Prawda

Wtorek, 20 sierpnia 2019 - 05:27

« Poprzedni Następny »


Jak @UNRWA łamie najbardziej podstawową regułę NGO: "Nie czyń szkody"


EoZ 2018-01-16

<span>Szkoła UNRWA w Jordanii</span>
Szkoła UNRWA w Jordanii

W latach 1990. międzynarodowe grupy pomocy zaczęły oglądać szerszy obraz dostarczanych przez siebie usług. Zrozumiały, że dostarczanie pomocy bez rozeznania może spowodować inne problemy na terenach, którym próbują pomóc.

Jeden z głównych potencjalnych problemów jest podsumowany tutaj:

Pomoc nie jest neutralna, kiedy udziela jej się w trakcie trwania konfliktu. Pomoc i to, jak jest ona rozdzielana, może spowodować szkody lub może wzmocnić potencjał pokojowy pośrodku skonfliktowanych społeczności. Wszystkie programy pomocowe obejmują transfer zasobów (żywność, schronienie, woda, opieka zdrowotna, szkolenie itd.) do środowiska, w którym tych zasobów brak. Tam, gdzie ludzie są ze sobą w konflikcie, te zasoby wzmacniają władzę i bogactwo i stają się elementem konfliktu. Pewni ludzie próbują kontrolować wykorzystanie zasobów pomocowych dla poparcia swojej strony w konflikcie i osłabienia drugiej strony. Jeśli im się to udaje lub jeśli personel organizacji pomocowej nie zauważa wpływu swoich decyzji programowych, pomoc może zaszkodzić. 


W wyniku tych obserwacji agencje pomocowe wcieliły zasady “Nie czyń szkody” i “Wrażliwość na konflikt” jako ramy wszystkich swoich działań, żeby brać pod uwagę nie tylko to, jak ich działania wpływają na zamierzonych odbiorców pomocy, ale także na ludzi wokół nich.

UNRWA ignoruje to wszystko.

Od czasu założenia UNRWA, tworzyła ona paralelną infrastrukturę, oddzieloną od rządów, w  krajach, w których działała. Stworzono całkowicie osobne systemy służby zdrowia, edukacji i pomocy społecznej – i często beneficjenci, których UNRWA nazywa "palestyńskimi uchodźcami", są pod pewnymi względami w lepszej sytuacji niż ich sąsiedzi, co powoduje napięcia i konflikty.

UNRWA przyznaje, że w początkowym okresie dziesiątki tysięcy, a może setki tysięcy Arabów udawało, że są “uchodźcami”, żeby uzyskać korzyści pomocowe. Od samego początku była zawiść ze strony sąsiadów-Arabów, którzy widzieli, jak palestyńscy uchodźcy otrzymywali darmową żywność, edukację i opiekę medyczną lepszą od tej, do jakiej sami mieli dostęp.  

Dzisiaj są inne problemy, które wynikają z negatywnych efektów działania NGO na życie ludzi na obszarach, na których pracują. NGO są tak olbrzymią częścią siły roboczej na Zachodnim Brzegu i w Gazie, że wypaczają funkcjonowanie normalnej gospodarki.

To może wpływać na szansę pokoju.

Znalazłem raport z 2004 r. na ten temat:

Doświadczenie pokazuje, że w konfliktach pomoc darczyńców może być jedynym lub głównym źródłem dochodów. Zatrudnienie w OPT [Okupowane Palestyńskie Terytoria] ucierpiało bardzo, a więc UNRWA i AP, jako kanały funduszy od darczyńców, stanowią głównych pracodawców i przeżycie wielu rodzin zależy od nich. Jeśli nie podejmie się specjalnych kroków, by zapewnić ludzi, że będzie zatrudnienie i dochód po osiągnięciu pokoju, obecne wsparcie od darczyńców może (nieumyślnie) zniechęcać do podejmowania ryzyka związanego z pokojem.

To jest tylko czubek góry lodowej.

W rzeczywistości, ukryte w mało znanym dokumencie UNRWA z 2014 r. znajduje się przyznanie samej UNRWA, że zasadniczo ignoruje w swoich działaniach zasadę “nie czynić szkody”:

Pojęcia takie jak "wrażliwość na konflikt” i “nie czyń szkody”, które wiążą analizy lokalnych konfliktów z wpływem działań Agendy na przylegające społeczności, nie są  dobrze zakorzenione wśród personelu.

Jest to zdumiewające przyznanie, ponieważ każdy dzisiejszy pracownik organizacji pomocowej ma od samego początku wbijane do głowy zasady “Wrażliwości na konflikt” i “nie czyń szkody”. UNRWA właściwie to ignoruje.

Jednym z wielu przykładów tego, jak UNRWA łamie tę podstawową zasadę, jest to, jak UNRWA szkodzi jordańskiemu systemowi edukacji.

UNRWA, finansowana głównie przez Zachód, płaci nauczycielom wyższe pensje niż płacą szkoły w Jordanii, nienależące do UNRWA. W wyniku, UNRWA przyciąga lepszych nauczycieli niż szkoły jordańskie, co ma (nieumyślny, ale wyraźny) skutek, że jakość szkół jordańskich spada.  

To jest klasyczny wypadek pogwałcenia zasady “nie czyń szkody”.

Jeden z pracowników międzynarodowej organizacji, pracujący w Jordanii, powiedział mi, że przyznaje to wysoki urzędnik w jordańskim ministerstwie edukacji i mówi, że UNRWA powinna przekazać swój budżet edukacyjny bezpośrednio do jego ministerstwa, by zredukować zawiść i nierówność między UNRWA a szkołami państwowymi.

Pracownik pomocowy powiedział mi:

Nie można po prostu wkraczać do jakiegoś kraju i zakładać system równoległego dostarczania usług tylko dla niektórych ludzi, dostarczając im lepsze usługi. To musi stworzyć konflikt między nimi. Niemniej, to właśnie robi UNRWA....i nie rozumiem, jakim cudem uchodzi im to na sucho.
"Nie czyń szkody” jest poważną zasadą pomocy rozwojowej i czymś, czemu ONZ powinna być oddana. Oni utrwalają konflikt i pogarszają go.

Wyobraź sobie tylko, że jesteś rodzicem i twoje dziecko musi chodzić do marnej szkoły, bo nie stać cię na prywatną szkołę, a potem widzisz, że twoi sąsiedzi mogą posyłać swoje dzieci do szkoły, która jest lepiej wyposażona i ma lepszych nauczycieli – i jest za darmo. Oczywiście będziesz zagniewany.

Niezależnie od tego, co darczyńcy myślą o Izraelu, nie powinni finansować organizacji, która codziennie tworzy konflikt między Palestyńczykami a Jordańczykami. To przyczynia się do niestabilności Jordanii.   

To jest tylko jeden mały przykład tego, jak UNRWA przyczynia się do niestabilności w regionie. Jest tak wielka i zatrudnia tak wielu ludzi, że musi powodować szkody krajom, w których wykonuje swoją pracę.

Pomyślcie tylko jak sprawy wyglądają w Libanie, gdzie UNRWA i UNHCR dają całkowicie inne standardy pomocy dla syryjskich uchodźców zależnie od tego, czy są uważani za “Palestyńczyków”, czy nie. Syryjscy uchodźcy muszą gotować się ze złości, kiedy widzą, że ich “palestyńscy” znajomi otrzymują edukację i opiekę zdrowotną, która w większości wypadków jest lepsza niż to, co oni otrzymują, a przecież uciekli od tego samego konfliktu.  

Pod wieloma względami sam mandat UNRWA, według którego “palestyńscy uchodźcy” są uważani za innych i mają inne reguły i inny poziom usług niż rzeczywiści uchodźcy, jest pogwałceniem zasady “nie czyń szkody”.

Pomysł odebrania funduszy UNRWA wywołał wściekłe reakcje w całym spectrum politycznym. Niemniej sama UNRWA łamie najbardziej podstawowe zasady pomocy humanitarnej.

 

Czy nie pora, by ludzie zaczęli się temu przyglądać?

 

 

How @UNRWA violates the most basic rule of NGOs: "Do No Harm"

Elder of Ziyon, 7 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Elder of Ziyon

Amerykański bloger, którego blog jest świetnym źródłem zarówno bardzo rzetelnych informacji o Izraelu, jak i o manipulacjach mediów zmierzających do wypaczenia obrazu Izraela w świecie. 

Od Redakcji

Niedawna deklaracja Donalda Trumpa na temat ograniczenia finansowania UNRWA wywołała szereg różnorodnych reakcji w arabskim świecie. Najbardziej zdumiewające poparcie tego kroku pojawiło się 10 stycznia 2018 r. w kuwejckiej gazecie “Al-Watan”, w której znany publicysta  'Abdallah Al-Hadlak  pisze, że  UNRWA to "pełna uprzedzeń i rasistowska organizacja”, która “uwiecznia problem ‘palestyńskich’ uchodźców”, poddaje się dyktatowi Hamasu i dąży do zniszczenia Izraela, Al-Hadlak wezwał do całkowitego zatrzymania wszelkiego finansowania i pomocy dla tej organizacji, aż pokruszy się i zniknie. W swoim artykule arabski publicysta pisze między innymi:

 

„Wszyscy zgadzają się z ostrą ale rozsądną krytyką wyrażona przez prezydenta Donalda Trumpa wobec UNRWA, ponieważ jest to pełna uprzedzeń i rasistowska organizacja, która uwiecznia problem „palestyńskich” uchodźców i narrację tak zwanego prawa powrotu, i której rolą jest praca na rzecz zniszczenia państwa Izrael. Tak więc ONZ powinna przestać finansować tę organizację, aż pokruszy się ona i zniknie.

5 stycznia 2018 r., kilka dni po tym, jak prezydent Trump groził, że zatrzyma przyszłą pomoc dla “Palestyńczyków”, USA zamroziły 125 milionów dolarów z pieniędzy dla UNRWA... i ogłosiły, że finansowanie nie zostanie odnowione aż Palestyńczycy przestaną być uparci i podejmą ponownie negocjacje z Izraelem…   

Terrorystyczny ruch Hamasu, który popiera perski reżim Iranu, odrzucił programy szkolne UNRWA o prawach człowieka. To spowodowało poważny kryzys między rządem Hamasu a UNRWA, po którym ta ostatnia zawiesiła te programy w szkołach w Gazie… Zarzutem Hamasu było, że te programy mówią o prawach człowieka dla wszystkich, włącznie z narodem żydowskim i Izraelczykami, i są sprzeczne z kulturą i prawami narodu “palestyńskiego”.

Źródło” MEMRI, Specjalny komunikat Nr 7280, 15 stycznia 2018

  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1353 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk