Prawda

Środa, 19 czerwca 2019 - 06:51

« Poprzedni Następny »


Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem


Uzay Bulut 2018-07-30

Eren Erdem na konferencji prasowej w czerwcu 2016 r. (Zrzut z ekranu)
Eren Erdem na konferencji prasowej w czerwcu 2016 r. (Zrzut z ekranu)

Jak turecki prezydent, Recep Tayyip Erdogan zwalcza swoich politycznych przeciwników, włącznie z tymi, którzy ciężko pracowali, by ujawnić potworności popełnione przez grupę terrorystyczną państwa islamskiego ISIS? Przez wtrącanie ich do więzienia za rzekome „popieranie terroryzmu”.


Od nieudanego zamachu stanu w Turcji w 2016 r. Erdogan prowadzi olbrzymią rozprawę ze swoimi przeciwnikami i krytykami, włącznie z politykami, działaczami politycznymi, dziennikarzami i członkami tureckich sił bezpieczeństwa i armii.  


Najnowszą ofiarą tej rozprawy jest Eren Erdem, były parlamentarzysta z ramienia głównej partii opozycyjnej, Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), znany ze swojej działalności na rzecz ujawnienia zbrodni ISIS i innych grup terrorystycznych.


Erdem został ostatnio zatrzymany pod zarzutem "udzielania pomocy organizacji terrorystycznej”, a także toczy się przeciwko niemu śledztwo o „obrażenie państwa tureckiego”. Grozi mu wyrok więzienia od 9 do 22 lat za „świadome i chętne udzielanie pomocy zbrojnej organizacji terrorystycznej jako nie-członek”, „ujawnienie tożsamości anonimowego świadka” i „pogwałcenie poufności dochodzenia”.


Erdem, autor dziewięciu książek, pracował jako dziennikarz zanim został wybrany jako członek parlamentu na Stambuł z ramienia CHP w 2015 r. Wydaje się, że był najodważniejszym parlamentarzystą, który za swojej kadencji ujawnił działalność ISIS w Turcji i często wzywał rząd Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), by powstrzymał tę działalność i doprowadził sprawców przed sąd. 


W swoich wypowiedziach i petycjach parlamentarnych Erdem skrupulatnie przytaczał dowody ze spraw kryminalnych, aktów oskarżenia i śledztw prowadzonych przez władze państwowe, jak również reportaży medialnych. Na przykład, 10 grudnia 2015 r. Erdan wygłosił przemówienie w parlamencie Turcji o działalności ISIS w Turcji. Obejmowały one przewóz przez ISIS z Turcji do Syrii składników do gazu sarin „którym zamordowano tysiące dzieci na Bliskim Wschodzie”. O śledztwie i akcie oskarżenia urzędu prokuratora w Adana powiedział:

"Pewni ludzie w Turcji skontaktowali się z członkami organizacji terrorystycznej ISIS i przekazali surowce do gazu sarin, który jest bronią chemiczną, do Syrii. Prokurator rozpoczął śledztwo. Podejrzani, którzy dokonali tego transferu, zostali aresztowani i uwięzieni. Na rozkaz prokuratora na telefony wszystkich podejrzanych założono podsłuch, szczegóły o tym znajdują się w akcie oskarżenia… Ale w ciągu tygodnia sprawa została zamknięta, podejrzani wypuszczeni na wolność i pozwolono im opuścić Turcję, by przekroczyć granicę do Syrii”.

Z powodu swoich wypowiedzi w parlamencie Erdem stał się celem kampanii oczerniania, szczególnie po tym, jak mówił z przedstawicielami prasy zagranicznej. Na przykład, w grudniu 2015 r. powiedział RT: "Materiały do broni chemicznej zostały sprowadzone do Turcji i zestawione w obozach ISIS w Syrii, które było wtedy znane jako iracka Al-Kaida”.


Erdogan, potępiając Erdema za wywiad dla RT, powiedział, że Erdem „pogrążył się w otchłani zdrady” w wezwał CHP, by go wyrzuciła: „Hańba jego partii, mnie i mojemu narodowi, za pozwolenie mu na pozostanie w tej partii”. Rozpoczęto dochodzenie przeciwko Erdemowi o zdradę.  


Erdem powiedział następnie, że po publikacji tego wywiadu otrzymywał groźby śmierci na mediach społecznościowych, gdzie prorządowi użytkownicy Twittera zamieszczali jego adres, przypuszczalnie po to, by ułatwić zamach na jego dom:  

"Ja tylko podzieliłem się treścią aktu oskarżenia z ludźmi… Dostarczyłem im dokument... [Rząd] prowadzi kampanie linczu przeciwko mnie. Bo ich niepokoję. W moich książkach ujawniałem ich machinacje i wykorzystywanie religii. Moja skrzynka pocztowa jest pełna gróźb śmierci… Jeśli coś mi się stanie, prorządowe media i posłowie AKP będą odpowiedzialni”.

Erdem, nieodstraszony naciskami i groźbami, kontynuował ujawnianie i mówienie o działalności grup dżihadystycznych w regionie. Na przykład, w wystąpieniu w parlamencie w czerwcu 2016 r. Erdem raz jeszcze krytykował rząd za przymykanie oczu na działalność ISIS:   "ISIS ma uśpione komórki w Turcji. Domy tych komórek są monitorowane [przez władze państwowe]… Informacje zebrane podczas inwigilacji tych komórek potwierdziły, że ISIS jest zorganizowane w Turcji”.


Erdem powiedział,
że główny podejrzany o zamach terrorystyczny ISIS w Ankarze, o inicjałach I.B. [Ibrahim Bali] "wysłał 1800 terrorystów do ISIS, a wszyscy oni byli pod techniczną inwigilacją, ale nie przeprowadzono przeciwko nim ani jednej akcji policyjnej lub wojskowej… Gdzie są siły policyjne? Zidentyfikowałem 10 tysięcy adresów [członków ISIS] w tych dokumentach śledztw prowadzonych przez prokuratorów i sędziów…  Dlaczego ci ludzie nie są w więzieniu?”


Erdem komentował także sprawę Konstantiniyye, publikacji w języku tureckim, publikowanej przez ISIS:

"ISIS wysyła te magazyny do księgarni i swoich komórek. Rząd wie o tym. Nie przeprowadzono jednak nigdzie (włącznie z drukarnią, która drukuje ten magazyn), żadnej akcji policyjnej ani wojskowej".

Erdem pokazał także zdjęcie interfejsu „bazy danych”, jaką stworzyło ISIS dla swoich rannych i leczonych członków, i powiedział, że wielu terrorystów otrzymało opiekę medyczną w Turcji. Wezwał także parlament do stworzenia komisji badającej działalność ISIS w Turcji, ale to wezwanie zostało odrzucone głosami rządzącej partii AKP. W dzień później, na konferencji prasowej w tureckim parlamencie Erdem powiedział:

"Gdyby komisja, jaką proponowaliśmy, została założona, w kilka miesięcy zmiażdżylibyśmy wszystkie komórki ISIS w Turcji. Nie pozostałyby żadne komórki. Bo znamy adresy tych komórek. Dowiedzieliśmy się o nich od policji… Z dochodzeń policji dowiedzieliśmy się także, że członkowie ISIS organizują się przez magazyn o nazwie ‘Islamski świat’. Ale nie było akcji policyjnej przeciwko nim. To nie jest zaniedbanie. To jest współpraca [z ISIS]”.  

Erdem powiedział także, że po tym, jak zaproponował ustanowienie komisji do zbadania ISIS, otrzymał groźby śmierci i wyzwiska w mediach społecznościowych. Dodał, że gubernator przydzielił mu strażników, jako środek ostrożności z powodu gróźb śmierci.


W maju 2018 r. stowarzyszenie islamistów zażądało od prokuratorów wystawienia nakazu aresztowania Erdema. Odpowiedział, że jest "wystawiony na kolejną kampanię linczu”. Następnie otrzymał zakaz wyjazdu za granicę, kiedy właśnie miał wyjechać z rodziną do Niemiec 21 maja. Zatrzymano go na lotnisku w Stambule i odebrano paszport.  


Kiedy partia Erdema, CHP, nie nominowała go jako kandydata w wyborach 24 czerwca, stracił miejsce w parlamencie i immunitet posła. 26 czerwca aresztowano go w Stambule.


Organizacją terrorystyczną, o której mówi akt oskarżenia przeciwko Erdemowi, jest FETÖ (Fethullahistyczna Organizacja Terrorystyczna), nazwana tak od nazwiska islamskiego duchownego, Fethullaha Gülena. Jest to organizacja, którą Erdogan i inni członkowie rządu tureckiego oskarżają o zorganizowanie próby zamachu stanu w 2016 r. i często oskarżenia o związki z nią służą jako pretekst do aresztowania swoich krytyków.


Złożono pozew przeciwko Erdemowi z powodu jego pracy w gazecie „Karşı”, gdzie Erdem był redaktorem naczelnym. Oskarżenie, że jest on „zwolennikiem FETÖ” jest szczególnie bezpodstawne, jako że w 2016 r. opublikował on książkę zatytułowaną Nurjuvazi, w której krytykował Gülena i jego ruch.


Tymczasem były poseł CHP powiedział 3 lipca, że posłowie CHP, którzy chcieli odwiedzić Erdema w więzieniu, nie dostali pozwolenia. „To - napisał na Twitterze – jest izolowaniem Erdema".


Niedawno otwarto przeciwko niemu kolejne śledztwo, w którym władze badają jego krytykę Wolnej Armii Syryjskiej (FSA) za rzekome naruszenie artykułu 301 kodeksu karnego, który nakłada karę więzienia za „umniejszanie Turcji, tureckiego narodu lub tureckich instytucji państwowych”.


W Orwellowskim koszmarze były poseł i dziennikarz, który tak odważnie działał na rzecz ujawnienia i potępienia organizacji terrorystycznych, jest obecnie oskarżony o ”wspieranie terrorystów”. Prawdziwi terroryści, których potępiał, pozostają jednak na wolności.  


Erdem płaci cenę za mówienie prawdy w Turcji. Ryzykował życiem, by powstrzymać ISIS i ratować życie ludzkie. Teraz pora, by działacze praw człowieka i media broniły jego.


Turkey: Exposing Crimes of ISIS is Terrorism

Gatestone Institute, 20 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Urodziłam się jako muzułmanka, pisze o sobie z gorzką ironią turecka publicystka z Ankary, mieszkająca od niedawna w Stanach Zjednoczonych.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 651 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk