Prawda

Poniedziałek, 4 grudnia 2023 - 21:32

« Poprzedni Następny »


Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”


Elder of Ziyon 2023-07-04

Zdjęcie: Edy Cohen, Twitter
Zdjęcie: Edy Cohen, Twitter

Publicysta wydawanej w Mekce gazety pisze o osiągnięciach Izraela - i wiąże je z Edym Cohenem, płodnym izraelsko-arabskim tweeterem, którego teksty są namiętnie śledzone przez dużą arabską publiczność.

Ponad dwadzieścia lat temu mieliśmy nauczyciela narodowości kanadyjskiej, który z łatwością zdobył nasze zaufanie i wszyscy go kochaliśmy, dzięki temu zaufaniu był w stanie wejść do mojego mózgu i wyprowadzić mnie z mojej wieży z kości słoniowej, nauczyć mnie różnicy między prawdą a tym, co ludzie chcą, żeby było prawdą.

 

Rozmawialiśmy o konflikcie arabsko-izraelskim i był bardzo szczery, więc powiedział mi: Jesteś niesamowity! Kochasz Saddama, a on wysłał na ciebie pociski, nienawidzisz Izraela, a to państwo nic ci nie zrobiło!! Powiedziałem, że tak, to kwestia zasad, jak śmiesz porównywać te dwie rzeczy?

 

Uderzył mnie ogrom zdumienia w jego oczach, gdy mruknął: „Biedactwo, on myśli, że wszechświat kręci się wokół niego”, a potem powiedział do mnie: „Jesteś ofiarą dziesięcioleci dziwnych informacji i marnych uzasadnień, bez wątpienia dorastałeś wiedząc, że wszyscy chcą cię zabić.

 

Słuchaj mnie uważnie, synu!! Gdyby Amerykanie i Izraelczycy chcieli spiskować przeciwko tobie, twojemu ludowi lub narodowi, to z pewnością nie byłoby cię tutaj!”

 

... Potem zapytałem go, dlaczego Ameryka pomaga Izraelowi, a on powiedział: Ponieważ Żydzi błagali świat, aby położył kres historycznym prześladowaniom, z jakimi borykali się ze strony społeczeństw europejskich, z których ostatnim było to, jak byli traktowani przez Niemców podczas Holokaustu, a wszystko, na czym im zależało, to kawałek ziemi, na którym mogliby żyć w pokoju, i na tej podstawie zwracali się do świata z logiczną i racjonalną mową pokoju.

 

Jeśli chodzi o waszą stronę, mieliście Gamala Abdela Nassera w stacji radiowej Voice of the Arabs, który codziennie wyjaśniał światu, jak wrzuci Żydów do morza, i obiecywał Arabom, że zwróci Palestynę krajom arabskim.

 

Utknęliście w dziwnej ekstazie i uległości wobec tej nowej arabskiej religii.

 

„Dwa lata później Abdel Nasser obudził się, a na niebie było pełno izraelskich samolotów i zamiast wyzwolić palestyńską Jerozolimę, musiał szukać kogoś, kto wyzwoli egipski Synaj!”

 

Kilka lat temu nastąpił przełom w stosunkach regionu z Izraelem, którego nie wszyscy oczekiwali.

 

To fenomen Edy'ego Cohena. Naprawdę nie wiem, czy to była tylko jedna osoba pracująca na własną rękę?! A może zintegrowane centrum badań społecznych?! Być może całe piętro w izraelskim budynku Mossadu pod nazwiskiem Edy Cohen!! Wiemy natomiast, że jest właścicielem konta na Twitterze, które ma ponad pół miliona obserwujących, mówi płynnie po arabsku, rozumie dialekty niektórych regionów, zna ulice, dzielnice, zaułki, zwyczaje, tradycje społeczne, plemiona, wioski każdego plemienia i ich pożywienie, zna warunki pogodowe, wie, gdzie pada deszcz.

 

Stał się bardziej wiarygodnym źródłem informacji niż niektóre lokalne media. Musimy przyznać, że jest to cud, któremu należy poświęcić należytą uwagę i zbadać.

 

Edy Cohen urodził się w Libanie i tam studiował we wczesnych latach, potem jego ojciec zginął na początku wojny domowej, więc opuścił Liban, wyjeżdżając z rodziną do Izraela i zdobywając doktorat.

 

Biegle włada językiem arabskim i hebrajskim. Był w stanie zrobić z arabską młodzieżą ze swoją jednostkową kulturą to, czego wszystkie media razem nie zrobiły. Jestem prawie pewien, że ponad 80% obserwujących go to młodzież arabska.

 

Udało mu się zamienić stare powiedzenie „śmiech to najlepsze lekarstwo” w potężne narzędzie dyplomacji i zrozumienia.

 

Wyjątkowa mieszanka humoru i sarkazmu Cohena pozwoliła mu zająć się drażliwymi tematami w angażujący, niekonfrontacyjny sposób. Jego recepta na sukces nie jest tajemnicą, przyciąga młodych Arabów, którzy w przeciwnym razie mogliby unikać dyskusji o zawiłościach stosunków arabsko-izraelskich. Jego umiejętność rozśmieszania ludzi skłania ich do zastanowienia się nad jego logicznymi argumentami. Jego żarty i dowcipne przemówienia potrafią rozbroić nawet najbardziej sceptyczną publiczność, torując drogę do otwartego dialogu i wzajemnego zrozumienia.

 

Jakby mówił do nich: „Spójrzcie, jestem jednym z was, wiem o was więcej niż wy o sobie”. To była miękka penetracja w każdym tego słowa znaczeniu. Nie mówił o broni, walkach ekonomicznych czy polityce. Mówi o prostych aspektach życia społecznego i humorem przyciąga arabską młodzież.

 

Jest to najnowsza innowacja Izraela, który - musimy przyznać - wyprzedza nas o setki lat, i rzućmy okiem na niektóre liczby w Izraelu, aby poznać naszą pozycję pod słońcem:

 

- Na liście 500 najlepszych uniwersytetów na całym świecie Izrael ma siedem uniwersytetów, podczas gdy kraje arabskie łącznie nie mają ani jednego.

 

- Izraelskie ośrodki badawcze zajmują 3. miejsce na świecie.

 

- W 2007 roku Izrael był piątym krajem pod względem eksportu broni, po Ameryce, Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji, a w 2012 roku drugim po Ameryce.

 

- Izrael zajmuje 3. miejsce na liście krajów o najwyższej edukacji swoich obywateli według indeksu krajów OECD.

 

- Izrael ma więcej patentów zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych niż Rosja, Indie i Chiny razem wzięte, a populacja tych krajów jest 300 razy większa niż populacja Izraela.

 

Dokonał także rewolucji we współczesnej medycynie. Izrael jest światowym liderem w dziedzinie patentów medycznych i zajmuje drugie miejsce w naukach o kosmosie.

 

Ponad 90% izraelskich domów wykorzystuje energię słoneczną do podgrzewania wody, co stanowi najwyższy odsetek w jakimkolwiek kraju.

 

Od czasu swojego powstania Izrael zdobył więcej Nagród Nobla niż jakikolwiek inny kraj w regionie.

 

Nie mówię tego z pochwały czy podziwu dla państwa hebrajskiego, chociaż sprawiedliwie i uczciwie zasługuje na to, ale byłem zdumiony, że kontynuujemy retorykę lat sześćdziesiątych i hasła Abdela Nassera.

 

Ta sekta, która myśli, że wszechświat kręci się wokół nas, zrzuca swoją porażkę, lenistwo i rozczarowanie na Izrael, mówiąc gdziekolwiek się pojawiają, że Izrael spiskuje przeciwko nim i podżega świat przeciwko nim. Zamiast pracować i łożyć pieniądze na ośrodki badawcze i instytuty techniczne, nadal wyznają syndrom zazdrosnego brata, ponieważ wszyscy jego bracia są lekarzami, filozofami i przywódcami oprócz niego, bo rzucono na niego urok. . .

Link do oryginału: https://elderofziyon.blogspot.com/2023/06/a-saudi-columnist-grudgingly-praises.html

Elder of Ziyon, 27 czerwca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2488 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk