Prawda

Środa, 14 kwietnia 2021 - 16:18

« Poprzedni Następny »


Normalizacja i prezenty z warunkami


Liat Collins 2020-06-23

Urzędniczka Hamasu w Gazie pokazuje dolarowe banknoty po otrzymaniu pensji wypłaconej przez Katar w grudniu 2018 roku(zdęcie: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/REUTERS)

Urzędniczka Hamasu w Gazie pokazuje dolarowe banknoty po otrzymaniu pensji wypłaconej przez Katar w grudniu 2018 roku

(zdęcie: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/REUTERS)Wydarzenia tego tygodnia przywodzą na myśl ulubioną historyjkę izraelskiego satyryka, Efraima Kiszona. Jest to opowieść o pięknej bombonierce z czekoladkami, która przechodziła od jednej osoby do drugiej, aż po przewędrowaniu kraju wróciła do pierwszego posiadacza. Kiedy ją wreszcie otwarto, zawartość była cała spleśniała.

 

Okoliczności, w jakich przypomniałam sobie tę historyjkę, nie były tak śmieszne, jak opowiadanie Kiszona o ludzkich wadach i dziwactwach. W zeszłym tygodniu było kilka doniesień, że samolot transportowy z logo Etihad Airways wylądował na lotnisku Ben-Guriona, by dostarczyć pomoc i zaopatrzenie medyczne dla Autonomii Palestyńskiej. Był to już drugi taki transport dla Palestyńczyków, który przywiozły linie lotnicze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale AP nie przyjęła przesyłki. Podobno szef AP, Mahmoud Abbas, był zirytowany, że dar wysłano przez lotnisko w Tel Awiwie, co uznał za robotę Mohammeda Dahlana, osiadłego w Abu Dhabi rywala, by zrobić mu na złość. Ponadto, wskazywało to na rodzaj normalizacji między Abu Dhabi a Izraelem. Państwa Zatoki potrafią marnować swoje pieniądze na gesty.


Nie wiem, co stało się z ładunkiem, ale moją ciekawość obudził biuletyn z Africa For Palestine (organizacji znanej uprzednio jako BDS South Africa). Zaczynał się: ”Drodzy Przyjaciele i Towarzysze” i zawierał zdjęcie i artykuł zatytułowany „Palestyńczycy przekazują osobiste wyposażenie ochronne dla szkół w Afryce Południowej”. Ponieważ nie jestem ani przyjaciółką, ani towarzyszką, ale cyniczną dziennikarką, zastanawiałam się, czy może to być przypadek przekazywania dalej podarunku Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

W zeszły piątek w artykule w dużej hebrajskiej gazecie, „Yediot Aharonot”, ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w USA, US Yousef al Otaiba, ostrzegał, że jeśli Izrael rozciągnie suwerenność na Judeę i Samarię (Zachodni Brzeg), może zniszczyć swoje starania o normalizację stosunków. „Aneksja z pewnością i natychmiast zniweczy izraelskie aspiracje do polepszenia więzi w sprawach bezpieczeństwa, gospodarki i wymiany kulturalnej ze światem arabskim i ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi” – napisał Otaiba.

 

Ambasador pisał, że obawia się, iż aneksja (część planu pokojowego Trumpa) „wywoła przemoc i pobudzi ekstremistów. Wstrząśnie całym regionem, szczególnie Jordanią, której stabilność – często traktowana jako oczywistość – przynosi korzyści całemu regionowi, szczególnie Izraelowi”.

 

I coś w tym jest. Zrealizowanie planu suwerenności – według którego Izrael zatrzyma 30% obszaru, na którym skoncentrowane są żydowskie społeczności i odda 70% Palestyńczykom na przyszłe państwo – prawdopodobnie wywoła palestyńską przemoc. Z drugiej strony, nie jest prawdopodobne, że Palestyńczycy zamienią się w bliskowschodni odpowiednik Kanadyjczyków, jeśli wszystko pozostanie bez zmian. Lub nawet jeśli otrzymają niezależne państwo obok Izraela. Normalizacja z punktu widzenia Autonomii Palestyńskiej jest tabu.

 

Przyjaciel z USA zapytał mnie niedawno, jaki jest sekret Izraela w radzeniu sobie z kryzysem koronawirusa. Nie ma żadnego sekretu, odpowiedziałam. Są dwa główne czynniki. Pierwszym jest posiadanie powszechnej opieki zdrowotnej, co znaczy, że ludzie nie boją się testowania i leczenia. Drugim czynnikiem jest psychiczna odporność, która pochodzi z faktu przeżycia wielu sytuacji kryzysowych w przeszłości. 

 

Jak już pisałam, COVID-19 jest pierwszą wojną, jaką pamiętam, kiedy Izrael jest po tej samej stronie co reszta świata. Jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do sytuacji takich jak sześć lat temu, kiedy w jednym momencie radośnie przygotowywaliśmy się do lata pełnego zabawy, a w następnym biegliśmy do schronów chroniąc się przed gradem rakiet z Gazy.

 

W owym roku sekretarz stanu USA, John Kerry uczynił ostatni wysiłek w swoich próbach  osiągnięcia izraelsko-palestyńskiego traktatu pokojowego (i pokojowej Nagrody Nobla). Jak dotąd każdym rozmowom o pokoju towarzyszyła fala palestyńskiego terroryzmu, która w czerwcu 2014 roku objęła porwanie i zamordowanie trzech izraelskich nastolatków: Ejala Jifraha, Gil-Ad Szaera i Naftalego Fraenkela.

 

Podobnie jak nikt, kto przeżył kryzys koronawirusa, nie może go zapomnieć, tak lato 2014 roku wbiło się w kolektywną pamięć Izraelczyków. Najpierw był okres bezprecedensowej jedności, kiedy kraj zjednoczył się podczas 18 dni szukania „naszych chłopców”. Potem, kiedy terroryści zwolnieni warunkowo w wymianie za porwanego żołnierza, Gilada Schalita zostali ponownie aresztowani, a Hamas zaczął ostrzał rakietowy i moździerzowy, by wymusić ich wolność. Kiedy to zawiodło, rozpoczęli zmasowaną wojnę – i świat szybko potępił Izrael za obronną operację Ochronny Brzeg. Hamas nadal przetrzymuje ciała żołnierzy Orona Szaula i Hadara Goldina, zabitych i porwanych przez tunele terroru podczas usankcjonowanego przez ONZ zawieszenia broni.

 

To była wojna, podczas której antyrakietowy system Żelazna Kopuła radykalnie zmienił sytuację, pozwalając Izraelczykom na niemal normalne życie mimo tysięcy rakiet wystrzelonych na kraj podczas dwumiesięcznego konfliktu.

 

Groźby i rakiety są jak paskudny wirus, który nie znika. W tym miesiącu Hamas wznowił kampanię ekoterroru z balonami przenoszącymi urządzenia wybuchowe i zapalające, żądając tego, co równa się wymuszaniem haraczu za ochronę. Nie, nie ochronę przeciwko COVID-19. Ochronę w mafijnym sensie tego słowa. Kiedy nie dostał tego, czego żądał, rakiety poszły w poniedziałek z Gazy na Izrael. Spadły na otwartym terenie blisko granicy i nie spowodowały fizycznych szkód, niemniej należy je traktować poważnie. Gotowy do przyjścia z ratunkiem Katar obiecał dostarczyć kolejną gotówkę do Strefy Gazy.  

 

Nic nie jest proste na Bliskim Wschodzie. Na pomoc Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru należy patrzeć jako na część rywalizacji między AP a Hamasem i rozłam między Emiratami a Katarem.  

 

Ale dary są połączone z warunkami. W tym tygodniu krążyły pogłoski, że USA mogą wstrzymać pomoc dla Jordanii jako nacisk na doprowadzenie do ekstradycji Ahlam Tamimi, która pomogła przeprowadzić zamach samobójczy na restaurację Sbarro w Jerozolimie w 2001 roku, w której zginęło 15 osób, w tym dwoje obywateli amerykańskich. Tamimi, która uśmiechnęła się z zadowoleniem, kiedy powiedziano jej, że wśród ofiar było siedmioro dzieci, także została zwolniona z więzienia jako część wymiany za Schalita w 2011 roku i od tego czasu żyje w Królestwie Haszymidzkim.  

 

Każdy martwy terrorysta palestyński staje się męczennikiem; każdy więzień bohaterem. AP ze swoją polityką płacenia za mordowanie Żydów – nagradzania czynów terroru – wspomaga przemoc, a nie pokój. Podobnie, ruch bojkotu, dywestycji i sankcji zapobiega normalizacji i pokojowi. BDS South Africa może przedstawiać się w nowym opakowaniu, ale nie zmienia to  niebezpiecznie zapleśniałej zawartości tego, co jest w środku.

 

Raport Palestinian Media Watch z zeszłego sierpnia podaje, że AP zapłaciła rodzinie zamachowca  samobójcy ze Sbarro i siedmiu terrorystom, którzy pomogli zorganizować ten zamach, 910 823 dolarów w miesięcznych wypłatach. Wszyscy darczyńcy (państwa, organizacje i osoby prywatne), którzy dali pieniądze AP, powinni zadać sobie pytanie, gdzie wylądowały ich dary: czy pieniądze zostały użyte na polepszenie życia zwykłych Palestyńczyków, czy są używane do utrwalania nienawiści, przemocy i samobójstw „męczenników”?

 

Czy dar gotówki z Kataru zapewni jakiś rodzaj pokoju w Gazie, czy zachęci do kolejnych gangsterskich gróźb?

 

Obecnie Palestyńczycy otrzymują komunikat, że polityka zastraszania i nie-normalizacji przynosi więcej pieniędzy. Darczyńcy powinni uważać: ich dary mogą kupić ograniczony okres spokoju, ale nie kupią pokoju. Nagradzanie palestyńskiej przemocy i nieustępliwości tylko umacnia dalszy konflikt.

 

Sedno sytuacji Izraela po wojnie sześciodniowej dobrze oddaje tytuł książki Kiszona opublikowanej w 1967 roku po tym, jak świat arabski znowu próbował wymazać państwo żydowskie z mapy Bliskiego Wschodu: Bardzo przepraszamy, że zwyciężyliśmy!  

 

Normalization and gifts with strings attached

Jerusalem Post, 19 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.

 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1814 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk