Prawda

Piątek, 24 stycznia 2020 - 19:32

« Poprzedni Następny »


O rodzicielstwie i rodzicach


Brian Boutwell 2017-03-30


Minął już ponad rok od czasu jak na łamach “Quillettet” ukazał się mój pierwszy artykuł  pierwszy artykuł o rodzicielstwie. Tamten esej zwrócił uwagę czytelników, wywołując reakcje zarówno pozytywne, jak i negatywne. Można się tego spodziewać kiedy dotykamy tematyki bezpośrednio dotyczącej każdego czytelnika. Ludzie albo mają własne dzieci, albo przynajmniej dobrze wiedzą jak to jest być czyimś dzieckiem. Rodzicielstwo to kwestia, w której wszyscy mamy jakiś udział. Tezy mojego artykułu były trochę prowokacyjne, ponieważ sugerowałem, że nie ma silnych dowodów na dominujący i długotrwały wpływ rodziców na rozwój dziecka. Nadal utrzymuję ten pogląd, nie ze względu na jakieś osobiste uprzedzenia, ale po prostu dlatego, że do takich wniosków prowadzą mnie dowody. Ten artykuł traktuje o tym, dlaczego twierdzi się, że rodzicielstwo jest szczególną, najważniejszą aktywnością, w którą się angażujesz. Jest to prawdą nie dlatego, że ukształtujesz intelekt czy osobowość dziecka jak rzeźbiarz lepiący z gliny. Jest to prawdą raczej dlatego, że twoje dziecko może napisać pewnego dnia taki artykuł jak ten.

Wychowałem się w rolniczym regionie północno zachodniej Florydy, niedaleko granicy z południowym stanem Alabama. Moja matka i ojciec nie mogli mieć dzieci, więc zaadoptowali mojego brata i mnie. Moje najwcześniejsze wspomnienia to życie w przyczepie kempingowej na działce, gdzie nasz dom stanął, kiedy miałem pięć lat. Pamiętam, kiedy mój brat pojawił się, krótko przed ukończeniem budowy domu; pamiętam jak wprowadziliśmy się do tego gigantycznego domu (który w rzeczywistości był stosunkowo niewielkim domem z cegły stojącym nad stawem). Pamiętam również urodziny i święta, wśród których jedno wyróżniało się szczególnie. Byłem już w szkole średniej i wymarzyłem sobie jako prezent na Boże Narodzenie szczególny zegarek. Był bardzo kosztowny jak na standard prezentów, jakie dostawało się w naszej rodzinie. Uczciwie mówiąc, nie spodziewałem się, że go dostanę. A jednak, w dniu Bożego Narodzenia to było ostatni prezent, który otworzyłem i byłem zaszokowany, że dostałem tak ekstrawagancką rzecz. Z czasem dowiedziałem się, że mój ojciec wziął dodatkową robotę, żeby za niego zapłacić. Noszę ten zegarek każdego dnia i zamierzam przekazać go mojemu dziecku, jeśli będę miał tyle szczęścia, żeby mieć własne dzieci. Mam całą górę takich wspomnień, jak tamto Boże Narodzenie.                            


Pamiętam niedzielne poranki w kościele i biwakowanie latem nad jeziorem nieopodal naszego domu. Pamiętam jak ojciec uczył mnie ślizgania się na nartach wodnych, poświęcając godziny na cierpliwe holowanie mnie po jeziorze dopóki nie opanowałem sztuki. Pamiętam włóczenie się po bezdrożach i wieczory przy ognisku. W ubiegłym roku braliśmy z żoną ślub w małej, białej kaplicy nad jeziorem, z matką i ojcem siedzącymi wśród najbliższych. Zawsze byli wśród najbliższych. Byli na trybunach, kiedy brałem udział w meczach, byli kiedy odbierałem dyplom ukończenia studiów. Zawsze byli blisko.          


W 2012 roku przechodziłem przez jeden z najmroczniejszych momentów w życiu, kiedy  moje pierwsze małżeństwo rozpadło się. Mieszkałem wtedy w Teksasie i jak tylko przełamałem się i powiedziałem im o tym, natychmiast wsiedli w samochód i przyjechali z Florydy. Małżeństwo, które trwało zaledwie miesiąc, nagle rozpadło się. Był to jeden z nielicznych momentów w moim dorosłym życiu, kiedy płakałem przy moich rodzicach. Pamiętam, że nie wiedziałem, co dalej będzie z moim życiem, i pamiętam pociechę z powodu tego, że byli blisko.


Oczywiście rodzice to nie tylko źródło dobrych i złych wspomnień. To również bank czasu, w którym my, jako dzieci, jeśli mamy szczęście, opróżniamy ich konto przez całe życie. Kiedy jesteśmy niemowlętami, nasza bezradność wymaga nieustannej opieki, Czas, który mogli poświęcić na czytanie, oglądanie filmów, budowanie kariery, czy cokolwiek innego, został skonfiskowany przez nas. Kiedy jesteśmy starsi, nasze wymagania ich czasu zmieniają się. Wymagamy pomocy przy odrabianiu lekcji, są odbiorcami naszych frustracji i wysłuchują naszych sekretów. Czas jest inwestycją, którą rodzice czy opiekunowie podejmują, nie licząc na zwrot kosztów. To dobrze, bo czasu nie da się zwrócić, kiedy mija, mija bezpowrotnie. Człowiek ma ograniczony budżet czasu, a kochający rodzice oferują go swoim dzieciom nie oszczędzając.                


Mógłbym niemal bez końca spisywać wspomnienia. A moje życie nie jest pod tym względem jakieś szczególne ani nadzwyczajne. Bardzo wielu ludzi ma podobne wspomnienia i podobnie ciepłe uczucia dla swoich rodziców. Jest rzeczą tragiczną, że wielu ludzi nie ma takich wspomnień. To właśnie jest istotą tego, dlaczego rodzicielstwo jest tak ważne. Moi rodzice nie byli kukiełkarzami mojej osobowości. Nie odcisnęli piętna, które zostaje na lata. Zrobili coś znacznie bardziej ważnego. Byli moimi opiekunami i przyjaciółmi. Zapewniali moje potrzeby, pomagali i pocieszali. Byli (i są) darem. Rodzice albo dostarczają poczucia, że jest rzeczą oczywistą, iż zawsze możemy na nich liczyć, albo wręcz odwrotnie. Pomyśl jak rzadko jest oczywiste, że możemy na kogoś zawsze liczyć. Jak niewielu ludzi zaliczamy do tej kategorii. Czasem nawet rodzice na to nie zasługują.  


Rodzice są ważni nie dlatego, że bezpośrednio kształtują naszą osobowość, nie dlatego, że wpajają zasady moralności w umysły swoich maleństw, i nie dlatego, że stosując przeróżne strategie uczą kolejne pokolenie grzeczności i pracowitości. Rodzice są ważni, ponieważ ważne są interakcje między ludźmi. Czas jest ważny. Wspomnienia są ważne. Magazyn wspomnień, w którym jest nadwyżka wspomnień dobrych nad złymi, jest wspaniałą rzeczą. Niestety, nie każdy ma takie szczęście. Moi rodzice nie dali ani mnie, ani mojemu bratu swojego DNA. Kiedy patrzę na nich nie znajduję odbicia mojego temperamentu ani cech osobowości. A jednak oni byli zawsze moją wspólnotą. Ich dokonania są ogromne, nie dlatego, że zrobili ze mnie tego człowieka, którym dziś jestem. Nie, ich dokonanie było znacznie większe. Istnieją jako dwoje najważniejszych ludzi w moim życiu. Jak wielu ludzi na świecie może powiedzieć, że znaczy tak wiele? Mam ambicję, aby zasłużyć na to samo. Mam nadzieję, że pewnego dnia ktoś napisze, że jestem najważniejszą osobą. Rodzicielstwo dostarcza rzadkiego daru – okazji, by być kimś ważnym w czyimś życiu. Jest to okazja, która nie wymaga genetycznej ciągłości.                      


On Parenting and Parents

Quilette, 16 marca 2017

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiBrian Boutwell


Amerykański socjolog. Wykłada na wydziale Criminology and Criminal Justice na Saint Louis University. (Follow him on Twitter @fsnole1)

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1462 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk