Prawda

Czwartek, 6 sierpnia 2020 - 20:49

« Poprzedni Następny »


Rozpoczynają się cyfrowe rządy


Matt Ridley 2015-01-16


Chaos w komunikacji lotniczej w ubiegły piątek był przypomnieniem, jak bardzo życie zależy od Big Software, wykonującego poprawnie swoją robotę. Centrum kontroli ruchu lotniczego w Swanwick miało sześć lat opóźnienia i przekroczyło budżet o setki milionów, kiedy wreszcie otwarto je w 2002 r. w lśniących nowością biurach, ale i dziś jego software nadal bazuje na unowocześnionym starym systemie. Niezauważenie i bez fanfar ten rząd jednak znalazł, być może, sposób na położenie kresu okropnej historii wielkich publicznych projektów IT.

Pamiętamy chaotyczne rozpoczęcie Obamacare w sierpniu, kiedy tylko jeden na pięciu użytkowników mógł uzyskać dostęp do strony internetowej healthcare.gov. Albo system rejestracji pacjentów Narodowej Służby Zdrowia, porzucony w zeszłym roku po tym, jak kosztował podatników niemal 10 miliardów funtów. Również BBC spisała w zeszłym roku na straty 100 milionów funtów, kiedy po pięciu latach nie udało się uruchomić „cyfrowej inicjatywy medialnej”. Sytuacja jest równie zław wielu dużych firmach: McKinsey odkrył w 2012 r., że 17 procent projektów IT, wartych ponad 15 milionów dolarów zawiodło tak bardzo, że groziło to samemu istnieniu firmy.


Jest coś wyjątkowo kłopotliwego w dużych projektach IT. Może więc was zaskoczyć informacja, że moim zdaniem prawdziwym sukcesem tego rządu jest to, że wreszcie nauczył się, jak zapobiegać takim problemom i jak konstruować nowe systemy, żeby działały. W pewnym sensie, zaczął stosować zasady ewolucji zamiast kreacjonizmu.


W znacznej mierze niezapowiedziana rządowa służba informatyczna (GDS) jest sukcesem obecnej administracji. Niestrudzenie popychana przez członka Rady Ministrów, Francisa Maude, zachęcana przez baronową Lane-Foz i kierowana przez Mike’a Brackena sprowadzonego z zewnątrz, GDS nie tylko próbuje uczynić usługi rządowe online czymś równie łatwym jak zakupy w Amazonie lub zamówienie biletu lotniczego, przekształca także sposób, w jaki sektor publiczny wdraża duże projekty IT, by zapewnić, że przekroczenia czasu i budżetu przejdą do historii.


To, co pan Bracken nazywa procedurą “wodospadu”, w przeszłości w takim dużym projekcie było „pisaniem najwięcej, kiedy wiesz najmniej”. Ludzie odpowiedzialni za projekt pisali olbrzymie dokumenty, w których starali się wyliczyć wyczerpująco wymagania użytkownika końcowego, nie zmieniali ich, kiedy zmieniała się technologia i dawali olbrzymie, długie i lukratywne kontrakty wielkim firmom.


Zamiast tego panowie Maude i Bracken uczą urzędników, by zaczynali od małego, szybko dostrzegali niepowodzenia, wcześnie otrzymywali reakcje użytkowników i zmieniali system (ewoluowali) w miarę postępów prac. Tak więc usługa online zaczyna się od etapu odkrywania, który trwa sześć do dwunastu tygodni, następnie zbudowania prototypu „alfa” software działającej usługi w mniej niż trzy miesiące, po czym zamawiają prywatne „beta” do użytku przez prywatną publiczność składającą się z wyspecjalizowanych użytkowników. Dopiero po rygorystycznym przetestowaniu zostaje to otwarte dla publiczności, czasami w sposób kontrolowany. I dopiero potem zamyka się stary system.


Jest to dokładnie ten rodzaj przepisu na sukces, jaki poleca ekonomista Tim Harford w książce Adapt. Harford pisze, że niezależnie od tego, czy chodzi o zaprowadzenie pokoju w Iraku, zaprojektowanie samolotu, czy napisanie musicalu na Broadway, ci, którym się udało, pozwolili na mnóstwo niekosztownych prób i błędów i na stopniową zmianę. Charles Darwin odkrył, że jest to mechanizm, jakiego używa Matka Natura. Zamiast wielkiego planu „kreacjonistycznego” lub wielkiego skoku, dobór naturalny stopniowo odkrywa sukces przez próby i błędy. Od języka angielskiego do samolotu pasażerskiego, wszystko, co odniosło sukces, wyłaniało się małymi krokami.


Systemy IT, które odniosły sukces, a których wszyscy używamy, od Facebooka do BBC News, zostały zbudowane w ten sposób. Niemniej rząd ciągle próbował zrobić to drogą wielkiego planu. Historia technologii informatycznej wyjaśnia, jak poszliśmy złą drogą. Na początku wszystko, co było związane z siecią, zarówno w sektorze publicznym, jak prywatnym, stało się własnością wysokich kapłanów z departamentu IT, jako jedynych ludzi, którzy rozumieli technologię. Myśleli oni głównie o potrzebach producentów treści, nie zaś o użytkownikach. Znaczna część sektora prywatnego już dawno wydarła treść cyfrową z rąk departamentów IT, ale w Whitehall do niedawna tam właśnie pozostawała.


Pan Bracken i jego pomocnicy wywrócili Whitehall do góry nogami, w ogóle likwidując stanowisko głównego informatyka (szefa IT). Ci główni informatycy często byli rekrutowani z wielkich firm konsultingowych i mieli zwyczaj zlecania tym firmom dużych projektów. Według planu, chodziło o przekazanie ryzyka na zewnątrz, ale efekt był odwrotny. W wielu wypadkach wielkie firmy konsultacyjne IT po królewsku oskubały podatników przez projektowanie wielkich systemów metodą „wodospadu”, które nieodmiennie przekraczały zarówno budżety, jak i terminy.


Pan Maude zaczął od scentralizowania kontroli, tak że musiał osobiście zatwierdzać każdy kontrakt IT powyżej miliona funtów (podniesione teraz do 5 milionów), następnie zbudował potencjał wewnętrzny, oferujący tańsze i lepsze projekty i otworzył możliwości zleceń dla mniejszych firm. Kontrakty rządowe z zewnętrznymi dostawcami IT są obecnie krótsze i opiewają na mniejsze sumy. Niektóre osiągnięte oszczędności były tak olbrzymie, że urzędnicy odmawiali uwierzenia w nie. W jednym wypadku oszczędzono 98,5 procent kosztów istniejącego kontraktu przez zlecenie kontraktu małej firmie brytyjskiej zamiast poprzedniej międzynarodowej firmie IT i rezultat był lepszy. Ponieważ wielka część systemu jeszcze nie została dotknięta, pan Maude liczy, że już w latach 2019-2020 oszczędności będą wynosiły około 4 miliardy funtów rocznie.


W Whitehall zadają teraz jedno wielkie pytanie: czy Universal Credit okaże się ostatnim systemem ze starych, czy pierwszym z nowych. Zaczął się jako staromodny projekt wodospadu, ale jest przeformułowywany równolegle w sposób stopniowy i cyfrowy.


Nie tylko ja jestem zafascynowany tym, co robią panowie Maud i Bracken. Zauważają to także inne rządy. W zeszłym tygodniu rząd brytyjski gościł szczyt międzynarodowy zwany D5, ekskluzywny klub, do którego należą Estonia, Izrael, Korea Południowa i Nowa Zelandia. Wraz z Wielką Brytanią te kraje uważają się za najbardziej zaawansowane w digitalizacji usług rządowych w sposób, który jest łatwy w użyciu dla użytkowników. Rząd Stanów Zjednoczonych  świadomie naśladuje podejście brytyjskie.


Szybkie wprowadzenie nowej rządowej platformy sieciowej gov.uk, używanej obecnie przez 300 organizacji rządowych, zdobyło w zeszłym roku prestiżową nagrodę Design of the Year, pokonując Shard. Pan Bracken bezustannie domaga się prostoty od rządowych stron internetowych, odwracając 15-letnie nabudowywanie niepotrzebnych informacji, wyrzucając 40 procent zawartości Archiwum Narodowego, oczyszczając formularze, zamykając 1800 odrębnych rządowych stron internetowych i oszczędzając 60 procent kosztów. Wreszcie rząd w zasięgu jednego kliknięcia.

Digital Government Begins

Rational Optimist, 7 stycznia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley

Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. monopole mieczysławski 2015-01-17
1. release early i inne zasady Rafał 2015-01-16


Notatki

Znalezionych 1579 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk