Prawda

Piątek, 5 marca 2021 - 07:42

« Poprzedni Następny »


Opowieść o dwóch Zielonych Liniach


Eugene Kontorovich 2014-11-30

European University of Lefke na okupowanej przez Turcję części Cypru.
European University of Lefke na okupowanej przez Turcję części Cypru.

Wysiłki grup akademickich, by narzucić bojkot i inne sankcje karne na uniwersytety izraelskie, ściągnęły ostatnio wiele uwagi mediów. Przeciwstawne zjawisko umknęło jednak uwadze: szeroko rozpowszechnione uczestnictwo uniwersytetów głównego nurtu w programach i współpracy z instytucjami ulokowanymi na terytoriach okupowanych.


Może to zdziwić tych, którzy pamiętają, że założenie przez Izrael uniwersytetu Ariel na Zachodnim Brzegu ściągnęło szczere potępienie ze strony akademików, a także ministrów spraw zagranicznych na całym świecie. Niemniej okazuje się, że Ariel nie jest jedyną uczelnią założoną na terytorium, które większość społeczności międzynarodowej uważa za okupowane. I te inne spotkały się z zupełnie innym przyjęciem


Od inwazji i zajęcia Północnego Cypru w 1974 r. Turcja założyła tam 10 uniwersytetów i uczelni. Połowa tych uniwersytetów to publiczne instytucje prowadzone przez państwo, a kilka jest kampusami głównych instytucji tureckich z Turcji. Niektóre z uniwersytetów zostały założone w ostatnich kilku latach.


Rada Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, Europejski Trybunał Praw Człowieka i większość społeczności międzynarodowej potępiła tureckie przejęcie jednej trzeciej wyspy Cypru. W momencie pisania niniejszego tekstu żaden naród poza Turcją nie uznaje reżimu „Tureckiej Republiki Cypru Północnego”, poprzez który Turcja włada tym terytorium. Turcja prowadzi wielki program osiedlania i osadnicy z Turcji stanowią obecnie ponad połowę populacji Tureckiej Republiki Cypru Północnego.


Niemniej, o dziwo, uniwersytety na Cyprze Północnym zdobyły szeroką współpracę instytucji i uniwersytetów z zachodniego świata. W istocie, narastające starania o bojkot instytucji izraelskich zbiegają się często z entuzjastyczną współpracą z uniwersytetami nie tylko na ziemiach krajów okupujących (jak Turcja lub Rosja), ale także uniwersytetów założonych na terytoriach okupowanych przez te kraje.


Wymownym przykładem jest konferencja  zorganizowana tej jesieni w School of Oriental and African Studies (SOAS) Uniwersytetu w Londynie. Jako warunek uczestnictwa profesorowie z uniwersytetu Ariel otrzymali zakaz wspominania swojego miejsca pracy i proszono ich, by przybyli jako niezależni uczeni, nie reprezentujący Ariel (na co się nie zgodzili). Wydarzenie to było niespójne samo w sobie. Można uważać, że Ariel jest problematyczny i bezprawny – ale nie można zaprzeczać, że istnieje i zatrudnia tych właśnie uczonych. Jak na ironię, konferencja dotyczyła badań nad Izraelem: czy referaty o obecności Izraela na Zachodnim Brzegu, które odnosiły się do uniwersytetu Ariel, miały zostawiać puste miejsce zamiast jego nazwy?


Wykluczenie uniwersytetu Ariel z konferencji SOAS kontrastuje ostro z polityką tej samej szkoły w sprawie kontaktów z uczelniami na innych terytoriach okupowanych. SOAS zorganizowała w swoim czasie specjalny kurs dla studentów Europejskiego Uniwersytetu w Lefke, jednego z uniwersytetów założonych przez władze okupacyjne Cypru Północnego. W 2005 r. SOAS przyjmowała mówców z instytucji “państwa Abchazji”, nieuznawanego i będącego de facto marionetką okupacji rosyjskiej terytorium będącego częścią Gruzji. SOAS organizowała także seminaria z wykładowcami z uniwersytetów tureckich, które mają filie na okupowanym Cyprze. Wszystkie te powiązania i przynależności były podane zupełnie otwarcie.


Te flirty są typowe dla instytucji europejskich. Szczególnie aktywne na Cyprze Północnym są instytucje brytyjskie z powodu historii okupacji tej wyspy przez Wielką Brytanię. Na przykład, University of Warwick, ma “oficjalny ośrodek zagraniczny” dla programów magisterskich na Eastern Mediterranean University. University of Wolverhampton i University of Sunderland mają wspólne programy magisterskie z Cyprus International University w okupowanej części podzielonego miasta Nikozja. European University of Lefke ma kilka partnerstw z instytucjami brytyjskimi.  Choć powiązania brytyjskie wyróżniają się, liczne są także związki z instytucjami francuskimi, włoskimi i hiszpańskimi. Jedna zaś instytucja z Cypru Północnego otwarła także program w Waszyngtonie.  


To są tylko bezpośrednie stosunki instytucjonalne. W dodatku wielu członków kadry uniwersyteckiej z Cypru Północnego otrzymuje zaproszenia na wykłady na zagranicznych uniwersytetach lub publikuje w zagranicznych pismach naukowych. Także akademicy z Europy biorą udział w konferencjach na Cyprze północnym.


Te kontakty mają dodatkowe znaczenie, ponieważ uniwersytety są zasadniczą częścią tureckiego reżimu okupacyjnego na wyspie. Turcy agresywnie rozwijają szkolnictwo wyższe na okupowanym terytorium jako magnes zarówno dla osadników, jak i ściągania pieniędzy zagranicznych. Uczelnie przyciągają tysiące osadników/studentów z samej Turcji i adresują też swoją ofertę do studentów międzynarodowych przez oferowanie kursów w języku angielskim. Istotnie, według artykułu  „New York Times”, edukacja stała się  jednym z filarów gospodarki Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Uniwersytety szczycą się 63 tysiącami studentów na terytorium z populacją zaledwie 300 tysięcy ludzi.


Republika Cypru stanowczo protestuje przeciwko działaniom tych uniwersytetów. Cypr twierdzi, że te uniwersytety zostały założone nielegalnie, często na zarekwirowanych terenach będących własnością prywatną greckich uchodźców i argumentuje, że akredytacje, uznawanie dyplomów lub inne kontakty z nimi międzynarodowej społeczności akademickiej naruszają prawo międzynarodowe. Ale te wezwania legalnego rządu demokracji zachodniej, by zaniechać kontaktów z uczelniami okupanta, przechodzą w świecie akademickim mimo uszu – podczas gdy wezwania do bojkotu nie tylko Ariel, ale wszystkich instytucji izraelskich, znajdują rosnące rzesze zwolenników.


Innym uderzającym przykładem tej sprzeczności było podpisanie przez wielu akademików w zeszłym roku listu do odpowiedzialnej za sprawy zagraniczne w Unii Europejskiej Catherine Ashton, popierającego restrykcje funduszy Komisji Europejskiej dla instytucji za Zieloną Linią (powszechna nazwa linii zawieszenia broni w 1949 r. między Izraelem a Jordanią). Wielu sygnatariuszy tego listu ma kontakty za Zieloną Linią, jak znana jest faktyczna granica podziału Cypru.


Szeroka akceptacja stosunków z instytucjami w Turcji oraz w Tureckiej Republice Cypru Północnego sugeruje, że bojkotu Izraela nie można zredukować do zasadniczego sprzeciwu wobec reżimów okupacyjnych lub sumiennego kierowania się prawem międzynarodowym.


Niemniej, stosunek międzynarodowej społeczności akademickiej do uczelni Tureckiej Republiki Cypru Północnego jest w rzeczywistości słuszny. Wiedza nie zna wyznań ani granic.


Niezależnie od wszystkich problemów konfliktu cypryjskiego, współpraca między instytucjami nauki nie powinna być utrudniana, tak samo jak w minionych stuleciach nawet kraje będące w stanie wojny zachowywały wymianę między uczelniami. Instytucje europejskie mają rację nie bojkotując uniwersytetów na Cyprze Północnym. Jednak propagowanie bojkotu instytucji izraelskich bez świadomości tej szerokiej współpracy z instytucjami na terytoriach okupowanych czy to przez Turcję, czy przez Rosję, jest hipokryzją i nieuczciwością.


A tale of two green lines

The Chronicle of Higher Education, 17 listopada 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaEugene Kontorovich

Profesor prawa, specjalista w dziedzinie prawa konstytucyjnego, prawa międzynarodowego i prawa gospodarczego. Wykładowca Northwestern University School of Law w Chicago. Obecnie przeniósł się na stałe do Izraela.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1781 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk