Prawda

Piątek, 1 marca 2024 - 04:50

« Poprzedni Następny »


Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości


Jeff Jacoby 2023-07-11

<span>Urodzony w niewoli, Frederick Douglass uciekł jako młody człowiek i został znanym abolicjonistą. (Courtesy of HBO)</span>
Urodzony w niewoli, Frederick Douglass uciekł jako młody człowiek i został znanym abolicjonistą. (Courtesy of HBO)

5 lipca 1852 roku Frederick Douglass przemawiał do Ladies' Antislavery Society w Rochester w stanie Nowy Jork i wygłosił coś, co często określa się jako najwspanialsze przemówienie abolicjonistów w historii Stanów Zjednoczonych. „Czym dla amerykańskiego niewolnika - zapytał Douglass swojej publiczności - jest wasz Czwarty Lipca?”


To nie przypadek, że Douglass wygłosił swoje słynne przemówienie z okazji 4 lipca dzień po 4 lipca. Nalegał na to. Odkąd niewolnictwo zostało zniesione kilkadziesiąt lat wcześniej w stanie Nowy Jork, czarnoskórzy nowojorczycy świętowali swoją emancypację 5 lipca. Data została wybrana zarówno jako symbol niepodległości, wciąż odmawianej niewolnikom w 15 innych stanach i Dystrykcie Kolumbii, jak i jako cierpki komentarz na temat fałszywości narodu, który upamiętniał swoją wolność paradami i fajerwerkami, jednocześnie zezwalając i egzekwując niewolnictwo Afroamerykanów.


Kiedy więc Douglass wyznaczył datę swojego przemówienia na 5 lipca, jego słuchacze prawdopodobnie spodziewali się, że zjadliwie potępi te groteskowe podwójne standardy. Nie zawiódł ich.


Z gniewem proroka Starego Testamentu Douglass oświadczył, że „z punktu widzenia niewolnika” czwarty lipca bardziej niż jakikolwiek inny dzień podkreśla „rażącą niesprawiedliwość i okrucieństwo, jakich jest nieustanną ofiarą”.


Douglass, który urodził się w niewoli i uciekł jako młody dorosły, wyładował swoje moralne oburzenie.

„Wasze świętowanie to oszustwo, wasza wychwalana wolność to bezbożne zezwolenie na wszystko, wasza narodowa wielkość to nadmuchana próżność. Wasze modlitwy i hymny, kazania i dziękczynienia, z całą religijną pompą i namaszczeniem, są… tylko patosem, oszustwem, podstępem, bezbożnością i hipokryzją – cienką zasłoną zakrywającą zbrodnie, które zhańbiłyby naród dzikusów. Nie ma narodu na ziemi winnego praktyk bardziej szokujących i krwawych niż naród Stanów Zjednoczonych w obecnej godzinie”.

Przemówienie Douglassa pojawia się w wielu antologiach i przedrukach; często jest lekturą obowiązkową uczniów i studentów; i można je usłyszeć w licznych nagraniach w sieci, gdzie słowa Douglassa recytują wszyscy, od znanych aktorów po potomków tego wielkiego człowieka. Ponieważ jednak przemówienie jest bardzo długie — prawie 10 500 słów — rzadko jest prezentowane w całości. Zamiast tego czytelnicy i widzowie na ogół otrzymują tylko kilka najważniejszych fragmentów, a przede wszystkim jego żarliwe ataki na dwulicowość, która utrzymywała niewolnictwo przy życiu.


Choć te fragmenty zapadają w pamięć i są wymowne, nie stanowiły one jednak sedna jego przesłania. Douglass ostro potępił hipokryzję Ameryki. Radowała go jednak demokratyczna obietnica Ameryki. Pokładał wiarę w zasadzie równości i sprawiedliwości zapisaną w Deklaracji Niepodległości i Konstytucji. Przybył do Rochester nie po to, by potępić białych Amerykanów, ale by błagać ich, by spełniali najwyższe ideały Założycieli. Wiele lat później Martin Luther King Jr., kiedy przemawiał do ogromnego tłumu pod pomnikiem Lincolna, przedstawiał podobny argument.


Pierwszy jednak zrobił to Douglass. Tym samym odrzucał poglądy niektórych wybitnych abolicjonistów swoich czasów, także swojego mentora, bohatera i byłego sojusznika, Williama Lloyda Garrisona z Bostonu.


W swoich wykładach i artykułach we wpływowej gazecie „The Liberator” Garrison głosił, że Konstytucja jest złym dokumentem, paktem z diabłem, który chroni niewolnictwo, i nie może być tu kompromisu. Na jednym z wieców 4 lipca Garrison spalił kopię Konstytucji, nazywając ją „przymierzem ze śmiercią i ugodą z piekłem”. Douglass przez lata zgadzał się z Garrisonem i uważał założenie Ameryki za skorumpowane od samego początku. Wyrzekł się wszelkiego patriotyzmu. Jak powiedział Garrisonowi w 1846 r.: właściciele niewolników, którzy maltretowali go w młodości, „już dawno wybatożyli ze mnie wszelkie uczucia patriotyczne”.


Ale stopniowo Douglass zmienił zdanie. Zaczął „ponownie myśleć o całej sprawie”, jak później napisał w autobiografii. W końcu doszedł do wniosku, że Garrison i jego uczniowie mylili się. Konstytucja nie była dokumentem popierającym niewolnictwo. Była fundamentalnie przeciwna niewolnictwu. Nawet gdy odnosiła się do niewolnictwa, jak w osławionej Klauzuli Trzech Piątych, czyniła to pośrednio, używając eufemizmów i mówiąc tylko o „osobach”, nigdy o niewolnikach.

„Spójrzcie na Konstytucję według jej prostego odczytania – powiedział Douglass słuchaczom w Rochester - a twierdzę, że nie znajdziecie w niej choćby jednej klauzuli popierającej niewolnictwo. Z drugiej strony zobaczycie, że zawiera ona zasady i cele całkowicie wrogie wobec niewolnictwa”. Twórcy Konstytucji, dalecy od trwałego zagwarantowania ludzkiej niewoli, położyli podwaliny pod jej wykorzenienie. „Interpretowana tak, jak powinna być interpretowana — głosił Douglass — Konstytucja jest wspaniałym dokumentem wolności”.


Ta prawda zawarta w Konstytucji, w jeszcze większym stopniu była widoczna w Deklaracji. Mimo wszystkich swoich grzechów – w tym w niektórych przypadkach zniewolenia bliźnich – sygnatariusze Deklaracji byli odważnymi i mądrymi ludźmi, powiedział Douglass. „Nie mogę rozpatrywać ich wielkich czynów z niczym poza podziwem… A za dobro, które uczynili i zasady, o które walczyli, zjednoczę się z wami w uczczeniu ich pamięci”.

Tym, co sprawia, że przemówienie Douglassa w Rochester jest tak niezwykłe, nie jest jego druzgocący gniew na hipokrytów, którzy mówili o wolności, jednocześnie podtrzymując niewolnictwo. Jest przekonany, że w amerykańskich dokumentach statutowych zawarte były zasady, dzięki którym można było znieść niewolnictwo. W czasie, gdy czołowi działacze przeciw niewolnictwu uważali amerykański eksperyment za porażkę i zdradę, Douglass widział w nim powód do nadziei i optymizmu.


Przemawiał 5 lipca, ale mimo to sławił datę postawioną na Deklaracji Niepodległości. „Czwarty lipca jest pierwszym wielkim faktem w historii waszego narodu – punktem zaczepienia łańcucha - zalążka waszego przeznaczenia – powiedział Douglass swoim słuchaczom. - Trzymajcie się tego dnia – trzymajcie się go i jego zasad tak, jak rzucany sztormem marynarz trzyma się drzewca o północy”. Ten wielki abolicjonista odrzucił podszepty rozpaczy i pogardy. Wiedział, że amerykański dokument założycielski był równie istotny jak zawsze, obiecując lepsze, wspanialsze dni, które nadejdą. Tak było w 1852 roku. Tak pozostaje do dziś.

 

Link do oryginału: https://jeffjacoby.com/27078/the-essential-insight-in-frederick-douglass-great

2 lipca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Jeff Jacoby – amerykański prawnik i dziennikarz, wieloletni publicysta “Boston Globe”.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2554 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk