Prawda

Wtorek, 2 czerwca 2020 - 17:45

« Poprzedni Następny »


UNESCO, Izrael i kultura jako broń


Paul Shindman 2020-03-01


Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury – UNESCO – twierdzi, że jej misją jest “budowanie pokoju przez międzynarodową współpracę w dziedzinach edukacji, nauki i kultury”. Ta organizacja, która powinna być prestiżowym ramieniem ONZ, mówi o wzniosłym celu „promowania dziedzictwa kulturowego i równej godności wszystkich kultur”, by „wzmocnić więzy między narodami”.

 

UNESCO istotnie wydaje się to robić przez sponsorowanie programów na rzecz edukacji na całym świecie, włącznie z edukacją o Holocauście, zwalczanie ekstremizmu, ulepszanie edukacji dla dziewczynek, wspieranie naukowych badań zmiany klimatu i obronę wolności mediów. 


Wojna UNESCO z Izraelem


Jednak UNESCO nie uniknęło zakorzenionego w ONZ antyizraelskiego skrzywienia i złego zarządzania organizacją.

 

Antyizraelskie nastawienie UNESCO nabrało rozpędu, kiedy Autonomia Palestyńska uzyskała pełne członkostwo w 2011 roku, mimo że jest tylko członkiem obserwatorem ONZ. Ówczesny ambasador Izraela przy ONZ, Nimrod Barkan, powiedział: “UNESCO zajmuje się nauką, nie fantastyką”,  podkreślając, że Palestyna jako państwo nie jest uznawana przez ONZ i że UNESCO działała „w sprawie politycznej, która leży poza jej kompetencjami”.  

 

UN Watch, pozarządowa organizacja (NGO), która monitoruje ONZ, informowała o przyspieszonym tempie antyizraelskich posunięć po dołączeniu Palestyńczyków, pisząc, że „w latach 2009-2014 UNESCO przyjęło 46 rezolucji piętnujących Izrael; jedną piętnującą Syrię; i zero o Iranie, Sudanie, Korei Północnej lub jakimkolwiek innym kraju na świecie”.

 

Te rezolucje, na ogół inicjowane przez Palestyńczyków i popierane przez arabskich członków organizacji, wymazują żydowską historię i związki żydowskiego narodu z  Światowymi Miejscami Dziedzictwa Narodowego w Ziemi Świętej. Żaden inny kraj na świecie nie otrzymuje podobnej, negatywnej uwagi, poza Izraelem.


Rezolucje UNESCO o Izraelu zaprzeczają rzeczywistości


UNESCO kilkakrotnie przegłosowała rezolucje potępiające Izrael używając terminologii, która opisuje żydowskie miejsca święte w Jerozolimie i Hebronie jako palestyńskie. Izraelski ambasador, Carmel Shama-Hacohen, nazwał te rezolucje próbami „Palestyńczyków napisania na nowo historii i pozbycia się naszego związku z tą ziemią”.


Wzgórze Świątynne w Jerozolimie widziane z Góry Oliwnej
Wzgórze Świątynne w Jerozolimie widziane z Góry Oliwnej

Najbardziej rażące przykłady:

  • W 2916 roku UNESCO przyjęła to, co nawet Al-Dżazira otwarcie nazywa „anty-izraelską rezolucją”, w które określa miejsce starożytnej żydowskiej świątyni w Jerozolimie  wyłącznie jego muzułmańską nazwą Haram al-Szarif. Przewodniczący zarządu wykonawczego UNESCO, Michael Worbs, został zmuszony do powiedzenia, że „przykro mu” z powodu tego, co się zdarzyło.  
  • Palestyńczycy posłużyli się UNESCO w 2016 roku w próbie usunięcia Zwojów znad  Morza Martwego z Izraela, mówiąc, że te starożytne żydowskie rękopisy religijne, odkryte w latach 1940 i 1950. na Pustyni Judejskiej, są „palestyńskie” i należą do nich.
  • W 2017 roku UNESCO oświadczyła, że miejsce w Hebronie, czczone zarówno przez Żydów, jak przez muzułmanów jako miejsce pogrzebu biblijnych patriarchów Abrahama, Izaaka i Jakuba oraz ich żon, jest “palestyńskim, zagrożonym miejscem Dziedzictwa Światowego”. Izraelski premier, Benjamin Netanjahu, potępił tę organizację za używanie swojego znaczenia politycznego do przemianowania miejsc dziedzictwa światowego na wyłącznie palestyńskie.

Fragment Zwojów znad Morza Martwego
Fragment Zwojów znad Morza Martwego

W 2017 roku Stany Zjednoczone wycofały się z UNESCO, mówiąc, że ta decyzja „odzwierciedla niepokój USA z powodu rosnących zaległości państw członkowskich w wypłatach na rzecz UNESCO, potrzebą fundamentalnej reformy w organizacji i trwającym antyizraelskim skrzywieniem w UNESCO”. Izrael poszedł w ślady Amerykanów i wycofał się z UNESCO.

 

To był drugi raz, kiedy USA porzuciły kontrowersyjną UNESCO, po wycofaniu się w 1984 roku, kiedy Waszyngton oskarżył ten organ ONZ o odejście od „jego pierwotnych celów i zasad”. Podczas zimnej wojny polityka sprzeczności między Wschodem i Zachodem dręczyła UNESCO i panowała tam, jak to określił Departament Stanu, „wrogość wobec podstawowych instytucji wolnego społeczeństwa ”. USA następnie ponownie dołączyły do tego organu w 2003 roku.  


Czy można zrehabilitować UNESCO?Mimo mniej upolitycznionej działalności w dziedzinach edukacji, nauki i kultury, prasa nie była łagodna wobec UNESCO.

 

  • Magazyn „Time” określił UNESCO jako „rozdętą biurokrację z upodobaniem do dobrego życia”.
  • Opisując w 2017 roku odejście USA i Izraela, Reuters stwierdził, że UNESCO „walczy o  swoje znaczenie, a jest coraz bardziej spętana regionalną rywalizacją i brakiem pieniędzy.
  • Joseph Nhan-O’Reilly, wysoki rangą pracownik Save the Children UK, powiedział witrynie internetowej Devex, że wielu darczyńców ma wątpliwości: „Wszyscy wiedzą, że  z UNESCO nie jest najlepiej . . . straciła zaufanie wielu interesariuszy.”

 

Obsesja UNESCO na punkcie Izraela powiela także skrzywienie w Zgromadzeniu Ogólnym, Radzie Bezpieczeństwa i w Radzie Praw Człowieka — gdzie jednostronne, polityczne rezolucje skupiające się na Izraelu nieustannie zajmują uwagę tych międzynarodowych instytucji.  Wśród wszystkich dyskusji o bardzo potrzebnych reformach w ONZ, decyzja UNESCO z 2011 roku, by przyjąć Palestyńczyków jako pełnego członka, została podjęta z pełną świadomością, że spowoduje to odcięcie finansowania przez USA.

 

USA płaciły ponad 22 procent rocznego budżetu UNESCO; amerykańscy i izraelscy dyplomaci twierdzili, że palestyńskie członkostwo jest kompetencją Zgromadzenia Ogólnego, sprawą o której można decydować tylko po bezpośrednich izraelsko-palestyńskich negocjacjach, które doprowadzą do pokoju, nie zaś przez głosowanie w niższych organach ONZ.

 

Nie jest prawdopodobne, by UNESCO zmieniła ponownie status Palestyńczyków na „obserwatora” (a nie członka) w celu ściągnięcia z powrotem finansowania od USA.


Mądre wybieranie bitew?


Polityczne ataki na Izrael
, które wywołały wycofanie się USA i olbrzymie braki w budżecie, nadal blokują tych ludzi w UNESCO, którzy pracują apolitycznie, by polepszyć edukację, naukę i wspierać kulturę na całym świecie.  

 

Publicysta Shmuel Rosner powiedział, że wycofanie się Izraela z UNESCO było odejściem od długotrwałej polityki „pozostawania członkiem (ONZ) i walkę o interesy Izraeala” – czego najlepszym przykładem jest anulowanie w 1991 roku nikczemnej rezolucji ONZ, która zrównywała syjonizm z rasizmem.  

 

“Kilka agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ma podobne, antyizraelskie tendencje – zauważył Rosner. – W rzeczywistości cała ONZ jest nastawiona wrogo wobec Izraela… podczas gdy inne kraje, winne znacznie gorszych rzeczy, cieszą się pobłażaniem”.


Biorąc pod uwagę to, że “haniebna historia pokazuje jasno, że [ONZ] ma obsesję na punkcie Izraela” obecnie wydaje się, że Izrael zdecydował, iż nie jest jego priorytetem wydatkowanie swoich zasobów na zwalczanie polityki UNESCO zamiast działania na rzecz edukacji, nauki i kultury.  

 

Zdjęcia: vectors via  Free Vector: Jerusalem CC BY-NC Bert Kaufmann; Dead Sea scroll CC BY Larry Koester; US flag CC0 pxfuel;

 

UNESCO, Israel and Weaponization of Culture

Honest Reporting, 18 lutego 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Paul Shindman

Izraelski publicysta. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1537 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpieczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk