Prawda

Poniedziałek, 8 marca 2021 - 03:25

« Poprzedni Następny »


Tańsza ropa to dobra wiadomość


Matt Ridley 2014-11-01


Wśród inteligencji zamiłowanie do złych wiadomości jest tak zakorzenione, że spadająca na łeb na szyję cena ropy naftowej jest na ogół dyskutowana w kategoriach złych skutków dla  producentów ropy, zarówno krajów, jak firm. Wolno nam cieszyć się tylko, jeśli uważamy za dobrą rzecz, iż reżimy wenezuelski, rosyjski i irański są najbardziej narażone.

A przecież największa korzyść spadku cen ropy naftowej to oszczędności w kieszeniach konsumentów. Potanienie tego niezbędnego dobra pozwala każdemu, niezależnie od jego narodowości, na wydawanie mniejszej ilości pieniędzy na nudne rzeczy, takie jak ogrzewanie, transport, metal i plastik, co pozostawia więcej pieniędzy na rzeczy takie jak kino, wakacje i zwierzęcych ulubieńców, co z kolei pozwala tworzyć nowe miejsca pracy, co podnosi standard życia wszystkich.

 

Cena ropy naftowej osiągnęła szczyt 150 dolarów za baryłkę w 2008 r., tuż przed kryzysem finansowym. Prawdopodobnie nie jest to przypadek. Chociaż kryzys napędzany był bańką kredytowa, błyskawicznie rosnące ceny ropy naftowej pomogły rozpętać kryzys. Na całym świecie, ale szczególnie w Ameryce, ludzie brali na swoje barki coraz dłuższe dojazdy do pracy, żeby znaleźć domy, na które niemal było ich stać. Hasłem popularnym wśród amerykańskich pośredników organizujących pożyczki hipoteczne było:  „jedź, aż spełnisz dostępne dla ciebie warunki”. Podwojenie cen paliwa w USA między 2005 a 2008 rokiem zabiło tę strategię i zaczęło załamywać rynek mieszkaniowy.

 

Cena ropy naftowej Brent spadła z około 115 dolarów w czerwcu do około 85 dolarów dzisiaj. To powoduje, że bak benzyny jest tańszy (choć nie o tyle, o ile powinien, z powodu podatków), ale uczyni także tańszym wszystko, od krzeseł do chipsów i kosmetyczki, ponieważ koszt energii jest włączony w koszt każdego towaru i usługi, jakie kupujemy. Wpływ tej deflacji kosztów przytłoczy każdy efekt, na przykład, spadku wartości akcji BP na wysokość emerytury.

 

Prawdą jest, że częściową przyczyną spadku cen ropy naftowej jest spowolnienie wzrostu gospodarczego na świecie. Ekonomiści uważają jednak, że każde dziesięć dolarów mniej za baryłkę ropy przenosi 0,5 procenta światowego PKB z krajów eksportujących ropę do krajów importujących ropę  - a te ostatnie na ogół szybciej wydają pieniądze, przyspieszając obrót pieniądza i zachęcając do inwestycji i innowacji.

 

Rewolucja przemysłowa została zbudowana wokół obfitości taniej energii, głównie w postaci węgla, która umożliwiła mechanizację, co niezmiernie powiększyło wydajność przeciętnego robotnika, a więc i jego dochody. Dzisiaj typowa, czteroosobowa rodzina brytyjska zużywa równie dużo energii, jak gdyby miała 400 niewolników w jednym z pokoi, pedałujących w ośmiogodzinnych zmianach na rowerach do ćwiczeń. Zużywałaby jeszcze więcej, gdyby karmiła tych niewolników!

 

Spadające ceny ropy naftowej są głównie winą Ameryki. Przez ponowne wynalezienie procesu wydobywczego najpierw dla gazu, a potem dla ropy, przez wiercenia horyzontalne i szczelinowanie hydrauliczne, inżynierowie w ciągu sześciu lat niemal podwoili produkcję ropy naftowej w tym kraju. Tę pomysłowość umożliwiła wysoka cena ropy naftowej, która obiecywała bajkowe bogactwa tym, którzy wydobędą ropę z łupków, ale nie jest już zależna od wysokiej ceny ropy. Często mówiono, że lekarstwem na wysokie ceny ropy naftowej są wysokie ceny ropy naftowej i tak właśnie okazało się.

 

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) mówi, że większość produkcji ropy z łupków pozostanie zyskowna przy cenie 80 dolarów za baryłkę. Pewien naftowiec z Północnej Dakoty mówi mi, że jego zyski z szczelinowych odwiertów spadają do 10 procent dopiero, kiedy ceny ropy osiągną 55 dolarów, a i to bez brania pod uwagę spadającej ceny paliwa do jego maszyn i pojazdów. Obecnie co miesiąc amerykańska produkcja ropy naftowej wzrasta o 100 tysięcy baryłek dziennie i to nie zmieni się przez około rok, niezależnie od tego, co stanie się z ceną ropy. Liczba wież wiertniczych zacznie spadać, jeśli ceny ropy obniżą się jeszcze bardziej, ale będzie się to działo powoli. Oczywiście, w odróżnieniu od znacjonalizowanych decyzji OPEC, produkcja ropy w Ameryce jest sumą indywidualnych decyzji setek niezależnych firm.

 

MAE sądzi, że tylko około 3 procent światowej produkcji ropy potrzebuje ceny powyżej 80 dolarów, by wyjść na swoje. Wielu takich producentów znajduje się w Chinach, Indonezji, Malezji, Nigerii i Rosji, gdzie koszty są wysokie z powodu narzuconych przez rządy podatków i opłat za prawo eksploatacji. Innymi słowy, to najprawdopodobniej rządy zmniejszą sprężystość kroków konsumenta, z nieuchronnie zbliżającą się decyzją OPEC w sprawie ograniczenia produkcji, co zawsze  jest najlepszą nadzieją dla tych, którzy lubią psuć zabawę.

 

Skoro mowa o psujzabawach, tutaj, w Wielkiej Brytanii, opozycji udało się pozbawić ludzi korzyści z niższych cen energii. Obietnica Eda Milibanda, że zamrozi ceny energii od 2015 r. przyszła tuż przed szybkim spadkiem światowych cen energii. Zakłady energetyczne, niechętne zamrożeniu cen, kiedy są one niskie, zrobiły więc wszystko, co mogły, by uniknąć obniżenia cen na wypadek, gdyby pan Miliband został premierem.

 

Jak Paul Massara, szef  npower, powiedział w sierpniu urzędowi regulacyjnemu Ofgem: “Jesteśmy całkowicie świadomi, że gdyby partia labourzystowska miała zrealizować proponowane zamrożenie cen, będziemy żyć z konsekwencjami naszego standardowego cennika przez bardzo długi czas i powyżej poziomu ryzyka, z jakim moglibyśmy dać sobie radę na rynku hurtowym”.   

 

Nie jest jednak tak, że liberalnodemokratyczna część koalicji rządowej okryła się chwałą w sprawie kosztów energii. W 2010 r. Departament Energii i Zmiany Klimatycznej Chrisa Huhne’a zakładał, że ceny gazu podwoją się do 2020 r., powodując likwidację subsydiów dla energii odnawialnej. Zamiast tego ceny gazu spadły. Na normalnym rynku znaczyłoby to niższe ceny elektryczności, ale w krainie czarów Departamentu Energii i Zmiany Klimatu musimy płacić różnicę między ceną gazu a kosztem wiatru. Innymi słowy, oficjalna polityka energetyczna w tym kraju izoluje do pewnego stopnia konsumentów i producentów przed korzyściami spadających kosztów. Jest to droga do utraty konkurencyjności.

 

Czy jednak tanie paliwo kopalne nie jest złą wiadomością dla klimatu? Nowy artykuł w piśmie  „Nature” twierdzi, że kiedy boom gazowy wywołany szczelinowaniem stanie się globalny, ceny spadną szybko, wzrost gospodarczy przyspieszy i w efekcie będziemy używali więcej energii i produkowali więcej emisji niż przedtem, nawet jeśli zrezygnujemy z węgla. Zapomina powiedzieć, że jeśli będziemy o tyle bogatsi, zlikwidujemy znacznie więcej nędzy, chorób i nieszczęść i będziemy jeszcze mieli fundusze inwestycyjne na wynalezienie nowych, tanich i niskowęglowych postaci energii.

 

 

Pierwsza publikacja w Times.

Cheaper oil is good news

Rational Optimist, 22 października 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Futuro Lengyel 2014-11-01


Notatki

Znalezionych 1784 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk