Prawda

Czwartek, 15 listopada 2018 - 08:06

« Poprzedni Następny »


Od Ilana do Sary Halimi: francuska hańba


Richard Landes 2017-06-10

Place de la République po masakrze w “Charlie Hebdo”, styczeń 2015 [zdjęcie RL]
Place de la République po masakrze w “Charlie Hebdo”, styczeń 2015 [zdjęcie RL]

Francuska intelektualistka, Alexandra Laignel-Lavastine, napisała list otwarty do Gerarda Collomba, nowego francuskiego ministra spraw wewnętrznych, o ogłuszającej ciszy w francuskiej sferze publicznej w sprawie koszmarnego mordu Sary Halimi, lekarki, którą torturował i zamordował jej muzułmańsko-arabski sąsiad, podczas gdy trzej uzbrojeni policjanci stali przed jej drzwiami, czekając na posiłki. Poniżej jest tekst tego listu w tłumaczeniu André Unterbergera (z moimi poprawkami).

List otwarty do Gerarda Collomba1: Od Ilana0 do Sary Halimi, francuska hańba


Panie Ministrze,


65-letnia żydowska lekarka zostaje zaatakowana, kiedy śpi, i okrutnie torturowana przez ponad godzinę. Mieszka w skromnym mieszkaniu w 11. dzielnicy Paryża przy ulicy Vaucouleurs. Morderca, który wdarł się do jej mieszkania przez balkon, atakuje z niewiarygodnym okrucieństwem, w wyniku którego odnosi ona ponad dwadzieścia złamań kości twarzy i ciała.


Następnie wyrzuca ją, umierającą, z okna trzeciego piętra. Przez cały ten czas policja (trzech mężczyzn z bronią, obecni w budynku tuż przed drzwiami jej mieszkania) nie robi niczego. Sąsiedzi (kilkudziesięciu) słyszą krzyki ofiary: oni także nie robią niczego. Media francuskie zostają zaalarmowane. Nie zadają żadnych pytań i nie informują o morderstwie.


Nazywała się Sarah … Sarah Halimi.


Ta potworna scena nie zdarzyła się w 1942 r. ani przed, ani po “Rafle du Veld’hiv”2, ale w nocy z 3 na 4 kwietnia 2017 r. w mały mieszkaniu w pobliżu “Bataclan”3: scenie towarzyszyły okrzyki “Allah Akbar”. Następnej niedzieli w okolicy zorganizowano milczący marsz. Młodzież z sąsiedztwa reagowała wrzaskami “Mort aux Juifs” [Śmierć Żydom] i „mamy kałaszniki”.


Prokurator Paryża natychmiast oznajmił, że trzeba poczekać na wyniki śledztwa, zanim wyciągnie się wnioski o naturze tego przestępstwa. Kto wie? Starsza kobieta żydowska barbarzyńsko zmasakrowana przez 27-letniego islamistę z wieloma wcześniejszymi wyrokami (narkotyki, napad) – to mogła być po prostu kłótnia między sąsiadami... Nieważne, że morderca, Kada Taore z Mali, regularnie obrażał ofiarę i że mówiła sąsiadom, jak bardzo się go boi. „Jesteśmy w stanie wojny” powiedział Manuel Valls4, “[wojny o to,] by muzułmanie nie czuli się już więcej skrępowani i żeby Żydzi się dłużej nie bali”.  Fantastyczny sukces.


Panie Ministrze, właśnie zajął Pan stanowisko w kraju, gdzie raz jeszcze można mordować Żydów bez powodowania tym zaniepokojenia naszych francuskich współobywateli. Nawiasem mówiąc, ludzie, którzy zajmowali to stanowisko przed Panem, zarówno z lewicy, jak z prawicy, nie patrzyli dalej niż koniec miotły, którą zamiatali ten problem pod dywan. Żaden z nich nie dorósł do tego wyzwania. Czy Pan je podejmie? W niedzielę 21 maja w telewizji I24News5 brat Sary Halimi powiedział z niezwykłą godnością: „Czekałem 7 tygodni zanim powiedziałem cokolwiek. Totalne milczenie o zamordowaniu mojej siostry stało się nie do zniesienia”.


Historia wzięta z życia? Nawet to nie. W zaawansowanej dekadencji, jaka panuje dzisiaj w kraju Dieudonne’a6, dla którego „Żydzi to psy” (a ludzie śmieją się histerycznie), wydaje się, że przejechany pies zasługuje na więcej uwagi niż zamordowana Żydówka.


Wiem, że w duszy i sumieniu, Panie Ministrze, zgadza się Pan z moją analizą. Pamiętam, kiedy razem pojechaliśmy do Rumunii na początku lat 1990., wkrótce po upadku komunizmu, by promować demokrację, normalnie nie dającą się pogodzić z antysemityzmem. W owym czasie razem niepokoiliśmy się widząc, że pewne elity wschodnioeuropejskie ponownie wyciągają swoją starą antyżydowską pasję. Tutaj jednak judeofobia, która powoduje, że krew leje się na ulicach Europy, nie pochodzi już od skrajnej prawicy: jest to produkt muzułmański.


Dużo bardziej żenujące!


Mimo tej mutacji judeofobii mogę mieć tylko nadzieję, że Pana przekonania z tamtych czasów spowodują, że nadal będzie Pan wiedział, jak wyrwać Francję z jej somnambulizmu. Jak powiedział jeden z adwokatów rodziny Halimi, William Goldnadel: „Gdyby morderca był blondynem z niebieskimi oczyma, cała Francja maszerowałaby ulicami; jest islamistą, więc cała Francja chowa się za ścianę”.


Tak więc, w żaden sposób nie można było powiedzieć czegokolwiek o tym morderstwie podczas kampanii prezydenckiej. Francuscy dziennikarze – których tak interesowała sprawa „Theo”7 – podporządkowali się instrukcjom prokuratora w bezprecedensowej jedności, by ukryć sprawę. Poza prasą żydowską tylko jedno pismo z Teksasu o niej informowało. Właśnie ogłoszono raport policyjny, a prawnicy urządzili konferencję prasową, zdumieni całkowitym zatuszowaniem sprawy. Śledztwo potwierdziło to, co już wiemy – i gorzej. Jej morderca masakrował ją recytując sury z Koranu i nazywając ją „szatanem” (sąsiad nagrywał to i nagranie trwa kilka minut). Po zabiciu ofiary, podczas gdy obecni tam policjanci czekali na dodatkowe siły policyjne, morderca znowu zaczął się modlić. Wreszcie aresztowano go o 5:35. Sarah Halimi leżała martwa na chodniku.


Wszytko to jest koszmarne. A więc, wbrew wszystkiemu, znajdujemy argument, który nas uspokaja. Tak samo jak morderca z Nicei8, ten morderca jest „szalony”. Dlatego też nie posłano go do więzienia, ale do szpitala psychiatrycznego. Uff, możemy odetchnąć z ulgą! Ponieważ był nieco „maniakalny”, policja nie aresztowała go, a zamiast tego umieściła w szpitalu psychiatrycznym, gdzie nadal jest leczony za pieniądze publiczne.


Może pamięta Pan, Panie Ministrze, że zaprzeczanie prawdzie już zabiło we Francji. Proszę pomyśleć o 23 dniach, kiedy młody Ilan Halimi został porwany, następnie zamknięty i torturowany, a wreszcie zamordowany przez „Gang des Barbares”9 w 2006 r. Przez cały ten czas policja francuska nie pomogła w żaden sposób, odrzucając wszelkie sugestie, że antysemityzm może odgrywać tu rolę i woląc wierzyć w absurdalną koncepcję, że był to rezultat jakiejś wojny między rywalizującymi gangami10.


Szef policji nie chciał przyznać, że antysemityzm mógł tam odgrywać jakąś rolę, nawet po schwytaniu na Wybrzeżu Kości Słoniowej (przy pomocy Mosadu) głównego mordercy, niejakiego Youssofa Fofanę. Nie ma i nie może być antysemityzmu we Francji. Tylko na procesie wreszcie wspomniano o antysemityzmie jako okoliczności obciążającej.


Dziesięć lat później doszliśmy do tego samego punktu. Od jednego Halimi do drugiego, stoimy przed podręcznikowym przykładem, w którym ci, zgłębiający kolektywną podświadomość i jej patologię, mogą znaleźć powód do refleksji. Dwoje Żydów zamordowanych torturami w wypadkach, których można było uniknąć. Tak, to jest nie do przyjęcia i to stało się Pana problemem. Jest to nie do przyjęcia dla Żydów, ale powinno być także nie do przyjęcia dla nie-Żydów.


Przynajmniej w normalnej demokracji. Powrót antysemityzmu jest zawsze oznaką choroby lub porażki moralnej społeczeństwa. Co widzimy dzisiaj, w roku 2017? Autoryzowaną nienawiść i niepohamowane przekładanie jej na czyny przez niektórych. Dobrowolną ślepotę i aprobatę – milczącą lub radosną – u innych. A na koniec, co nie jest najmniej ważne, całkowitą obojętność niemal wszystkich.


Tak, to morderstwo nie było poprawne politycznie; ani ofiara nie była poprawna politycznie. Czy zauważył Pan, Panie Ministrze, to, co się dzieje? Jak długo nasi lokalni barbarzyńcy zabijali tylko Żydów - [Sebastiena Salema w 2003], Ilana Halimi w 2006, dzieci w Tuluzie w 2012, parę żydowską w Brukseli w 2014, kilkoro ludzi kupujących w Porte de Vincennes w 2015, nie było to ważne: nie ma potrzeby robić wokół tego zbyt wielkiego zamieszania.


W jakiś sposób musieli oni być trochę “winni”, bo ludzie to właśnie mówili przez dwa tysiąclecia. Musieli tam być jacyś „arabscy” żołnierze11 i “islamofobiczni” dziennikarze12, którzy w pewnym sensie prosili się o to. Nie róbmy z tego afery. Ale w Bataclan “niewinni Francuzi”, by nawiązać do niefortunnych słów Raymonda Barre13 po zamachu antysemickim na rue Copernic w 1980 r. – tego było za dużo! To było nie do przyjęcia. “Dlaczego nas ? Dlaczego Francję ? Dlaczego mordować niewinnych?”


31 lipca 2016 r. około 100 francuskich intelektualistów muzułmańskich podpisało list wzywający do samoanalizy islamu we Francji po zabiciu karykaturzystów, młodzieży, która przyszła na koncert, pary policjantów, dzieci i kobiet biorących udział w święcie narodowym, księdza podczas mszy… Tak, ten list nie pominął żadnego z dramatów, jakie wydarzyły się we Francji… poza wszystkimi atakami, w których Żydzi, indywidualnie lub kolektywnie, zostali zamordowani [kursywa RL], wśród nich dzieci… Z pewnością to było z powodu roztargnienia. Jakieś oburzenie? Jakieś zastrzeżenia? Tak mało...  


Co planuje Pan zrobić, Panie Ministrze z tą obojętnością? Żeby wyrwać nas z tej przerażającej apatii? Tym razem nie wystarczy włączyć alarm przeciwpożarowy, koniecznie “neoreakcyjny”, żeby pożar sam wygasł. Nasi politycznie poprawni dziennikarze i myśliciele są w tym specjalistami. Lub może woli Pan mylić się w sprawie dżihadystów, niż mieć rację z realistami?14


Nie wydobędziemy się z tego magicznym myśleniem i łączeniem się z przedpotopowym katechizmem, według którego Zło nie może powstać z obozu Boga, w tym wypadku, “Wyklętego ludu Ziemi”15.


Z francuskiego: André Unterberger i Richard Landes.
Alexandra Laignel-Lavastine, filozof, pisarka, i historyczka, autorka m.in. La Pensée égarée. Islamisme, populisme, antisemitisme: essai sur les penchants suicidaires de l’Europe, Grasset ed.


Źródło: ATLANTICO


PRZYPISY
[0] Ilan Halimi (nie spokrewniony z Sarą Halimi) został zamordowany w koszmarnej akcji trwającej 24 dni, w której udział brało wielu ludzi (tylko jeden z nich nadal jest w więzieniu), w 2006 r.
[1] Minister spraw wewnętrznych Francji

[2] Łapanka tysięcy Żydów w Paryżu przez policję francuską. Zostali dostarczeni Gestapo i zabrani do Auschwitz

[3] Teatr, gdzie islamista zamordował ponad 100 Francuzów w 2016 r.  

[4] Premier do ostatnich wyborów prezydenckich

[5] Kablowy kanał telewizyjny docierający głównie do publiczności żydowskiej

[6] Francuski “komik”, który specjalizuje się w antysemityzmie

[7] Drobny przestępca, który twierdził, że policja obchodziła się z nim brutalnie; prezydent Hollande posunął się do odwiedzenia go w szpitalu

[8] Zabił 86 ludzi na la “Promenade des Anglais” taranującą ciężarówką

[9] Nazwa, którą ta grupa morderców sobie nadała

[10] Ofiara była w pełni przestrzegającym prawa obywatelem

[11] Chodzi o dwóch francuskich żołnierzy, muzułmanów, których zamordował Mohamed Merah w Montauban cztery dni przed zamordowaniem Żydów francuskich w Tuluzie

[12] Chodzi o karykaturzystów z “Charlie Hebdo”  

[13] Barre był premierem, kiedy dokonano ataku na synagogę w Paryżu (później okazało się to dziełem islamistów). Kilkoro Żydów zginęło w środku, a reszta, Żydów i nie-Żydów, przed synagogą. Raymond Barre bolał nad śmiercią “niewinnych” ofiar, wyraźnie rozumiejąc przez to (co później potwierdził) nie-Żydów.    

[14] Aluzja do słynnego motto francuskiej lewicy: “Lepiej mylić się z Sartrem niż mieć rację z [Raymondem] Aronem”.

[15] Nawiązanie do książki Franza Fanona Wyklęty lud Ziemi, do której Sartre napisał wstęp, usprawiedliwiając terroryzm ze strony uciśnionych.

 

From Ilan to Sarah Halimi: Shameful France

The Augean Stables, 26 maja 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. A my przyjmujemy uchodźców MEF 2017-06-10


Brunatna fala

Znalezionych 583 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22
Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21
Skrajnie prawicowy islamizm jest nowym nazizmem Europy   Frentzman   2017-06-18
Jak dobry biskup uprawia nieantysemityzm   MacEoin   2017-06-17
Francusko-niemiecka telewizja publiczna odmawia pokazania filmu dokumentalnego o europejskim antysemityzmie – film jest zbyt uczciwy     2017-06-15
Od Ilana do Sary Halimi: francuska hańba   Landes   2017-06-10
Trwa wojna między XXI a XV wiekiem   Frantzman   2017-05-27
Szwedzi namiętnie krytykują Izrael   Frantzman   2017-05-14
Gdzie się podziali antyfaszyści?   Koraszewski   2017-05-13
Witamy w czterech stolicach antysemityzmu Europy   Meotti   2017-05-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk