Prawda

Poniedziałek, 8 marca 2021 - 13:13

« Poprzedni Następny »


Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej


Liat Collins 2021-02-12

Republikańska kongresmenka Marjorie Taylor Greene (Zdjęcie: wikipedia)
Republikańska kongresmenka Marjorie Taylor Greene (Zdjęcie: wikipedia)

Czułam się bardzo zagubiona w tym tygodniu. Całymi dniami moje konta mediów społecznościowych wypełniały komentarze o laserach z przestrzeni kosmicznej, a ja nie rozumiałam dowcipu. Potem, kiedy do mnie dotarło, zrozumiałam, że to nie jest śmieszne – chociaż humor jest tradycyjnym żydowskim mechanizmem obronnym. Post na Facebooku z listopada 2018 roku republikańskiej kongresmenki, Marjorie Taylor Greene (z czasu sprzed jej wyboru na urząd), wepchnął zwrot i hasztag “żydowskie lasery” do Twitteroprzestrzeni, cyberprzestrzeni i do publicznego dyskursu.

W tym poście, znalezionym przez Media Matters, Greene, która teraz jest debiutującą przedstawicielką Georgii, snuła teorię, że rodzina bankierska Rothschildów brała udział w rozpętaniu pożarów w Kalifornii, używając laserów z przestrzeni kosmicznej. Według jej  pokrętnego rozumowania, bankierzy Rothschildowie (a równie dobrze można to odczytać jako po prostu “Żydzi”) umyślnie powodowali pożary, by zgarnąć zyski z manipulacji akcjami na giełdzie w zmowie z Pacific Gas i Electric Company.

 

Greene, nie najjaśniej płonąca gwiazda, mogła z łatwością rozpalić paskudny incydent przez jej nieustanne, nienawistne teorie spiskowe.

 

Jej uwagi rozeszły się jak ogień na prerii, ale Greene odmówiła wycofania tych słów, nawet po tym, jak została za nie potępiona. Wśród tych, którzy ją potępili, była Republican Jewish Coalition, która wydała oświadczenie: “Jest ona daleko poza głównym nurtem partii Republikańskiej i RJC współpracuje ściśle z Republikańskim kierownictwem Izby Reprezentantów w sprawie następnych kroków”.

 

RJC ma prawo być zaniepokojona. Chociaż jednak Greene jest związana z popierającymi Trumpa zwolennikami teorii spiskowych, QAnon, i szerzyła wiele skandalicznych twierdzeń, dalece nie jest pierwszą osobą, która oskarża żydowską rodzinę bankierską o manipulowanie pogodą. Nie była nawet pierwsza w owym roku. W marcu 2018 roku członek Rady Waszyngtonu z ramienia partii Demokratycznej, Trayon White Sr., zamieścił wideo opadów śniegu na stolicę USA, w którym słychać jego głos, mówiący:

“Człowieku, właśnie zaczął padać śnieg, jakby znikąd, dziś rano, człowieku. Lepiej wszyscy uważajcie na tę kontrolę pogody, tę manipulację pogodą. A stolica nadal gada, że ‘Jesteśmy odpornym miastem’. I to jest model oparty na Rothschildach kontrolujących klimat, żeby tworzyć katastrofy naturalne, za które mogą płacić tym, co są właścicielami miasta. Bądźcie ostrożni”.

White później przeprosił, po wybuchu oburzenia, chociaż jest zupełnie inną sprawą, czy rzeczywiście zmienił zdanie. 

 

Jeśli oskarżenia o kontrolowanie pogody przychodzą zarówno ze skrajnej prawicy, jak skrajnej lewicy, nie czyni to, że wynik jest do przyjęcia. Przypomina mi to stary dowcip, że jeśli masz głowę w piecyku, a stopy w lodówce, gdzieś w okolicach pasa będziesz czuł właściwą temperaturę. 

 

Czasami myślę, że winienie Żydów – a szczególnie bogatych Rothschildów – jest jedną z niewielu rzeczy, które łączą ekstremistów z obu stron. Jest tak nie dlatego, że są swoimi biegunowymi przeciwnościami, ale dlatego, że jednoczą się za naszymi plecami w irracjonalnej nienawiści.

 

Rok 2018 musiał być dobrym rokiem dla spisków z Rothschildami: uczestnicząc w sponsorowanym przez ONZ seminarium w Moskwie we wrześniu owego roku, zostałam osobiście oskarżona przez palestyńskiego dziennikarza o to, że jestem częścią żydowskiego spisku kontrolowania światowych mediów i globalnej gospodarki. Najwyraźniej nie pomyślał, że gdybym miała wpływy w bankach i prasie, moje osobiste finanse i dzień pracy wyglądałyby zupełnie inaczej.

 

Powrót do starych spisków Marjorie Greene i Trayona White’a może być barwny, ale dalece nie są to jedyne krążące antysemickie teorie spiskowe. Chociaż te dwie  pochodzą z 2018 roku, nie można ich lekceważyć. Odzwierciedlają trwającą nienawiść – i krwawe oszczerstwa – które na przestrzeni stuleci kosztowały życie bardzo wielu ludzi. Właściwie, tylko przypomnienie ataku, w którym zginęło 11 ludzi w synagodze Tree of Life w Pittsburghu w październiku 2018 roku, powinno jasno pokazać, że mowa nienawiści może mieć zabójcze skutki. Rothschildowie nie kontrolują pogody, ale Żydzi są ofiarami klimatu nienawiści. 

 

Od początku pandemii COVID-19 w zeszłym roku, wszędzie wzrosła liczba przestępstw nienawiści i antysemickie ataki szerzą się jak pożary rzekomo wzniecone przez Rothschildów. Jest równym szaleństwem ignorowanie teorii spiskowych, jak szerzenie ich. 

 

Nienawidzę atmosfery nienawiści. Sceny w Izraelu w niedawnych dniach, kiedy tysiące członków ekstremistycznych, ultraortodoksyjnych (charedi) sekt, tłoczyło się bez masek w procesjach pogrzebowych ich duchowych przywódców, którzy zmarli na COVID-19, choć w bardzo zaawansowanym wieku, wywołały reakcje, które chwilami zakrawały na antysemityzm. 

 

Rabin Meszulam Dowid Sołowiejczyk, głowa Jesziwy Brisk w Jerozolimie i potomek znanej dynastii rabinicznej Sołowiejczyków, zmarł w wieku 99 lat 31 stycznia i około 10 tysięcy ludzi uczestniczyło w pogrzebie. Później, tego samego dnia około 8 tysięcy ludzi uczestniczyło w pogrzebie rabina Icchoka Scheinera, głowy Jesziwy Kamenic, który zmarł w wieku 98 lat.

 

Doprowadzał do wściekłości widok tych mas ludzi podczas lockdownu z powodu COVID, bez respektu dla własnego życia i dla życia innych, z których wielu w efekcie prawdopodobnie zaraziło się tą śmiertelną chorobą. W pierwszych dniach pandemii można było argumentować, że izolujące się społeczności - które nie mają Internetu ani mediów elektronicznych - nie były świadome niebezpieczeństwa takich zgromadzeń, ale przy szybującej w górę śmiertelności w Izraelu z wieloma ofiarami z ultraortodoksyjnego świata, tak już dłużej nie jest.  

 

Wielu ludzi potępiało policję za zaniechanie egzekwowania przepisów lockdownu i za zaniechanie rozproszenia zgromadzeń, ale funkcjonariusze policji słusznie zauważyli, że użycie zdecydowanych taktyk kontroli tłumów na ograniczonej przestrzeni mogło mieć śmiertelne konsekwencje. Dziwne jest to, że wielu z tych, którzy żądali surowszych działań policji przeciwko żałobnikom charedim, krytykowało egzekwowanie prawa, kiedy stosowano je wobec protestujących, którzy łamali warunki pozwoleń na demonstracje w pobliżu rezydencji premiera w Jerozolimie.    

 

Od początku restrykcji w Izraelu w marcu zeszłego roku nie umiem zrozumieć, dlaczego masowe demonstracje są dozwolone, podczas gdy tylko 10 ludzi ma prawo zgromadzić się w modlitwie, także na świeżym powietrzu.

 

Trudno narzekać na generalizacje bez generalizowania, ale kiedy widzę posty w mediach społecznościowych mówiące o „charedich” – wszystkich charedich – jako pasożytach, wzdragam się. Komentarze o tym, jak utraortodoksi nie powinni narzekać na trudności lockdownu, ponieważ wybrali posiadanie dużych rodzin, często w małych mieszkaniach, bez technologicznych środków uczestniczenia w lekcjach przez Zoom, są wyniosłe i pełne potępień.Sugerowanie, że brak mieszkań w kraju może wynikać z tempa wzrostu populacji charedich, było smutne – a przynamniej zasmuciło mnie – i czekałam tylko, że zaraz obwinią charedim en masse za globalne ocieplenie razem z resztą ich grzechów. Charedim są przecież najłatwiej identyfikowalnym rodzajem Żydów. Muszą być częścią spisku Rothschildów.

 

Skutkiem ubocznym nowego koronawirusa wydaje się być pogorszenie się społecznych podziałów: między lewicą i prawicą, religijnymi i niereligijnymi; i zamożnymi i niezamożnymi. Protekcjonalne traktowanie każdego, kto myśli lub działa inaczej niż ty, nie jest pomocne.

 

Nienawiść sama jest wirusem, który może mutować z zabójczymi konsekwencjami. Istnieje potrzeba rozważenia, jakie kroki należy podjąć, by nakłonić ekstremistów ponownie do poszanowania państwa, by tworzyć większą integrację w dzieleniu ciężaru podatników w miejscach pracy i albo wojskowej, albo narodowej służbie społecznej – który to ciężar obecnie ponosi coraz mniejszy odłam izraelskiego społeczeństwa. Takie kroki należy rozważyć racjonalnie i z szacunkiem, nie w porywie chwili i bez protekcjonalności i złośliwości.  

 

Trzeba ochłonąć i przestać podsycać płomienie. Lasery z przestrzeni kosmicznej nie rozpalają pożarów, podżegające słowa robią to. Skrajne warunki pogodowe są niszczące. Ditto atmosfera skrajnej nienawiści. 

 

Lost in space lasers controversy

Jerusalem Post, 4 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1784 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk