Prawda

Niedziela, 27 wrzesnia 2020 - 21:31

« Poprzedni Następny »


Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?


Bassam Tawil 2019-09-02

Widok z lotu ptaka na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie w Izraelu. (Zdjęcie: Andrew Shiva/Wikipedia/CC BY-SA 4.0)
Widok z lotu ptaka na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie w Izraelu. (Zdjęcie: Andrew Shiva/Wikipedia/CC BY-SA 4.0)

Autonomia Palestyńska (AP) spędziła muzułmańskie święto Eid al-Adha na podżeganiu przeciwko Izraelowi z powodu wizyt Żydów na Wzgórzu Świątynnym, Haram al-Sharif po arabsku, w Jerozolimie. To miejsce jest święte również dla Żydów i chrześcijanin: to tutaj  stały Pierwsza i Druga Świątynia zanim Pierwszą  zniszczyli Babilończycy w  587 r. p.n.e., a Drugą Rzymianie w 70 r. n.e. (Ściana Zachodnia, zwana też Ścianą Płaczu, święta dla Żydów, starożytny mur oporowy Wzgórza Świątynnego, jest wszystkim, co z nich pozostało.)  


Przedstawiając spokojne wizyty jako "wtargnięcia żydowskich osadników i ekstremistów”, przedstawiciele AP i media oskarżały rząd izraelski o powtarzanie ”prowokacji i napadów na miejsca święte w Jerozolimie, szczególnie na meczet Al-Aksa”.   


Mahmoud Habbasz, doradca ds. religijnych prezydenta AP, Mahmouda Abbasa, posunął się do nazywania Żydów, którzy odwiedzają Wzgórze Świątynne, "terrorystami". Habbasz, który jest także sędzią Najwyższego Sądu Szariatu, oskarżył także Żydów o „bezczeszczenie Haram al-Szarif i prowokowanie uczuć muzułmanów”. Następnie zaapelował do wszystkich muzułmanów, by „bronić meczetu Al-Aksa przeciwko izraelskim spiskom i barbarzyńskim pogwałceniom”.


Habbash powtarzał niesławną wypowiedź Abbasa, że Palestyńczycy nie pozwolą Żydom z ich „brudnymi stopami” na „bezczeszczenie naszego meczetu Al-Aksa”.


Abbas powiedział to podczas spotkania z grupą Palestyńczyków ze wschodniej Jerozolimy w swoim gabinecie w mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu. Abbas zachęcał także Palestyńczyków do przemocy, mówiąc:


"Błogosławimy każdą kroplę krwi przelaną za Jerozolimę, która jest niewinną i czystą krwią przelaną dla Allaha, z wolą Allaha. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by bronić Jerozolimy.  


Kilka dni po wypowiedzi Abbasa we wrześniu  2015 roku Palestyńczycy rozpoczęli „Intifadę noży” przeciwko Izraelowi – co oznaczało falę terroru dokonywanego przez poszczególnych ludzi, których zainspirowało nienawistne podżeganie w palestyńskich mediach i wezwania palestyńskich przywódców. W pierwszych 12 miesiącach ataków terrorystycznych, głównie zamachów nożowych i taranowania samochodami, Palestyńczycy zabili 40 Izraelczyków.  


Rząd AP z premierem Mohammedem Sztajjehem na czele także dołączył do antyizraelskiej kampanii podżegania i wychwalał Palestyńczyków, którzy ścierali się z izraelskimi siłami bezpieczeństwa na Wzgórzu Świątynnym w pierwszy dzień Eid al-Adha.


Uczestnicy tych zamieszek, którzy próbowali nie wpuścić Żydów na miejsce święte, rzucali kamienie i krzesła na policjantów pilnujących odwiedzających. Rząd  Szhtajjeha powiedział, że uczestnicy zamieszek starali się udaremnić plan Izraela „zjudaizowania Jerozolimy w ramach zorganizowanego terroryzmu państwowego”.


Nie trzeba mówić, że żaden z Żydów odwiedzających Wzgórze Świątynne nie angażował się w przemoc ani żaden rodzaj „prowokacji”. Jedyna przemoc, jaka miała miejsce na tym miejscu świętym, pochodziła ze strony Palestyńczyków, którzy atakowali policjantów kamieniami i krzesłami i rzucali obelgi na żydowskich odwiedzających.


Rywale AP, Hamas i Islamski Dżihad, którzy okupują Strefę Gazy, w odpowiedzi na żydowskie wizyty na Wzgórzu Świątynnym wezwali do „eskalacji intifady (powstania)” przeciwko Izraelowi. Kiedy Hamas i Islamski Dżihad mówią o ”eskalacji intifady”, w rzeczywistości wzywają Palestyńczyków do dokonywania  różnych rodzajów zamachów terrorystycznych na Izrael. Te dwie grupy są odpowiedzialne za tysiące ataków terrorystycznych na Izrael w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.  


Powiedzmy to absolutnie jasno: podżeganie przez przywódców AP i groźby Hamasu i Islamskiego Dżihadu nasilenia ataków terrorystycznych na Izrael mogą wywołać kolejną falę terroryzmu, taką jak ”Intifada noży”.


Przez określanie Żydów, którzy odwiedzają Wzgórze Świątynne, „ekstremistycznymi osadnikami”, palestyńscy przywódcy informują swoją ludność, że spokojni żydowscy  odwiedzający są prawomocnym celem – i że jest otwarty sezon na polowanie na nich.


Przez nazywanie tych wizyt „wtargnięciami" i „rajdami”, Palestyńczycy próbują stworzyć fałszywe wrażenie, że Żydzi przemocą szturmują islamskie miejsce święte. Arabskim słowem, jakiego Palestyńczycy używają do opisania tych wizyt, jest Iktiham (szturmować lub wdzierać się). Ta retoryka ma sugerować, że „ekstremistyczni osadnicy” dopuszczają się czynów przemocy przeciwko niewinnym Palestyńczykom i ich miejscom świętym, sygnalizując tym Palestyńczykom, że muszą powstać, by bronić siebie i swojego meczetu.  


oczach palestyńskich przywódców Żydzi są zawsze „agresorami”, podczas gdy Palestyńczycy są wiecznymi „ofiarami”.


Pomyślcie: w palestyńskim leksykonie Żyd spokojnie chodzący po Wzgórzu Świątynnym jest „agresorem”,  podczas gdy Palestyńczyk, który rzuca kamienie i krzesła na policjantów, jest prawdziwą „ofiarą”. To jest obraz, jaki Abbas, Hamas i Islamski Dżihad starają się stworzyć w umysłach swojej ludności i reszty świata.


Dlaczego Palestyńczycy zawsze określają żydowskich odwiedzających mianem „osadnicy”? Ponieważ fałszywie zakładają, że większość religijnych Żydów mieszka w osiedlach na Zachodnim Brzegu – w odróżnieniu od Hajfy, Aszdod lub innych izraelskich miast, albo w taki lub inny sposób są związani z osadnikami.


Palestyńczycy regularnie mówią o osadnikach jako „nielegalnych kolonialistach” i „stadzie kolonizatorów i ekstremistów” jako sposób delegitymizowania ich i uzasadniania zamachów terrorystycznych na tych  Żydów. To jest palestyński sposób powiedzenia: „Mamy prawo mordować tych Żydów, ponieważ są nielegalnymi kolonizatorami, żyjącymi na naszej ziemi”.  


oczach palestyńskich przywódców Żydzi odwiedzający Wzgórze Świątynne są nie tylko ”ekstremistami”, ale ”terrorystami” – chyba jak izraelski rząd i jego przywódcy – ale nie jak Palestyńczycy, którzy atakują policjantów i Żydów podczas tych wizyt.


W sytuacji tego rozbuchanego podżegania następne zamordowanie Żyda nie jest już dłużej kwestią tego, czy będzie miało miejsce, ale kiedy. To ten rodzaj podżegania i fabrykacji dokonywany przez palestyńskich przywódców, który powoduje, że terroryści wychodzą z misją zamordowania pierwszego Żyda, jakiego zobaczą.  


Palestyńscy przywódcy są mistrzami w potępianiu i delegitymizowaniu Izraela i Żydów. Specjalizowali się w tym przez dziesięciolecia. Niemniej, kiedy chodzi o potępienie zbrodni popełnianych przeciwko ich ludziom przez ich arabskich braci, palestyńscy przywódcy zdecydowanie wolą odwrócić głowę.  


Kiedy Abbas i jego funkcjonariusze byli zajęci wydawaniem jednego toksycznego oświadczenia za drugim, skierowanych przeciwko Izraelowi, w zeszłym tygodniu raport opublikowany przez Action Group for Palestinians of Syria ujawnił, że 250 palestyńskich dzieci zostało zabitych w Syrii od początku wojny domowej w 2011 roku.


Według tego raportu, 128 zginęło pod bombardowaniem, 15 zastrzelili snajperzy; 11 zastrzelili żołnierze; dwoje dzieci umarło w wyniku tortur; 22 utonęło w morzu, uciekając z Syrii, a 35 zmarło z powodu blokady i braku opieki medycznej. Kolejnych 14 dzieci zmarło z innych przyczyn, w tym poparzenia, uduszenie się, przejechane samochodami i porwane.


Ta grupa podaje, że całkowita liczba Palestyńczyków zabitych w Syrii od 2011 roku wynosi obecnie 3989.


Gdzie jest oburzenie palestyńskich przywódców z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy? Jest zarezerwowane dla Żydów, którzy spokojnie odwiedzają Wzgórze Świątynne. Dla nich takie wizyty są dużo ważniejsze niż 250 palestyńskich dzieci zabitych w jakimkolwiek kraju arabskim. To podsumowuje postawę palestyńskich przywódców -  zgubne lekceważenie życia własnych, palestyńskich dzieci i złowrogie intencje wobec Żydów i ich dzieci.  


Is the Palestinian Authority Preparing for a New Intifada?

Gatestone Institute, 16 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Bassam Tawil

Badacz i publicysta muzułmański mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1628 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk