Prawda

Niedziela, 29 maja 2022 - 01:44

« Poprzedni Następny »


“New York Times” i Izrael


Gilead Ini 2014-06-25


Dwa lata temu w Jerozolimie banda nastoletnich opryszków izraelskich pobiła arabskiego nastolatka o imieniu Dżamal Dżulani. Atak był brutalny. Nieprzytomną ofiarę przetransportowano do szpitala, gdzie odzyskał przytomność i został wypuszczony kilka dni później.

Zrozumiałe, że ta historia agresywnych Żydów, urzeczonych jakimiś ideami, które skłaniają młodych ludzi do głupoty i nienawiści, wywołała wielkie wzburzenie w Izraelu, wystarczająco wielkie, by przywódcy całego spektrum politycznego głośno i wyraźnie potępili ten atak.

 

Nieco mniej zrozumiała była waga, jaką temu incydentowi przypisał “New York Times”. Informacja o tym pobiciu pojawiła się na cennym miejscu na samej górze pierwszej strony, gdzie redaktorzy umieszczają wiadomości, na których dostrzeżeniu przez czytelników zależy im najbardziej – i podniosła kwestię „kompasu moralnego młodzieży” dorastającej w miejscu konfliktu. Tydzień później, w artykule, który także ukazał się na pierwszej stronie lokalnego wydania dla New England, gazeta informowała czytelników, że incydent ujawnił „jątrzące się rany rasy, przemocy i ekstremizmu” w Izraelu.

Czy ciosy i kopniaki zarażonych rasizmem młodych ludzi w odległym kraju, niezależnie od tego, jak niszczące i niepokojące, dostają się na pierwszą stronę “New York Timesa” nie raz, ale dwa razy? Bardzo mało prawdopodobne. W rzeczywistości „New York Times” poinformował o zlinczowaniu Matthew Sheparda, studenta geja na University of Wyoming i ofiary jednego z najgłośniejszych w Ameryce w ostatnich latach przestępstw nienawiści, na stronie dziewiątej.  I chociaż kolejny artykuł o Dżamalu Dżulanim, zatytułowany After Attacks, Israeli Schools Confront Hate [Po ataku szkoły izraelskie przeciwstawiają się nienawiści] uznano za materiał na pierwszą stronę, podobnie zatytułowany artykuł w sprawie Matthew Sheparda, After Beating of Gay Man, Town Looks at Its Attitudes [Po pobiciu geja miasto sprawdza własne postawy] został zagrzebany na stronie 12. (Dopiero kiedy Shepard zmarł z powodu odniesionych ran kilka dni po ataku, gazeta umieściła tę sprawę na pierwszej stronie.) Skąd taka uderzająca rozbieżność? Czy może być tak, że przemoc w Izraelu dostała się na pierwszą stronę, bo gazeta wierzy, że Bliski Wschód i jego rasistowskie nastolatki są ważniejsze niż te z Wyoming? Niestety, to nie jest właściwe wyjaśnienie. W końcu nie było artykułu na pierwszej stronie „New York Timesa” półtora roku wcześniej, kiedy dwóch palestyńskich nastolatków włamało się do żydowskiego domu i zarżnęło nożami rodzinę Fogel.

 

Brutalność tego morderstwa i wiek ofiar – 11 lat, 4 lata i 3 miesiące – zaszokowały kraj. Ale redaktorzy „New York Times” relegowali szczegóły tej masakry na stronę 16 gazety i tym razem reporterzy nie czuli się w obowiązku pytać o “kompas moralny” i “ekstremizm” młodzieży palestyńskiej indoktrynowanej do nienawiści do Żydów.

Wręcz przeciwnie, kiedy przywódcy izraelscy mówili o związkach tego ataku z edukacją do nienawiści w społeczeństwie palestyńskim, reporterzy, niejako automatycznie, znowu wskazali oskarżycielskim palcem na Izrael, prosząc czytelników, by rozważyli, czy „skupienie się na podżeganiu” przez Izrael nie dowodzi braku gotowości rozmawiania z przywództwem palestyńskim. Istnieją podwójne standardy w „New York Times”, które wypływają z praktyki dziennikarstwa ideowo zaangażowanego, które stara się zminimalizować udział Autonomii Palestyńskiej w odpowiedzialności za konflikt, a równocześnie szkaluje państwo żydowskie.

„Szkalowanie” może być mocnym słowem. Jest jednak trafne. Na stronach wiadomości gazety przywódcy izraelscy są określani jako “wrzaskliwi”, „uparci”, „wojowniczy”, „szorstcy” i „cyniczni”. I to tylko w ciągu ostatniego miesiąca. Ta salwa obelg uderzająco kontrastuje z opisem przywódców AP jako „umiarkowanych” i „pojednawczych” i ostro odbiega od obietnicy gazety, że będzie „relacjonować wydarzenia tak bezstronnie, jak to możliwe”.

Jedna z dziennikarek, szefowa biura w Jerozolimie Jodi Rudoren, posunęła się do powiedzenia czytelnikom, że premier Benjamin Netanjahu  jest “najlepiej znany, a może najlepszy” w mówieniu “wojowniczym tonem”. Następnie, również na stronach wiadomości, Rudoren zapytała czytelników, czy Izrael winien jest „beznadziejnej hipokryzji”, której to obelgi gazeta nigdy nie używa do opisania Palestyńczyków (ani żadnego innego rządu lub osoby, jako że zwrot ten ukazał się ostatnim razem w 1906 r. w listach do redakcji).

Izrael “wypaczył” korzyści finansowe Iranu z umowy nuklearnej, powiedziała Rudoren czytelnikom i nieważne, że oceny izraelskie były zgodne, a nawet niższe niż te, które przedstawili inni szanowani eksperci.

Ponieważ dziennikarstwo ideowo zaangażowane jest, jakie jest, takie “sprawdzanie faktów” jest zarezerwowane tylko dla strony izraelskiej. Kiedy prezydent AP Mahmoud Abbas cytując “list z 1948 r. podpisany przez prezydenta Harry’ego Trumana, w którym ‘państwo żydowskie’ jest przekreślone i zastąpione przez ‘państwo Izrael’”, w sposób oczywisty wypaczył fakty przez sugerowanie, że prezydent Truman nie uznał Izraela za państwo żydowskie, Rudoren posłusznie i bez kwestionowania przekazuje twierdzenie przywódcy palestyńskiego, pozostawiając czytelników w nieświadomości tego, że Truman oczywiście popierał i uznał państwo żydowskie, że w tym wypadku słowa „państwo żydowskie” zostały przekreślone w liście, ponieważ list został napisany tuż przed nadaniem formalnej nazwy państwu żydowskiemu, oraz że druga wzmianka o „państwie żydowskim” pozostała nietknięta.

Te anegdoty pasują do udokumentowanej stronniczości gazety. CAMERA opublikowała niedawno sześciomiesięczne badania zawartości “New York Timesa”, w którym stwierdzono, że izraelski punkt widzenia jest systematycznie bagatelizowany, a propagowana jest perspektywa palestyńska. Od tego czasu sprawy tylko się pogorszyły. Dlatego też CAMERA umieściła olbrzymi afisz na budynku na przeciwko redakcji „New York Timesa” na Manhattanie, wskazujący na wyraźną i haniebną „niesprawiedliwość wobec Izraela”. I dlatego czytelnicy w USA i za granicami USA, którzy chcą solidnych wiadomości o konflikcie arabsko-izraelskim, powinni szukać ich gdzieindziej.

The New York Times and Israel

Jerusalem Post, 2 czerwca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Gilead Ini

Analityk w Committee for Accuracy in Middle East Reporting in America (CAMERA) gdzie prezentuje badania i analizy sposobu informowania społeczeństwa o konflikcie arabsko-izraelskim, pokazując jak stronnicze doniesienia  utrudniają zrozumienie sytuacji na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Antysemityzm NYT. Krzysia 2014-06-25


Notatki

Znalezionych 2125 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk