Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 11:27

« Poprzedni Następny »


Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne


Elder of Ziyon 2021-07-12


Pisałem wcześniej, że prawne analizy przedstawione przez NGO takie jak Human Rights Watch i Amnesty International nie tylko wykazują uprzedzenia wobec Izraela, ale także nieznajomość praw o konfliktach zbrojnych.   

 

Jednym z incydentów podczas wojny w Gazie w tym roku, który był szeroko krytykowany, było uderzenie z powietrza w Al Jalaa Tower, w którym, jak informowała IDF, znajdowała się kwatera wywiadu Hamasu. Czy to uderzenie było legalne według praw o konflikcie zbrojnym? Wielu twierdziło, że nie było. 
Profesor Michael N. Schmitt z akademii wojskowej Stanów Zjednoczonych West Point, wybitny prawnik współpracujący również z wieloma innymi instytucjami, pisze o prawach wojny, nawiązując do sytuacji dziennikarzy, a konkretnie do tego, czy uderzenie Izraela w Al Jalaa Tower, gdzie mieściły się biura Al-Dżaziry i inne media, było legalne z punktu widzenia praw wojny.

 

Po ustaleniu, że w tym wypadku dziennikarze są zdecydowanie uważani za cywilów i że ich biura są zdecydowanie uważane za cywilne obiekty oraz że nikt nie twierdzi, iż te media nadawały propagandę, co uczyniłoby je prawomocnymi celami, Schmitt opisuje odpowiednie prawa dotyczące tego uderzenia z powietrza (podkreślenia moje):

Fakt, że zniszczono cywilne obiekty w Al Jalaa Tower, implikuje regułę proporcjonalności. Kiedy aspekty celu są wyraźnie rozdzielone i odrębne, szkody wyrządzone części, która jest wyłącznie cywilna, liczą się jako zniszczenia poboczne powstałe wskutek działań wojennych, wliczane do analizy proporcjonalności  (AP I, art 51.5(a)).

 

Istnieje pewna rozbieżność zdań, czy budynek, który zawiera zarówno mieszkania i biura używane dla celów cywilnych, jak inne, które zostały zajęte dla użytku militarnego, powinien być w całości uważany za obiekt militarny, czy też jako składający się z odrębnych i różnych jednostek. Lepszym poglądem, ale takim, który nie wydaje się osiągać uniwersalnego konsensusu, jest, że jeśli atakujący może chirurgicznie uderzyć w część budynku używaną do celów militarnych, szkody wyrządzone pozostałym częściom muszą zostać wliczone do analizy proporcjonalności.  

 

W tym wypadku jednak nic nie wskazuje na to, że IDF miała informację, którą dokładnie część Al Jalaa Tower używali jej przeciwnicy, ani że IDF miała broń pozwalającą na chirurgiczne zneutralizowanie tych części i każdego związanego z konfliktem wyposażenia wewnątrz. Dlatego, jeśli izraelskie informacje o używaniu budynku przez Hamas są ścisłe, cały budynek stanowi jeden cel militarny, którego uszkodzenia nie trzeba wliczać w kalkulacje proporcjonalności IDF.  

 

Co do wymogu przedsięwzięcia ostrożności przy ataku, ponieważ sam budynek zawierał urządzenia i służył do operacji Hamasu, alternatywne cele nie wchodziły w grę. Ponadto, nic nie wskazuje na to, że inna taktyka lub użycie innej broni pozwoliłoby na uniknięcie szkód dla cywilów. W rzeczywistości to, że sam budynek kwalifikował się jako jeden militarny cel i że żaden cywil nie został zraniony w ataku, szkody uboczne (jak to pojęcie jest rozumiane w prawie o konflikcie zbrojnym) były minimalne. Materiał filmowy z ataku, który dotyczył zburzenia wielopiętrowego budynku w terenie miejskim bez znaczących uszkodzeń dla innych budowli w pobliżu, potwierdza, że to uderzenie było imponującym przykładem starannego unikania szkód ubocznych przez IDF.  

 

Ostrzeżenie wydane przez IDF na godzinę przed atakiem także jest paradygmatycznym przykładem skutecznego ostrzeżenia. Jeśli doniesienia IDF, że Hamas i Islamski Dżihad były w stanie ewakuować budynek i usunąć stamtąd militarne wyposażenie przed uderzeniem, są ścisłe, ostrzeżenie wydaje się wykraczać poza to, czego wymaga prawo o konflikcie zbrojnym, ponieważ wymagało poświęcenia przez IDF militarnych korzyści.  

 

IDF Oskarżyła Hamas i inne zorganizowane palestyńskie grupy zbrojne o używanie obecności cywilów i cywilnych mediów jako tarczy przeciwko atakowi. Te organizacje mają długą historię używania ludzkich tarcz jako taktyki przeciwko izraelskim atakom i na tej podstawie twierdzenie IDF ma pozór słuszności. Jednak podczas wojny miejskiej jest powszechne używanie cywilnych budynków dla celów militarnych po prostu dlatego, że rzeczywistość miejskiego środowiska zmusza do takiego używania (U.S. Army, Commander’s Handbook, para 2.27). Przy braku intencji do chronienia się tarczą ta praktyka nie łamie zakazu używania ludzkiej tarczy. Potrzeba więcej faktów, by potwierdzić intencję palestyńskich zorganizowanych grup zbrojnych w Al Jalaa Tower przed potwierdzeniem załamania prawa o zbrojnym konflikcie na podstawie używania ludzkiej tarczy.

Dodałbym tutaj, że Hamas nie zajął tych biur podczas wojny, ale używał ich od długiego czasu i umyślnie ulokował je w cywilnym budynku. W tym wypadku powiedzenie, że Hamas używał ludzkich tarcz jest zdecydowanie czymś, co należy rozważyć.

Kontroskarżenie, że IDF użył ataku jako sztuczki, by zakończyć działanie nieżyczliwych mediów, nie jest poparte przez dostępne fakty. Jak długo izraelskie twierdzenie, że Hamas i inne grupy używały Al Jalaa Tower dla celów militarnych, jest poprawne, budynek kwalifikuje się jako prawomocny cel militarny, który wolno zaatakować. Nawet jeśli Izrael miał drugorzędny motyw zakończenia nieżyczliwego nagłaśniania przez media, atak nadal byłby legalny, bo atakujący często mają wiele celów, kiedy przypuszczają atak. Tylko jeśli izraelskie twierdzenie byłoby świadomie fałszywe, ta operacja byłaby nielegalna jako bezpośredni atak na cywilny obiekt. Analogiczna analiza stosuje się do oskarżeń, że atak równa się zbiorowej karze, bowiem uderzenia w prawomocne militarne cele nie są zbiorową karą według prawa o konflikcie zbrojnym.

 

W sumie, wydaje się, że planujący misję uderzenia w Al Jalaa starannie rozważyli prawo o konflikcie zbrojnym. Specjaliści prawa międzynarodowego z prokuratury wojennej [Military Advocate General] IDF niewątpliwie odegrali kluczową rolę w planowaniu i zaaprobowaniu tej operacji, jak to robią z wszystkimi militarnymi operacjami IDF (patrz tutaj – omówienie praktyki MAG). W oparciu o otwarte źródła informacji dostępne obecnie, uderzenie było zgodne z regułami prawa o konflikcie zbrojnym w sprawie ataków, włącznie z tymi, które dotyczą mediów.

Schmitt jest człowiekiem, który zna prawa wojny – musi je znać, ponieważ wykłada ten przedmiot w akademii wojskowej. W poprzednim artykule, liczącym 88 stron, on i inny specjalista prawa wojskowego przyglądają się szczegółowo, jak działa system prawny armii Izraela i są wyraźnie pod wrażeniem. W odróżnieniu od HRW i Amnesty, faktycznie zbadali temat, pojechali do Izraela i zobaczyli, jak starannie IDF przestrzega praw wojny.

Operacje IDF są najwyraźniej starannie regulowane i są przedmiotem reguł prawa. IDF ma niezwykle solidne systemy badania i dochodzeń operacyjnych incydentów i jest znaczący nadzór cywilny, zarówno przez Prokuratora Generalnego, jak Sąd Najwyższy. Jeśli chodzi o Korpus MAG, autorzy uznają jego oficerów za wyjątkowo kompetentnych, wysoce profesjonalnych i dobrze wyszkolonych.

W niektórych wypadkach IDF wychodzi poza prawo chronienia cywilów.

W szczególności, Izrael przyjął włączające podejście do uprawnienia do statusu chronionego, szczególnie status cywila. Przykłady obejmują stanowisko Izraela wobec wątpliwości, traktowania niedobrowolnych tarcz jako cywilów, którzy nie uczestniczą bezpośrednio [w działaniach zbrojnych] i poglądu, że osoby, które ignorują ostrzeżenia, zachowują status cywila. Chociaż takie stanowisko może wydawać się sprzeczne z intuicją dla państwa, które stoi przed wrogami wykorzystującymi chroniony status dla zdobyczy militarnych i innych, takie stanowisko jest dobre do odpierania działań wroga, które polegają na wojnie prawnej. Pod tym względem izraelskie interpretacje LOAC faktycznie wzmacniają jego pozycję na poziomie operacyjnym i strategicznym, mimo strat taktycznych. Zgodnie z tym IDF narzuca ograniczenia, które daleko wykraczają poza LOAC.

Krótko mówiąc, ludzie, którzy twierdzą, że Izrael uderza w cywilów, są w najlepszym wypadku ignorantami, a w najgorszym nikczemnymi kłamcami. 

 

West Point scholar says the IDF strike of the Al Jalaa Tower was legal

Elder of Ziyon, 7 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Elder of Ziyon

Amerykański boger śledzący głównie antysemityzm w amerykańskich mediach.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1938 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk