Prawda

Czwartek, 2 lipca 2020 - 15:25

« Poprzedni Następny »


Normalizacja i prezenty z warunkami


Liat Collins 2020-06-23

Urzędniczka Hamasu w Gazie pokazuje dolarowe banknoty po otrzymaniu pensji wypłaconej przez Katar w grudniu 2018 roku(zdęcie: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/REUTERS)

Urzędniczka Hamasu w Gazie pokazuje dolarowe banknoty po otrzymaniu pensji wypłaconej przez Katar w grudniu 2018 roku

(zdęcie: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/REUTERS)Wydarzenia tego tygodnia przywodzą na myśl ulubioną historyjkę izraelskiego satyryka, Efraima Kiszona. Jest to opowieść o pięknej bombonierce z czekoladkami, która przechodziła od jednej osoby do drugiej, aż po przewędrowaniu kraju wróciła do pierwszego posiadacza. Kiedy ją wreszcie otwarto, zawartość była cała spleśniała.

 

Okoliczności, w jakich przypomniałam sobie tę historyjkę, nie były tak śmieszne, jak opowiadanie Kiszona o ludzkich wadach i dziwactwach. W zeszłym tygodniu było kilka doniesień, że samolot transportowy z logo Etihad Airways wylądował na lotnisku Ben-Guriona, by dostarczyć pomoc i zaopatrzenie medyczne dla Autonomii Palestyńskiej. Był to już drugi taki transport dla Palestyńczyków, który przywiozły linie lotnicze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale AP nie przyjęła przesyłki. Podobno szef AP, Mahmoud Abbas, był zirytowany, że dar wysłano przez lotnisko w Tel Awiwie, co uznał za robotę Mohammeda Dahlana, osiadłego w Abu Dhabi rywala, by zrobić mu na złość. Ponadto, wskazywało to na rodzaj normalizacji między Abu Dhabi a Izraelem. Państwa Zatoki potrafią marnować swoje pieniądze na gesty.


Nie wiem, co stało się z ładunkiem, ale moją ciekawość obudził biuletyn z Africa For Palestine (organizacji znanej uprzednio jako BDS South Africa). Zaczynał się: ”Drodzy Przyjaciele i Towarzysze” i zawierał zdjęcie i artykuł zatytułowany „Palestyńczycy przekazują osobiste wyposażenie ochronne dla szkół w Afryce Południowej”. Ponieważ nie jestem ani przyjaciółką, ani towarzyszką, ale cyniczną dziennikarką, zastanawiałam się, czy może to być przypadek przekazywania dalej podarunku Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

W zeszły piątek w artykule w dużej hebrajskiej gazecie, „Yediot Aharonot”, ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w USA, US Yousef al Otaiba, ostrzegał, że jeśli Izrael rozciągnie suwerenność na Judeę i Samarię (Zachodni Brzeg), może zniszczyć swoje starania o normalizację stosunków. „Aneksja z pewnością i natychmiast zniweczy izraelskie aspiracje do polepszenia więzi w sprawach bezpieczeństwa, gospodarki i wymiany kulturalnej ze światem arabskim i ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi” – napisał Otaiba.

 

Ambasador pisał, że obawia się, iż aneksja (część planu pokojowego Trumpa) „wywoła przemoc i pobudzi ekstremistów. Wstrząśnie całym regionem, szczególnie Jordanią, której stabilność – często traktowana jako oczywistość – przynosi korzyści całemu regionowi, szczególnie Izraelowi”.

 

I coś w tym jest. Zrealizowanie planu suwerenności – według którego Izrael zatrzyma 30% obszaru, na którym skoncentrowane są żydowskie społeczności i odda 70% Palestyńczykom na przyszłe państwo – prawdopodobnie wywoła palestyńską przemoc. Z drugiej strony, nie jest prawdopodobne, że Palestyńczycy zamienią się w bliskowschodni odpowiednik Kanadyjczyków, jeśli wszystko pozostanie bez zmian. Lub nawet jeśli otrzymają niezależne państwo obok Izraela. Normalizacja z punktu widzenia Autonomii Palestyńskiej jest tabu.

 

Przyjaciel z USA zapytał mnie niedawno, jaki jest sekret Izraela w radzeniu sobie z kryzysem koronawirusa. Nie ma żadnego sekretu, odpowiedziałam. Są dwa główne czynniki. Pierwszym jest posiadanie powszechnej opieki zdrowotnej, co znaczy, że ludzie nie boją się testowania i leczenia. Drugim czynnikiem jest psychiczna odporność, która pochodzi z faktu przeżycia wielu sytuacji kryzysowych w przeszłości. 

 

Jak już pisałam, COVID-19 jest pierwszą wojną, jaką pamiętam, kiedy Izrael jest po tej samej stronie co reszta świata. Jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do sytuacji takich jak sześć lat temu, kiedy w jednym momencie radośnie przygotowywaliśmy się do lata pełnego zabawy, a w następnym biegliśmy do schronów chroniąc się przed gradem rakiet z Gazy.

 

W owym roku sekretarz stanu USA, John Kerry uczynił ostatni wysiłek w swoich próbach  osiągnięcia izraelsko-palestyńskiego traktatu pokojowego (i pokojowej Nagrody Nobla). Jak dotąd każdym rozmowom o pokoju towarzyszyła fala palestyńskiego terroryzmu, która w czerwcu 2014 roku objęła porwanie i zamordowanie trzech izraelskich nastolatków: Ejala Jifraha, Gil-Ad Szaera i Naftalego Fraenkela.

 

Podobnie jak nikt, kto przeżył kryzys koronawirusa, nie może go zapomnieć, tak lato 2014 roku wbiło się w kolektywną pamięć Izraelczyków. Najpierw był okres bezprecedensowej jedności, kiedy kraj zjednoczył się podczas 18 dni szukania „naszych chłopców”. Potem, kiedy terroryści zwolnieni warunkowo w wymianie za porwanego żołnierza, Gilada Schalita zostali ponownie aresztowani, a Hamas zaczął ostrzał rakietowy i moździerzowy, by wymusić ich wolność. Kiedy to zawiodło, rozpoczęli zmasowaną wojnę – i świat szybko potępił Izrael za obronną operację Ochronny Brzeg. Hamas nadal przetrzymuje ciała żołnierzy Orona Szaula i Hadara Goldina, zabitych i porwanych przez tunele terroru podczas usankcjonowanego przez ONZ zawieszenia broni.

 

To była wojna, podczas której antyrakietowy system Żelazna Kopuła radykalnie zmienił sytuację, pozwalając Izraelczykom na niemal normalne życie mimo tysięcy rakiet wystrzelonych na kraj podczas dwumiesięcznego konfliktu.

 

Groźby i rakiety są jak paskudny wirus, który nie znika. W tym miesiącu Hamas wznowił kampanię ekoterroru z balonami przenoszącymi urządzenia wybuchowe i zapalające, żądając tego, co równa się wymuszaniem haraczu za ochronę. Nie, nie ochronę przeciwko COVID-19. Ochronę w mafijnym sensie tego słowa. Kiedy nie dostał tego, czego żądał, rakiety poszły w poniedziałek z Gazy na Izrael. Spadły na otwartym terenie blisko granicy i nie spowodowały fizycznych szkód, niemniej należy je traktować poważnie. Gotowy do przyjścia z ratunkiem Katar obiecał dostarczyć kolejną gotówkę do Strefy Gazy.  

 

Nic nie jest proste na Bliskim Wschodzie. Na pomoc Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru należy patrzeć jako na część rywalizacji między AP a Hamasem i rozłam między Emiratami a Katarem.  

 

Ale dary są połączone z warunkami. W tym tygodniu krążyły pogłoski, że USA mogą wstrzymać pomoc dla Jordanii jako nacisk na doprowadzenie do ekstradycji Ahlam Tamimi, która pomogła przeprowadzić zamach samobójczy na restaurację Sbarro w Jerozolimie w 2001 roku, w której zginęło 15 osób, w tym dwoje obywateli amerykańskich. Tamimi, która uśmiechnęła się z zadowoleniem, kiedy powiedziano jej, że wśród ofiar było siedmioro dzieci, także została zwolniona z więzienia jako część wymiany za Schalita w 2011 roku i od tego czasu żyje w Królestwie Haszymidzkim.  

 

Każdy martwy terrorysta palestyński staje się męczennikiem; każdy więzień bohaterem. AP ze swoją polityką płacenia za mordowanie Żydów – nagradzania czynów terroru – wspomaga przemoc, a nie pokój. Podobnie, ruch bojkotu, dywestycji i sankcji zapobiega normalizacji i pokojowi. BDS South Africa może przedstawiać się w nowym opakowaniu, ale nie zmienia to  niebezpiecznie zapleśniałej zawartości tego, co jest w środku.

 

Raport Palestinian Media Watch z zeszłego sierpnia podaje, że AP zapłaciła rodzinie zamachowca  samobójcy ze Sbarro i siedmiu terrorystom, którzy pomogli zorganizować ten zamach, 910 823 dolarów w miesięcznych wypłatach. Wszyscy darczyńcy (państwa, organizacje i osoby prywatne), którzy dali pieniądze AP, powinni zadać sobie pytanie, gdzie wylądowały ich dary: czy pieniądze zostały użyte na polepszenie życia zwykłych Palestyńczyków, czy są używane do utrwalania nienawiści, przemocy i samobójstw „męczenników”?

 

Czy dar gotówki z Kataru zapewni jakiś rodzaj pokoju w Gazie, czy zachęci do kolejnych gangsterskich gróźb?

 

Obecnie Palestyńczycy otrzymują komunikat, że polityka zastraszania i nie-normalizacji przynosi więcej pieniędzy. Darczyńcy powinni uważać: ich dary mogą kupić ograniczony okres spokoju, ale nie kupią pokoju. Nagradzanie palestyńskiej przemocy i nieustępliwości tylko umacnia dalszy konflikt.

 

Sedno sytuacji Izraela po wojnie sześciodniowej dobrze oddaje tytuł książki Kiszona opublikowanej w 1967 roku po tym, jak świat arabski znowu próbował wymazać państwo żydowskie z mapy Bliskiego Wschodu: Bardzo przepraszamy, że zwyciężyliśmy!  

 

Normalization and gifts with strings attached

Jerusalem Post, 19 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.

 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1555 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk