Prawda

Sobota, 6 czerwca 2020 - 22:55

« Poprzedni Następny »


Jak @UNRWA łamie najbardziej podstawową regułę NGO: "Nie czyń szkody"


EoZ 2018-01-16

<span>Szkoła UNRWA w Jordanii</span>
Szkoła UNRWA w Jordanii

W latach 1990. międzynarodowe grupy pomocy zaczęły oglądać szerszy obraz dostarczanych przez siebie usług. Zrozumiały, że dostarczanie pomocy bez rozeznania może spowodować inne problemy na terenach, którym próbują pomóc.

Jeden z głównych potencjalnych problemów jest podsumowany tutaj:

Pomoc nie jest neutralna, kiedy udziela jej się w trakcie trwania konfliktu. Pomoc i to, jak jest ona rozdzielana, może spowodować szkody lub może wzmocnić potencjał pokojowy pośrodku skonfliktowanych społeczności. Wszystkie programy pomocowe obejmują transfer zasobów (żywność, schronienie, woda, opieka zdrowotna, szkolenie itd.) do środowiska, w którym tych zasobów brak. Tam, gdzie ludzie są ze sobą w konflikcie, te zasoby wzmacniają władzę i bogactwo i stają się elementem konfliktu. Pewni ludzie próbują kontrolować wykorzystanie zasobów pomocowych dla poparcia swojej strony w konflikcie i osłabienia drugiej strony. Jeśli im się to udaje lub jeśli personel organizacji pomocowej nie zauważa wpływu swoich decyzji programowych, pomoc może zaszkodzić. 


W wyniku tych obserwacji agencje pomocowe wcieliły zasady “Nie czyń szkody” i “Wrażliwość na konflikt” jako ramy wszystkich swoich działań, żeby brać pod uwagę nie tylko to, jak ich działania wpływają na zamierzonych odbiorców pomocy, ale także na ludzi wokół nich.

UNRWA ignoruje to wszystko.

Od czasu założenia UNRWA, tworzyła ona paralelną infrastrukturę, oddzieloną od rządów, w  krajach, w których działała. Stworzono całkowicie osobne systemy służby zdrowia, edukacji i pomocy społecznej – i często beneficjenci, których UNRWA nazywa "palestyńskimi uchodźcami", są pod pewnymi względami w lepszej sytuacji niż ich sąsiedzi, co powoduje napięcia i konflikty.

UNRWA przyznaje, że w początkowym okresie dziesiątki tysięcy, a może setki tysięcy Arabów udawało, że są “uchodźcami”, żeby uzyskać korzyści pomocowe. Od samego początku była zawiść ze strony sąsiadów-Arabów, którzy widzieli, jak palestyńscy uchodźcy otrzymywali darmową żywność, edukację i opiekę medyczną lepszą od tej, do jakiej sami mieli dostęp.  

Dzisiaj są inne problemy, które wynikają z negatywnych efektów działania NGO na życie ludzi na obszarach, na których pracują. NGO są tak olbrzymią częścią siły roboczej na Zachodnim Brzegu i w Gazie, że wypaczają funkcjonowanie normalnej gospodarki.

To może wpływać na szansę pokoju.

Znalazłem raport z 2004 r. na ten temat:

Doświadczenie pokazuje, że w konfliktach pomoc darczyńców może być jedynym lub głównym źródłem dochodów. Zatrudnienie w OPT [Okupowane Palestyńskie Terytoria] ucierpiało bardzo, a więc UNRWA i AP, jako kanały funduszy od darczyńców, stanowią głównych pracodawców i przeżycie wielu rodzin zależy od nich. Jeśli nie podejmie się specjalnych kroków, by zapewnić ludzi, że będzie zatrudnienie i dochód po osiągnięciu pokoju, obecne wsparcie od darczyńców może (nieumyślnie) zniechęcać do podejmowania ryzyka związanego z pokojem.

To jest tylko czubek góry lodowej.

W rzeczywistości, ukryte w mało znanym dokumencie UNRWA z 2014 r. znajduje się przyznanie samej UNRWA, że zasadniczo ignoruje w swoich działaniach zasadę “nie czynić szkody”:

Pojęcia takie jak "wrażliwość na konflikt” i “nie czyń szkody”, które wiążą analizy lokalnych konfliktów z wpływem działań Agendy na przylegające społeczności, nie są  dobrze zakorzenione wśród personelu.

Jest to zdumiewające przyznanie, ponieważ każdy dzisiejszy pracownik organizacji pomocowej ma od samego początku wbijane do głowy zasady “Wrażliwości na konflikt” i “nie czyń szkody”. UNRWA właściwie to ignoruje.

Jednym z wielu przykładów tego, jak UNRWA łamie tę podstawową zasadę, jest to, jak UNRWA szkodzi jordańskiemu systemowi edukacji.

UNRWA, finansowana głównie przez Zachód, płaci nauczycielom wyższe pensje niż płacą szkoły w Jordanii, nienależące do UNRWA. W wyniku, UNRWA przyciąga lepszych nauczycieli niż szkoły jordańskie, co ma (nieumyślny, ale wyraźny) skutek, że jakość szkół jordańskich spada.  

To jest klasyczny wypadek pogwałcenia zasady “nie czyń szkody”.

Jeden z pracowników międzynarodowej organizacji, pracujący w Jordanii, powiedział mi, że przyznaje to wysoki urzędnik w jordańskim ministerstwie edukacji i mówi, że UNRWA powinna przekazać swój budżet edukacyjny bezpośrednio do jego ministerstwa, by zredukować zawiść i nierówność między UNRWA a szkołami państwowymi.

Pracownik pomocowy powiedział mi:

Nie można po prostu wkraczać do jakiegoś kraju i zakładać system równoległego dostarczania usług tylko dla niektórych ludzi, dostarczając im lepsze usługi. To musi stworzyć konflikt między nimi. Niemniej, to właśnie robi UNRWA....i nie rozumiem, jakim cudem uchodzi im to na sucho.
"Nie czyń szkody” jest poważną zasadą pomocy rozwojowej i czymś, czemu ONZ powinna być oddana. Oni utrwalają konflikt i pogarszają go.

Wyobraź sobie tylko, że jesteś rodzicem i twoje dziecko musi chodzić do marnej szkoły, bo nie stać cię na prywatną szkołę, a potem widzisz, że twoi sąsiedzi mogą posyłać swoje dzieci do szkoły, która jest lepiej wyposażona i ma lepszych nauczycieli – i jest za darmo. Oczywiście będziesz zagniewany.

Niezależnie od tego, co darczyńcy myślą o Izraelu, nie powinni finansować organizacji, która codziennie tworzy konflikt między Palestyńczykami a Jordańczykami. To przyczynia się do niestabilności Jordanii.   

To jest tylko jeden mały przykład tego, jak UNRWA przyczynia się do niestabilności w regionie. Jest tak wielka i zatrudnia tak wielu ludzi, że musi powodować szkody krajom, w których wykonuje swoją pracę.

Pomyślcie tylko jak sprawy wyglądają w Libanie, gdzie UNRWA i UNHCR dają całkowicie inne standardy pomocy dla syryjskich uchodźców zależnie od tego, czy są uważani za “Palestyńczyków”, czy nie. Syryjscy uchodźcy muszą gotować się ze złości, kiedy widzą, że ich “palestyńscy” znajomi otrzymują edukację i opiekę zdrowotną, która w większości wypadków jest lepsza niż to, co oni otrzymują, a przecież uciekli od tego samego konfliktu.  

Pod wieloma względami sam mandat UNRWA, według którego “palestyńscy uchodźcy” są uważani za innych i mają inne reguły i inny poziom usług niż rzeczywiści uchodźcy, jest pogwałceniem zasady “nie czyń szkody”.

Pomysł odebrania funduszy UNRWA wywołał wściekłe reakcje w całym spectrum politycznym. Niemniej sama UNRWA łamie najbardziej podstawowe zasady pomocy humanitarnej.

 

Czy nie pora, by ludzie zaczęli się temu przyglądać?

 

 

How @UNRWA violates the most basic rule of NGOs: "Do No Harm"

Elder of Ziyon, 7 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Elder of Ziyon

Amerykański bloger, którego blog jest świetnym źródłem zarówno bardzo rzetelnych informacji o Izraelu, jak i o manipulacjach mediów zmierzających do wypaczenia obrazu Izraela w świecie. 

Od Redakcji

Niedawna deklaracja Donalda Trumpa na temat ograniczenia finansowania UNRWA wywołała szereg różnorodnych reakcji w arabskim świecie. Najbardziej zdumiewające poparcie tego kroku pojawiło się 10 stycznia 2018 r. w kuwejckiej gazecie “Al-Watan”, w której znany publicysta  'Abdallah Al-Hadlak  pisze, że  UNRWA to "pełna uprzedzeń i rasistowska organizacja”, która “uwiecznia problem ‘palestyńskich’ uchodźców”, poddaje się dyktatowi Hamasu i dąży do zniszczenia Izraela, Al-Hadlak wezwał do całkowitego zatrzymania wszelkiego finansowania i pomocy dla tej organizacji, aż pokruszy się i zniknie. W swoim artykule arabski publicysta pisze między innymi:

 

„Wszyscy zgadzają się z ostrą ale rozsądną krytyką wyrażona przez prezydenta Donalda Trumpa wobec UNRWA, ponieważ jest to pełna uprzedzeń i rasistowska organizacja, która uwiecznia problem „palestyńskich” uchodźców i narrację tak zwanego prawa powrotu, i której rolą jest praca na rzecz zniszczenia państwa Izrael. Tak więc ONZ powinna przestać finansować tę organizację, aż pokruszy się ona i zniknie.

5 stycznia 2018 r., kilka dni po tym, jak prezydent Trump groził, że zatrzyma przyszłą pomoc dla “Palestyńczyków”, USA zamroziły 125 milionów dolarów z pieniędzy dla UNRWA... i ogłosiły, że finansowanie nie zostanie odnowione aż Palestyńczycy przestaną być uparci i podejmą ponownie negocjacje z Izraelem…   

Terrorystyczny ruch Hamasu, który popiera perski reżim Iranu, odrzucił programy szkolne UNRWA o prawach człowieka. To spowodowało poważny kryzys między rządem Hamasu a UNRWA, po którym ta ostatnia zawiesiła te programy w szkołach w Gazie… Zarzutem Hamasu było, że te programy mówią o prawach człowieka dla wszystkich, włącznie z narodem żydowskim i Izraelczykami, i są sprzeczne z kulturą i prawami narodu “palestyńskiego”.

Źródło” MEMRI, Specjalny komunikat Nr 7280, 15 stycznia 2018

  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1539 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpieczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk