Prawda

Czwartek, 23 marca 2023 - 08:30

« Poprzedni Następny »


Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały


Judith Bergman 2022-10-04

Podczas gdy Chiny nieustannie dążą do samowystarczalności, jeśli chodzi o surowce – zwłaszcza te strategiczne, które są wykorzystywane w przemyśle obronnym – Stany Zjednoczone od dziesięcioleci sprzedają ogromne części swoich strategicznych zapasów minerałów. Na zdjęciu: Tytanium (Źródło: Wikipedia)
Podczas gdy Chiny nieustannie dążą do samowystarczalności, jeśli chodzi o surowce – zwłaszcza te strategiczne, które są wykorzystywane w przemyśle obronnym – Stany Zjednoczone od dziesięcioleci sprzedają ogromne części swoich strategicznych zapasów minerałów. Na zdjęciu: Tytanium (Źródło: Wikipedia)

„Długoterminowym celem ChRL [komunistycznych Chin]”, napisał Pentagon w 2020 roku, „jest stworzenie całkowicie samowystarczalnego sektora przemysłu obronnego – połączonego z silnym cywilnym sektorem przemysłowym i technologicznym – który może zaspokoić potrzeby Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (CHAL-W) w zakresie nowoczesnego potencjału wojskowego”.


Podczas gdy Chiny nieustannie dążą do samowystarczalności, jeśli chodzi o surowce – zwłaszcza te strategiczne, takie jak tytan, wolfram i kobalt, które są wykorzystywane w przemyśle obronnym – Stany Zjednoczone od kilkudziesięciu lat sprzedają ogromne ilości strategicznych zapasów minerałów do tego stopnia, że National Defense Stockpile (NDS) zbliżają się podobno do niewypłacalności.


National Defense Stockpile utworzono podczas II wojny światowej, aby zapewnić armii amerykańskiej kluczowe materiały niezbędne do obrony narodowej, w tym tytan, wolfram, aluminium i kobalt, zwłaszcza w przypadku zakłócenia łańcucha dostaw. Zapasami zarządza Agencja Logistyki Obronnej. Według “Defense News”:

„Zapasy zostały wycenione na prawie 42 miliardy dolarów w dzisiejszych dolarach w szczytowym momencie na początku zimnej wojny w 1952 roku. Wartość ta spadła do 888 milionów dolarów w zeszłym roku po dziesięcioleciach autoryzowanej przez Kongres wyprzedaży klientom z sektora prywatnego. Ustawodawcy przewidują, że zapasy staną się niewypłacalne do roku obrachunkowego 2025”.

W ponadpartyjnym liście podpisanym przez kongresmena Setha Moultona (D-Mass) i siedmiu innych członków Kongresu wskazano, jak Stany Zjednoczone porzuciły wszelką ostrożność, bezmyślnie sprzedając krytyczne i strategiczne minerały:

"Przez trzydzieści lat po zimnej wojnie Kongres autoryzował wyprzedaż większości zgromadzonych przez NDS materiałów. Obniżyło to całkowitą wartość zmagazynowanego materiału z 9,6 miliarda dolarów 1989 roku (21,9 miliardów z poprawką na inflację) do 888 milionów w 2021 roku. Ta zatwierdzona przez Kongres wyprzedaż obejmowała: 30 000 ton tytanu, materiału używanego do budowy wojskowych płatowców... 35 tysięcy ton rudy i koncentratu wolframu, blisko tysiąc ton tantalu...62 881 ton aluminium, ponad 11 tysięcy ton kobaltu, 125 138 ton gumy i inne zgromadzone materiały... Oraz liczne inne materiały, których dokumenty sprzedaży zdeponowano w ogólnym funduszu skarbca. NDS nie jest już w stanie pokrywać zapotrzebowanie na zdecydowaną większość zidentyfikowanych materiałów w przypadku zakłócenia łańcucha dostaw. Ponadto Departament Obrony ustalił, że Fundusz Transakcyjny NDS zbliża się do niewypłacalności do roku obrachunkowego 2025."

„To była po prostu ignorancja z naszej strony, że pozwoliliśmy, by tak się stało –powiedział kongresmen Tim Burchett, R-Tenn. - Nie widzę innego powodu”.


Dla porównania Chiny od 2020 roku były trzecim co do wielkości eksporterem tytanu na świecie, podczas gdy Stany Zjednoczone były największym odbiorcą chińskiego eksportu tytanu. Chiny eksportują również dużą ilość wolframu do Stanów Zjednoczonych. Jeśli chodzi o kobalt, w 2021 roku Demokratyczna Republika Konga odpowiadała za 70% całkowitej światowej produkcji kobaltu, ale chińscy inwestorzy kontrolowali podobną część produkcji kobaltu, według „Wall Street Journal”. To rosnące wpływy Chin w Afryce, zwłaszcza poprzez inicjatywę „Jeden pas, jedna droga”, globalny projekt infrastruktury i rozwoju gospodarczego, który Chińska Partia Komunistyczna uruchomiła w 2013 roku, i który pomógł Chinom osiągnąć niemal monopolistyczną pozycję, jeśli chodzi o cenne zasoby i surowce.


Według Departamentu Obrony, zainwestowano 125 milionów dolarów w National Defense Stockpile w 2022 roku, a administracja Bidena zaproponowała wydanie dodatkowych 253 milionów dolarów w 2023 roku, by docelowo, (według anonimowego rzecznika Departamentu Obrony), zainwestować 1 miliard dolarów. Jest wątpliwe, czy rozwiąże to problemy związane z zależnością: nawet po tych inwestycjach zapasy podobno nadal będą mniejsze niż jedna dziesiąta wcześniejszych zapasów.


Po wyprzedaniu tak dużej części amerykańskich strategicznych rezerw minerałów o krytycznym znaczeniu, Stany Zjednoczone są teraz uzależnione od Chin w kwestii minerałów ziem rzadkich, które są kluczowe dla wszystkiego w amerykańskiej armii, od myśliwców F-35, pocisków i czołgów po telefony komórkowe i łączność radiową.


Zależność od Chin w sprawie metali ziem rzadkich wynika częściowo z faktu, że wydobycie minerałów ziem rzadkich jest niezwykle zanieczyszczającym środowisko procesem, który Chiny były gotowe podjąć, podczas gdy większość innych krajów tego nie zrobiła, w tym Stany Zjednoczone, które szczycą się rygorystycznymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, przerzucając jego zanieczyszczanie na innych. Aczkolwiek poszukuje się technologii pozwalających na redukcję zanieczyszczeń, taka zmiana nie nastąpi z dnia na dzień. Stany Zjednoczone, według Reutersa, mają tylko jedną kopalnię metali ziem rzadkich i nie mają możliwości przetwarzania minerałów ziem rzadkich. Gdyby Chiny przestały eksportować je do USA, krajowi szybko zabrakłoby podstawowych elementów niezbędnych do produkcji sprzętu wojskowego, którego potrzebują USA, nie wspominając o wszystkich innych przedmiotach, w których potrzebne są minerały ziem rzadkich.


W lutym Reuters poinformował, że Pentagon planuje zwiększenie zapasów minerałów ziem rzadkich, w dodatku do kobaltu i litu. Problem polega na tym, że może to zrobić tylko poprzez kupowanie, przynajmniej częściowo, z Chin, które obecnie kontrolują 90% podaży minerałów ziem rzadkich.


Zwiększenie strategicznych zasobów mineralnych jest już dawno spóźnione, ale pytanie brzmi, czy wspomniane inicjatywy wystarczą. Chiny od dziesięcioleci realizują strategię inwestowania w surowce strategiczne i dążą do dominacji w krajach, zwłaszcza w Afryce, gdzie te surowce można znaleźć. Obecnie 40 z 54 krajów Afryki uczestniczy w chińskiej inicjatywie „Jednego pasa, jednej drogi”.


„Chiny zależą od Afryki w sprawie importu paliw kopalnych i surowców” – napisała the US-China Economic and Security Review Commission w swoim dorocznym raporcie dla Kongresu za rok 2020.

„Pekin zwiększył swoją kontrolę nad afrykańskimi towarami poprzez strategiczne bezpośrednie inwestycje w pola naftowe, kopalnie i zakłady produkcyjne, a także poprzez pożyczki oparte na zasobach, które wymagają płatności w naturze za towary. Ta kontrola zagraża dostępowi firm amerykańskich do kluczowych surowców".

W świetle ewidentnych ambicji Chin do kontrolowania krytycznych zasobów światowych – a poczyniły w tym kierunku konkretne kroki, co wykazała US-China Economic and Security Commission – problem, przed którym stoją Stany Zjednoczone, nie zostanie rozwiązany po prostu przez zwiększenie budżetu National Defense Stockpile.


How the US Squandered Its Strategic Minerals

Gatestone Institute, 22 września 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska 

 Judith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk