Prawda

Środa, 20 października 2021 - 09:21

« Poprzedni Następny »


Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?


Jonathan S. Tobin 2020-05-09

Izraelski ojciec-założyciel i pierwszy premier, David Ben-Gurion, deklaruje niepodległość pod dużym portretem Theodora Herzla, założyciela nowoczesnego syjonizmu. Zdjęcie: Wikimedia Commons.
Izraelski ojciec-założyciel i pierwszy premier, David Ben-Gurion, deklaruje niepodległość pod dużym portretem Theodora Herzla, założyciela nowoczesnego syjonizmu. Zdjęcie: Wikimedia Commons.

Po 72 latach wielu traktuje jego istnienie jako oczywistość. Pamiętając jednak, jak wielu nadal życzy mu śmierci, warto pomyśleć o tym, jak niebezpieczne byłoby życie dla Żydów bez niego. 

 

To, co uczeni lubią nazywać alternatywną historią, jest fikcją dla tych, którzy wolą zastanawiać się nad konsekwencjami, gdyby sprawy przyjęły inny obrót w przeszłości niż zgadywać przyszłość. Takie scenariusze „co by było gdyby” są w programach telewizyjnych, takich jak “Człowiek z Wysokiego Zamku”, w którym wyobrażone jest życie po zwycięstwie Niemców i Japończyków w II wojnie światowej, lub “The Plot Against America”— dramatyzacji powieści Phillipa Rotha, w której izolacjoniści pod wodzą Charlesa Lindbergha, wstrzymują Amerykę przed przystąpieniem do wojny, a potem organizują sponsorowany przez państwo antysemityzm w Stanach Zjednoczonych.  


Kiedy jednak Izrael obchodził w tym tygodniu 72. urodziny należy wspomnieć, że bardzo wielu ludzi przez cały ten czas pragnęło, by był inny wynik wojny o niepodległość 1948-49. U sedna narracji nakby czyli “katastrofy” i podstawowej zasady palestyńskiego nacjonalizmu jest wiara, że stworzenie Izraela było zbrodnią, którą powinno się było powstrzymać i bez której świat byłby dużo lepszy. Debata o przyszłości Zachodniego Brzegu często powoduje, że obserwatorzy tracą z oczu fakt, że podstawowym żądaniem izraelożerców nie jest palestyńskie państwo obok mniejszego Izraela, ale w miejsce Izraela.

 

Jak wyglądałby świat bez Izraela?


Jedna propozycja pochodzi od powieściopisarza Michaela Chabona w jego powieści z 2007 roku, The Yiddish Policemen’s Union. Autor wyobraża sobie świat, w którym Stany Zjednoczone otwarły bramy dla europejskich Żydów i pozwoliły im stworzyć ojczyznę w części Alaski, gdzie językiem mieszkańców jest jidysz. W alternatywnej historii Chabona państwo Izrael zostało pokonane w zaledwie trzy miesiące po utworzeniu w 1948 roku. Akcja książki toczy się wokół morderstwa związanego z mesjańskimi ekstremistami, którzy chcą wysadzić w powietrze Wzgórze Świątynne i stworzyć inne państwo żydowskie.


Przy jego wrogości wobec rzeczywistego Izraela – czemu wyraźnie dał wyraz w mowie inauguracyjnej w reformowanym seminarium rabinicznym w 2018 roku – nie trudno jest zrozumieć jego zainteresowanie światem, który nie powstał. Od publikacji tej powieści Chabon czasami ostro występował przeciwko Izraelowi, ale przeszedł do innych projektów, gdzie używa swojej wyobraźni, by promować mniej destrukcyjne wizje, jak w roli producenta najnowszej, odnoszącej sukcesy, edycji telewizyjnej franczyzy “Star Trek”.


Nie potrzebujemy jednak pisarza kalibru Chabona lub gorączkowej wyobraźni antysyjonistycznych propagandzistów z Gazy, Ramallah lub Teheranu, by wiedzieć, jak wyglądałby świat, gdyby Izrael przegrał Wojnę o Niepodległość.


Gdyby wysiłek syjonistów zawiódł, nie byłoby niepodległego państwa arabskiego na terytorium tego, co było Brytyjskim Mandatem Palestyny. Tamtejsi Arabowie sprzeciwiali się głosowaniu w ONZ nad podziałem terytorium między państwo żydowskie i państwo arabskie. Gdyby nowonarodzony Izrael został pokonany, byłoby to dzięki staraniom cudzoziemskich najeźdźców: dowodzonego przez Brytyjczyków Legionu Arabskiego z terytorium, które wówczas nazywało się Transjordanią, jak również sił Egiptu i Syrii. Były Mandat zostałby podzielony między nich.


Palestyńscy Arabowie mogą łudzić się, że świat bez Izraela byłby ponownie odkrytym rajem, ale jego stworzenie służyło jako rodzaj hamulca wobec barbarzyństwa sąsiadujących dyktatorów i monarchów. Arabowie w Izraelu mają demokratyczne prawa, jakich nie mają ich sąsiedzi. I, by skomplikować sprawy, ani Europie, ani Stanom Zjednoczonym nie byłoby łatwiej znajdować przyjaciół w regionie, gdyby nie było Izraela.


Ani też nie potrzebujemy wiele wyobraźni, by zrozumieć, co taka klęska oznaczałaby dla 600 tysięcy Żydów, którzy żyli w tym kraju. W każdej sytuacji, gdzie Arabom udało się pokonać żydowskich obrońców podczas walk, wynik był zawsze ten sam. W najlepszym wypadku Żydów wyganiano z ich domów. W najgorszym, masakrowano ich, jak w wypadku Kfar Ecjon, osiedla w Judei zdobytego przez Legion Arabski i miejscowych arabskich wojowników.


W rzeczywistej wojnie setki tysięcy Arabów uciekło ze swoich domów – większość pod wpływem błędnego wyobrażenia, że Żydzi zrobią im to, co oni zamierzali zrobić Żydom. Gdyby wynik wojny był inny, oznaczałoby to kolejny Holocaust, a jacykolwiek Żydzi, którzy by to przeżyli, byliby traktowani jako dhimmi, obywatele drugiej klasy, bez równych praw, a ich miejsca święte byłyby zbezczeszczone i nie mieliby do nich dostępu.


Wpływ na życie żydowskie byłby jednak dużo większy.


Stworzenie Izraela zmieniło życie wszystkich Żydów na świecie, niezależnie od tego, czy byli syjonistami lub czy byli religijni. Pozwoliło każdemu odzyskać godność i czuć się bezpieczniej. A dalsze trwanie Izraela doprowadziło do powstania ruchu wśród milionów Żydów w byłym Związku Radzieckim i żądania swoich praw po pół wieku ucisku.  


Choć niepokoimy się odrodzeniem antysemityzmu w dzisiejszym świecie, w którym Izrael zastąpił Żydów jako przedmiot wszystkich antyżydowskich stereotypów i jako kozioł ofiarny, bez Izraela los współczesnych Żydów byłby nieporównanie gorszy. Ci, którzy dorośli w świecie po 1948 roku, po prostu nie mają pojęcia, jak bardzo zmienił się sposób myślenia o Żydach i traktowania ich. Izrael nie był jedynie miejscem ucieczki dla ocalałych z Holocaustu i niemal miliona Żydów ze świata arabskiego i muzułmańskiego, którzy szukali wolności; stworzenie domu dla narodu żydowskiego ułatwiło także Żydom życie, jeśli postanowili pozostać w Diasporze.   


Dla krytyków Izrael jest rozczarowaniem, ponieważ nie dorasta do nierealistycznych standardów moralności, niespełnianych przez żadną demokracje w stanie wojny, w jakim był w każdym momencie tych 72 lat. Rzeczywisty Izrael pozostaje jednak jedyną demokracją na Bliskim Wschodzie, jak również oazą dla sztuki i nauki oraz “narodem start-upów”, krajem będącym w czołówce rozwoju w tak wielu dziedzinach nauki.


Izrael jest światłem przewodnim wolności dla Żydów na całym świecie, jak również gwarantem, że cykle nienawiści, ucisku i rzezi, które charakteryzowały żydowską historię przez dwadzieścia stuleci, wreszcie skończą się. I dlatego zasługuje na poparcie wszystkich przyzwoitych ludzi – Żydów i nie-Żydów. Podczas gdy zanurzony w fantazji świat antysemityzmu może marzyć o świecie, w którym Izrael nigdy nie istniał, nadzieja na unicestwienie jedynego żydowskiego państwa na planecie jest przejawem nienawiści, a nie tylko zabawą w science fiction.What would the world be like with no State of Israel?

JNS.Org, 27 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 220 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk