Prawda

Czwartek, 14 listopada 2019 - 02:29

« Poprzedni Następny »


Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?


Bassam Tawil 2019-09-02

Widok z lotu ptaka na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie w Izraelu. (Zdjęcie: Andrew Shiva/Wikipedia/CC BY-SA 4.0)
Widok z lotu ptaka na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie w Izraelu. (Zdjęcie: Andrew Shiva/Wikipedia/CC BY-SA 4.0)

Autonomia Palestyńska (AP) spędziła muzułmańskie święto Eid al-Adha na podżeganiu przeciwko Izraelowi z powodu wizyt Żydów na Wzgórzu Świątynnym, Haram al-Sharif po arabsku, w Jerozolimie. To miejsce jest święte również dla Żydów i chrześcijanin: to tutaj  stały Pierwsza i Druga Świątynia zanim Pierwszą  zniszczyli Babilończycy w  587 r. p.n.e., a Drugą Rzymianie w 70 r. n.e. (Ściana Zachodnia, zwana też Ścianą Płaczu, święta dla Żydów, starożytny mur oporowy Wzgórza Świątynnego, jest wszystkim, co z nich pozostało.)  


Przedstawiając spokojne wizyty jako "wtargnięcia żydowskich osadników i ekstremistów”, przedstawiciele AP i media oskarżały rząd izraelski o powtarzanie ”prowokacji i napadów na miejsca święte w Jerozolimie, szczególnie na meczet Al-Aksa”.   


Mahmoud Habbasz, doradca ds. religijnych prezydenta AP, Mahmouda Abbasa, posunął się do nazywania Żydów, którzy odwiedzają Wzgórze Świątynne, "terrorystami". Habbasz, który jest także sędzią Najwyższego Sądu Szariatu, oskarżył także Żydów o „bezczeszczenie Haram al-Szarif i prowokowanie uczuć muzułmanów”. Następnie zaapelował do wszystkich muzułmanów, by „bronić meczetu Al-Aksa przeciwko izraelskim spiskom i barbarzyńskim pogwałceniom”.


Habbash powtarzał niesławną wypowiedź Abbasa, że Palestyńczycy nie pozwolą Żydom z ich „brudnymi stopami” na „bezczeszczenie naszego meczetu Al-Aksa”.


Abbas powiedział to podczas spotkania z grupą Palestyńczyków ze wschodniej Jerozolimy w swoim gabinecie w mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu. Abbas zachęcał także Palestyńczyków do przemocy, mówiąc:


"Błogosławimy każdą kroplę krwi przelaną za Jerozolimę, która jest niewinną i czystą krwią przelaną dla Allaha, z wolą Allaha. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by bronić Jerozolimy.  


Kilka dni po wypowiedzi Abbasa we wrześniu  2015 roku Palestyńczycy rozpoczęli „Intifadę noży” przeciwko Izraelowi – co oznaczało falę terroru dokonywanego przez poszczególnych ludzi, których zainspirowało nienawistne podżeganie w palestyńskich mediach i wezwania palestyńskich przywódców. W pierwszych 12 miesiącach ataków terrorystycznych, głównie zamachów nożowych i taranowania samochodami, Palestyńczycy zabili 40 Izraelczyków.  


Rząd AP z premierem Mohammedem Sztajjehem na czele także dołączył do antyizraelskiej kampanii podżegania i wychwalał Palestyńczyków, którzy ścierali się z izraelskimi siłami bezpieczeństwa na Wzgórzu Świątynnym w pierwszy dzień Eid al-Adha.


Uczestnicy tych zamieszek, którzy próbowali nie wpuścić Żydów na miejsce święte, rzucali kamienie i krzesła na policjantów pilnujących odwiedzających. Rząd  Szhtajjeha powiedział, że uczestnicy zamieszek starali się udaremnić plan Izraela „zjudaizowania Jerozolimy w ramach zorganizowanego terroryzmu państwowego”.


Nie trzeba mówić, że żaden z Żydów odwiedzających Wzgórze Świątynne nie angażował się w przemoc ani żaden rodzaj „prowokacji”. Jedyna przemoc, jaka miała miejsce na tym miejscu świętym, pochodziła ze strony Palestyńczyków, którzy atakowali policjantów kamieniami i krzesłami i rzucali obelgi na żydowskich odwiedzających.


Rywale AP, Hamas i Islamski Dżihad, którzy okupują Strefę Gazy, w odpowiedzi na żydowskie wizyty na Wzgórzu Świątynnym wezwali do „eskalacji intifady (powstania)” przeciwko Izraelowi. Kiedy Hamas i Islamski Dżihad mówią o ”eskalacji intifady”, w rzeczywistości wzywają Palestyńczyków do dokonywania  różnych rodzajów zamachów terrorystycznych na Izrael. Te dwie grupy są odpowiedzialne za tysiące ataków terrorystycznych na Izrael w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.  


Powiedzmy to absolutnie jasno: podżeganie przez przywódców AP i groźby Hamasu i Islamskiego Dżihadu nasilenia ataków terrorystycznych na Izrael mogą wywołać kolejną falę terroryzmu, taką jak ”Intifada noży”.


Przez określanie Żydów, którzy odwiedzają Wzgórze Świątynne, „ekstremistycznymi osadnikami”, palestyńscy przywódcy informują swoją ludność, że spokojni żydowscy  odwiedzający są prawomocnym celem – i że jest otwarty sezon na polowanie na nich.


Przez nazywanie tych wizyt „wtargnięciami" i „rajdami”, Palestyńczycy próbują stworzyć fałszywe wrażenie, że Żydzi przemocą szturmują islamskie miejsce święte. Arabskim słowem, jakiego Palestyńczycy używają do opisania tych wizyt, jest Iktiham (szturmować lub wdzierać się). Ta retoryka ma sugerować, że „ekstremistyczni osadnicy” dopuszczają się czynów przemocy przeciwko niewinnym Palestyńczykom i ich miejscom świętym, sygnalizując tym Palestyńczykom, że muszą powstać, by bronić siebie i swojego meczetu.  


oczach palestyńskich przywódców Żydzi są zawsze „agresorami”, podczas gdy Palestyńczycy są wiecznymi „ofiarami”.


Pomyślcie: w palestyńskim leksykonie Żyd spokojnie chodzący po Wzgórzu Świątynnym jest „agresorem”,  podczas gdy Palestyńczyk, który rzuca kamienie i krzesła na policjantów, jest prawdziwą „ofiarą”. To jest obraz, jaki Abbas, Hamas i Islamski Dżihad starają się stworzyć w umysłach swojej ludności i reszty świata.


Dlaczego Palestyńczycy zawsze określają żydowskich odwiedzających mianem „osadnicy”? Ponieważ fałszywie zakładają, że większość religijnych Żydów mieszka w osiedlach na Zachodnim Brzegu – w odróżnieniu od Hajfy, Aszdod lub innych izraelskich miast, albo w taki lub inny sposób są związani z osadnikami.


Palestyńczycy regularnie mówią o osadnikach jako „nielegalnych kolonialistach” i „stadzie kolonizatorów i ekstremistów” jako sposób delegitymizowania ich i uzasadniania zamachów terrorystycznych na tych  Żydów. To jest palestyński sposób powiedzenia: „Mamy prawo mordować tych Żydów, ponieważ są nielegalnymi kolonizatorami, żyjącymi na naszej ziemi”.  


oczach palestyńskich przywódców Żydzi odwiedzający Wzgórze Świątynne są nie tylko ”ekstremistami”, ale ”terrorystami” – chyba jak izraelski rząd i jego przywódcy – ale nie jak Palestyńczycy, którzy atakują policjantów i Żydów podczas tych wizyt.


W sytuacji tego rozbuchanego podżegania następne zamordowanie Żyda nie jest już dłużej kwestią tego, czy będzie miało miejsce, ale kiedy. To ten rodzaj podżegania i fabrykacji dokonywany przez palestyńskich przywódców, który powoduje, że terroryści wychodzą z misją zamordowania pierwszego Żyda, jakiego zobaczą.  


Palestyńscy przywódcy są mistrzami w potępianiu i delegitymizowaniu Izraela i Żydów. Specjalizowali się w tym przez dziesięciolecia. Niemniej, kiedy chodzi o potępienie zbrodni popełnianych przeciwko ich ludziom przez ich arabskich braci, palestyńscy przywódcy zdecydowanie wolą odwrócić głowę.  


Kiedy Abbas i jego funkcjonariusze byli zajęci wydawaniem jednego toksycznego oświadczenia za drugim, skierowanych przeciwko Izraelowi, w zeszłym tygodniu raport opublikowany przez Action Group for Palestinians of Syria ujawnił, że 250 palestyńskich dzieci zostało zabitych w Syrii od początku wojny domowej w 2011 roku.


Według tego raportu, 128 zginęło pod bombardowaniem, 15 zastrzelili snajperzy; 11 zastrzelili żołnierze; dwoje dzieci umarło w wyniku tortur; 22 utonęło w morzu, uciekając z Syrii, a 35 zmarło z powodu blokady i braku opieki medycznej. Kolejnych 14 dzieci zmarło z innych przyczyn, w tym poparzenia, uduszenie się, przejechane samochodami i porwane.


Ta grupa podaje, że całkowita liczba Palestyńczyków zabitych w Syrii od 2011 roku wynosi obecnie 3989.


Gdzie jest oburzenie palestyńskich przywódców z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy? Jest zarezerwowane dla Żydów, którzy spokojnie odwiedzają Wzgórze Świątynne. Dla nich takie wizyty są dużo ważniejsze niż 250 palestyńskich dzieci zabitych w jakimkolwiek kraju arabskim. To podsumowuje postawę palestyńskich przywódców -  zgubne lekceważenie życia własnych, palestyńskich dzieci i złowrogie intencje wobec Żydów i ich dzieci.  


Is the Palestinian Authority Preparing for a New Intifada?

Gatestone Institute, 16 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Bassam Tawil

Badacz i publicysta muzułmański mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1409 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk