Prawda

Sobota, 25 czerwca 2022 - 19:11

« Poprzedni Następny »


Elektryczność dla Afryki


Matt Ridley 2015-05-06


W prawdopodobnie najgłupszym komentarzu na temat klimatu od czasu, kiedy radny z ramienia UK Independence Party winił małżeństwa gejów za powodzie, zielony dziennikarz oznajmił w związku z uchodźcami ginącymi na Morzu Śródziemnym: “Tak wygląda kryzys klimatyczny… Wiemy, że są dowody, iż przemoc wywołana powstaniami Wiosny Arabskiej w 2011 r. była częściowo podsycana protestami przeciwko idącym w górę cenom żywności”.

Wzrost cen w rzeczywistości przyspieszył(jak potwierdziła Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) przez przeznaczenie dużych obszarów ziemi rolnej na produkcję paliwa do silników w postaci etanolu i biodiesla dla bogatych, żeby ratowali swoje zielone sumienia. Polityka klimatyczna była prawdopodobnie większym czynnikiem w Wiośnie Arabskiej niż sama zmiana klimatu.  


Wielu uchodźców ucieka przed islamskimi prześladowaniami w Libii i Sahelu, ale, jak dr Kandeh Yumkella, podsekretarz generalny ONZ, powiedział BBC, “długoterminowym czynnikiem”, który skłania ludzi do wybrania się w tę „nieszczęsną podróż” jest brak energii w Afryce subsaharyjskiej.  


Bez obfitości paliwa i elektryczności zamożność nie jest możliwa: robotnicy nie mogą zwiększać wydajności, lekarze nie mogą przechowywać szczepionek, uczniowie nie mogą uczyć się po zmroku, dobra nie mogą dotrzeć na rynek. Niemal 700 milionów Afrykańczyków używa głównie drewna lub nawozu do gotowania i ogrzewania, a 600 milionów nie ma dostępu do elektrycznego światła. Wielka Brytania z 60 milionami ludzi ma niemal równie wielką zdolność produkcyjną elektryczności, co cała Afryka subsaharyjska (bez RPA) z 800 milionami ludzi.


Jak niedawno napisano w raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej: “rosnący dostęp do nowoczesnych form energii jest niezbędny do umożliwienia szybszego rozwoju ekonomicznego i społecznego w Afryce subsaharyjskiej”. Afryka pełna jest paliw kopalnych – ale brak kapitału na budowę elektrowni, które zamieniłyby je w elektryczność.


Tylko po to, by osiągnąć w Afryce subsaharyjskiej poziom konsumpcji elektryczności RPA lub Bułgarii, potrzeba dodać tysiąc gigawat mocy produkcyjnej, której zbudowanie kosztowałoby co najmniej bilion dolarów. Niemniej zieloni chcą, by Afryka powstrzymała się przed użyciem najtańszej formy energii: paliw kopalnych. W 2013 r. Ed Davey, minister energii, oświadczył, że brytyjscy podatnicy nie będę już finansowali elektrowni na węgiel w krajach rozwijających się i że będzie wywierał naciski na banki rozwoju, by zapewnić, że ich finansowanie wyklucza węgiel. (Informuję, że mam interes komercyjny w węglu w Northumberland.)


W tym samym roku USA uchwaliły ustawę zabraniającą Overseas Private Investment Corporation — agencji federalnej ubezpieczającej przedsiębiorstwa amerykańskie, które inwestują w krajach rozwijających się – inwestowania w projektach energetycznych obejmujących paliwa kopalne.  


Narasta sprzeciw wobec tej polityki. Republikanie chcą to odwrócić. Yvo de Boer, szef Global Green Growth Institute, mówi: “Naprawdę trzeba oferować tym krajom ekonomicznie realną alternatywę, zanim zacznie się wykluczać węgiel”. Donald Kaberuka, prezes Afrykańskiego Banku Rozwoju, mówi, że jest hipokryzją ze strony rządów zachodnich, które wzbogaciły się dzięki paliwom kopalnym, “mówienie krajom afrykańskim: ‘Nie możecie budować zapór wodnych, nie możecie używać węgla, polegajcie tylko na tych bardzo drogich źródłach odnawialnych’. Kraje afrykańskie tego nie posłuchają”.


Centrum Rozwoju Globalnego wylicza, że 10 miliardów zainwestowanych w technologię energii odnawialnej w Afryce subsaharyjskiej da dostęp do podstawowej elektryczności 20-27 milionom ludzi, podczas gdy ta sama suma wydana na elektrownie gazowe zaopatrzyłaby 90 milionów.


Tymczasem nowy chiński Azjatycki Bank Inwestycji w Infrastrukturę wkracza tam, skąd wycofali się Amerykanie i Europejczycy. Jego gotowość finansowania projektów węglowych jest jednym z powodów, dla których inne kraje azjatyckie, ku irytacji Waszyngtonu, spieszą by dołączyć do tego projektu. Rząd australijski łączy siły z Japonią, by promować budowę elektrowni “czystego węgla” w świecie rozwijającym się – elektrowni, które wydajniej spalają węgiel.


Niektórzy zieloni argumentują, że wiejskie obszary Afryki mogą zrezygnować z gigantycznych sieci elektrycznych i przeskoczyć do elektryczności generowanej przez słońce, trochę jak Kenia z ruchomą bankowością. To jednak kosztuje więcej i nie da energii fabrykom. Ten kontynent potrzebuje jednego i drugiego, a ci, którzy opowiadają się za eliminacją węgla, mówią tak naprawdę, że stosowanie energii odnawialnej jest ważniejsze niż złagodzenie nędzy afrykańskiej.


Dowody wskazują, że inwestowanie w ekonomicznie dostępną energię w Afryce nie tylko samo w sobie osiągnie wielkie dobro, ale lepiej wyposaży Afrykę do radzenia sobie z niebezpieczną zmianą klimatu, jeśli ta zajdzie: związana z pogodą śmiertelność skorelowana jest z biedą. Badanie ponad dwóch milionów Afrykanów ujawnia, że zmiana klimatu jest absolutnie ostatnią ich troską spośród 16, o jakie ich zapytano.


Jak dotąd zresztą klimat afrykański nie zmienił się znacząco: niebezpieczna pogoda nie występuje częściej, a niedawna analiza Euana Mearnsa pokazała, że temperatury w południowej Afryce, poza miastami, nie są wyższe niż były w latach 1930. (Znalazł on także dowody “szokującego, masowego manipulowania zapisami temperatury”, które to oskarżenie bada obecnie na poziomie globalnym panel pod przewodnictwem profesora Terence Kealeya.)


Tymczasem obrazy satelitarne pokazują spektakularne i korzystne zazielenienie całego Sahelu, spowodowane częściowo lepszym zarządzaniem ziemią, a częściowo wyższymi poziomami dwutlenku węgla w powietrzu, co stymuluje wzrost roślin. Badanie niemieckie prognozuje, że trend ten może trwać przez większość obecnego stulecia.


Ekonomista Bjørn Lomborg przedstawia argument, że dostarczenie energii i czystej wody Afrykańczykom ma wyższy priorytet moralny niż stosowanie energii odnawialnej. Nadal uważa on, że zmiana klimatyczna jest zagrożeniem, ale sądzi, że rozwijanie nowych technologii energetycznych da znacznie lepsze rezultaty niż stosowanie kosztownych i pożerających przestrzeń technik odnawialnych dzisiaj.


Za tę herezję wobec bezsensownych pomysłów energii odnawialnej atakują go zieloni talibowie, którzy prowadzą kampanię, by nie dopuścić go do przyłączenia się do University of Western Australia. Jak napisał  bloger Andrew Montford: “Bjørn Lomborg argumentuje, że powinniśmy skupiać nasze wydatki na bezpośrednich problemach, takich jak zapewnienie Afrykańczykom dostępu do czystej wody. Za to jest szkalowany, atakowany i zagraża się jego źródłom utrzymania. Jego krytycy chcą zamiast tego wydawać pieniądze na łagodzenie zmiany klimatycznej. Tragedia dla Afrykańczyków”.


Pierwsza publikacja tego tekstu była na łamach The Times.

 

Electricity for Africa

Rational Optimist, 28 kwietnia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Matt Ridley

Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Drobny błąd w przekładzie Cichy 2015-05-07


Notatki

Znalezionych 2151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk