Prawda

Wtorek, 29 listopada 2022 - 01:15

« Poprzedni Następny »


Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo


Adam Levick 2022-06-19

Masafer Jatta, Źródło: Wikipedia.
Masafer Jatta, Źródło: Wikipedia.

Podcast Guardiana w sprawie ponad 1000 Palestyńczyków żyjących na obszarze 8150 akrów znanym jako Masafer Jatta, na wzgórzach Południowego Hebronu, w kontrolowanej przez Izrael Strefie C na Zachodnim Brzegu, jest kolejnym przykładem promowania przez tę gazetę „sprawy palestyńskiej”, które w niczym nie przypomina uczciwego dziennikarstwa.


Obszar, o którym mowa – osiem osad, głównie kolekcje niskich chałup z prowizorycznymi dachami – przyciągnął wiele uwagi mediów od czasu, gdy w zeszłym miesiącu izraelski Sąd Najwyższy zakończył dwudziestoletni spór prawny między mieszkańcami a państwem. Sąd w decyzji 9-0 orzekł (informacja w języku hebrajskim), że składający petycję Palestyńczycy nie udowodnili, że mieszkali w osadach jako stali mieszkańcy, zanim armia ogłosiła ten obszar poligonem wojskowym (znanym jako Strefa strzelania 918) w początku lat 80. XX wieku i tylko sporadycznie wchodzili na ten obszar podczas sezonowych migracji. Tak więc, nie mają prawa do tej ziemi.


Raport dźwiękowy „Guardiana” („Życie w strefie strzelania: okupacja Masafer Jatty”, 13 czerwca), autorstwa ich korespondentki z Jerozolimy Bethany McKernan i Nosheen Iqbal, prezenterki podcastu „Guardiana” Today in Focus, kontynuacja artykułu McKernan na temat, na który odpowiedzieliśmy tutaj, oczerniał Izrael przez większość trzydziestoczterominutowego programu.


Po dwóch minutach słuchacze dowiadują się od Iqbal (jakby był to niekwestionowany fakt i wbrew ustaleniom Sądu Najwyższego), że palestyńscy mieszkańcy mieszkają tam (w Masafer Jatta) od „pokoleń”. Po trzech minutach Iqbal wspomina orzeczenie sądu w sprawie oskarżenia, że eksmisje Palestyńczyków stanowią naruszenie Konwencji Genewskiej: „W bezprecedensowym posunięciu sąd orzekł, że Konwencja Genewska, która powstrzymuje przymusowy transfer ludności pod okupacją, nie ma zastosowania i że prawo Izraela jest nadrzędne wobec prawa międzynarodowego”.


Jednak sąd orzekł, że „celem IV Konwencji Genewskiej było zapobieganie wypędzeniu ludności z okupowanego obszaru w celu eliminacji lub pracy przymusowej lub dla celów politycznych/państwowych – co nie ma miejsca w tym przypadku”. Rzeczywiście, Palestyńczycy, o których mowa, nie są „przenoszeni” z Zachodniego Brzegu w jakimkolwiek tego słowa znaczeniu, ale stoją przed eksmisją z określonych budynków na tym terytorium.


Po ośmiu minutach McKernan – zapytana przez Iqbal o pewne informacje na temat Zachodniego Brzegu – opisuje Obszar C Zachodniego Brzegu jako reprezentujący „najbardziej brutalne aspekty okupacji”, fałszywie twierdzi, że osadnicy rutynowo „przejmują prywatne ziemie Palestyńczyków” za przyzwoleniem IDF, a następnie mówi, że w przeciwieństwie do osadników, Palestyńczykom na tym obszarze „nie wolno podłączać się do systemu wodociągowego”.


Jednak tylko nielegalnie zbudowane budynki i/lub osady nie są podłączone do systemu wodociągowego i stanowią one niewielką część budynków należących do palestyńskiej populacji w Strefie C. Dziennikarka „Guardiana” nie podejmuje żadnych starań, aby dokonać tego ważnego rozróżnienia.


Iqbal pyta następnie McKernan o historię deklaracji Izraela, że ten obszar będzie strefą strzelania (poligonem), na co ta odpowiada, cytując spotkanie ministrów rządu z 1981 r., na którym (ówczesny minister rolnictwa) Ariel Szaron „wyraźnie zaproponował utworzenie strefy strzelania w tym obszarze przeznaczonej specjalnie do wypędzenia Palestyńczyków z ziemi”. Znowu jest to kłamstwo, które już głosiła w swoim poprzednim artykule.


Jak zauważyliśmy w naszym poprzednim poście, faktyczne protokoły z omawianego spotkania pokazują, co Szaron w rzeczywistości, powiedział:

„Chcę powiedzieć przedstawicielom sztabu generalnego, że chcemy zaoferować wam dodatkowe obszary szkoleniowe. Dodatkowe obszary muszą być zamknięte na granicy, [pomiędzy] podstawą Wzgórz Hebronu i Pustyni Judzkiej w świetle  zjawiska – rozprzestrzeniania się arabskich mieszkańców wsi na zboczu góry w kierunku pustyni”.

Najwyraźniej Szaron powiedział, że celem było zapobieżenie rozprzestrzenianiu się arabskich wiosek na omawiany obszar. Nie powiedział nic o „wyrzucaniu [istniejących] miejscowych Palestyńczyków z ich domów”, jak twierdzi „Guardian”, ponieważ – zgodnie z ustaleniami sądu – przed 1980 r. na tym obszarze nie było żadnych stałych mieszkańców. Mimo to McKernan kilkakrotnie w trakcie transmisji opowiada słuchaczom, że rodziny Masafera Jatta mieszkały tam „pokolenie po pokoleniu”.


Po 19 minutach McKernan mówi o przemocy ze strony osadników wobec Palestyńczyków, a potem wspomina przemoc Palestyńczyków, ale przedstawia to w ten sposób: „Czasami Palestyńczycy reagują przemocą w walce. Na przykład, zaledwie w zeszłym roku osadnik został zabity w drodze do domu z osady Homasz na północy Zachodniego Brzegu”.


Jednak ofiara izraelska, dwudziestopięcioletni Jehuda Dimentman, który zostawił żonę i małe dziecko, nie zrobił nic trzem sprawcom palestyńskim, z których dwóch było członkami grupy terrorystycznej Palestyński Islamski Dżihad, więc nie była to „reakcja na przemoc w walce”. McKernan przedstawiła zamordowanie z zimną krwią niewinnego izraelskiego cywila przez członków antysemickiej grupy terrorystycznej jako zrozumiały atak zemsty.


Zapytana ponownie przez Iqbal o sprawę sądową i o to, czy składający petycję Palestyńczycy dostarczyli dowody posiadania ziemi, McKernan stwierdziła, że istotnie „przedstawili dokumenty i papiery [sądowi] datujące się z czasów mandatu brytyjskiego… w niektórych przypadkach z Imperium Osmańskiego. Przedstawili również zdjęcia satelitarne pokazujące, że na tym obszarze wyraźnie mieszkali ludzie… a mieszkańcy osady Dżinba mówią, że ich rodzina mieszkała tam od czasów imperium osmańskiego…”.


Przeczył temu jednak wyroku sądu, gdzie na stronie 11 w punkcie 26 czytamy: (Tłumaczenie z hebrajskiego przez CAMERA UK):

Powodom, którzy nie dołączyli żadnego dokumentu, zgodnie z którym mają prawo do gruntów w strefie strzelania, wydano nakaz eksmisji ze strefy.

Punkt 46 wyroku stanowi:

Powodowie nie mogli udowodnić swojego roszczenia stałego pobytu przed ogłoszeniem strefy strzelania.

Pod koniec podcastu McKernan odpowiada na pytanie Iqbal o to, dokąd pójdą Palestyńczycy z Masafer Jatta, jeśli i kiedy zostaną eksmitowani, mówiąc stanowczo i wyzywająco, w sposób, w jaki powiedziałaby aktywistka, że „nigdzie się nie wybierają”. Słuchaczom nie powiedziano, że podobno spośród 49 rodzin wymienionych w petycji co najmniej 38 zostało zidentyfikowanych jako stali mieszkańcy pobliskiej wsi Jatta lub innych okolicznych wsi [dokąd mają wrócić] – co oznacza, że jeśli zostaną wyeksmitowani, nie będą bezdomni ani nie będą podróżować bardzo daleko.


Wreszcie w całym podkaście McKernan używała określeń „niesamowici”, „odporni” i „inspirujący”, aby opisać Palestyńczyków z Masafer Jatta. A w jednym z wiele mówiących fragmentów powtarza słowa Palestyńczyka o imieniu Mohammed, który odmawia opuszczenia wioski, ponieważ, jak mówi, „on wie, że ziemia jest jego”, nie dodając, że jest to opinia Mohammeda, że ziemia jest jego, w przeciwieństwie do ustalonego faktu. To tak, jakby dla McKernan decyzja izraelskiego Sądu Najwyższego – choć chwalonego na całym świecie za jego niezależność – była całkowicie nieistotna i uznana za bezprawną.


W przeciwieństwie do tego, Izraelczycy są w dużej mierze przedstawiani jako nikczemni i podczas całego podcastu dziennikarka „Guardiana” unikała prezentowania choćby jednego izraelskiego głosu, który mógłby odpowiedzieć na sprzeczne z faktami zarzuty.


Podcast „Guardiana” nie jest dziennikarstwem w jakimkolwiek sensownym znaczeniu tego słowa, gdzie twierdzenia są weryfikowane, zapewnia się równowagę, przynajmniej dąży do obiektywności, a reporter stara się zachować zawodowy dystans między sobą a sprawą, jaką relacjonuje. To po prostu trzydzieści cztery minuty anty-izraelskiej propagandy.


Guardian podcast: 34-minutes of Palestinian Advocacy Presented as Journalism

Camera UK, 14 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Adam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "Camera UK" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach brytyjskiej prasy.

 Strona www autora

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2265 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk