Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 19:37

« Poprzedni Następny »


Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę

 


Dov Lipman 2020-09-04


Harvard niedawno ogłosił nazwiska czterech nowych wykładowców programu Future of Diplomacy Project. Saeb Erekat, główny palestyński negocjator i przewodniczący departamentu negocjacji w Organizacji Wyzwolenia Palestyny będzie wykładał na Harvardzie w roku akademickim 2020-2021. 

 

Harvard Kennedy School of Government należy do najbardziej prestiżowych uczelni w dziedzinie publicznej i społecznej polityki. Jej program stosunków międzynarodowych konsekwentnie zalicza się do najlepszych na świecie. Wśród absolwentów tej uczelni są premierzy, parlamentarzyści, członkowie Kongresu i rad miejskich, burmistrzowie i doradcy globalnych przywódców.


To ogłoszenie jednak podaje w wątpliwość samą rzetelność Future of Diplomacy Project. Fakt, że Harvard wybrał Erekata jako wykładowcę w sprawach dotyczących “przyszłej dyplomacji” i że będzie on dzielił się swoją “ekspertyzą” o konflikcie izraelsko-palestyńskim, jest czystą parodią, a może wręcz świadomą decyzją indoktrynowania studentów Harvardu przeciwko Izraelowi. [Wybór Hanan Ashrawi, palestyńskiej działaczki, oraz Federiki Mogherini, polityczki UE o bardzo negatywnym do Izraela nastawieniu, na pozostałych dwoje z czworga światowych polityków, którzy mają wykładać na tym kursie, może świadczyć na rzecz tezy, że decyzja była świadoma. Czwarta wykładowczyni, Julie Bishop, która podczas gdy była ministrem spraw zagranicznych Australii, wykazała się tak znajomością, jak i zrozumieniem sytuacji Izraela, nie może zrównoważyć pozostałych trzech. przyp. tłum.] 

 

Dziekan wydziałuDziekan wydziału, Nicholas Burns, dumnie oznajmił, że nowi wykładowcy “wzmocnią nasze możliwości nauczania skutecznej dyplomacji i umiejętności rządzenia”. Wykładowcy mają przemawiać na wirtualnych seminariach, prowadzić dyskusje ze studentami oraz prowadzić grupy studentów.    

 

W oświadczeniu uniwersytet podkreślił fakt, że Erekat brał udział we wszystkich palestyńskich negocjacjach z Izraelem.

 

Wczesny sukces dyplomatyczny Erekata? Druga Intifada 

 

Historia działań Erekata mówi sama za siebie. Był przy boku Jasera Arafata podczas negocjacji w Camp David w 2000 roku. Podczas tych spotkań i w miesiącach po spotkaniu na szczycie, Izrael zgodził się wówczas dać Palestyńczykom 96% Zachodniego Brzegu i dokonać wymiany ziemi, by uzupełnić pozostałe 4%. 

 

Gdyby zaakceptowali tę umowę, Palestyńczycy mieliby suwerenność na Wzgórzu Świątynnym i stolicę we wschodniej Jerozolimie. Ponadto społeczność międzynarodowa miała pomóc w rekompensacie dla palestyńskich uchodźców. 

 

Jeśli dyplomacja jest “sztuką kompromisu”, to wielki palestyński dyplomata – ten, który byłby rzeczywiście właściwym nauczycielem dla innych – z pewnością zaakceptowałby tę propozycję. Jednak, choć Izrael zgodził się, Erekat i palestyński zespół negocjacyjny odrzucił ofertę. Zamiast tego rozpętali w Izraelu drugą intifadę, w której setki palestyńskich terrorystów zamordowały i okaleczyły tysiące Izraelczyków w samobójczych zamachach bombowych w restauracjach, kawiarniach, pasażach handlowych i autobusach.

 

Erekat brał także udział w Konferencji w Annapolis w 2007 roku, która doprowadziła do ofertowania Palestyńczykom przez ówczesnego premiera, Ehuda Olmerta, jeszcze więcej niż oferowano przy stole w Camp David. Strona palestyńska nawet nie pofatygowała się, by odpowiedzieć Olmertowi.

 

Twierdzenia Erekata o Dżenin, śmierci Arafata, Wzgórzu Świątynnym

 

Krytyka wyboru Erekata jako nauczyciela przyszłych przywódców sztuki dyplomacji nie ogranicza się do jego niepowodzeń w tej dziedzinie. Jego historia szerzenia kłamstw także powinna dyskwalifikować go jako wykładowcę Harvardu.

 

Tylko kilka przykładów: 

 

  • Podczas drugiej intifady, po samobójczym zamachu bombowym 27 marca 2002 roku w hotelu Netanja podczas święta Pesach, w którym zginęło 30 ludzi a 140 innych odniosło rany, Izrael nie miał wyboru i wysłał wojsko do palestyńskiego miasta Dżenin. Stamtąd właśnie pochodziło wielu terrorystów i IDF musiała zneutralizować planowane, przyszłe zamachy. Erekat ostro krytykował operację w Dżenin, mówiąc światu, że Izrael popełnił masakrę i twierdził, że armia izraelska zabiła 500 niewinnych Palestyńczyków. (W rzeczywistości podczas tej operacji zginęło 54 terrorystów oraz 23 żołnierzy IDF – przyp.  tłum.)
  • Podczas wywiadu dla telewizji Al-Dżazira w 2014 roku Erekat wysunął oburzająco fałszywe i oszczercze twierdzenie, że Izrael zabił palestyńskiego przywódcę, Jasera Arafata.  
  • W listopadzie 2015 roku Erekat przekazał prasie dokument pod tytułem “Kluczowe punkty, o jakich trzeba pamiętać, kiedy relacjonuje się o okupowanej Palestynie”. Napisał tam: “Główną sprawą jest izraelska okupacja” i to, że “Izrael okupuje Państwo Palestynę”. Izrael jednak zaczął “okupację” Zachodniego Brzegu dopiero po wojnie sześciodniowej 1967 roku. Jeśli okupacja jest przyczyną izraelsko-palestyńskiego konfliktu, to dlaczego założono Organizację Wyzwolenia Palestyny, której Erekat jest reprezentantem, w 1964 roku, na trzy lata wcześniej? Ponadto, Zachodni Brzeg nie był “państwem Palestyna”, kiedy Izrael zdobył go w obronnej wojnie. To terytorium było wówczas pod panowaniem Jordanii.
  • W tym samym przewodniku dla mediów Erekat napisał, że “Teren meczetu Al-Aksa jest pod izraelską okupacją” i „Izrael skutecznie zmienił status Al-Aksy”. To także są kłamstwa, którymi karmił media. Izrael istotnie sprawuje kontrolę bezpieczeństwa nad miejscem, które Żydzi nazywają Wzgórzem Świątynnym, jako że tam stały kiedyś dwie biblijne świątynie. Kontrolę jednak nad codziennymi działaniami na Wzgórzu sprawuje jordański Wakf. Ponadto Izrael nie zmienił tam status quo – Żydom i chrześcijanom nie wolno się tam nawet modlić.

Czyli było to kolejne całkowite wypaczenie prawdy przez Erekata w celu przekonania mediów, by bardziej popierały Palestyńczyków.

 

Erekat: człowiek, który ma kształtować młode umysły?

 

Jak może człowiek, który wielokrotnie publicznie głosił wierutne kłamstwa, zdobyć zaufanie Harvardu i gwarantować, że będzie uczył prawdy ich „najlepszych i najzdolniejszych” studentów? Dlaczego Harvard powierza Erekatowi kształtowanie umysłów przyszłych przywódców?

 

I wreszcie, podczas gdy Erekat przedstawia siebie (mówiąc po angielsku) jako dyplomatę i jest traktowany przez media jako umiarkowany głos palestyński – w tej roli występował w BBC, CNN, a nawet w konserwatywnej Fox News — jest w rzeczywistości ekstremistą, który w 2014 roku w wywiadzie dla Al-Dżaziry (po arabsku) powiedział, że przemoc wobec Izraelczyków jest palestyńskim „prawem” i że on „nie może zaakceptować Izraela jako państwa żydowskiego”.

 

Na decyzję Harvardu wpłynęła, być może, akceptacja Saeba Erekata przez media. A zatem media powinny na poważnie zacząć zastanawiać się nad konsekwencjami dawania Erekatowi platformy. A co najmniej powinny wytknąć mu całą litanię kłamstw i jadowitego anty-syjonizmu, jaki głosi.   

 

Dziennikarska uczciwość wymaga, by media nie przedstawiały Saeba Erekata jako umiarkowanego polityka.

 

Biorąc pod uwagę historię kłamstw, negacjonizmu i ekstremizmu Erekata, Kennedy School powinna cofnąć ofertę dla niego, by był w tym roku jednym z jej wykładowców, albo przynajmniej zrównoważyć jego ideologię innym wykładowcą, który zarówno ma na koncie osiągnięcia dyplomatyczne, trzyma się prawdy i faktów i zna historię konfliktu izraelsko-palestyńskiego, jak również nie ma uprzedzeń do Żydów i Izraela.

 

Jutrzejsi przywódcy powinni otrzymywać prawdziwą, uczciwą i zrównoważoną perspektywę na temat konfliktów, by mogli sami wyrobić sobie własne opinie.  

 

Harvard to Welcome Chief Palestinian Rejectionist

Honest Reporting, 30 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Dov Lipman

Izraelski polityk. Urodzony w Stanach Zjednoczonych, w 2004 przeniósł się z rodziną do Izraela. Jest członkiem Knesetu z ramienia partii Yesh Atid. Często komentuje w radiu, pisze cotygodniowe felietony w „Jerusalem Post”.  

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1632 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk