Prawda

Sobota, 23 stycznia 2021 - 12:59

« Poprzedni Następny »


Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783


Matt Ridley 2020-01-14

William Petty, Earl of Shelburne
William Petty, Earl of Shelburne

Strategia Wielkiej Brytanii po przegraniu wojny o niepodległość była strategią wielkoduszności, dzięki czemu handel nadal mógł kwitnąć.   


Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, uderzył w bardziej przyjazne wobec Wielkiej Brytanii tony niż śpiewali inni komisarze. ”Nie odchodzimy od was i zawsze będziecie mile widziani z powrotem”. Na tę samą nutę ”Jeszcze wrócicie” śpiewa w kierunku zbuntowanych kolonii król Jerzy III w musicalu ”Hamilton”, ale dodaje, że ”jak przyjdzie co do czego, to wyślę zbrojny batalion, żeby przypomnieć o swojej miłości”. Aczkolwiek powstrzymali się przed wysyłaniem batalionów, aż nazbyt często władcy europejskich mocarstw byli skłonni naśladować tę bezproduktywną wrogość wobec oddalających się brytyjskich kolonii.


 Kiedy w lipcu 1782 William Petty, Earl Shelburne, został premierem, stanął przed mniej więcej podobnym problemem, przed jakim Unia stoi dziś. Jak wielkoduszne ma być imperium wobec oddzielającego się narodu, w tym przypadku, wobec 13 amerykańskich kolonii. Początkowo zranieni przegraną wojną brytyjscy ministrowie podczas paryskich negocjacji zachowywali protekcjonalne i nieustępliwe stanowisko. Nadal mówili o ”koloniach”, grozili odmową dostępu do brytyjskich portów i do portów na Karaibach i odrzucili wszelkie roszczenia do ziem leżących za linią Appalachów.         


Shelburne zdawał sobie sprawę, że jest to błąd i to nie tylko dlatego, że Brytyjczycy mogli potrzebować Amerykanów jako sojuszników w przyszłych konfliktach z Francuzami, ale i dlatego, że będąc zwolennikiem wolnego handlu i wielbicielem pism Adama Smitha, odmawiał patrzenia na nagocjacje jako na grę o sumie zerowej.     


Shelburne przekonywał, że na długą metę wielkoduszność wobec Amerykanów będzie korzystna dla obu stron. Zmienił kurs i poinstruował reprezentującego Wielką Brytanię Richarda Oswalda, by przedstawił amerykańskiej delegacji (składającej się z Benjamina Franklina, Johna Adamsa i Johna Jaya) zdumiewająco wielkoduszną ofertę. Umowa została zawarta w 1783 roku. Stanowiła, że Stany Zjednoczone (jak od teraz miały być nazywane), będą miały dostęp do brytyjskich portów, jak również, że mają prawo do własności ziem za Applachami, włącznie z terytoriami znanymi jako hrabstwo Illinois, obszar wcześniej uważany za nadal brytyjski.        


Amerykanie nie okazali wdzięczności Oswaldowi i wkrótce zawarli pokojowe traktaty z Francją, Holandią i Hiszpanią, co spowodowało, że często zmieniający zdanie i czasem podstępny Shelburne stracił popularność wśród ministrów i w brytyjskim społeczeństwie. Charles James Fox krytykował Shelburne’a za ”ustępstwa we wszystkich stronach świata bez uzyskania czegokolwiek w zamian”. To odwieczny płacz merkantylistów za grą o sumie zerowej, ludzi nie umiejących sobie wyobrazić, że w handlu obie strony mogą zyskać. Shelburne stracił stanowisko w marcu 1783 i nigdy już nie został ponownie premierem.


A jednak historia przyznała mu rację. Rosnąca siła i bogactwo Ameryki była ogromnym wsparciem dla Wielkiej Brytanii, zarówno dostarczając rynków zbytu dla jej towarów przemysłowych, jak i zaplecze będące źródłem potrzebnych surowców. Oczywiście nie wszystko szło jak po maśle, były drobne zatargi w 1814, kiedy brytyjskie oddziały spaliły Biały Dom w odwecie za zniszczenia w Kanadzie podczas zajść będących ubocznym efektem wojen napoleońskich. Jednak na długą metę specjalne stosunki anglo-amerykańskie utrzymywały się i przynosiły ogromne obustronne korzyści.      


Jak dotąd Unia Europejska zajmowała twarde stanowisko wobec Brexitu. Mając nadzieję, że będzie to tak dotkliwe, że zmienimy stanowisko. To jednak nie poskutkowało. Odrzucając w 2015 roku żądanie Davida Camerona przeprowadzenia wszechstronnych reform w Unii, pomagając Irlandii Północnej w odrzuceniu miękkiego Brexitu w 2018, i korzystając w negocjacjach z porad postaci takich jak Tony Blair i Dominic Grieve, w nadziei na drugie referendum – wszystko to doprowadziło Unię do ślepego zaułka i przyniosło w rezultacie Brexit Borisa Johnsona, który będzie ”twardszy” niż byłby w innych okolicznościach.     


Teraz, kiedy ostatecznie wychodzimy w tym miesiącu, czy Unia będzie kontynuować swoją nieprzejednaną strategię układając nowe stosunki z Wielką Brytanią? Biorąc pod uwagę nieskuteczność dotychczasowych prób zmiany postaw Brytyjczyków, przekreśloną możliwość kolejnego referendum oraz fakt, że brytyjska gospodarka nie zaczęła podupadać po 2016 roku, nie byłoby to specjalnie mądre.        


Thomas Kielinger, doświadczony niemiecki dziennikarz, pisał niedawno, że ”Europejczycy muszą działać wspólnie, że muszą ułożyć stosunki z Johnsonem, że nie stać ich na upór i odmowę kompromisu.” Im więcej będą robić trudności na drodze do umowy o wolnym handlu, tym bardziej będą popychać brytyjskie firmy do zawierania kontraktów raczej z firmami w Ameryce i w Azji niż w Europie.


Prawda, emocje w Brukseli poszybowały w górę. Demagogia posłów z Brexit Party bez wątpienia budziła irytację w Europejskim Parlamencie. Po tej stronie jednak emocje też poszybowały w górę. Przez trzy lata patrzliśmy na grymasy Jean-Claude Junckera, słuchaliśmy syczenia Donalda Tuska, patrzyliśmy na wzruszanie ramion Michela Barniera i czytaliśmy złośliwości w twittach Guya Verhofstadta, nie wspominając o tym jak Katya Adler nieustannie wyjaśniała nam na falach BBC, jacy to wspaniali są brukselscy negocjatorzy w porównaniu z naszymi. To wszystko nie zachęcało Brytyjczyków do projektu, który właśnie opuszczamy.   


Pan Barnier wydaje się mieć ochotę na kontynuację twardego stanowiska, żeby nam pokazać jacy jesteśmy głupi wychodząc z namiotu. Jednak rządy państw członkowskich oraz pan Timmermans wydają się skłaniać ku bardziej zmiękczonej linii, pamiętając o korzyściach obu rynków dla naszych dóbr i usług.    


Lord Shelburne postąpił słusznie i stracił stanowisko. Szczęśliwie dla pani Ursuli von der Leyen, kiedy będzie rozważać, czy iść w jego ślady, nie mając stanowiska z wyboru, nie musi się martwić, że je straci.


Pierwsza publikacja w The Times
.

EU can look to 1783 for a way through Brexit

Rational Optimist, 1 stycznia, 2020

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

 Matt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1746 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk