Prawda

Środa, 11 grudnia 2019 - 16:22

« Poprzedni Następny »


Jak @UNRWA łamie najbardziej podstawową regułę NGO: "Nie czyń szkody"


EoZ 2018-01-16

<span>Szkoła UNRWA w Jordanii</span>
Szkoła UNRWA w Jordanii

W latach 1990. międzynarodowe grupy pomocy zaczęły oglądać szerszy obraz dostarczanych przez siebie usług. Zrozumiały, że dostarczanie pomocy bez rozeznania może spowodować inne problemy na terenach, którym próbują pomóc.

Jeden z głównych potencjalnych problemów jest podsumowany tutaj:

Pomoc nie jest neutralna, kiedy udziela jej się w trakcie trwania konfliktu. Pomoc i to, jak jest ona rozdzielana, może spowodować szkody lub może wzmocnić potencjał pokojowy pośrodku skonfliktowanych społeczności. Wszystkie programy pomocowe obejmują transfer zasobów (żywność, schronienie, woda, opieka zdrowotna, szkolenie itd.) do środowiska, w którym tych zasobów brak. Tam, gdzie ludzie są ze sobą w konflikcie, te zasoby wzmacniają władzę i bogactwo i stają się elementem konfliktu. Pewni ludzie próbują kontrolować wykorzystanie zasobów pomocowych dla poparcia swojej strony w konflikcie i osłabienia drugiej strony. Jeśli im się to udaje lub jeśli personel organizacji pomocowej nie zauważa wpływu swoich decyzji programowych, pomoc może zaszkodzić. 


W wyniku tych obserwacji agencje pomocowe wcieliły zasady “Nie czyń szkody” i “Wrażliwość na konflikt” jako ramy wszystkich swoich działań, żeby brać pod uwagę nie tylko to, jak ich działania wpływają na zamierzonych odbiorców pomocy, ale także na ludzi wokół nich.

UNRWA ignoruje to wszystko.

Od czasu założenia UNRWA, tworzyła ona paralelną infrastrukturę, oddzieloną od rządów, w  krajach, w których działała. Stworzono całkowicie osobne systemy służby zdrowia, edukacji i pomocy społecznej – i często beneficjenci, których UNRWA nazywa "palestyńskimi uchodźcami", są pod pewnymi względami w lepszej sytuacji niż ich sąsiedzi, co powoduje napięcia i konflikty.

UNRWA przyznaje, że w początkowym okresie dziesiątki tysięcy, a może setki tysięcy Arabów udawało, że są “uchodźcami”, żeby uzyskać korzyści pomocowe. Od samego początku była zawiść ze strony sąsiadów-Arabów, którzy widzieli, jak palestyńscy uchodźcy otrzymywali darmową żywność, edukację i opiekę medyczną lepszą od tej, do jakiej sami mieli dostęp.  

Dzisiaj są inne problemy, które wynikają z negatywnych efektów działania NGO na życie ludzi na obszarach, na których pracują. NGO są tak olbrzymią częścią siły roboczej na Zachodnim Brzegu i w Gazie, że wypaczają funkcjonowanie normalnej gospodarki.

To może wpływać na szansę pokoju.

Znalazłem raport z 2004 r. na ten temat:

Doświadczenie pokazuje, że w konfliktach pomoc darczyńców może być jedynym lub głównym źródłem dochodów. Zatrudnienie w OPT [Okupowane Palestyńskie Terytoria] ucierpiało bardzo, a więc UNRWA i AP, jako kanały funduszy od darczyńców, stanowią głównych pracodawców i przeżycie wielu rodzin zależy od nich. Jeśli nie podejmie się specjalnych kroków, by zapewnić ludzi, że będzie zatrudnienie i dochód po osiągnięciu pokoju, obecne wsparcie od darczyńców może (nieumyślnie) zniechęcać do podejmowania ryzyka związanego z pokojem.

To jest tylko czubek góry lodowej.

W rzeczywistości, ukryte w mało znanym dokumencie UNRWA z 2014 r. znajduje się przyznanie samej UNRWA, że zasadniczo ignoruje w swoich działaniach zasadę “nie czynić szkody”:

Pojęcia takie jak "wrażliwość na konflikt” i “nie czyń szkody”, które wiążą analizy lokalnych konfliktów z wpływem działań Agendy na przylegające społeczności, nie są  dobrze zakorzenione wśród personelu.

Jest to zdumiewające przyznanie, ponieważ każdy dzisiejszy pracownik organizacji pomocowej ma od samego początku wbijane do głowy zasady “Wrażliwości na konflikt” i “nie czyń szkody”. UNRWA właściwie to ignoruje.

Jednym z wielu przykładów tego, jak UNRWA łamie tę podstawową zasadę, jest to, jak UNRWA szkodzi jordańskiemu systemowi edukacji.

UNRWA, finansowana głównie przez Zachód, płaci nauczycielom wyższe pensje niż płacą szkoły w Jordanii, nienależące do UNRWA. W wyniku, UNRWA przyciąga lepszych nauczycieli niż szkoły jordańskie, co ma (nieumyślny, ale wyraźny) skutek, że jakość szkół jordańskich spada.  

To jest klasyczny wypadek pogwałcenia zasady “nie czyń szkody”.

Jeden z pracowników międzynarodowej organizacji, pracujący w Jordanii, powiedział mi, że przyznaje to wysoki urzędnik w jordańskim ministerstwie edukacji i mówi, że UNRWA powinna przekazać swój budżet edukacyjny bezpośrednio do jego ministerstwa, by zredukować zawiść i nierówność między UNRWA a szkołami państwowymi.

Pracownik pomocowy powiedział mi:

Nie można po prostu wkraczać do jakiegoś kraju i zakładać system równoległego dostarczania usług tylko dla niektórych ludzi, dostarczając im lepsze usługi. To musi stworzyć konflikt między nimi. Niemniej, to właśnie robi UNRWA....i nie rozumiem, jakim cudem uchodzi im to na sucho.
"Nie czyń szkody” jest poważną zasadą pomocy rozwojowej i czymś, czemu ONZ powinna być oddana. Oni utrwalają konflikt i pogarszają go.

Wyobraź sobie tylko, że jesteś rodzicem i twoje dziecko musi chodzić do marnej szkoły, bo nie stać cię na prywatną szkołę, a potem widzisz, że twoi sąsiedzi mogą posyłać swoje dzieci do szkoły, która jest lepiej wyposażona i ma lepszych nauczycieli – i jest za darmo. Oczywiście będziesz zagniewany.

Niezależnie od tego, co darczyńcy myślą o Izraelu, nie powinni finansować organizacji, która codziennie tworzy konflikt między Palestyńczykami a Jordańczykami. To przyczynia się do niestabilności Jordanii.   

To jest tylko jeden mały przykład tego, jak UNRWA przyczynia się do niestabilności w regionie. Jest tak wielka i zatrudnia tak wielu ludzi, że musi powodować szkody krajom, w których wykonuje swoją pracę.

Pomyślcie tylko jak sprawy wyglądają w Libanie, gdzie UNRWA i UNHCR dają całkowicie inne standardy pomocy dla syryjskich uchodźców zależnie od tego, czy są uważani za “Palestyńczyków”, czy nie. Syryjscy uchodźcy muszą gotować się ze złości, kiedy widzą, że ich “palestyńscy” znajomi otrzymują edukację i opiekę zdrowotną, która w większości wypadków jest lepsza niż to, co oni otrzymują, a przecież uciekli od tego samego konfliktu.  

Pod wieloma względami sam mandat UNRWA, według którego “palestyńscy uchodźcy” są uważani za innych i mają inne reguły i inny poziom usług niż rzeczywiści uchodźcy, jest pogwałceniem zasady “nie czyń szkody”.

Pomysł odebrania funduszy UNRWA wywołał wściekłe reakcje w całym spectrum politycznym. Niemniej sama UNRWA łamie najbardziej podstawowe zasady pomocy humanitarnej.

 

Czy nie pora, by ludzie zaczęli się temu przyglądać?

 

 

How @UNRWA violates the most basic rule of NGOs: "Do No Harm"

Elder of Ziyon, 7 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Elder of Ziyon

Amerykański bloger, którego blog jest świetnym źródłem zarówno bardzo rzetelnych informacji o Izraelu, jak i o manipulacjach mediów zmierzających do wypaczenia obrazu Izraela w świecie. 

Od Redakcji

Niedawna deklaracja Donalda Trumpa na temat ograniczenia finansowania UNRWA wywołała szereg różnorodnych reakcji w arabskim świecie. Najbardziej zdumiewające poparcie tego kroku pojawiło się 10 stycznia 2018 r. w kuwejckiej gazecie “Al-Watan”, w której znany publicysta  'Abdallah Al-Hadlak  pisze, że  UNRWA to "pełna uprzedzeń i rasistowska organizacja”, która “uwiecznia problem ‘palestyńskich’ uchodźców”, poddaje się dyktatowi Hamasu i dąży do zniszczenia Izraela, Al-Hadlak wezwał do całkowitego zatrzymania wszelkiego finansowania i pomocy dla tej organizacji, aż pokruszy się i zniknie. W swoim artykule arabski publicysta pisze między innymi:

 

„Wszyscy zgadzają się z ostrą ale rozsądną krytyką wyrażona przez prezydenta Donalda Trumpa wobec UNRWA, ponieważ jest to pełna uprzedzeń i rasistowska organizacja, która uwiecznia problem „palestyńskich” uchodźców i narrację tak zwanego prawa powrotu, i której rolą jest praca na rzecz zniszczenia państwa Izrael. Tak więc ONZ powinna przestać finansować tę organizację, aż pokruszy się ona i zniknie.

5 stycznia 2018 r., kilka dni po tym, jak prezydent Trump groził, że zatrzyma przyszłą pomoc dla “Palestyńczyków”, USA zamroziły 125 milionów dolarów z pieniędzy dla UNRWA... i ogłosiły, że finansowanie nie zostanie odnowione aż Palestyńczycy przestaną być uparci i podejmą ponownie negocjacje z Izraelem…   

Terrorystyczny ruch Hamasu, który popiera perski reżim Iranu, odrzucił programy szkolne UNRWA o prawach człowieka. To spowodowało poważny kryzys między rządem Hamasu a UNRWA, po którym ta ostatnia zawiesiła te programy w szkołach w Gazie… Zarzutem Hamasu było, że te programy mówią o prawach człowieka dla wszystkich, włącznie z narodem żydowskim i Izraelczykami, i są sprzeczne z kulturą i prawami narodu “palestyńskiego”.

Źródło” MEMRI, Specjalny komunikat Nr 7280, 15 stycznia 2018

  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1426 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk