Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 02:44

« Poprzedni Następny »


Amerykańscy podatnicy finansują rewizjonistyczną, antysyjonistyczną historię


Lyn Julius 2021-12-12

Żydzi z Bliskiego Wschodu, to zapomniani uchodźcy.
Żydzi z Bliskiego Wschodu, to zapomniani uchodźcy.

Od kilku już lat pełzające upolitycznienie nauk społecznych i humanistycznych na zachodnich uniwersytetach daje powody do niepokoju. Obecnie pisanie na nowo żydowskiej historii na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej otrzymało olbrzymie wsparcie. Amerykańscy nauczyciele akademiccy - Lior Sternfeld, Michelle Campos i Orit Bashkin – otrzymali grant w wysokości  250 tysięcy dolarów na “wyobrażenie sobie na nowo” żydowskiego życia na Bliskim Wschodzie przed syjonizmem.

National Endowment for the Humanities (NEH), jedna z dwóch największych instytucji przydzielających granty w Pensylwanii, finansuje “dużej skali wspólny projekt, by na nowo napisać historie, narracje i wspomnienia Żydów i o Żydach na Bliskim Wschodzie w XIX – XXI wieku”. Pieniądze mają zostać wydane na monografię napisaną przez wielu autorów oraz specjalne wydanie „Jewish Social Studies”, uważane przez wielu za najbardziej prestiżowe pismo w dziedzinie badań nad Żydami.  

 

NEH ma reputację propagowania lewicowej agendy i jest wystarczająco kontrowersyjną instytucją, by administracja Trumpa chciała zakończyć jej finansowanie.

“Mówimy o historii miliona ludzi – powiedział Sternfeld swojemu uniwersytetowi, Penn State. – Większość książek historycznych chce tylko pokazać, że syjonizm był jedyną alternatywą dla Żydów żyjących na Bliskim Wschodzie. Powiedzenie, że Żydzi byli przedmiotem restrykcji, które nie pozwalały im na prosperowanie i życie na Bliskim Wschodzie, jest zwykłym nonsensem. Żydzi byli częścią społeczeństwa od Maroka do Afganistanu i od Azji Środkowej do Jemenu. Będziemy patrzeć na Żydów nie jako na grupę ludzie czekających na zbawienie przez syjonizm, ale ludzi, którzy żyli i prosperowali, i pracowali, i cierpieli, i śmiali się na Bliskim Wschodzie jako część bliskowschodnich społeczeństw”.

Sternfeld jest autorem książki o mikroskopijnej garstce Żydów, którzy popierali islamską rewolucję. Campos pisała nostalgiczne relacje o osmańskim pluralizmie, a Bashin w książce New Babylonians przedstawia irackich Żydów jako uprzywilejowanych nacjonalistów. Przez określanie Żydów jako “części społeczeństwa” ci nauczyciele akademiccy zaprzeczają odrębnej tożsamości żydowskiej i w ostatecznym rachunku, ich narodowości.

 

Zarówno Campos, jak Sternfeld są sygnatariuszami antyizraelskich rezolucji przedstawionych Amerykańskiemu Towarzystwu Historycznemu. Niedawno Campos, Sternfeld i Bashkin podpisali Statement on Israel and Palestine w “Jewish Studies”, oskarżające Izrael o “przemoc państwową” wobec Hamasu.

 

Książka może zostać użyta do zamazania przyczyn exodusu Żydów z krajów muzułmańskich, do oczerniania Izraela i do wskrzeszenia mitu o pokojowej koegzystencji między Żydami a muzułmanami przed 1948 rokiem.

 

Sternfeld szydził ze starań o upamiętnienie exodusu Żydów z krajów arabskich jako “narodowego projektu na dużą skalę – pisanie  ‘łzawej’ historii Żydów na Bliskim Wschodzie, żeby usprawiedliwić współczesną politykę izraelską i wynagrodzić trwającą przez pokolenia marginalizację orientalnych Żydów w syjonistycznej historiografii”. 

 

Choć Sternfeld bardzo pragnie zminimalizować sprawę exodusu, jest faktem, że 99 procent Żydów opuściło arabskie i inne muzułmańskie kraje. Nie wszyscy żydowscy uchodźcy udali się do Izraela, ale Izrael uczynił swoją misją uratowanie olbrzymiej liczby Żydów, którzy nie mieli szansy na znalezienie schronienia nigdzie indziej.

 

Ogłaszając grant, Tobias Brinkmann, profesor żydowskich badań i historii na uniwersytecie Penn State, powiedział: “Campos, Sternfeld i Bashkin kwestionują panujące narracje, które przedstawiają Żydów na Bliskim Wschodzie jako zacofanych i izolowanych. Tym projektem rzucają ważny snop światła na długą historię bliskich kontaktów między Żydami i innymi grupami na Bliskim Wschodzie przed dramatycznymi zmianami, jakie zaszły w pierwszej połowie XX wieku. Ten grant NEH jest wyraźnym uznaniem doskonałości ich badań”.

 

Nikt nie kwestionuje tego, że Żydzi żyli i mogli dobrze prosperować na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Istotnie, robili to znacznie dłużej niż Arabowie, którzy podbili ten region 1000 lat po osiedleniu się tam Żydów. Żaden poważny historyk nie twierdzi, że życie Żydów było jednym, nieustającym pasmem nieszczęść. Żydzi współpracowali i kontaktowali się ze społeczeństwem wokół siebie, zwłaszcza w handlu i przedsiębiorczości. Przez stulecia tamtejsi Żydzi mówili po arabsku.

 

Żydzi byli jednak zawsze narażoną mniejszością, cierpiącą z powodu zinstytucjonalizowanej dyskryminacji jako dhimmis pod rządami islamu. Jak ktoś rozsądnie powiedział: „NEH nigdy nie finansowałby rewizjonistycznej historii, która zaprzeczałaby dyskryminacji czarnych za czasów segregacji. Dlaczego finansuje ten sam rodzaj rewizjonizmu przeciwko Izraelowi?”   

 

Sternfeld pomija przedkolonialne warunki statusu dhimmi – kiedy bez wątpienia Żydzi żyli w niepewności i pod restrykcjami – oraz ich sytuację w okresie kolonialnym, kiedy Żydzi odnosili korzyści z edukacji i większego bezpieczeństwa. Dobre życie, jakim wielu cieszyło się pod brytyjskimi i francuskimi protektoratami i mandatami, zostało śmiertelnie zagrożone przez wzrost arabskiego nacjonalizmu i islamizmu, a wynikiem był przymusowy exodus.

 

Jest tu głębszy problem. Znaczenie, jakie postmodernistyczni badacze przypisują kulturowym i społecznoekonomicznym czynnikom kosztem ludzi, historycznych zdarzeń i polityki, służy zafałszowaniu historii Żydów z krajów arabskich. Weźmy jako przykład pracę Bashkin, której książkę New Babylonians recenzował  profesor Norman A. Stillman.

 

Stillman pisze, że Bashkin jest “najwnikliwsza”, kiedy opisuje intelektualny i kulturalny ferment w Iraku w latach 1920., 1930. i 1940. Jednak jej opis przełomowych wydarzeń lat 1940., które doprowadziły do masowego exodusu w 1951 roku, “nie ma tego samego stopnia analitycznej wnikliwości”:

“Jest tak, moim zdaniem, z powodu jej podstawowego podejścia jako badaczki kultury, która interpretuje teksty, ale nie bierze w pełni pod uwagę rzeczywistych wydarzeń, ludzi i polityki. Jest tak również z powodu przyjętych a priori ideologicznych założeń. Bashkin od samego początku uznaje swój intelektualny dług wobec ‘przekornych’, takich jak Sami Zubaida, Ella Shohat i Gilbert Achcar, a duch Edwarda Saida często czai się w tle. Wcześniejsza praca historyków o Żydach w krajach islamskich zostaje zredukowana do uproszczonej karykatury: ‘modelu harmonijnego współistnienia’ lub ‘opowieści o wiecznych prześladowaniach’ i ‘wraz z tym ideami, orientalistycznej interpretacji’.  

 

Bardziej poważnie jednak, jest tam element naiwnych pobożnych życzeń, z nieustannym wyszukiwaniem pozytywnych przykładów żydowskiej akulturacji i patriotyzmu z jednej strony, a otwartości niektórych arabskich liberalnych intelektualistów i polityków, z drugiej, co ma dowodzić, że ciemne siły radykalnego arabskiego nacjonalizmu nie były w rzeczywistości tak potężne, jak się to wydaje z perspektywy czasu”.

Wspólna kultura i język z Arabami nie uratowały Żydów z Iraku ani trochę bardziej niż żydowski wkład w niemiecką kulturę ani ich miłość do Mendelssohna i Goethego nie uratowały niemieckich Żydów przed nazizmem. Wszyscy Żydzi Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, włącznie z antysyjonistami, komunistami i tymi którzy byli zarabizowani, zostali zmuszeni do pójścia na drogę wygnania. W ten sposób badanie, jak grupy współdziałały przed wielkim exodusem, staje się nieistotne, jeśli nie bierze pod uwagę rzeczywistych wydarzeń, politycznych czynników i postaci takich jak Hadż Amin al-Husseini, Nasser i Saddam oraz Ligi Arabskiej, co prowadziło do wykluczenia i prześladowania Żydów i innych mniejszości.

 

US taxpayers to fund revisionist, anti-Zionist history

JNS Org., 5 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLyn Julius  

 

Dziennikarka, współzałożycielka brytyjskiego stowarzyszenia HARIF, Żydów pochodzących z Północnej Afryki i krajów Bliskiego Wschodu; stowarzyszenia informującego o liczącej trzy tysiące lat historii Żydów na Bliskim Wschodzie i o losie tej mniejszości wyznaniowej i religijnej w XX wieku. Rodzina Lyn Julius pochodzi z Iraku.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16
Rzeczywisty apartheid na Bliskim Wschodzie   Toameh   2022-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk