Prawda

Niedziela, 19 stycznia 2020 - 12:47

« Poprzedni Następny »


Rozpoczynają się cyfrowe rządy


Matt Ridley 2015-01-16


Chaos w komunikacji lotniczej w ubiegły piątek był przypomnieniem, jak bardzo życie zależy od Big Software, wykonującego poprawnie swoją robotę. Centrum kontroli ruchu lotniczego w Swanwick miało sześć lat opóźnienia i przekroczyło budżet o setki milionów, kiedy wreszcie otwarto je w 2002 r. w lśniących nowością biurach, ale i dziś jego software nadal bazuje na unowocześnionym starym systemie. Niezauważenie i bez fanfar ten rząd jednak znalazł, być może, sposób na położenie kresu okropnej historii wielkich publicznych projektów IT.

Pamiętamy chaotyczne rozpoczęcie Obamacare w sierpniu, kiedy tylko jeden na pięciu użytkowników mógł uzyskać dostęp do strony internetowej healthcare.gov. Albo system rejestracji pacjentów Narodowej Służby Zdrowia, porzucony w zeszłym roku po tym, jak kosztował podatników niemal 10 miliardów funtów. Również BBC spisała w zeszłym roku na straty 100 milionów funtów, kiedy po pięciu latach nie udało się uruchomić „cyfrowej inicjatywy medialnej”. Sytuacja jest równie zław wielu dużych firmach: McKinsey odkrył w 2012 r., że 17 procent projektów IT, wartych ponad 15 milionów dolarów zawiodło tak bardzo, że groziło to samemu istnieniu firmy.


Jest coś wyjątkowo kłopotliwego w dużych projektach IT. Może więc was zaskoczyć informacja, że moim zdaniem prawdziwym sukcesem tego rządu jest to, że wreszcie nauczył się, jak zapobiegać takim problemom i jak konstruować nowe systemy, żeby działały. W pewnym sensie, zaczął stosować zasady ewolucji zamiast kreacjonizmu.


W znacznej mierze niezapowiedziana rządowa służba informatyczna (GDS) jest sukcesem obecnej administracji. Niestrudzenie popychana przez członka Rady Ministrów, Francisa Maude, zachęcana przez baronową Lane-Foz i kierowana przez Mike’a Brackena sprowadzonego z zewnątrz, GDS nie tylko próbuje uczynić usługi rządowe online czymś równie łatwym jak zakupy w Amazonie lub zamówienie biletu lotniczego, przekształca także sposób, w jaki sektor publiczny wdraża duże projekty IT, by zapewnić, że przekroczenia czasu i budżetu przejdą do historii.


To, co pan Bracken nazywa procedurą “wodospadu”, w przeszłości w takim dużym projekcie było „pisaniem najwięcej, kiedy wiesz najmniej”. Ludzie odpowiedzialni za projekt pisali olbrzymie dokumenty, w których starali się wyliczyć wyczerpująco wymagania użytkownika końcowego, nie zmieniali ich, kiedy zmieniała się technologia i dawali olbrzymie, długie i lukratywne kontrakty wielkim firmom.


Zamiast tego panowie Maude i Bracken uczą urzędników, by zaczynali od małego, szybko dostrzegali niepowodzenia, wcześnie otrzymywali reakcje użytkowników i zmieniali system (ewoluowali) w miarę postępów prac. Tak więc usługa online zaczyna się od etapu odkrywania, który trwa sześć do dwunastu tygodni, następnie zbudowania prototypu „alfa” software działającej usługi w mniej niż trzy miesiące, po czym zamawiają prywatne „beta” do użytku przez prywatną publiczność składającą się z wyspecjalizowanych użytkowników. Dopiero po rygorystycznym przetestowaniu zostaje to otwarte dla publiczności, czasami w sposób kontrolowany. I dopiero potem zamyka się stary system.


Jest to dokładnie ten rodzaj przepisu na sukces, jaki poleca ekonomista Tim Harford w książce Adapt. Harford pisze, że niezależnie od tego, czy chodzi o zaprowadzenie pokoju w Iraku, zaprojektowanie samolotu, czy napisanie musicalu na Broadway, ci, którym się udało, pozwolili na mnóstwo niekosztownych prób i błędów i na stopniową zmianę. Charles Darwin odkrył, że jest to mechanizm, jakiego używa Matka Natura. Zamiast wielkiego planu „kreacjonistycznego” lub wielkiego skoku, dobór naturalny stopniowo odkrywa sukces przez próby i błędy. Od języka angielskiego do samolotu pasażerskiego, wszystko, co odniosło sukces, wyłaniało się małymi krokami.


Systemy IT, które odniosły sukces, a których wszyscy używamy, od Facebooka do BBC News, zostały zbudowane w ten sposób. Niemniej rząd ciągle próbował zrobić to drogą wielkiego planu. Historia technologii informatycznej wyjaśnia, jak poszliśmy złą drogą. Na początku wszystko, co było związane z siecią, zarówno w sektorze publicznym, jak prywatnym, stało się własnością wysokich kapłanów z departamentu IT, jako jedynych ludzi, którzy rozumieli technologię. Myśleli oni głównie o potrzebach producentów treści, nie zaś o użytkownikach. Znaczna część sektora prywatnego już dawno wydarła treść cyfrową z rąk departamentów IT, ale w Whitehall do niedawna tam właśnie pozostawała.


Pan Bracken i jego pomocnicy wywrócili Whitehall do góry nogami, w ogóle likwidując stanowisko głównego informatyka (szefa IT). Ci główni informatycy często byli rekrutowani z wielkich firm konsultingowych i mieli zwyczaj zlecania tym firmom dużych projektów. Według planu, chodziło o przekazanie ryzyka na zewnątrz, ale efekt był odwrotny. W wielu wypadkach wielkie firmy konsultacyjne IT po królewsku oskubały podatników przez projektowanie wielkich systemów metodą „wodospadu”, które nieodmiennie przekraczały zarówno budżety, jak i terminy.


Pan Maude zaczął od scentralizowania kontroli, tak że musiał osobiście zatwierdzać każdy kontrakt IT powyżej miliona funtów (podniesione teraz do 5 milionów), następnie zbudował potencjał wewnętrzny, oferujący tańsze i lepsze projekty i otworzył możliwości zleceń dla mniejszych firm. Kontrakty rządowe z zewnętrznymi dostawcami IT są obecnie krótsze i opiewają na mniejsze sumy. Niektóre osiągnięte oszczędności były tak olbrzymie, że urzędnicy odmawiali uwierzenia w nie. W jednym wypadku oszczędzono 98,5 procent kosztów istniejącego kontraktu przez zlecenie kontraktu małej firmie brytyjskiej zamiast poprzedniej międzynarodowej firmie IT i rezultat był lepszy. Ponieważ wielka część systemu jeszcze nie została dotknięta, pan Maude liczy, że już w latach 2019-2020 oszczędności będą wynosiły około 4 miliardy funtów rocznie.


W Whitehall zadają teraz jedno wielkie pytanie: czy Universal Credit okaże się ostatnim systemem ze starych, czy pierwszym z nowych. Zaczął się jako staromodny projekt wodospadu, ale jest przeformułowywany równolegle w sposób stopniowy i cyfrowy.


Nie tylko ja jestem zafascynowany tym, co robią panowie Maud i Bracken. Zauważają to także inne rządy. W zeszłym tygodniu rząd brytyjski gościł szczyt międzynarodowy zwany D5, ekskluzywny klub, do którego należą Estonia, Izrael, Korea Południowa i Nowa Zelandia. Wraz z Wielką Brytanią te kraje uważają się za najbardziej zaawansowane w digitalizacji usług rządowych w sposób, który jest łatwy w użyciu dla użytkowników. Rząd Stanów Zjednoczonych  świadomie naśladuje podejście brytyjskie.


Szybkie wprowadzenie nowej rządowej platformy sieciowej gov.uk, używanej obecnie przez 300 organizacji rządowych, zdobyło w zeszłym roku prestiżową nagrodę Design of the Year, pokonując Shard. Pan Bracken bezustannie domaga się prostoty od rządowych stron internetowych, odwracając 15-letnie nabudowywanie niepotrzebnych informacji, wyrzucając 40 procent zawartości Archiwum Narodowego, oczyszczając formularze, zamykając 1800 odrębnych rządowych stron internetowych i oszczędzając 60 procent kosztów. Wreszcie rząd w zasięgu jednego kliknięcia.

Digital Government Begins

Rational Optimist, 7 stycznia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley

Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. monopole mieczysławski 2015-01-17
1. release early i inne zasady Rafał 2015-01-16


Notatki

Znalezionych 1460 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk