Prawda

Niedziela, 25 października 2020 - 19:48

« Poprzedni Następny »


Tańsza ropa to dobra wiadomość


Matt Ridley 2014-11-01


Wśród inteligencji zamiłowanie do złych wiadomości jest tak zakorzenione, że spadająca na łeb na szyję cena ropy naftowej jest na ogół dyskutowana w kategoriach złych skutków dla  producentów ropy, zarówno krajów, jak firm. Wolno nam cieszyć się tylko, jeśli uważamy za dobrą rzecz, iż reżimy wenezuelski, rosyjski i irański są najbardziej narażone.

A przecież największa korzyść spadku cen ropy naftowej to oszczędności w kieszeniach konsumentów. Potanienie tego niezbędnego dobra pozwala każdemu, niezależnie od jego narodowości, na wydawanie mniejszej ilości pieniędzy na nudne rzeczy, takie jak ogrzewanie, transport, metal i plastik, co pozostawia więcej pieniędzy na rzeczy takie jak kino, wakacje i zwierzęcych ulubieńców, co z kolei pozwala tworzyć nowe miejsca pracy, co podnosi standard życia wszystkich.

 

Cena ropy naftowej osiągnęła szczyt 150 dolarów za baryłkę w 2008 r., tuż przed kryzysem finansowym. Prawdopodobnie nie jest to przypadek. Chociaż kryzys napędzany był bańką kredytowa, błyskawicznie rosnące ceny ropy naftowej pomogły rozpętać kryzys. Na całym świecie, ale szczególnie w Ameryce, ludzie brali na swoje barki coraz dłuższe dojazdy do pracy, żeby znaleźć domy, na które niemal było ich stać. Hasłem popularnym wśród amerykańskich pośredników organizujących pożyczki hipoteczne było:  „jedź, aż spełnisz dostępne dla ciebie warunki”. Podwojenie cen paliwa w USA między 2005 a 2008 rokiem zabiło tę strategię i zaczęło załamywać rynek mieszkaniowy.

 

Cena ropy naftowej Brent spadła z około 115 dolarów w czerwcu do około 85 dolarów dzisiaj. To powoduje, że bak benzyny jest tańszy (choć nie o tyle, o ile powinien, z powodu podatków), ale uczyni także tańszym wszystko, od krzeseł do chipsów i kosmetyczki, ponieważ koszt energii jest włączony w koszt każdego towaru i usługi, jakie kupujemy. Wpływ tej deflacji kosztów przytłoczy każdy efekt, na przykład, spadku wartości akcji BP na wysokość emerytury.

 

Prawdą jest, że częściową przyczyną spadku cen ropy naftowej jest spowolnienie wzrostu gospodarczego na świecie. Ekonomiści uważają jednak, że każde dziesięć dolarów mniej za baryłkę ropy przenosi 0,5 procenta światowego PKB z krajów eksportujących ropę do krajów importujących ropę  - a te ostatnie na ogół szybciej wydają pieniądze, przyspieszając obrót pieniądza i zachęcając do inwestycji i innowacji.

 

Rewolucja przemysłowa została zbudowana wokół obfitości taniej energii, głównie w postaci węgla, która umożliwiła mechanizację, co niezmiernie powiększyło wydajność przeciętnego robotnika, a więc i jego dochody. Dzisiaj typowa, czteroosobowa rodzina brytyjska zużywa równie dużo energii, jak gdyby miała 400 niewolników w jednym z pokoi, pedałujących w ośmiogodzinnych zmianach na rowerach do ćwiczeń. Zużywałaby jeszcze więcej, gdyby karmiła tych niewolników!

 

Spadające ceny ropy naftowej są głównie winą Ameryki. Przez ponowne wynalezienie procesu wydobywczego najpierw dla gazu, a potem dla ropy, przez wiercenia horyzontalne i szczelinowanie hydrauliczne, inżynierowie w ciągu sześciu lat niemal podwoili produkcję ropy naftowej w tym kraju. Tę pomysłowość umożliwiła wysoka cena ropy naftowej, która obiecywała bajkowe bogactwa tym, którzy wydobędą ropę z łupków, ale nie jest już zależna od wysokiej ceny ropy. Często mówiono, że lekarstwem na wysokie ceny ropy naftowej są wysokie ceny ropy naftowej i tak właśnie okazało się.

 

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) mówi, że większość produkcji ropy z łupków pozostanie zyskowna przy cenie 80 dolarów za baryłkę. Pewien naftowiec z Północnej Dakoty mówi mi, że jego zyski z szczelinowych odwiertów spadają do 10 procent dopiero, kiedy ceny ropy osiągną 55 dolarów, a i to bez brania pod uwagę spadającej ceny paliwa do jego maszyn i pojazdów. Obecnie co miesiąc amerykańska produkcja ropy naftowej wzrasta o 100 tysięcy baryłek dziennie i to nie zmieni się przez około rok, niezależnie od tego, co stanie się z ceną ropy. Liczba wież wiertniczych zacznie spadać, jeśli ceny ropy obniżą się jeszcze bardziej, ale będzie się to działo powoli. Oczywiście, w odróżnieniu od znacjonalizowanych decyzji OPEC, produkcja ropy w Ameryce jest sumą indywidualnych decyzji setek niezależnych firm.

 

MAE sądzi, że tylko około 3 procent światowej produkcji ropy potrzebuje ceny powyżej 80 dolarów, by wyjść na swoje. Wielu takich producentów znajduje się w Chinach, Indonezji, Malezji, Nigerii i Rosji, gdzie koszty są wysokie z powodu narzuconych przez rządy podatków i opłat za prawo eksploatacji. Innymi słowy, to najprawdopodobniej rządy zmniejszą sprężystość kroków konsumenta, z nieuchronnie zbliżającą się decyzją OPEC w sprawie ograniczenia produkcji, co zawsze  jest najlepszą nadzieją dla tych, którzy lubią psuć zabawę.

 

Skoro mowa o psujzabawach, tutaj, w Wielkiej Brytanii, opozycji udało się pozbawić ludzi korzyści z niższych cen energii. Obietnica Eda Milibanda, że zamrozi ceny energii od 2015 r. przyszła tuż przed szybkim spadkiem światowych cen energii. Zakłady energetyczne, niechętne zamrożeniu cen, kiedy są one niskie, zrobiły więc wszystko, co mogły, by uniknąć obniżenia cen na wypadek, gdyby pan Miliband został premierem.

 

Jak Paul Massara, szef  npower, powiedział w sierpniu urzędowi regulacyjnemu Ofgem: “Jesteśmy całkowicie świadomi, że gdyby partia labourzystowska miała zrealizować proponowane zamrożenie cen, będziemy żyć z konsekwencjami naszego standardowego cennika przez bardzo długi czas i powyżej poziomu ryzyka, z jakim moglibyśmy dać sobie radę na rynku hurtowym”.   

 

Nie jest jednak tak, że liberalnodemokratyczna część koalicji rządowej okryła się chwałą w sprawie kosztów energii. W 2010 r. Departament Energii i Zmiany Klimatycznej Chrisa Huhne’a zakładał, że ceny gazu podwoją się do 2020 r., powodując likwidację subsydiów dla energii odnawialnej. Zamiast tego ceny gazu spadły. Na normalnym rynku znaczyłoby to niższe ceny elektryczności, ale w krainie czarów Departamentu Energii i Zmiany Klimatu musimy płacić różnicę między ceną gazu a kosztem wiatru. Innymi słowy, oficjalna polityka energetyczna w tym kraju izoluje do pewnego stopnia konsumentów i producentów przed korzyściami spadających kosztów. Jest to droga do utraty konkurencyjności.

 

Czy jednak tanie paliwo kopalne nie jest złą wiadomością dla klimatu? Nowy artykuł w piśmie  „Nature” twierdzi, że kiedy boom gazowy wywołany szczelinowaniem stanie się globalny, ceny spadną szybko, wzrost gospodarczy przyspieszy i w efekcie będziemy używali więcej energii i produkowali więcej emisji niż przedtem, nawet jeśli zrezygnujemy z węgla. Zapomina powiedzieć, że jeśli będziemy o tyle bogatsi, zlikwidujemy znacznie więcej nędzy, chorób i nieszczęść i będziemy jeszcze mieli fundusze inwestycyjne na wynalezienie nowych, tanich i niskowęglowych postaci energii.

 

 

Pierwsza publikacja w Times.

Cheaper oil is good news

Rational Optimist, 22 października 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Futuro Lengyel 2014-11-01


Notatki

Znalezionych 1656 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10
Jak BBC tworzy materialy edukacyjne dla szkół   Sela   2020-10-09
Wojna o pokój w mediach drukowanych i elektronicznych   Koraszewski   2020-10-08
Czy faszyzm to już tylko wyzwisko?   Koraszewski   2020-10-06
Czy państwa arabskie rzeczywiście popierają Palestyńczyków?   Kedar   2020-10-04
BBC idzie na wojnę z Żydami w Jerozolimie   Collier   2020-10-03
Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc   Tobin   2020-10-02
Lekcja białoruskiego, czyli Francišak Viačorka i inni   Zbierski   2020-10-02
Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk