Prawda

Środa, 28 lutego 2024 - 00:04

« Poprzedni Następny »


Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały


Judith Bergman 2022-10-04

Podczas gdy Chiny nieustannie dążą do samowystarczalności, jeśli chodzi o surowce – zwłaszcza te strategiczne, które są wykorzystywane w przemyśle obronnym – Stany Zjednoczone od dziesięcioleci sprzedają ogromne części swoich strategicznych zapasów minerałów. Na zdjęciu: Tytanium (Źródło: Wikipedia)
Podczas gdy Chiny nieustannie dążą do samowystarczalności, jeśli chodzi o surowce – zwłaszcza te strategiczne, które są wykorzystywane w przemyśle obronnym – Stany Zjednoczone od dziesięcioleci sprzedają ogromne części swoich strategicznych zapasów minerałów. Na zdjęciu: Tytanium (Źródło: Wikipedia)

„Długoterminowym celem ChRL [komunistycznych Chin]”, napisał Pentagon w 2020 roku, „jest stworzenie całkowicie samowystarczalnego sektora przemysłu obronnego – połączonego z silnym cywilnym sektorem przemysłowym i technologicznym – który może zaspokoić potrzeby Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (CHAL-W) w zakresie nowoczesnego potencjału wojskowego”.


Podczas gdy Chiny nieustannie dążą do samowystarczalności, jeśli chodzi o surowce – zwłaszcza te strategiczne, takie jak tytan, wolfram i kobalt, które są wykorzystywane w przemyśle obronnym – Stany Zjednoczone od kilkudziesięciu lat sprzedają ogromne ilości strategicznych zapasów minerałów do tego stopnia, że National Defense Stockpile (NDS) zbliżają się podobno do niewypłacalności.


National Defense Stockpile utworzono podczas II wojny światowej, aby zapewnić armii amerykańskiej kluczowe materiały niezbędne do obrony narodowej, w tym tytan, wolfram, aluminium i kobalt, zwłaszcza w przypadku zakłócenia łańcucha dostaw. Zapasami zarządza Agencja Logistyki Obronnej. Według “Defense News”:

„Zapasy zostały wycenione na prawie 42 miliardy dolarów w dzisiejszych dolarach w szczytowym momencie na początku zimnej wojny w 1952 roku. Wartość ta spadła do 888 milionów dolarów w zeszłym roku po dziesięcioleciach autoryzowanej przez Kongres wyprzedaży klientom z sektora prywatnego. Ustawodawcy przewidują, że zapasy staną się niewypłacalne do roku obrachunkowego 2025”.

W ponadpartyjnym liście podpisanym przez kongresmena Setha Moultona (D-Mass) i siedmiu innych członków Kongresu wskazano, jak Stany Zjednoczone porzuciły wszelką ostrożność, bezmyślnie sprzedając krytyczne i strategiczne minerały:

"Przez trzydzieści lat po zimnej wojnie Kongres autoryzował wyprzedaż większości zgromadzonych przez NDS materiałów. Obniżyło to całkowitą wartość zmagazynowanego materiału z 9,6 miliarda dolarów 1989 roku (21,9 miliardów z poprawką na inflację) do 888 milionów w 2021 roku. Ta zatwierdzona przez Kongres wyprzedaż obejmowała: 30 000 ton tytanu, materiału używanego do budowy wojskowych płatowców... 35 tysięcy ton rudy i koncentratu wolframu, blisko tysiąc ton tantalu...62 881 ton aluminium, ponad 11 tysięcy ton kobaltu, 125 138 ton gumy i inne zgromadzone materiały... Oraz liczne inne materiały, których dokumenty sprzedaży zdeponowano w ogólnym funduszu skarbca. NDS nie jest już w stanie pokrywać zapotrzebowanie na zdecydowaną większość zidentyfikowanych materiałów w przypadku zakłócenia łańcucha dostaw. Ponadto Departament Obrony ustalił, że Fundusz Transakcyjny NDS zbliża się do niewypłacalności do roku obrachunkowego 2025."

„To była po prostu ignorancja z naszej strony, że pozwoliliśmy, by tak się stało –powiedział kongresmen Tim Burchett, R-Tenn. - Nie widzę innego powodu”.


Dla porównania Chiny od 2020 roku były trzecim co do wielkości eksporterem tytanu na świecie, podczas gdy Stany Zjednoczone były największym odbiorcą chińskiego eksportu tytanu. Chiny eksportują również dużą ilość wolframu do Stanów Zjednoczonych. Jeśli chodzi o kobalt, w 2021 roku Demokratyczna Republika Konga odpowiadała za 70% całkowitej światowej produkcji kobaltu, ale chińscy inwestorzy kontrolowali podobną część produkcji kobaltu, według „Wall Street Journal”. To rosnące wpływy Chin w Afryce, zwłaszcza poprzez inicjatywę „Jeden pas, jedna droga”, globalny projekt infrastruktury i rozwoju gospodarczego, który Chińska Partia Komunistyczna uruchomiła w 2013 roku, i który pomógł Chinom osiągnąć niemal monopolistyczną pozycję, jeśli chodzi o cenne zasoby i surowce.


Według Departamentu Obrony, zainwestowano 125 milionów dolarów w National Defense Stockpile w 2022 roku, a administracja Bidena zaproponowała wydanie dodatkowych 253 milionów dolarów w 2023 roku, by docelowo, (według anonimowego rzecznika Departamentu Obrony), zainwestować 1 miliard dolarów. Jest wątpliwe, czy rozwiąże to problemy związane z zależnością: nawet po tych inwestycjach zapasy podobno nadal będą mniejsze niż jedna dziesiąta wcześniejszych zapasów.


Po wyprzedaniu tak dużej części amerykańskich strategicznych rezerw minerałów o krytycznym znaczeniu, Stany Zjednoczone są teraz uzależnione od Chin w kwestii minerałów ziem rzadkich, które są kluczowe dla wszystkiego w amerykańskiej armii, od myśliwców F-35, pocisków i czołgów po telefony komórkowe i łączność radiową.


Zależność od Chin w sprawie metali ziem rzadkich wynika częściowo z faktu, że wydobycie minerałów ziem rzadkich jest niezwykle zanieczyszczającym środowisko procesem, który Chiny były gotowe podjąć, podczas gdy większość innych krajów tego nie zrobiła, w tym Stany Zjednoczone, które szczycą się rygorystycznymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, przerzucając jego zanieczyszczanie na innych. Aczkolwiek poszukuje się technologii pozwalających na redukcję zanieczyszczeń, taka zmiana nie nastąpi z dnia na dzień. Stany Zjednoczone, według Reutersa, mają tylko jedną kopalnię metali ziem rzadkich i nie mają możliwości przetwarzania minerałów ziem rzadkich. Gdyby Chiny przestały eksportować je do USA, krajowi szybko zabrakłoby podstawowych elementów niezbędnych do produkcji sprzętu wojskowego, którego potrzebują USA, nie wspominając o wszystkich innych przedmiotach, w których potrzebne są minerały ziem rzadkich.


W lutym Reuters poinformował, że Pentagon planuje zwiększenie zapasów minerałów ziem rzadkich, w dodatku do kobaltu i litu. Problem polega na tym, że może to zrobić tylko poprzez kupowanie, przynajmniej częściowo, z Chin, które obecnie kontrolują 90% podaży minerałów ziem rzadkich.


Zwiększenie strategicznych zasobów mineralnych jest już dawno spóźnione, ale pytanie brzmi, czy wspomniane inicjatywy wystarczą. Chiny od dziesięcioleci realizują strategię inwestowania w surowce strategiczne i dążą do dominacji w krajach, zwłaszcza w Afryce, gdzie te surowce można znaleźć. Obecnie 40 z 54 krajów Afryki uczestniczy w chińskiej inicjatywie „Jednego pasa, jednej drogi”.


„Chiny zależą od Afryki w sprawie importu paliw kopalnych i surowców” – napisała the US-China Economic and Security Review Commission w swoim dorocznym raporcie dla Kongresu za rok 2020.

„Pekin zwiększył swoją kontrolę nad afrykańskimi towarami poprzez strategiczne bezpośrednie inwestycje w pola naftowe, kopalnie i zakłady produkcyjne, a także poprzez pożyczki oparte na zasobach, które wymagają płatności w naturze za towary. Ta kontrola zagraża dostępowi firm amerykańskich do kluczowych surowców".

W świetle ewidentnych ambicji Chin do kontrolowania krytycznych zasobów światowych – a poczyniły w tym kierunku konkretne kroki, co wykazała US-China Economic and Security Commission – problem, przed którym stoją Stany Zjednoczone, nie zostanie rozwiązany po prostu przez zwiększenie budżetu National Defense Stockpile.


How the US Squandered Its Strategic Minerals

Gatestone Institute, 22 września 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska 

 Judith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2554 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk