Prawda

Niedziela, 17 stycznia 2021 - 03:15

« Poprzedni Następny »


Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę

 


Dov Lipman 2020-09-04


Harvard niedawno ogłosił nazwiska czterech nowych wykładowców programu Future of Diplomacy Project. Saeb Erekat, główny palestyński negocjator i przewodniczący departamentu negocjacji w Organizacji Wyzwolenia Palestyny będzie wykładał na Harvardzie w roku akademickim 2020-2021. 

 

Harvard Kennedy School of Government należy do najbardziej prestiżowych uczelni w dziedzinie publicznej i społecznej polityki. Jej program stosunków międzynarodowych konsekwentnie zalicza się do najlepszych na świecie. Wśród absolwentów tej uczelni są premierzy, parlamentarzyści, członkowie Kongresu i rad miejskich, burmistrzowie i doradcy globalnych przywódców.


To ogłoszenie jednak podaje w wątpliwość samą rzetelność Future of Diplomacy Project. Fakt, że Harvard wybrał Erekata jako wykładowcę w sprawach dotyczących “przyszłej dyplomacji” i że będzie on dzielił się swoją “ekspertyzą” o konflikcie izraelsko-palestyńskim, jest czystą parodią, a może wręcz świadomą decyzją indoktrynowania studentów Harvardu przeciwko Izraelowi. [Wybór Hanan Ashrawi, palestyńskiej działaczki, oraz Federiki Mogherini, polityczki UE o bardzo negatywnym do Izraela nastawieniu, na pozostałych dwoje z czworga światowych polityków, którzy mają wykładać na tym kursie, może świadczyć na rzecz tezy, że decyzja była świadoma. Czwarta wykładowczyni, Julie Bishop, która podczas gdy była ministrem spraw zagranicznych Australii, wykazała się tak znajomością, jak i zrozumieniem sytuacji Izraela, nie może zrównoważyć pozostałych trzech. przyp. tłum.] 

 

Dziekan wydziałuDziekan wydziału, Nicholas Burns, dumnie oznajmił, że nowi wykładowcy “wzmocnią nasze możliwości nauczania skutecznej dyplomacji i umiejętności rządzenia”. Wykładowcy mają przemawiać na wirtualnych seminariach, prowadzić dyskusje ze studentami oraz prowadzić grupy studentów.    

 

W oświadczeniu uniwersytet podkreślił fakt, że Erekat brał udział we wszystkich palestyńskich negocjacjach z Izraelem.

 

Wczesny sukces dyplomatyczny Erekata? Druga Intifada 

 

Historia działań Erekata mówi sama za siebie. Był przy boku Jasera Arafata podczas negocjacji w Camp David w 2000 roku. Podczas tych spotkań i w miesiącach po spotkaniu na szczycie, Izrael zgodził się wówczas dać Palestyńczykom 96% Zachodniego Brzegu i dokonać wymiany ziemi, by uzupełnić pozostałe 4%. 

 

Gdyby zaakceptowali tę umowę, Palestyńczycy mieliby suwerenność na Wzgórzu Świątynnym i stolicę we wschodniej Jerozolimie. Ponadto społeczność międzynarodowa miała pomóc w rekompensacie dla palestyńskich uchodźców. 

 

Jeśli dyplomacja jest “sztuką kompromisu”, to wielki palestyński dyplomata – ten, który byłby rzeczywiście właściwym nauczycielem dla innych – z pewnością zaakceptowałby tę propozycję. Jednak, choć Izrael zgodził się, Erekat i palestyński zespół negocjacyjny odrzucił ofertę. Zamiast tego rozpętali w Izraelu drugą intifadę, w której setki palestyńskich terrorystów zamordowały i okaleczyły tysiące Izraelczyków w samobójczych zamachach bombowych w restauracjach, kawiarniach, pasażach handlowych i autobusach.

 

Erekat brał także udział w Konferencji w Annapolis w 2007 roku, która doprowadziła do ofertowania Palestyńczykom przez ówczesnego premiera, Ehuda Olmerta, jeszcze więcej niż oferowano przy stole w Camp David. Strona palestyńska nawet nie pofatygowała się, by odpowiedzieć Olmertowi.

 

Twierdzenia Erekata o Dżenin, śmierci Arafata, Wzgórzu Świątynnym

 

Krytyka wyboru Erekata jako nauczyciela przyszłych przywódców sztuki dyplomacji nie ogranicza się do jego niepowodzeń w tej dziedzinie. Jego historia szerzenia kłamstw także powinna dyskwalifikować go jako wykładowcę Harvardu.

 

Tylko kilka przykładów: 

 

  • Podczas drugiej intifady, po samobójczym zamachu bombowym 27 marca 2002 roku w hotelu Netanja podczas święta Pesach, w którym zginęło 30 ludzi a 140 innych odniosło rany, Izrael nie miał wyboru i wysłał wojsko do palestyńskiego miasta Dżenin. Stamtąd właśnie pochodziło wielu terrorystów i IDF musiała zneutralizować planowane, przyszłe zamachy. Erekat ostro krytykował operację w Dżenin, mówiąc światu, że Izrael popełnił masakrę i twierdził, że armia izraelska zabiła 500 niewinnych Palestyńczyków. (W rzeczywistości podczas tej operacji zginęło 54 terrorystów oraz 23 żołnierzy IDF – przyp.  tłum.)
  • Podczas wywiadu dla telewizji Al-Dżazira w 2014 roku Erekat wysunął oburzająco fałszywe i oszczercze twierdzenie, że Izrael zabił palestyńskiego przywódcę, Jasera Arafata.  
  • W listopadzie 2015 roku Erekat przekazał prasie dokument pod tytułem “Kluczowe punkty, o jakich trzeba pamiętać, kiedy relacjonuje się o okupowanej Palestynie”. Napisał tam: “Główną sprawą jest izraelska okupacja” i to, że “Izrael okupuje Państwo Palestynę”. Izrael jednak zaczął “okupację” Zachodniego Brzegu dopiero po wojnie sześciodniowej 1967 roku. Jeśli okupacja jest przyczyną izraelsko-palestyńskiego konfliktu, to dlaczego założono Organizację Wyzwolenia Palestyny, której Erekat jest reprezentantem, w 1964 roku, na trzy lata wcześniej? Ponadto, Zachodni Brzeg nie był “państwem Palestyna”, kiedy Izrael zdobył go w obronnej wojnie. To terytorium było wówczas pod panowaniem Jordanii.
  • W tym samym przewodniku dla mediów Erekat napisał, że “Teren meczetu Al-Aksa jest pod izraelską okupacją” i „Izrael skutecznie zmienił status Al-Aksy”. To także są kłamstwa, którymi karmił media. Izrael istotnie sprawuje kontrolę bezpieczeństwa nad miejscem, które Żydzi nazywają Wzgórzem Świątynnym, jako że tam stały kiedyś dwie biblijne świątynie. Kontrolę jednak nad codziennymi działaniami na Wzgórzu sprawuje jordański Wakf. Ponadto Izrael nie zmienił tam status quo – Żydom i chrześcijanom nie wolno się tam nawet modlić.

Czyli było to kolejne całkowite wypaczenie prawdy przez Erekata w celu przekonania mediów, by bardziej popierały Palestyńczyków.

 

Erekat: człowiek, który ma kształtować młode umysły?

 

Jak może człowiek, który wielokrotnie publicznie głosił wierutne kłamstwa, zdobyć zaufanie Harvardu i gwarantować, że będzie uczył prawdy ich „najlepszych i najzdolniejszych” studentów? Dlaczego Harvard powierza Erekatowi kształtowanie umysłów przyszłych przywódców?

 

I wreszcie, podczas gdy Erekat przedstawia siebie (mówiąc po angielsku) jako dyplomatę i jest traktowany przez media jako umiarkowany głos palestyński – w tej roli występował w BBC, CNN, a nawet w konserwatywnej Fox News — jest w rzeczywistości ekstremistą, który w 2014 roku w wywiadzie dla Al-Dżaziry (po arabsku) powiedział, że przemoc wobec Izraelczyków jest palestyńskim „prawem” i że on „nie może zaakceptować Izraela jako państwa żydowskiego”.

 

Na decyzję Harvardu wpłynęła, być może, akceptacja Saeba Erekata przez media. A zatem media powinny na poważnie zacząć zastanawiać się nad konsekwencjami dawania Erekatowi platformy. A co najmniej powinny wytknąć mu całą litanię kłamstw i jadowitego anty-syjonizmu, jaki głosi.   

 

Dziennikarska uczciwość wymaga, by media nie przedstawiały Saeba Erekata jako umiarkowanego polityka.

 

Biorąc pod uwagę historię kłamstw, negacjonizmu i ekstremizmu Erekata, Kennedy School powinna cofnąć ofertę dla niego, by był w tym roku jednym z jej wykładowców, albo przynajmniej zrównoważyć jego ideologię innym wykładowcą, który zarówno ma na koncie osiągnięcia dyplomatyczne, trzyma się prawdy i faktów i zna historię konfliktu izraelsko-palestyńskiego, jak również nie ma uprzedzeń do Żydów i Izraela.

 

Jutrzejsi przywódcy powinni otrzymywać prawdziwą, uczciwą i zrównoważoną perspektywę na temat konfliktów, by mogli sami wyrobić sobie własne opinie.  

 

Harvard to Welcome Chief Palestinian Rejectionist

Honest Reporting, 30 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Dov Lipman

Izraelski polityk. Urodzony w Stanach Zjednoczonych, w 2004 przeniósł się z rodziną do Izraela. Jest członkiem Knesetu z ramienia partii Yesh Atid. Często komentuje w radiu, pisze cotygodniowe felietony w „Jerusalem Post”.  

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1740 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk