Prawda

Poniedziałek, 3 października 2022 - 23:20

« Poprzedni Następny »


Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną


Jonathan S. Tobin 2021-05-13

W ciągu roku od śmierci George’a Floyda  (śmierci, która wprowadziła ruch Black Lives Matter do politycznego głównego nurtu), amerykańska polityka uległa radykalnej zmianie. Obsesja na punkcie rasy jako odpowiedzi na każde pytanie o bolączki społeczeństwa stała się główną melodią dyskursu lewicy. „Przebudzone” dyskusje wokół “białego przywileju” dominują popularną kulturę i zmuszają wielkie korporacje do ugięcia kolan przed krytyczną teorią rasy i do traktowania wszelkiego sprzeciwu wobec jej imperatywów jako dowodów białej supremacji.

Jednak, przy całym niepokoju, jaki wzbudza ten trend, ta ideologia nie tyle podbiła Partię Demokratyczną, ile została przez nią zasymilowana. Partia używa obecnie tej ideologii jako swojej broni i używa pojęcia rasy do podzielenia narodu dla uzyskania politycznych korzyści.


Dowiodła tego reakcja bazy Demokratów i ich popkulturowych pomocników na przemówienie wygłoszone przez senatora Tima Scotta (R-S.C.) która była oficjalną republikańską reakcją na wygłoszoną przez prezydenta Joego Bidena mowę na wspólnej sesji Kongresu.


Mowa Bidena był 65-minutową litanią planu radykalnych wydatków, wygłoszoną monotonnie w sposób zaprojektowany do ukołysania Amerykanów do snu z poczuciem pełnego bezrefleksyjnego przyzwolenia. Fakt, że ta mowa spotkała się z ekstrawaganckimi pochwałami mediów głównego nurtu tylko pokazuje, jak głęboko wpadły w sztywną stronniczość.


Podobnie jak każdy, kto otrzymuje wątpliwy honor wygłoszenia odpowiedzi na prezydenckie przemówienie, Scott musiał ponieść porażkę. Niezwykłe jednak jest to, że w tych okolicznościach wypadł dobrze, wygłaszając pełną nadziei i rozsądną mowę, która składała się z konserwatywnego oporu wobec polityki Bidena oraz odpowiedzi na politykę podżegania do rasowych animozji, która tak zdominowała polityczny dyskurs. Choć nie ulega wątpliwości, że fakt, iż jest jedynym Afro-Amerykaninem wśród  republikańskich członków Senatu (Demokraci mają tylko dwóch czarnych senatorów), dał Scottowi tę szansę, wykorzystał ją do maksimum. Przez przyznanie rzeczywistości rasizmu w kontekście osobistych doświadczeń jako dziecko samotnej matki dorastające na Południu, przy równoczesnym potępieniu koncepcji, że istnieje “systemowy” rasizm w Ameryce, Scott wygłosił elokwentną odpowiedź nie tylko Bidenowi, ale temu, co Demokraci mówili nam przez ostatnie 11 miesięcy.  


Na ogół Demokraci ignorują takie odpowiedzi jako nieistotne. Skuteczność Scotta była jednak ewidentna, kiedy jego uwagi otrzymały niemal tyle samo nagłośnienia, co plan Bidena wydania 6 bilionów dolarów na przekształcenie kraju w liberalną utopię.


Liberalny Twitter, wieczorowi cyrkowcy z programów telewizyjnych (którzy niemal walczą o lepsze z agitatorami Partii Demokratycznej), zespół The View oraz mędrcy z kablówek (tych, które nie nazywają się Fox) zareagowali, jak gdyby uwagi Scotta były najgorszą rzeczą wygłoszoną w Waszyngtonie, od kiedy Donald Trump wyjechał z tego miasta. Fakt, że czarny senator wstał i sprzeciwił się wszystkim założeniom o amerykańskim rasizmie, które stały się niekwestionowanym kredo, nie był okazją do rozpoczęcia dyskusji; wywołał poczucie bezpośredniego zagrożenia politycznego porządku „post-George Floyd”.


To wyjaśnia wściekłe i bezwstydnie rasistowskie obelgi, jakimi obrzucono Scotta.


Przez 12 godzin po przemówieniu Scotta
Twitter eksponował hasztag "#UncleTim" jako jeden z najpopularniejszych na platformie. Ta aluzja do obelgi "Uncle Tom" miała pokazać, że żaden czarny mężczyzna nie może ośmielić się występować przeciwko doktrynie BLM lub kwestionować oskarżeń ze strony Demokratów, że ci, którzy to robią, są białymi suprematystami. Tak więc trzeba było przedstawić Scotta, w dającej się przewidzieć wulgarnej i nienawistnej lawinie tweetów, jako tubę białych Republikanów, a nie człowieka, który mówi prawdę tak, jak ją widzi.


Mędrcy telewizyjni szydzili z senatora, że mówi, jakby “był z innej planety”, że mówi “nonsensy” lub, jak insynuowała Joy Behar z The View, że jest zbyt ograniczony, by rozumieć dialektykę BLM o „systemowym rasizmie”. Kolejnego wieczoru liberalny komediant, Jimmy Kimmel drwił ze Scotta, że jest jedynym czarnym senatorem republikańskim – mimo że jest ich tylko dwóch wśród Demokratów. Kimmel twierdził, że jedynym wyjaśnieniem twierdzeń Scotta o rasizmie jest, że senator żyje w “bańce deprywacji sensorycznej”.


Ta otwarcie rasistowska powódź nienawiści skierowana na Scotta byłaby narodowym skandalem i okazją do głębokiej refleksji, gdyby była skierowana na wiceprezydentkę, Kamalę Harris lub innego czarnego Demokratę. Ale tu nie było żadnych przeprosin ze strony Demokratów, mediów ani Twittera.


Powód wykracza poza naszą obecną plagę chamstwa.


Choć dla Demokratów waga rasowej polityki stała się bardziej zauważalna w ostatnim roku, ich odwoływanie się do polityki tożsamości i wykorzystywanie podziałów rasowych nie jest niczym nowym.


Pokolenie temu Bill Clinton dowiódł amerykańskiemu społeczeństwu, że nie uległ radykałom, kiedy zdecydowanie potępił czarną kobietę, która oklaskiwała pomysł zabijania białych. Od tego czasu jednak lewe skrzydło Partii Demokratycznej coraz bardziej dominowali ci, którzy odrzucają marzenie Martina Luther Kinga Jr. o społeczeństwie ślepym na kolory skóry, na rzecz społeczeństwa, w którym liczy się tylko rasa. Całym sensem krytycznej teorii rasy jest zaklasyfikowanie każdego zgodnie z rasą i traktowanie ludzi według tego, czy są członkami aprobowanej mniejszości, czy beneficjentami białego przywileju, którzy muszą zaakceptować winę za minione grzechy kraju i za obecną niesprawiedliwość.


W 2020 roku centryści na próżno czekali, by Biden zdystansował się od radykałów, którzy przejęli partię. Zamiast tego przygarnął ich, jak również ideologię BLM o rzekomym systemowo rasistowskim narodzie – który dwukrotnie wybrał czarnego prezydenta i właśnie miał wybrać kolorową kobietę na wiceprezydentkę.


Nie można nie doceniać mocy tej idei jako broni politycznej w kraju, który, jak to przyznał nawet Biden, nie jest rasistowski. Jeśli rasizm był grzechem pierworodnym amerykańskiej republiki, oskarżenia o rasizm dzisiaj zamiast być reakcją na prawdziwy problem są sposobem delegitymizowania tych, którzy opierają się lewicowemu sprowadzaniu wszystkiego do kwestii rasy. Takie oskarżenia stały się nowym makkartyzmem, w którym wszyscy muszą próbować dowodzić swojej niewinności, by uzyskać akceptację w sferze publicznej. 


Ten trend, jeśli nie uda się go powstrzymać – zwielokrotniony przez big tech, media społecznościowe i pop kulturę – może zmarginalizować każdą siłę polityczną, która chce go nazwać niesprawiedliwym i nieliberalnym.


To jest powód, dla którego Demokraci odpowiedzieli z taką zajadłością na wystąpienie Tima Scotta. Jeśli nie da się go zawstydzić, by zamknął usta, lub skompromitować jako “symbolicznego wuja Toma”, to cała budowla podpierając panowanie demokratów w kulturze i całe rozumowanie u podstaw ich programu są w niebezpieczeństwie. Jeśli ratowanie planu radykalnego wydawania pieniędzy wymaga tego rodzaju otwartego rasizmu, jaki użyli przeciwko Scottowi, to trudno.  


Konsekwencje dla naszego politycznego zdrowia narodowego nie są małe. Liberałowie nadal dzielą nas wzdłuż linii rasowych dla własnego zysku. Rasizm skierowany bezkarnie na niezależnie myślącego czarnego człowieka jest tylko najnowszym przykładem. I to jest prawdziwy problem rasizmu w Ameryce, a nie mity o systemowej nienawiści, z którą Demokraci twierdzą, że walczą.


Liberal Response to Tim Scott Shows How Racism Became a Political Weapon

Newsweek, 4 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2227 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk