotkali.


Abraham KirjatiAbraham Kirjati miał 8 lat, kiedy w 1929 roku Arabowie zmasakrowali Żydów w Hebronie. Jego wujek wyszedł z domu i był jednym z zamordowanych. Jest potomkiem Żydów, którzy uciekli przed hiszpańską inkwizycją i osiedli najpierw w Safed a potem w Hebronie.


Eden AleneEden Alene jest kandydatką Izraela do konkursu piosenki Eurowizji. Urodziła się w Jerozolimie, ale jej rodzice przybyli z Etiopii, uciekając przed prześladowaniami. Jest około 130 tysięcy Izraelczyków etiopskiego pochodzenia.


Elinor JosephElinor Joseph jest chrześcijańską izraelską Arabką. Służy w jednostce bojowej w izraelskiej armii. Elinor urodziła się we wsi Dżisz w północnym Izraelu. Jest jedną z około 177 tysięcy chrześcijan żyjących w Izraelu – jedynym kraju w regionie, który ich chroni.


Jaakow HorowitzJaakow Horowitz urodził się w Aleksandrii w Egipcie w latach 1930. Jego rodzina miała tam dobrze prosperujące przedsiębiorstwo. W 1956 roku zostali aresztowani i powiedziano im, by przepisali cały swój majątek na państwo i dano im kilka dni na opuszczenie kraju. Wydalono ich i przybyli do Izraela jako uchodźcy.


RuthRuth przeżyła Holocaust. Wyskoczyła z pociągu, który jechał do obozu i dołączyła do partyzantów, by walczyć z nazistami. Tutaj jest ze swoją wnuczką, Opal – oficerem armii izraelskiej. Jedną z tych, którzy bronią Żydów, by zapewnić, że nic podobnego nie zdarzy się nigdy więcej.


Pe’er TasiPe’er Tasi jest znanym izraelskim piosenkarzem. Jego muzyka jest we „wschodnim” stylu Mizrachi. Rodzina Tasiego pochodzi z Jemenu, skąd, podobnie jak wielu innych, uciekli przed prześladowaniami. Jest około 400 tysięcy Izraelczyków pochodzenia jemeńskiego.


Eli AmirEli Amir Urodził się w Iraku. Jego rodzina uciekła przed prześladowaniami – i był jednym z miliona Żydów w krajach arabskich, wobec których dokonano czystki etnicznej. W Izraelu został znanym, zdobywającym nagrody pisarzem. Jest około 450 tysięcy Izraelczyków irackiego pochodzenia.


Jasmeen Abu FraihaJasmeen Abu Fraiha jest z beduińskiego miasta na pustyni Negew. Większość południowych Beduinów uważa siebie za odrębnych od społeczności północnych Arabów. Jasmeen jest lekarką i założyła NGO, którego celem jest zapobieganie chorobom genetycznym, głównie w społeczności beduińskiej. Jest około 200 tysięcy Beduinów w Negewie w Izraelu.


Menasze AmirMenasze Amir urodził się w Teheranie w Iranie w 1940 roku w prastarej żydowskiej dzielnicy. Opuścił Iran w 1959 roku i przybył do Izraela. Amir nadaje po persku w izraelskim radio. Amir jest jednym z ponad 130 tysięcy Izraelczyków irańskiego pochodzenia.


Ninet TajebOjciec Ninet Tajeb pochodzi z Tunezji. Jej matka jest Marokanką/Algierką. Jej rodzice dotarli do Izraela osobno, oboje uciekając przed prześladowaniami. Ninet jest znaną muzyczką, pieśniarką, kompozytorką, DJ, modelką i aktorką. Jest około 10 tysięcy Izraelczyków tunezyjskiego pochodzenia.


Gadeer Kamal-MreehGadeer Kamal-Mreeh jest izraelską Druzyjką. Jest polityczką i dziennikarką. Jej partia, Niebiesko-Biali, jest w rządzie. Była pierwszą druzyjską polityczką w Izraelu, która została posłanką do Knesetu.


Natan SzaranskiNatan Szaranski urodził się w Związku Radzieckim. Jako Żyd, któremu odmówiono prawa emigracji ze Związku Radzieckiego spędził 9 lat w radzieckim więzieniu. Był pierwszym więźniem politycznym uwolnionym przez Gorbaczowa. Kiedy Związek Radziecki wreszcie otworzył bramy, uciekł milion Żydów. Szaranski został znanym izraelskim politykiem.  


Sarah AbrahamSarah Abraham jest izraelską kick bokserką. w 2014 roku wygrała Światowe mistrzostwa kobiet w boksie tajskim. Urodziła się w Indiach i przybyła do Izraela po zamachach w Bombaju w 2008 roku. Jest około 85 tysięcy Żydów indyjskiego pochodzenia w Izraelu.  


Beram KajalBeram Kajal jest izraelskim muzułmaninem. Kajal jest znanym piłkarzem i gra dla Brighton & Hove Albion. Gra na międzynarodowym poziomie od 2008 roku, z do chwili obecnej 44 spotkaniami granymi w Izraelu. Jest ponad 1,5 miliona Arabów w Izraelu.


Natan AbergilNatan urodził się w Izraelu, ale jego rodzina jest z Maroka. Uciekli przed prześladowaniami wraz z niemal wszystkimi Żydami z Maroka. W Izraelu milion Żydów ma marokańskie dziedzictwo. Natan osiadł w Ejlacie, gdzie ma przedsiębiorstwo. Miał troje dzieci. Jego najstarszego syna, Assafa, zabili palestyńscy terroryści w pobliżu Gazy w 2003 roku.


Malka ZakenMalka Zaken mieszka w Tel Awiwie. Ma 92. Urodziła się w Grecji i w wieku 12 lat była deportowana przez nazistów do Auschwitz. Pochodzi z dużej rodziny. Niemal wszyscy zginęli w Holocauście. Numer Malki Zaken w Auschwitz: 79 679. Stworzyła nowa rodzinę w Izraelu i ma troje dzieci.


Daniel GalDaniel Gal urodził się w Algierii. Kiedy miał 5 lub 6 lat wyrzucono go ze szkoły ponieważ był Żydem. Jego ojciec stracił pracę, państwo konfiskowało żydowskie przedsiębiorstwa. Rodzina uciekła do Izraela przed ciężkimi prześladowaniami.


Benjamin CedakaBenjamin Cedaka urodził się w Nablusie w 1944 roku. Jest Samarytaninem i Starszym w tym wyznaniu mniejszościowym. Benjamin wykłada na całym świecie o izraelskich Samarytanach. Podobnie jak inne religie, takie jak Bahajowie i Karaici, którzy mają swoje kwatery główne w Izraelu, są tu wolni od wszelkich prześladowań.  


Salim JoubranSalim Joubran jest chrześcijaninem maronitą (Aramejczykiem). Urodził się w 1947 roku w Hajfie. Salim Joubran został mianowany sędzią Sądu Najwyższego w Izraelu w 2004 roku. Był również zastępcą przewodniczącego Sądu Najwyższego. Niedawno przeszedł na emeryturę.


Gil HowawGil Howaw urodził się w Izraelu w 1962 roku. Jego pra-pradziadek, Eliezer Ben-Jehuda, przybył do osmańskiej Jerozolimy w 1881 roku z Imperium Rosyjskiego, na dziesięciolecia zanim Brytyjczycy zdobyli te tereny. Ben-Jehuda był ojcem nowoczesnego hebrajskiego, a brat pradziadka Gila, Itamar Ben-Zion Ben-Awi, był pierwszym rodzimym użytkownikiem języka hebrajskiego w nowożytnych czasach.


Eli MaromEli Maron urodził się w moszawie w Izraelu. Jego matka była Chinką. Jego ojciec był uchodźcą, uciekającym przed nazistami. Eli Maron dowodził izraelską marynarką w latach 2007-2011.


Sabrin SaadiSabrina Saadi jest religijną muzułmanką z Basmat Tab’un, głównie beduińskiego miasta na północy Izraela. Sabrina jest majorem w izraelskiej policji i pracuje jako starszy śledczy w młodzieżowej dywizji Kafr Kanna. Skupia się na przestępstwach przemocy i przestępstwach internetowych.


Icchak JosefIcchak Josef urodził się w Izraelu w 1952 roku. Jest naczelnym rabinem sefardyjskim. Icchak jest synem rabina Owadii Josefa, byłego rabina naczelnego Izraela. Owadia urodził się w Iraku. Jest ponad milion charedim (ultra-ortodoksów) w Izraelu.


Miriam HalibiMiriam Halibi (nazwisko zmienione dla chronienia tożsamości) urodziła się w Aleppo w Syrii. Wraz z dwiema córkami Miriam przeszmuglowano ją z Aleppo w 2015 roku, kiedy zbliżało się ISIS. Rodzina Halibi dołączyła do 150 tysięcy Izraelczyków, których rodziny uciekły wcześniej z Syrii przed prześladowaniami w XX wieku.  


Jonathan ElchouryJonathan Elchoury urodził się w Libanie. Jest gejem, chrześcijańskim Libańczykiem, uchodźcą. Jonathan i jego rodzina zostali zmuszeni do ucieczki z Libanu – uciekali przed zemstą Hezbollahu. Obecnie, w Izraelu, Jonathan objeżdża kampusy na Zachodzie, obalając kłamstwa, które opowiadają izraelożercy.

 

Można to ciągnąć dalej. Są izraelscy Żydzi z Libii, Turcji i Libanu. Uciekali przed prześladowaniami wszędzie, nawet z takich miejsc jak maleńki Bahrajn. Żydowscy uchodźcy pochodzą z całego świata. Ponad 100 tysięcy przybyło z Ameryki Łacińskiej. Milion z powodu czystki etnicznej Żydów w krajach arabskich.


Ponadto, ponieważ Żydzi zawsze żyli na tych terenach, istnieją starożytne społeczności, które od zawsze żyły na tej ziemi.


Antyizraelska propaganda chce, byście myśleli, że dzisiaj Izraelczycy są wszyscy religijnymi Żydami z Ameryki, ale to jest wierutne kłamstwo. Tylko nieco ponad 100 tysięcy pochodzi z USA. W rzeczywistości, jest więcej Izraelczyków, którzy przenieśli się do USA niż odwrotnie.


Ale wystarczy ta lista. Kim są Izraelczycy? Teraz znacie prawdę.


Israelis

21 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

David Collier

Brytyjski badacz i bloger zajmujący się (głównie) badaniem antysemityzmu w brytyjskich organizacjach i w brytyjskich mediach.