Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 01:08

« Poprzedni Następny »


Piękna i bestia BDS


Liat Collins 2021-12-11

Grupa uczestniczek konkursu Miss Universe, wyglądając pięknie i sensownie, pozuje do zdjęcia przy Ścianie Zachodniej.(zdjęcie: MARC ISRAEL SELLEM/THE JERUSALEM POST)

Grupa uczestniczek konkursu Miss Universe, wyglądając pięknie i sensownie, pozuje do zdjęcia przy Ścianie Zachodniej.

(zdjęcie: MARC ISRAEL SELLEM/THE JERUSALEM POST)
COVID-19 wpłynął na organizację wyborów Miss Universe, ale znacznie starsza pandemia czai się w tle tego międzynarodowego konkursu piękności: antysemityzm.

Najbliższe, co kiedykolwiek łączyło mnie z konkursem piękności, jest oglądanie zawsze zabawnej Miss Agent. W którymś momencie w moim dzieciństwie stało się jasne, że nie spełniam warunków, by zostać uczestniczką konkursu piękności. Kiedy doszłam do nastolatkowatości, coś innego stało się oczywiste – dorastanie niekoniecznie oznacza dalsze wydłużanie się. Nie ma miejsca dla wertykalnie upośledzonych w brutalnym świecie mody i konkursów piękności. Jest to rodzaj dyskryminacji, którą się często pomija. No cóż, kiedy masz zaledwie 150 centymetrów wzrostu, często całkiem dosłownie nie zauważają cię i musisz znaleźć inny sposób na rzucanie się w oczy.

Zjawisko konkursu piękności zaprzątało mi ostatnio myśli. Doroczny 70. konkurs Miss Universe ma odbyć się w Ejlacie 12 grudnia i dziesiątki pięknych uczestniczek z wdziękiem spłynęły na Jerozolimę.   

 

COVID-19, oczywiście, miał wpływ na tę imprezę. Ustępująca Miss Universe (zdecydowanie zasługująca na ten tytuł Miss Meksyku), Andrea Meza, panowała tylko przez kilka miesięcy po tym, jak poprzedni konkurs został odroczony. A w zeszłym tygodniu świat nauczył się kolejnej litery greckiego alfabetu, kiedy wariant Omikron wywołał globalny atak paniki. (Potwierdzono, że Miss Francji cierpi na tę nową odmianę choroby i nie było jej na scenie w tym tygodniu.) 

 

Jednak znacznie starsza pandemia czaiła się w tle międzynarodowego konkursu: antysemityzm lub co najmniej jego nowoczesna odmiana, antyizraelizm. Gdy tylko podano do publicznej wiadomości miejsce tegorocznej imprezy, paskudna gęba ruchu Bojkot, Dywestycje, Sankcje (BDS) wkroczyła do boju. Podobnie jak przed odbywającym się w 2019 roku w Tel Awiwie konkursem Eurowizji, grupy BDS zaczęły nękać potencjalne uczestniczki i wzywać do bojkotu konkursu tylko dlatego, że odbywa się w żydowskim państwie.

 

Teraz Miss Malezji miała rodzaj dyplomatycznego bólu głowy; jej kraj odmówił jej pozwolenia na przyjazd, podając jako powód lęk przed koronawirusem. Nie było trudno odskrobać faktyczne powody tej wymówki. W tym tygodniu mistrzostwa świata mężczyzn w squashu, które miały się odbyć w stolicy Malezji, zostały odwołane, ponieważ ten w przeważającej większości muzułmański kraj, odmówił wpuszczenia izraelskich zawodników. Na szczęście, Światowa Federacja Squashu nie ustąpiła przed tym klasycznym przykładem dyskryminacji i wolała odwołać zawody niż pozostawić Izraelczyków na lodzie.   


Uczestniczki konkursu Miss Universe widziane w Jerozolimie 30 listopada 2021 roku. (zdjęcie: MARC ISRAEL SELLEM/THE JERUSALEM POST)
Uczestniczki konkursu Miss Universe widziane w Jerozolimie 30 listopada 2021 roku. (zdjęcie: MARC ISRAEL SELLEM/THE JERUSALEM POST)

Najgorsze naciski zarezerwowano dla Miss Południowej Afryki, Laleli Mswane, która zasługuje na nagrodę za odważne głoszenie swoich przekonań. Mswane przybyła do Jerozolimy zgodnie z planem, mimo olbrzymiej kampanii podjętej przez antyizraelską grupę, Africa 4 Palestine i inne jej podobne, co doprowadziło do tego, że południowoafrykańskie ministerstwo kultury wycofało swoje poparcie jej wyjazdu. Dowodząc, że nie jest tylko piękną dziewczyną, Mswane, dyplomowana prawniczka, wydała oświadczenie, w którym, między innymi, powiedziała: “Nie ma lepszego czasu na rzucenie światła na sprawy dotykające kobiet, by wybrać odwagę przed wygodą i nie rezygnować z własnych przekonań dotyczących walki o prawa kobiet. Uważam uczestnictwo w konkursie za wyjątkową okazję nie tylko do zrobienia tego, co słuszne, ale z nadzieją przyłożenia się do procesu dialogu i pokoju...”

 

Żaden ze mnie sędzia konkursów piękności, ale warto zauważyć, że przez lata zarówno konkurs Miss Universe, jak jego rywal, Miss World, podjęły starania, by odejść od czystego uprzedmiotowiania kobiecych ciał i pomóc uczestniczkom w wywieraniu pozytywnego wpływu – jest to próba przejścia od prezentacji wyłącznie modelek do wzorów osobowych. W wielu krajach takie konkursy są szanowanym sposobem wydostania się z cyklu biedy i pomocy innym w zrobieniu tego samego, podobnie jak wielu południowoamerykańskich młodych mężczyzn postrzega piłkę nożną jako drogę ucieczki od biedy.

 

Trasa uczestniczek konkursu Miss Universe w Jerozolimie prowadziła do wielu różnych miejsc, włącznie z Ścianą Zachodnią, Wieżą Dawida, King David Hotel, Ogrodów Botanicznych Jerozolimy – ale jedno wydarzenie szczególnie ściągnęło moją uwagę. W środę wieczorem, po kolejnej ceremonii zapalenia Chanukowych świeczek, kilka uczestniczek Miss Universe wniosło splendor i urok do niezwykłego pokazu mody w The First Station, gdzie pokazywano odzież z Haboydem. Jest to organizacja charytatywna, która prowadzi sklepy z używaną odzieżą i dostarcza zatrudnienia/szkoleń ludziom niepełnosprawnym, szczególnie tym, którzy wydostają się z problemów psychicznych. Wydarzenie wspierała zastępczyni burmistrza Jerozolimy, Fleur Hassan-Nahoum, która z entuzjazmem mówiła o Haboydem “nie tylko jako jednym z klejnotów wśród przedsiębiorstw o społecznym wpływie w Jerozolimie, ale także miejscu, gdzie można kupić piękne ubrania”.

 

Przesłanie, że ponownie używana odzież i zatrudnianie ludzi o specjalnych potrzebach są piękne, zasługuje na wyjście poza Jerozolimę, niezależnie od tego, co sądzisz o konkursach piękności.

 

W Miss Agent Sandra Bullock gra nieszczęsną agentkę FBI, Gracie Hart, która w przebraniu musi udaremnić zamach na konkurs Miss America i po drodze uczy się różnych sztuczek zawodu królowej piękności. Po odegraniu w “Somewhere My Love” gry na kieliszkach z wodą, spragnione uczestniczki popijają wodę i kiedy przychodzi jej kolej nie może już na nich zagrać, ale w międzyczasie zbliża się katastrofa.

 

Nieustraszona agentka Hart, robi jedyną inną rzecz, jaką może w tej sytuacji zrobić: wychodzi na scenę i uczy SING. Tu jednak nie chodzi o śpiew i taniec. SING to inicjały, które  oznaczają wrażliwe miejsca przeciwnika, o których pospiesznie informuje dziewczyny. Gdzie uderzać w samoobronie: w splot słoneczny, w stopy, w nos i krocze.

 

To jest komedia, ale lekcja jest poważna. Samoobrona jest umiejętnością, jakiej powinny nauczyć się wszystkie kobiety. Uwierz odważnej byłej izraelskiej królowej piękności, Linor Abargil. Zdobyła koronę Miss Izraela w 1998 roku, w wieku 18 lat. Na krótko zanim wzięła udział w konkursie Miss World, została zgwałcona w wyjątkowo brutalny sposób. A jednak  wzięła udział w konkursie i zdobyła upragniony tytuł Miss World. Piękno to więcej niż to co z wierzchu. Abargil używa teraz swojego koszmarnego doświadczenia i sławy, by pomagać innym. Studiowała i otrzymała dyplom na wydziale prawa, podróżuje po świecie, spotykając inne ofiary gwałtu, pomagając im przezwyciężyć nieuzasadnione poczucie wstydu. Wynik można zobaczyć w przykuwającym i wstrząsającym filmie dokumentalnym, Brave Miss World. 

 

Najsłynniejsza była królowa piękności Izraela, Gal Gadot, opisała, jak zlekceważyła konkurs Miss Universe, bo nie rozważała kariery modelki. Istotnie, po odbyciu obowiązkowej służby w wojsku, zaczęła studiować prawo przed radykalną zmianą kariery, która doprowadziła ją do aktorstwa i światowej sławy jako Wonder Woman.

 

Ciekawe, że pierwsza i jak dotąd jedyna izraelska Miss Universe, Rina Mor, która zdobyła ten tytuł w 1976 roku, także poszła potem na studia prawnicze. Najwyraźniej piękno nie wyklucza mądrości, i odwrotnie.

 

Ulżył mi w tym tygodniu widok uczestniczek konkursu Miss Universe, które podczas oprowadzania po Jerozolimie potrafiły być zarówno piękne, jak rozsądne – nosiły maski przeciwko COVID, okrywały się plastikowymi płaszczami przed deszczem, kiedy było to  roztropne i nosiły buty na płaskich obcasach. (Jak wie każda kobieta, nie można dobrze wyglądać, ani dobrze czuć się, kiedy ma się na nogach niewygodne buty.) 

 

Niech będzie pokój na świecie, tradycyjne życzenie królowych piękności, to zbyt wielkie marzenie, ale oby konkurs Miss Universe połączył ludzi i przezwyciężył ohydną nienawiść.  Niech najlepsza z nich wygra. 

 

Beauty and the BDS beast

Jerusalem Post, 2 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16
Rzeczywisty apartheid na Bliskim Wschodzie   Toameh   2022-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk