Prawda

Czwartek, 24 wrzesnia 2020 - 00:33

« Poprzedni Następny »


Jak @UNRWA łamie najbardziej podstawową regułę NGO: "Nie czyń szkody"


EoZ 2018-01-16

<span>Szkoła UNRWA w Jordanii</span>
Szkoła UNRWA w Jordanii

W latach 1990. międzynarodowe grupy pomocy zaczęły oglądać szerszy obraz dostarczanych przez siebie usług. Zrozumiały, że dostarczanie pomocy bez rozeznania może spowodować inne problemy na terenach, którym próbują pomóc.

Jeden z głównych potencjalnych problemów jest podsumowany tutaj:

Pomoc nie jest neutralna, kiedy udziela jej się w trakcie trwania konfliktu. Pomoc i to, jak jest ona rozdzielana, może spowodować szkody lub może wzmocnić potencjał pokojowy pośrodku skonfliktowanych społeczności. Wszystkie programy pomocowe obejmują transfer zasobów (żywność, schronienie, woda, opieka zdrowotna, szkolenie itd.) do środowiska, w którym tych zasobów brak. Tam, gdzie ludzie są ze sobą w konflikcie, te zasoby wzmacniają władzę i bogactwo i stają się elementem konfliktu. Pewni ludzie próbują kontrolować wykorzystanie zasobów pomocowych dla poparcia swojej strony w konflikcie i osłabienia drugiej strony. Jeśli im się to udaje lub jeśli personel organizacji pomocowej nie zauważa wpływu swoich decyzji programowych, pomoc może zaszkodzić. 


W wyniku tych obserwacji agencje pomocowe wcieliły zasady “Nie czyń szkody” i “Wrażliwość na konflikt” jako ramy wszystkich swoich działań, żeby brać pod uwagę nie tylko to, jak ich działania wpływają na zamierzonych odbiorców pomocy, ale także na ludzi wokół nich.

UNRWA ignoruje to wszystko.

Od czasu założenia UNRWA, tworzyła ona paralelną infrastrukturę, oddzieloną od rządów, w  krajach, w których działała. Stworzono całkowicie osobne systemy służby zdrowia, edukacji i pomocy społecznej – i często beneficjenci, których UNRWA nazywa "palestyńskimi uchodźcami", są pod pewnymi względami w lepszej sytuacji niż ich sąsiedzi, co powoduje napięcia i konflikty.

UNRWA przyznaje, że w początkowym okresie dziesiątki tysięcy, a może setki tysięcy Arabów udawało, że są “uchodźcami”, żeby uzyskać korzyści pomocowe. Od samego początku była zawiść ze strony sąsiadów-Arabów, którzy widzieli, jak palestyńscy uchodźcy otrzymywali darmową żywność, edukację i opiekę medyczną lepszą od tej, do jakiej sami mieli dostęp.  

Dzisiaj są inne problemy, które wynikają z negatywnych efektów działania NGO na życie ludzi na obszarach, na których pracują. NGO są tak olbrzymią częścią siły roboczej na Zachodnim Brzegu i w Gazie, że wypaczają funkcjonowanie normalnej gospodarki.

To może wpływać na szansę pokoju.

Znalazłem raport z 2004 r. na ten temat:

Doświadczenie pokazuje, że w konfliktach pomoc darczyńców może być jedynym lub głównym źródłem dochodów. Zatrudnienie w OPT [Okupowane Palestyńskie Terytoria] ucierpiało bardzo, a więc UNRWA i AP, jako kanały funduszy od darczyńców, stanowią głównych pracodawców i przeżycie wielu rodzin zależy od nich. Jeśli nie podejmie się specjalnych kroków, by zapewnić ludzi, że będzie zatrudnienie i dochód po osiągnięciu pokoju, obecne wsparcie od darczyńców może (nieumyślnie) zniechęcać do podejmowania ryzyka związanego z pokojem.

To jest tylko czubek góry lodowej.

W rzeczywistości, ukryte w mało znanym dokumencie UNRWA z 2014 r. znajduje się przyznanie samej UNRWA, że zasadniczo ignoruje w swoich działaniach zasadę “nie czynić szkody”:

Pojęcia takie jak "wrażliwość na konflikt” i “nie czyń szkody”, które wiążą analizy lokalnych konfliktów z wpływem działań Agendy na przylegające społeczności, nie są  dobrze zakorzenione wśród personelu.

Jest to zdumiewające przyznanie, ponieważ każdy dzisiejszy pracownik organizacji pomocowej ma od samego początku wbijane do głowy zasady “Wrażliwości na konflikt” i “nie czyń szkody”. UNRWA właściwie to ignoruje.

Jednym z wielu przykładów tego, jak UNRWA łamie tę podstawową zasadę, jest to, jak UNRWA szkodzi jordańskiemu systemowi edukacji.

UNRWA, finansowana głównie przez Zachód, płaci nauczycielom wyższe pensje niż płacą szkoły w Jordanii, nienależące do UNRWA. W wyniku, UNRWA przyciąga lepszych nauczycieli niż szkoły jordańskie, co ma (nieumyślny, ale wyraźny) skutek, że jakość szkół jordańskich spada.  

To jest klasyczny wypadek pogwałcenia zasady “nie czyń szkody”.

Jeden z pracowników międzynarodowej organizacji, pracujący w Jordanii, powiedział mi, że przyznaje to wysoki urzędnik w jordańskim ministerstwie edukacji i mówi, że UNRWA powinna przekazać swój budżet edukacyjny bezpośrednio do jego ministerstwa, by zredukować zawiść i nierówność między UNRWA a szkołami państwowymi.

Pracownik pomocowy powiedział mi:

Nie można po prostu wkraczać do jakiegoś kraju i zakładać system równoległego dostarczania usług tylko dla niektórych ludzi, dostarczając im lepsze usługi. To musi stworzyć konflikt między nimi. Niemniej, to właśnie robi UNRWA....i nie rozumiem, jakim cudem uchodzi im to na sucho.
"Nie czyń szkody” jest poważną zasadą pomocy rozwojowej i czymś, czemu ONZ powinna być oddana. Oni utrwalają konflikt i pogarszają go.

Wyobraź sobie tylko, że jesteś rodzicem i twoje dziecko musi chodzić do marnej szkoły, bo nie stać cię na prywatną szkołę, a potem widzisz, że twoi sąsiedzi mogą posyłać swoje dzieci do szkoły, która jest lepiej wyposażona i ma lepszych nauczycieli – i jest za darmo. Oczywiście będziesz zagniewany.

Niezależnie od tego, co darczyńcy myślą o Izraelu, nie powinni finansować organizacji, która codziennie tworzy konflikt między Palestyńczykami a Jordańczykami. To przyczynia się do niestabilności Jordanii.   

To jest tylko jeden mały przykład tego, jak UNRWA przyczynia się do niestabilności w regionie. Jest tak wielka i zatrudnia tak wielu ludzi, że musi powodować szkody krajom, w których wykonuje swoją pracę.

Pomyślcie tylko jak sprawy wyglądają w Libanie, gdzie UNRWA i UNHCR dają całkowicie inne standardy pomocy dla syryjskich uchodźców zależnie od tego, czy są uważani za “Palestyńczyków”, czy nie. Syryjscy uchodźcy muszą gotować się ze złości, kiedy widzą, że ich “palestyńscy” znajomi otrzymują edukację i opiekę zdrowotną, która w większości wypadków jest lepsza niż to, co oni otrzymują, a przecież uciekli od tego samego konfliktu.  

Pod wieloma względami sam mandat UNRWA, według którego “palestyńscy uchodźcy” są uważani za innych i mają inne reguły i inny poziom usług niż rzeczywiści uchodźcy, jest pogwałceniem zasady “nie czyń szkody”.

Pomysł odebrania funduszy UNRWA wywołał wściekłe reakcje w całym spectrum politycznym. Niemniej sama UNRWA łamie najbardziej podstawowe zasady pomocy humanitarnej.

 

Czy nie pora, by ludzie zaczęli się temu przyglądać?

 

 

How @UNRWA violates the most basic rule of NGOs: "Do No Harm"

Elder of Ziyon, 7 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Elder of Ziyon

Amerykański bloger, którego blog jest świetnym źródłem zarówno bardzo rzetelnych informacji o Izraelu, jak i o manipulacjach mediów zmierzających do wypaczenia obrazu Izraela w świecie. 

Od Redakcji

Niedawna deklaracja Donalda Trumpa na temat ograniczenia finansowania UNRWA wywołała szereg różnorodnych reakcji w arabskim świecie. Najbardziej zdumiewające poparcie tego kroku pojawiło się 10 stycznia 2018 r. w kuwejckiej gazecie “Al-Watan”, w której znany publicysta  'Abdallah Al-Hadlak  pisze, że  UNRWA to "pełna uprzedzeń i rasistowska organizacja”, która “uwiecznia problem ‘palestyńskich’ uchodźców”, poddaje się dyktatowi Hamasu i dąży do zniszczenia Izraela, Al-Hadlak wezwał do całkowitego zatrzymania wszelkiego finansowania i pomocy dla tej organizacji, aż pokruszy się i zniknie. W swoim artykule arabski publicysta pisze między innymi:

 

„Wszyscy zgadzają się z ostrą ale rozsądną krytyką wyrażona przez prezydenta Donalda Trumpa wobec UNRWA, ponieważ jest to pełna uprzedzeń i rasistowska organizacja, która uwiecznia problem „palestyńskich” uchodźców i narrację tak zwanego prawa powrotu, i której rolą jest praca na rzecz zniszczenia państwa Izrael. Tak więc ONZ powinna przestać finansować tę organizację, aż pokruszy się ona i zniknie.

5 stycznia 2018 r., kilka dni po tym, jak prezydent Trump groził, że zatrzyma przyszłą pomoc dla “Palestyńczyków”, USA zamroziły 125 milionów dolarów z pieniędzy dla UNRWA... i ogłosiły, że finansowanie nie zostanie odnowione aż Palestyńczycy przestaną być uparci i podejmą ponownie negocjacje z Izraelem…   

Terrorystyczny ruch Hamasu, który popiera perski reżim Iranu, odrzucił programy szkolne UNRWA o prawach człowieka. To spowodowało poważny kryzys między rządem Hamasu a UNRWA, po którym ta ostatnia zawiesiła te programy w szkołach w Gazie… Zarzutem Hamasu było, że te programy mówią o prawach człowieka dla wszystkich, włącznie z narodem żydowskim i Izraelczykami, i są sprzeczne z kulturą i prawami narodu “palestyńskiego”.

Źródło” MEMRI, Specjalny komunikat Nr 7280, 15 stycznia 2018

  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1624 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk