Prawda

Niedziela, 25 października 2020 - 21:02

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu


Vic Rosenthal 2020-06-29


Przez dziesięciolecia wielu ludzi nawoływało do “rozwiązania w postaci dwóch państw”. Izraelska lewica, amerykański establishment, nawet przywódcy Autonomii Palestyńskiej utrzymywali, że tego chcą. Niektórzy lubili powtarzać, że “wszyscy wiedzą, jakie jest rozwiązanie” i że trzeba tylko dopracować kilka drobnych szczegółów – jak, dokładnie, podzielić Jerozolimę; jak wynagrodzić arabskich “uchodźców” (którzy w większości nie są uchodźcami), którym przez wszystkie te lata obiecywano, że “powrócą”; jak podzielić ziemię tak blisko linii zawieszenia broni, która nigdy nie była pomyślana jako granica, jak to tylko możliwe; i jak wykonać czystkę etniczną Żydów z tak zwanego „Zachodniego Brzegu” po raz drugi od 1948 roku.

Przed nastaniem ONZ, kiedy kraj zdobywał terytorium podczas wojny, zatrzymywał je, jeśli druga strona (lub ktokolwiek inny) nie odbierał go ponownie siłą. Założyciele ONZ uważali jednak, że ludzkość musi stać się bardziej dojrzała. Nabywanie terytorium przez agresję zostało zakazane, a chociaż narodowa samoobrona była dozwolona, nieprzychylnie patrzono na zmianę granic – nawet jeśli można było pokazać, że „nabycie” było w rzeczywistości przywróceniem nielegalnie przechwyconej ziemi prawowitego właściciela. (A szczególnie jeśli było to na korzyść Żydów.)


Po wojnie sześciodniowej Rada Bezpieczeństwa ONZ zaproponowała kompromis, słynną Rezolucję 242. Wielkie mocarstwa, które w owych dniach dominowały ONZ, uważały, że byłoby niesprawiedliwością pozwolenie na to, by Arabowie doznali całkowitej porażki, na jaką zasłużyli, więc zaproponowały, by Izrael oddał terytorium, jakie zdobył, w zamian za “pokój w bezpiecznych i uznanych granicach, wolnych od zagrożeń i aktów przemocy”. Jak gdybyśmy nie zasługiwali na to od samego początku!

 

Początkowo Arabowie w ogóle odmówili rozmawiania. W końcu jednak, kiedy Palestyńczycy zastąpili Jordanię jako proponowani odbiorcy Judei i Samarii, zgodzili się. Nie ma problemu, powiedzieli: po prostu anulujcie skutki wojny, dajcie nam każdy centymetr [waszej] ziemi, która przez 19 lat była pod jordańskim panowaniem, włącznie z wschodnią Jerozolimą i [nawiasem mówiąc] pozwólcie milionom Arabów, którzy podobno są potomkami uchodźców z 1948 roku na zmianę demograficznej równowagi w waszym kraju, żeby była tam większość arabska.


To było “rozwiązanie w postaci dwóch państw”, które Palestyńczycy byli skłonni zaakceptować. Nie kompromis, ale całkowite odwrócenie wyniku wojny oraz to, co szybko stałoby się także odwróceniem wyniku wojny o niepodległość. To właśnie ma dzisiaj na myśli Mahmoud Abbas, kiedy mówi o „rozwiązaniu w postaci dwóch państw”.  


Bardziej odpowiedzialne segmenty izraelskiej lewicy i niektórzy inni zwolennicy “dwóch państw” mają dość rozsądku, by sprzeciwiać się żądaniu prawa powrotu. Jednak mniej lub bardziej akceptują resztę palestyńskiego programu.


Dlaczego więc nigdy nie został wprowadzony w życie?


Głównym powodem było to, że Palestyńczycy, widząc sukces swoich starań propagandowych na Zachodzie, wierzyli, że czas jest po ich stronie i że w końcu “międzynarodowa społeczność” zmusi Izrael, by dał im wszystko, czego chcą, włącznie z prawem powrotu.   Sprzeciwiali się izraelskim żądaniom obecności w Dolinie Jordanu, palestyńskiej demilitaryzacji, uznaniu państwa narodu żydowskiego i oczywiście, odrzuceniu prawa powrotu.


Prawdopodobnie udałoby im się, gdyby nie dwie rzeczy: zmiana na rynku energetycznym, która zredukowała zależność świata od ropy naftowej z Zatoki i zrozumienie przez państwa sunnickich Arabów, że tylko Izrael – nie USA ani Europa – przeciwstawia się ekspansjonistycznemu Iranowi. Nagle znaczna część powietrza uszła z palestyńskiego balonu.


I jest to dobre, ponieważ takie rozwiązanie w postaci dwóch państw, jakie chciała narzucić administracja Obamy (nawet bez prawa powrotu), postawiłoby Izrael w niemożliwej sytuacji, z niedającymi się obronić granicami i – ostatecznie, jeśli nie natychmiast – tuż obok terrorystycznego państwa dziesięciokrotnie bardziej niebezpiecznego niż rządzona przez Hamas Gaza. Czystka etniczna, którą Izrael zostałby zobowiązany do wykonania na samym sobie, nawet gdyby zatrzymał główne “bloki osiedli” w pobliżu Zielonej Linii, rozdarłyby kraj.


W samą porę pojawił się Donald Trump ze swoją „Umową Stulecia”. Jest to tylko nieco inne „rozwiązanie w postaci dwóch państw”, takie, które jest bliższe  wizji autorów Rezolucji 242 i które przynamniej tworzy dające się obronić granice. Zwolennicy „dwóch państw” powinni je kochać, ale tego nie robią.


Oczywiście, Palestyńczycy sprzeciwiają się temu, ale dla mnie interesujące jest to, że izraelska lewica, amerykański Reform Movement i tak wielu domniemanych umiarkowanych uznaje to za nie do przyjęcia. Sprzeciwiają się “aneksji”, ale nie potrafią wyjaśnić, dlaczego linia zawieszenia broni, co do której obie strony zgodziły się, że nie ma żadnego politycznego znaczenia, jakoś zdobyła to znaczenie, kiedy Jordania utraciła nielegalnie okupowaną Judeę i Samarię, w której dokonała czystki etnicznej Żydów. Sprzeciwiają się “jednostronnemu działaniu”, ale około 30 lat rozmów Izraela z OWP powinno było w wystarczającym stopniu pokazać, że nie będzie obopólnej zgody. I nie sądzę, że uświadamiają sobie, jak wyglądałoby wyrzucanie 100 tysięcy Żydów z ich domów.

 

Obecnie są olbrzymie naciski na Netanjahu, by nie rozciągał izraelskiego prawa na Dolinę Jordanu ani na żydowskie społeczności w Judei i Samarii. Haszymidzki król Jordanii jest ostro przeciwny lub tylko udaje. Wie, że jeśli będzie wyglądał na słabego, agresywnie antyizraelscy Palestyńczycy, którzy stanowią większość społeczeństwa Jordanii, mogą zdestabilizować jego rząd (i go wykopać). Równocześnie jednak znacznie bardziej wolałby mieć za plecami Izrael niż palestyńskie państwo, które wbiłoby mu nóż w plecy, jak to próbował zrobić Arafat w 1970 roku. Od innych sunnickich państw arabskich wymaga się, by wydawały właściwe dźwięki, ale nieszczególnie kochają one OWP, pamiętając, że ta organizacja popierała inwazję Saddama Husajna na Kuwejt i atakuje Arabię Saudyjską. Jestem pewien, że gdyby jutro zniknął Iran, powróciliby do prób zlikwidowania Izraela, ale obecnie nas potrzebują.  


Także Unia Europejska sprzeciwia się planowi Trumpa. Niewiele jednak mogą powiedzieć lub zrobić prawnie, moralnie i praktycznie. To jest przekleństwo, jakie narzuciła europejska historia kolonializmu i ludobójstwa.  


Palestyńczycy grozili kolejną intifadą, IDF jednak będzie przygotowane i Palestyńczycy to rozumieją. W każdym razie zwykli Palestyńczycy mają dość skorumpowanej Autonomii Palestyńskiej. Prawdopodobnie nie wyjdą i nie będą narażali życia za ludzi, którzy bezlitośnie ich okradają (wideo), szczególnie w reakcji na działanie Izraela, które ma niewielki realny wpływ na ich życie.  

 

Iran i Hezbollah także nam grożą. Nie jest to jednak związane z tym, co robimy w Judei i Samarii. Irański reżim jest oddany idei zniszczenia Izraela. Zaatakuje nas niezależnie od tego, czy wierzy, że mu się uda (chyba że my uderzymy pierwsi; ale to jest inna sprawa).


Plan Trumpa jako całość ma wiele problematycznych aspektów. Niemniej są to w rzeczywistości pojęciowe ramy bardziej niż konkretny plan działania. Izrael nie musi „podpisać i zgodzić się na wszystko”, szczególnie że tak wiele pozostaje niezdefiniowane. Jednostronne działanie rozciągnięcia izraelskiego prawa na żydowskie społeczności i na Dolinę Jordanu zabrałoby Dolinę Jordanu ze stołu negocjacyjnego, jak również utrudniłoby przyszłym rządom zgodę na wydalenie żydowskich mieszkańców z Judei i Samarii. Może chronić niektóre społeczności przed zburzeniem na życzenie Sądu Najwyższego.   


Czy USA zgodzą się na uznanie naszego kroku bez naszej definitywnej zgody na uznanie reszty programu? No cóż, w prawnym sensie nie ma tu niczego do “uznawania”. Nie ogłaszamy państwa i nie “anektujemy” niczego, czego już w uzasadniony sposób nie posiadamy. To jest wewnętrzna sprawa izraelska.


W każdym razie jednak, dlaczego USA miałyby wyrażać dezaprobatę wobec pierwszego kroku Izraela do zrealizowania planu zaproponowanego przez ich prezydenta, który jest realną szansą na przerwanie impasu trwającego od 1967 roku?


Now is the Time to Break the Israeli Palestinian Stalemate

21 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 173 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk