Prawda

Czwartek, 13 sierpnia 2020 - 11:25

« Poprzedni Następny »


O rodzicielstwie i rodzicach


Brian Boutwell 2017-03-30


Minął już ponad rok od czasu jak na łamach “Quillettet” ukazał się mój pierwszy artykuł  pierwszy artykuł o rodzicielstwie. Tamten esej zwrócił uwagę czytelników, wywołując reakcje zarówno pozytywne, jak i negatywne. Można się tego spodziewać kiedy dotykamy tematyki bezpośrednio dotyczącej każdego czytelnika. Ludzie albo mają własne dzieci, albo przynajmniej dobrze wiedzą jak to jest być czyimś dzieckiem. Rodzicielstwo to kwestia, w której wszyscy mamy jakiś udział. Tezy mojego artykułu były trochę prowokacyjne, ponieważ sugerowałem, że nie ma silnych dowodów na dominujący i długotrwały wpływ rodziców na rozwój dziecka. Nadal utrzymuję ten pogląd, nie ze względu na jakieś osobiste uprzedzenia, ale po prostu dlatego, że do takich wniosków prowadzą mnie dowody. Ten artykuł traktuje o tym, dlaczego twierdzi się, że rodzicielstwo jest szczególną, najważniejszą aktywnością, w którą się angażujesz. Jest to prawdą nie dlatego, że ukształtujesz intelekt czy osobowość dziecka jak rzeźbiarz lepiący z gliny. Jest to prawdą raczej dlatego, że twoje dziecko może napisać pewnego dnia taki artykuł jak ten.

Wychowałem się w rolniczym regionie północno zachodniej Florydy, niedaleko granicy z południowym stanem Alabama. Moja matka i ojciec nie mogli mieć dzieci, więc zaadoptowali mojego brata i mnie. Moje najwcześniejsze wspomnienia to życie w przyczepie kempingowej na działce, gdzie nasz dom stanął, kiedy miałem pięć lat. Pamiętam, kiedy mój brat pojawił się, krótko przed ukończeniem budowy domu; pamiętam jak wprowadziliśmy się do tego gigantycznego domu (który w rzeczywistości był stosunkowo niewielkim domem z cegły stojącym nad stawem). Pamiętam również urodziny i święta, wśród których jedno wyróżniało się szczególnie. Byłem już w szkole średniej i wymarzyłem sobie jako prezent na Boże Narodzenie szczególny zegarek. Był bardzo kosztowny jak na standard prezentów, jakie dostawało się w naszej rodzinie. Uczciwie mówiąc, nie spodziewałem się, że go dostanę. A jednak, w dniu Bożego Narodzenia to było ostatni prezent, który otworzyłem i byłem zaszokowany, że dostałem tak ekstrawagancką rzecz. Z czasem dowiedziałem się, że mój ojciec wziął dodatkową robotę, żeby za niego zapłacić. Noszę ten zegarek każdego dnia i zamierzam przekazać go mojemu dziecku, jeśli będę miał tyle szczęścia, żeby mieć własne dzieci. Mam całą górę takich wspomnień, jak tamto Boże Narodzenie.                            


Pamiętam niedzielne poranki w kościele i biwakowanie latem nad jeziorem nieopodal naszego domu. Pamiętam jak ojciec uczył mnie ślizgania się na nartach wodnych, poświęcając godziny na cierpliwe holowanie mnie po jeziorze dopóki nie opanowałem sztuki. Pamiętam włóczenie się po bezdrożach i wieczory przy ognisku. W ubiegłym roku braliśmy z żoną ślub w małej, białej kaplicy nad jeziorem, z matką i ojcem siedzącymi wśród najbliższych. Zawsze byli wśród najbliższych. Byli na trybunach, kiedy brałem udział w meczach, byli kiedy odbierałem dyplom ukończenia studiów. Zawsze byli blisko.          


W 2012 roku przechodziłem przez jeden z najmroczniejszych momentów w życiu, kiedy  moje pierwsze małżeństwo rozpadło się. Mieszkałem wtedy w Teksasie i jak tylko przełamałem się i powiedziałem im o tym, natychmiast wsiedli w samochód i przyjechali z Florydy. Małżeństwo, które trwało zaledwie miesiąc, nagle rozpadło się. Był to jeden z nielicznych momentów w moim dorosłym życiu, kiedy płakałem przy moich rodzicach. Pamiętam, że nie wiedziałem, co dalej będzie z moim życiem, i pamiętam pociechę z powodu tego, że byli blisko.


Oczywiście rodzice to nie tylko źródło dobrych i złych wspomnień. To również bank czasu, w którym my, jako dzieci, jeśli mamy szczęście, opróżniamy ich konto przez całe życie. Kiedy jesteśmy niemowlętami, nasza bezradność wymaga nieustannej opieki, Czas, który mogli poświęcić na czytanie, oglądanie filmów, budowanie kariery, czy cokolwiek innego, został skonfiskowany przez nas. Kiedy jesteśmy starsi, nasze wymagania ich czasu zmieniają się. Wymagamy pomocy przy odrabianiu lekcji, są odbiorcami naszych frustracji i wysłuchują naszych sekretów. Czas jest inwestycją, którą rodzice czy opiekunowie podejmują, nie licząc na zwrot kosztów. To dobrze, bo czasu nie da się zwrócić, kiedy mija, mija bezpowrotnie. Człowiek ma ograniczony budżet czasu, a kochający rodzice oferują go swoim dzieciom nie oszczędzając.                


Mógłbym niemal bez końca spisywać wspomnienia. A moje życie nie jest pod tym względem jakieś szczególne ani nadzwyczajne. Bardzo wielu ludzi ma podobne wspomnienia i podobnie ciepłe uczucia dla swoich rodziców. Jest rzeczą tragiczną, że wielu ludzi nie ma takich wspomnień. To właśnie jest istotą tego, dlaczego rodzicielstwo jest tak ważne. Moi rodzice nie byli kukiełkarzami mojej osobowości. Nie odcisnęli piętna, które zostaje na lata. Zrobili coś znacznie bardziej ważnego. Byli moimi opiekunami i przyjaciółmi. Zapewniali moje potrzeby, pomagali i pocieszali. Byli (i są) darem. Rodzice albo dostarczają poczucia, że jest rzeczą oczywistą, iż zawsze możemy na nich liczyć, albo wręcz odwrotnie. Pomyśl jak rzadko jest oczywiste, że możemy na kogoś zawsze liczyć. Jak niewielu ludzi zaliczamy do tej kategorii. Czasem nawet rodzice na to nie zasługują.  


Rodzice są ważni nie dlatego, że bezpośrednio kształtują naszą osobowość, nie dlatego, że wpajają zasady moralności w umysły swoich maleństw, i nie dlatego, że stosując przeróżne strategie uczą kolejne pokolenie grzeczności i pracowitości. Rodzice są ważni, ponieważ ważne są interakcje między ludźmi. Czas jest ważny. Wspomnienia są ważne. Magazyn wspomnień, w którym jest nadwyżka wspomnień dobrych nad złymi, jest wspaniałą rzeczą. Niestety, nie każdy ma takie szczęście. Moi rodzice nie dali ani mnie, ani mojemu bratu swojego DNA. Kiedy patrzę na nich nie znajduję odbicia mojego temperamentu ani cech osobowości. A jednak oni byli zawsze moją wspólnotą. Ich dokonania są ogromne, nie dlatego, że zrobili ze mnie tego człowieka, którym dziś jestem. Nie, ich dokonanie było znacznie większe. Istnieją jako dwoje najważniejszych ludzi w moim życiu. Jak wielu ludzi na świecie może powiedzieć, że znaczy tak wiele? Mam ambicję, aby zasłużyć na to samo. Mam nadzieję, że pewnego dnia ktoś napisze, że jestem najważniejszą osobą. Rodzicielstwo dostarcza rzadkiego daru – okazji, by być kimś ważnym w czyimś życiu. Jest to okazja, która nie wymaga genetycznej ciągłości.                      


On Parenting and Parents

Quilette, 16 marca 2017

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiBrian Boutwell


Amerykański socjolog. Wykłada na wydziale Criminology and Criminal Justice na Saint Louis University. (Follow him on Twitter @fsnole1)

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1585 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk