Prawda

Poniedziałek, 10 grudnia 2018 - 02:54

« Poprzedni Następny »


Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem


Uzay Bulut 2018-07-30

Eren Erdem na konferencji prasowej w czerwcu 2016 r. (Zrzut z ekranu)
Eren Erdem na konferencji prasowej w czerwcu 2016 r. (Zrzut z ekranu)

Jak turecki prezydent, Recep Tayyip Erdogan zwalcza swoich politycznych przeciwników, włącznie z tymi, którzy ciężko pracowali, by ujawnić potworności popełnione przez grupę terrorystyczną państwa islamskiego ISIS? Przez wtrącanie ich do więzienia za rzekome „popieranie terroryzmu”.


Od nieudanego zamachu stanu w Turcji w 2016 r. Erdogan prowadzi olbrzymią rozprawę ze swoimi przeciwnikami i krytykami, włącznie z politykami, działaczami politycznymi, dziennikarzami i członkami tureckich sił bezpieczeństwa i armii.  


Najnowszą ofiarą tej rozprawy jest Eren Erdem, były parlamentarzysta z ramienia głównej partii opozycyjnej, Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), znany ze swojej działalności na rzecz ujawnienia zbrodni ISIS i innych grup terrorystycznych.


Erdem został ostatnio zatrzymany pod zarzutem "udzielania pomocy organizacji terrorystycznej”, a także toczy się przeciwko niemu śledztwo o „obrażenie państwa tureckiego”. Grozi mu wyrok więzienia od 9 do 22 lat za „świadome i chętne udzielanie pomocy zbrojnej organizacji terrorystycznej jako nie-członek”, „ujawnienie tożsamości anonimowego świadka” i „pogwałcenie poufności dochodzenia”.


Erdem, autor dziewięciu książek, pracował jako dziennikarz zanim został wybrany jako członek parlamentu na Stambuł z ramienia CHP w 2015 r. Wydaje się, że był najodważniejszym parlamentarzystą, który za swojej kadencji ujawnił działalność ISIS w Turcji i często wzywał rząd Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), by powstrzymał tę działalność i doprowadził sprawców przed sąd. 


W swoich wypowiedziach i petycjach parlamentarnych Erdem skrupulatnie przytaczał dowody ze spraw kryminalnych, aktów oskarżenia i śledztw prowadzonych przez władze państwowe, jak również reportaży medialnych. Na przykład, 10 grudnia 2015 r. Erdan wygłosił przemówienie w parlamencie Turcji o działalności ISIS w Turcji. Obejmowały one przewóz przez ISIS z Turcji do Syrii składników do gazu sarin „którym zamordowano tysiące dzieci na Bliskim Wschodzie”. O śledztwie i akcie oskarżenia urzędu prokuratora w Adana powiedział:

"Pewni ludzie w Turcji skontaktowali się z członkami organizacji terrorystycznej ISIS i przekazali surowce do gazu sarin, który jest bronią chemiczną, do Syrii. Prokurator rozpoczął śledztwo. Podejrzani, którzy dokonali tego transferu, zostali aresztowani i uwięzieni. Na rozkaz prokuratora na telefony wszystkich podejrzanych założono podsłuch, szczegóły o tym znajdują się w akcie oskarżenia… Ale w ciągu tygodnia sprawa została zamknięta, podejrzani wypuszczeni na wolność i pozwolono im opuścić Turcję, by przekroczyć granicę do Syrii”.

Z powodu swoich wypowiedzi w parlamencie Erdem stał się celem kampanii oczerniania, szczególnie po tym, jak mówił z przedstawicielami prasy zagranicznej. Na przykład, w grudniu 2015 r. powiedział RT: "Materiały do broni chemicznej zostały sprowadzone do Turcji i zestawione w obozach ISIS w Syrii, które było wtedy znane jako iracka Al-Kaida”.


Erdogan, potępiając Erdema za wywiad dla RT, powiedział, że Erdem „pogrążył się w otchłani zdrady” w wezwał CHP, by go wyrzuciła: „Hańba jego partii, mnie i mojemu narodowi, za pozwolenie mu na pozostanie w tej partii”. Rozpoczęto dochodzenie przeciwko Erdemowi o zdradę.  


Erdem powiedział następnie, że po publikacji tego wywiadu otrzymywał groźby śmierci na mediach społecznościowych, gdzie prorządowi użytkownicy Twittera zamieszczali jego adres, przypuszczalnie po to, by ułatwić zamach na jego dom:  

"Ja tylko podzieliłem się treścią aktu oskarżenia z ludźmi… Dostarczyłem im dokument... [Rząd] prowadzi kampanie linczu przeciwko mnie. Bo ich niepokoję. W moich książkach ujawniałem ich machinacje i wykorzystywanie religii. Moja skrzynka pocztowa jest pełna gróźb śmierci… Jeśli coś mi się stanie, prorządowe media i posłowie AKP będą odpowiedzialni”.

Erdem, nieodstraszony naciskami i groźbami, kontynuował ujawnianie i mówienie o działalności grup dżihadystycznych w regionie. Na przykład, w wystąpieniu w parlamencie w czerwcu 2016 r. Erdem raz jeszcze krytykował rząd za przymykanie oczu na działalność ISIS:   "ISIS ma uśpione komórki w Turcji. Domy tych komórek są monitorowane [przez władze państwowe]… Informacje zebrane podczas inwigilacji tych komórek potwierdziły, że ISIS jest zorganizowane w Turcji”.


Erdem powiedział,
że główny podejrzany o zamach terrorystyczny ISIS w Ankarze, o inicjałach I.B. [Ibrahim Bali] "wysłał 1800 terrorystów do ISIS, a wszyscy oni byli pod techniczną inwigilacją, ale nie przeprowadzono przeciwko nim ani jednej akcji policyjnej lub wojskowej… Gdzie są siły policyjne? Zidentyfikowałem 10 tysięcy adresów [członków ISIS] w tych dokumentach śledztw prowadzonych przez prokuratorów i sędziów…  Dlaczego ci ludzie nie są w więzieniu?”


Erdem komentował także sprawę Konstantiniyye, publikacji w języku tureckim, publikowanej przez ISIS:

"ISIS wysyła te magazyny do księgarni i swoich komórek. Rząd wie o tym. Nie przeprowadzono jednak nigdzie (włącznie z drukarnią, która drukuje ten magazyn), żadnej akcji policyjnej ani wojskowej".

Erdem pokazał także zdjęcie interfejsu „bazy danych”, jaką stworzyło ISIS dla swoich rannych i leczonych członków, i powiedział, że wielu terrorystów otrzymało opiekę medyczną w Turcji. Wezwał także parlament do stworzenia komisji badającej działalność ISIS w Turcji, ale to wezwanie zostało odrzucone głosami rządzącej partii AKP. W dzień później, na konferencji prasowej w tureckim parlamencie Erdem powiedział:

"Gdyby komisja, jaką proponowaliśmy, została założona, w kilka miesięcy zmiażdżylibyśmy wszystkie komórki ISIS w Turcji. Nie pozostałyby żadne komórki. Bo znamy adresy tych komórek. Dowiedzieliśmy się o nich od policji… Z dochodzeń policji dowiedzieliśmy się także, że członkowie ISIS organizują się przez magazyn o nazwie ‘Islamski świat’. Ale nie było akcji policyjnej przeciwko nim. To nie jest zaniedbanie. To jest współpraca [z ISIS]”.  

Erdem powiedział także, że po tym, jak zaproponował ustanowienie komisji do zbadania ISIS, otrzymał groźby śmierci i wyzwiska w mediach społecznościowych. Dodał, że gubernator przydzielił mu strażników, jako środek ostrożności z powodu gróźb śmierci.


W maju 2018 r. stowarzyszenie islamistów zażądało od prokuratorów wystawienia nakazu aresztowania Erdema. Odpowiedział, że jest "wystawiony na kolejną kampanię linczu”. Następnie otrzymał zakaz wyjazdu za granicę, kiedy właśnie miał wyjechać z rodziną do Niemiec 21 maja. Zatrzymano go na lotnisku w Stambule i odebrano paszport.  


Kiedy partia Erdema, CHP, nie nominowała go jako kandydata w wyborach 24 czerwca, stracił miejsce w parlamencie i immunitet posła. 26 czerwca aresztowano go w Stambule.


Organizacją terrorystyczną, o której mówi akt oskarżenia przeciwko Erdemowi, jest FETÖ (Fethullahistyczna Organizacja Terrorystyczna), nazwana tak od nazwiska islamskiego duchownego, Fethullaha Gülena. Jest to organizacja, którą Erdogan i inni członkowie rządu tureckiego oskarżają o zorganizowanie próby zamachu stanu w 2016 r. i często oskarżenia o związki z nią służą jako pretekst do aresztowania swoich krytyków.


Złożono pozew przeciwko Erdemowi z powodu jego pracy w gazecie „Karşı”, gdzie Erdem był redaktorem naczelnym. Oskarżenie, że jest on „zwolennikiem FETÖ” jest szczególnie bezpodstawne, jako że w 2016 r. opublikował on książkę zatytułowaną Nurjuvazi, w której krytykował Gülena i jego ruch.


Tymczasem były poseł CHP powiedział 3 lipca, że posłowie CHP, którzy chcieli odwiedzić Erdema w więzieniu, nie dostali pozwolenia. „To - napisał na Twitterze – jest izolowaniem Erdema".


Niedawno otwarto przeciwko niemu kolejne śledztwo, w którym władze badają jego krytykę Wolnej Armii Syryjskiej (FSA) za rzekome naruszenie artykułu 301 kodeksu karnego, który nakłada karę więzienia za „umniejszanie Turcji, tureckiego narodu lub tureckich instytucji państwowych”.


W Orwellowskim koszmarze były poseł i dziennikarz, który tak odważnie działał na rzecz ujawnienia i potępienia organizacji terrorystycznych, jest obecnie oskarżony o ”wspieranie terrorystów”. Prawdziwi terroryści, których potępiał, pozostają jednak na wolności.  


Erdem płaci cenę za mówienie prawdy w Turcji. Ryzykował życiem, by powstrzymać ISIS i ratować życie ludzkie. Teraz pora, by działacze praw człowieka i media broniły jego.


Turkey: Exposing Crimes of ISIS is Terrorism

Gatestone Institute, 20 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Urodziłam się jako muzułmanka, pisze o sobie z gorzką ironią turecka publicystka z Ankary, mieszkająca od niedawna w Stanach Zjednoczonych.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 589 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22
Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21
Skrajnie prawicowy islamizm jest nowym nazizmem Europy   Frentzman   2017-06-18
Jak dobry biskup uprawia nieantysemityzm   MacEoin   2017-06-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk