Prawda

Piątek, 5 czerwca 2020 - 14:20

« Poprzedni Następny »


Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?


Bassam Tawil 2019-09-02

Widok z lotu ptaka na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie w Izraelu. (Zdjęcie: Andrew Shiva/Wikipedia/CC BY-SA 4.0)
Widok z lotu ptaka na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie w Izraelu. (Zdjęcie: Andrew Shiva/Wikipedia/CC BY-SA 4.0)

Autonomia Palestyńska (AP) spędziła muzułmańskie święto Eid al-Adha na podżeganiu przeciwko Izraelowi z powodu wizyt Żydów na Wzgórzu Świątynnym, Haram al-Sharif po arabsku, w Jerozolimie. To miejsce jest święte również dla Żydów i chrześcijanin: to tutaj  stały Pierwsza i Druga Świątynia zanim Pierwszą  zniszczyli Babilończycy w  587 r. p.n.e., a Drugą Rzymianie w 70 r. n.e. (Ściana Zachodnia, zwana też Ścianą Płaczu, święta dla Żydów, starożytny mur oporowy Wzgórza Świątynnego, jest wszystkim, co z nich pozostało.)  


Przedstawiając spokojne wizyty jako "wtargnięcia żydowskich osadników i ekstremistów”, przedstawiciele AP i media oskarżały rząd izraelski o powtarzanie ”prowokacji i napadów na miejsca święte w Jerozolimie, szczególnie na meczet Al-Aksa”.   


Mahmoud Habbasz, doradca ds. religijnych prezydenta AP, Mahmouda Abbasa, posunął się do nazywania Żydów, którzy odwiedzają Wzgórze Świątynne, "terrorystami". Habbasz, który jest także sędzią Najwyższego Sądu Szariatu, oskarżył także Żydów o „bezczeszczenie Haram al-Szarif i prowokowanie uczuć muzułmanów”. Następnie zaapelował do wszystkich muzułmanów, by „bronić meczetu Al-Aksa przeciwko izraelskim spiskom i barbarzyńskim pogwałceniom”.


Habbash powtarzał niesławną wypowiedź Abbasa, że Palestyńczycy nie pozwolą Żydom z ich „brudnymi stopami” na „bezczeszczenie naszego meczetu Al-Aksa”.


Abbas powiedział to podczas spotkania z grupą Palestyńczyków ze wschodniej Jerozolimy w swoim gabinecie w mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu. Abbas zachęcał także Palestyńczyków do przemocy, mówiąc:


"Błogosławimy każdą kroplę krwi przelaną za Jerozolimę, która jest niewinną i czystą krwią przelaną dla Allaha, z wolą Allaha. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by bronić Jerozolimy.  


Kilka dni po wypowiedzi Abbasa we wrześniu  2015 roku Palestyńczycy rozpoczęli „Intifadę noży” przeciwko Izraelowi – co oznaczało falę terroru dokonywanego przez poszczególnych ludzi, których zainspirowało nienawistne podżeganie w palestyńskich mediach i wezwania palestyńskich przywódców. W pierwszych 12 miesiącach ataków terrorystycznych, głównie zamachów nożowych i taranowania samochodami, Palestyńczycy zabili 40 Izraelczyków.  


Rząd AP z premierem Mohammedem Sztajjehem na czele także dołączył do antyizraelskiej kampanii podżegania i wychwalał Palestyńczyków, którzy ścierali się z izraelskimi siłami bezpieczeństwa na Wzgórzu Świątynnym w pierwszy dzień Eid al-Adha.


Uczestnicy tych zamieszek, którzy próbowali nie wpuścić Żydów na miejsce święte, rzucali kamienie i krzesła na policjantów pilnujących odwiedzających. Rząd  Szhtajjeha powiedział, że uczestnicy zamieszek starali się udaremnić plan Izraela „zjudaizowania Jerozolimy w ramach zorganizowanego terroryzmu państwowego”.


Nie trzeba mówić, że żaden z Żydów odwiedzających Wzgórze Świątynne nie angażował się w przemoc ani żaden rodzaj „prowokacji”. Jedyna przemoc, jaka miała miejsce na tym miejscu świętym, pochodziła ze strony Palestyńczyków, którzy atakowali policjantów kamieniami i krzesłami i rzucali obelgi na żydowskich odwiedzających.


Rywale AP, Hamas i Islamski Dżihad, którzy okupują Strefę Gazy, w odpowiedzi na żydowskie wizyty na Wzgórzu Świątynnym wezwali do „eskalacji intifady (powstania)” przeciwko Izraelowi. Kiedy Hamas i Islamski Dżihad mówią o ”eskalacji intifady”, w rzeczywistości wzywają Palestyńczyków do dokonywania  różnych rodzajów zamachów terrorystycznych na Izrael. Te dwie grupy są odpowiedzialne za tysiące ataków terrorystycznych na Izrael w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.  


Powiedzmy to absolutnie jasno: podżeganie przez przywódców AP i groźby Hamasu i Islamskiego Dżihadu nasilenia ataków terrorystycznych na Izrael mogą wywołać kolejną falę terroryzmu, taką jak ”Intifada noży”.


Przez określanie Żydów, którzy odwiedzają Wzgórze Świątynne, „ekstremistycznymi osadnikami”, palestyńscy przywódcy informują swoją ludność, że spokojni żydowscy  odwiedzający są prawomocnym celem – i że jest otwarty sezon na polowanie na nich.


Przez nazywanie tych wizyt „wtargnięciami" i „rajdami”, Palestyńczycy próbują stworzyć fałszywe wrażenie, że Żydzi przemocą szturmują islamskie miejsce święte. Arabskim słowem, jakiego Palestyńczycy używają do opisania tych wizyt, jest Iktiham (szturmować lub wdzierać się). Ta retoryka ma sugerować, że „ekstremistyczni osadnicy” dopuszczają się czynów przemocy przeciwko niewinnym Palestyńczykom i ich miejscom świętym, sygnalizując tym Palestyńczykom, że muszą powstać, by bronić siebie i swojego meczetu.  


oczach palestyńskich przywódców Żydzi są zawsze „agresorami”, podczas gdy Palestyńczycy są wiecznymi „ofiarami”.


Pomyślcie: w palestyńskim leksykonie Żyd spokojnie chodzący po Wzgórzu Świątynnym jest „agresorem”,  podczas gdy Palestyńczyk, który rzuca kamienie i krzesła na policjantów, jest prawdziwą „ofiarą”. To jest obraz, jaki Abbas, Hamas i Islamski Dżihad starają się stworzyć w umysłach swojej ludności i reszty świata.


Dlaczego Palestyńczycy zawsze określają żydowskich odwiedzających mianem „osadnicy”? Ponieważ fałszywie zakładają, że większość religijnych Żydów mieszka w osiedlach na Zachodnim Brzegu – w odróżnieniu od Hajfy, Aszdod lub innych izraelskich miast, albo w taki lub inny sposób są związani z osadnikami.


Palestyńczycy regularnie mówią o osadnikach jako „nielegalnych kolonialistach” i „stadzie kolonizatorów i ekstremistów” jako sposób delegitymizowania ich i uzasadniania zamachów terrorystycznych na tych  Żydów. To jest palestyński sposób powiedzenia: „Mamy prawo mordować tych Żydów, ponieważ są nielegalnymi kolonizatorami, żyjącymi na naszej ziemi”.  


oczach palestyńskich przywódców Żydzi odwiedzający Wzgórze Świątynne są nie tylko ”ekstremistami”, ale ”terrorystami” – chyba jak izraelski rząd i jego przywódcy – ale nie jak Palestyńczycy, którzy atakują policjantów i Żydów podczas tych wizyt.


W sytuacji tego rozbuchanego podżegania następne zamordowanie Żyda nie jest już dłużej kwestią tego, czy będzie miało miejsce, ale kiedy. To ten rodzaj podżegania i fabrykacji dokonywany przez palestyńskich przywódców, który powoduje, że terroryści wychodzą z misją zamordowania pierwszego Żyda, jakiego zobaczą.  


Palestyńscy przywódcy są mistrzami w potępianiu i delegitymizowaniu Izraela i Żydów. Specjalizowali się w tym przez dziesięciolecia. Niemniej, kiedy chodzi o potępienie zbrodni popełnianych przeciwko ich ludziom przez ich arabskich braci, palestyńscy przywódcy zdecydowanie wolą odwrócić głowę.  


Kiedy Abbas i jego funkcjonariusze byli zajęci wydawaniem jednego toksycznego oświadczenia za drugim, skierowanych przeciwko Izraelowi, w zeszłym tygodniu raport opublikowany przez Action Group for Palestinians of Syria ujawnił, że 250 palestyńskich dzieci zostało zabitych w Syrii od początku wojny domowej w 2011 roku.


Według tego raportu, 128 zginęło pod bombardowaniem, 15 zastrzelili snajperzy; 11 zastrzelili żołnierze; dwoje dzieci umarło w wyniku tortur; 22 utonęło w morzu, uciekając z Syrii, a 35 zmarło z powodu blokady i braku opieki medycznej. Kolejnych 14 dzieci zmarło z innych przyczyn, w tym poparzenia, uduszenie się, przejechane samochodami i porwane.


Ta grupa podaje, że całkowita liczba Palestyńczyków zabitych w Syrii od 2011 roku wynosi obecnie 3989.


Gdzie jest oburzenie palestyńskich przywódców z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy? Jest zarezerwowane dla Żydów, którzy spokojnie odwiedzają Wzgórze Świątynne. Dla nich takie wizyty są dużo ważniejsze niż 250 palestyńskich dzieci zabitych w jakimkolwiek kraju arabskim. To podsumowuje postawę palestyńskich przywódców -  zgubne lekceważenie życia własnych, palestyńskich dzieci i złowrogie intencje wobec Żydów i ich dzieci.  


Is the Palestinian Authority Preparing for a New Intifada?

Gatestone Institute, 16 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Bassam Tawil

Badacz i publicysta muzułmański mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1539 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpieczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk