Prawda

Sobota, 24 października 2020 - 17:43

« Poprzedni Następny »


Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783


Matt Ridley 2020-01-14

William Petty, Earl of Shelburne
William Petty, Earl of Shelburne

Strategia Wielkiej Brytanii po przegraniu wojny o niepodległość była strategią wielkoduszności, dzięki czemu handel nadal mógł kwitnąć.   


Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, uderzył w bardziej przyjazne wobec Wielkiej Brytanii tony niż śpiewali inni komisarze. ”Nie odchodzimy od was i zawsze będziecie mile widziani z powrotem”. Na tę samą nutę ”Jeszcze wrócicie” śpiewa w kierunku zbuntowanych kolonii król Jerzy III w musicalu ”Hamilton”, ale dodaje, że ”jak przyjdzie co do czego, to wyślę zbrojny batalion, żeby przypomnieć o swojej miłości”. Aczkolwiek powstrzymali się przed wysyłaniem batalionów, aż nazbyt często władcy europejskich mocarstw byli skłonni naśladować tę bezproduktywną wrogość wobec oddalających się brytyjskich kolonii.


 Kiedy w lipcu 1782 William Petty, Earl Shelburne, został premierem, stanął przed mniej więcej podobnym problemem, przed jakim Unia stoi dziś. Jak wielkoduszne ma być imperium wobec oddzielającego się narodu, w tym przypadku, wobec 13 amerykańskich kolonii. Początkowo zranieni przegraną wojną brytyjscy ministrowie podczas paryskich negocjacji zachowywali protekcjonalne i nieustępliwe stanowisko. Nadal mówili o ”koloniach”, grozili odmową dostępu do brytyjskich portów i do portów na Karaibach i odrzucili wszelkie roszczenia do ziem leżących za linią Appalachów.         


Shelburne zdawał sobie sprawę, że jest to błąd i to nie tylko dlatego, że Brytyjczycy mogli potrzebować Amerykanów jako sojuszników w przyszłych konfliktach z Francuzami, ale i dlatego, że będąc zwolennikiem wolnego handlu i wielbicielem pism Adama Smitha, odmawiał patrzenia na nagocjacje jako na grę o sumie zerowej.     


Shelburne przekonywał, że na długą metę wielkoduszność wobec Amerykanów będzie korzystna dla obu stron. Zmienił kurs i poinstruował reprezentującego Wielką Brytanię Richarda Oswalda, by przedstawił amerykańskiej delegacji (składającej się z Benjamina Franklina, Johna Adamsa i Johna Jaya) zdumiewająco wielkoduszną ofertę. Umowa została zawarta w 1783 roku. Stanowiła, że Stany Zjednoczone (jak od teraz miały być nazywane), będą miały dostęp do brytyjskich portów, jak również, że mają prawo do własności ziem za Applachami, włącznie z terytoriami znanymi jako hrabstwo Illinois, obszar wcześniej uważany za nadal brytyjski.        


Amerykanie nie okazali wdzięczności Oswaldowi i wkrótce zawarli pokojowe traktaty z Francją, Holandią i Hiszpanią, co spowodowało, że często zmieniający zdanie i czasem podstępny Shelburne stracił popularność wśród ministrów i w brytyjskim społeczeństwie. Charles James Fox krytykował Shelburne’a za ”ustępstwa we wszystkich stronach świata bez uzyskania czegokolwiek w zamian”. To odwieczny płacz merkantylistów za grą o sumie zerowej, ludzi nie umiejących sobie wyobrazić, że w handlu obie strony mogą zyskać. Shelburne stracił stanowisko w marcu 1783 i nigdy już nie został ponownie premierem.


A jednak historia przyznała mu rację. Rosnąca siła i bogactwo Ameryki była ogromnym wsparciem dla Wielkiej Brytanii, zarówno dostarczając rynków zbytu dla jej towarów przemysłowych, jak i zaplecze będące źródłem potrzebnych surowców. Oczywiście nie wszystko szło jak po maśle, były drobne zatargi w 1814, kiedy brytyjskie oddziały spaliły Biały Dom w odwecie za zniszczenia w Kanadzie podczas zajść będących ubocznym efektem wojen napoleońskich. Jednak na długą metę specjalne stosunki anglo-amerykańskie utrzymywały się i przynosiły ogromne obustronne korzyści.      


Jak dotąd Unia Europejska zajmowała twarde stanowisko wobec Brexitu. Mając nadzieję, że będzie to tak dotkliwe, że zmienimy stanowisko. To jednak nie poskutkowało. Odrzucając w 2015 roku żądanie Davida Camerona przeprowadzenia wszechstronnych reform w Unii, pomagając Irlandii Północnej w odrzuceniu miękkiego Brexitu w 2018, i korzystając w negocjacjach z porad postaci takich jak Tony Blair i Dominic Grieve, w nadziei na drugie referendum – wszystko to doprowadziło Unię do ślepego zaułka i przyniosło w rezultacie Brexit Borisa Johnsona, który będzie ”twardszy” niż byłby w innych okolicznościach.     


Teraz, kiedy ostatecznie wychodzimy w tym miesiącu, czy Unia będzie kontynuować swoją nieprzejednaną strategię układając nowe stosunki z Wielką Brytanią? Biorąc pod uwagę nieskuteczność dotychczasowych prób zmiany postaw Brytyjczyków, przekreśloną możliwość kolejnego referendum oraz fakt, że brytyjska gospodarka nie zaczęła podupadać po 2016 roku, nie byłoby to specjalnie mądre.        


Thomas Kielinger, doświadczony niemiecki dziennikarz, pisał niedawno, że ”Europejczycy muszą działać wspólnie, że muszą ułożyć stosunki z Johnsonem, że nie stać ich na upór i odmowę kompromisu.” Im więcej będą robić trudności na drodze do umowy o wolnym handlu, tym bardziej będą popychać brytyjskie firmy do zawierania kontraktów raczej z firmami w Ameryce i w Azji niż w Europie.


Prawda, emocje w Brukseli poszybowały w górę. Demagogia posłów z Brexit Party bez wątpienia budziła irytację w Europejskim Parlamencie. Po tej stronie jednak emocje też poszybowały w górę. Przez trzy lata patrzliśmy na grymasy Jean-Claude Junckera, słuchaliśmy syczenia Donalda Tuska, patrzyliśmy na wzruszanie ramion Michela Barniera i czytaliśmy złośliwości w twittach Guya Verhofstadta, nie wspominając o tym jak Katya Adler nieustannie wyjaśniała nam na falach BBC, jacy to wspaniali są brukselscy negocjatorzy w porównaniu z naszymi. To wszystko nie zachęcało Brytyjczyków do projektu, który właśnie opuszczamy.   


Pan Barnier wydaje się mieć ochotę na kontynuację twardego stanowiska, żeby nam pokazać jacy jesteśmy głupi wychodząc z namiotu. Jednak rządy państw członkowskich oraz pan Timmermans wydają się skłaniać ku bardziej zmiękczonej linii, pamiętając o korzyściach obu rynków dla naszych dóbr i usług.    


Lord Shelburne postąpił słusznie i stracił stanowisko. Szczęśliwie dla pani Ursuli von der Leyen, kiedy będzie rozważać, czy iść w jego ślady, nie mając stanowiska z wyboru, nie musi się martwić, że je straci.


Pierwsza publikacja w The Times
.

EU can look to 1783 for a way through Brexit

Rational Optimist, 1 stycznia, 2020

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

 Matt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1656 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10
Jak BBC tworzy materialy edukacyjne dla szkół   Sela   2020-10-09
Wojna o pokój w mediach drukowanych i elektronicznych   Koraszewski   2020-10-08
Czy faszyzm to już tylko wyzwisko?   Koraszewski   2020-10-06
Czy państwa arabskie rzeczywiście popierają Palestyńczyków?   Kedar   2020-10-04
BBC idzie na wojnę z Żydami w Jerozolimie   Collier   2020-10-03
Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc   Tobin   2020-10-02
Lekcja białoruskiego, czyli Francišak Viačorka i inni   Zbierski   2020-10-02
Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk