Prawda

Wtorek, 20 lutego 2018 - 00:44

« Poprzedni Następny »


Od Ilana do Sary Halimi: francuska hańba


Richard Landes 2017-06-10

Place de la République po masakrze w “Charlie Hebdo”, styczeń 2015 [zdjęcie RL]
Place de la République po masakrze w “Charlie Hebdo”, styczeń 2015 [zdjęcie RL]

Francuska intelektualistka, Alexandra Laignel-Lavastine, napisała list otwarty do Gerarda Collomba, nowego francuskiego ministra spraw wewnętrznych, o ogłuszającej ciszy w francuskiej sferze publicznej w sprawie koszmarnego mordu Sary Halimi, lekarki, którą torturował i zamordował jej muzułmańsko-arabski sąsiad, podczas gdy trzej uzbrojeni policjanci stali przed jej drzwiami, czekając na posiłki. Poniżej jest tekst tego listu w tłumaczeniu André Unterbergera (z moimi poprawkami).

List otwarty do Gerarda Collomba1: Od Ilana0 do Sary Halimi, francuska hańba


Panie Ministrze,


65-letnia żydowska lekarka zostaje zaatakowana, kiedy śpi, i okrutnie torturowana przez ponad godzinę. Mieszka w skromnym mieszkaniu w 11. dzielnicy Paryża przy ulicy Vaucouleurs. Morderca, który wdarł się do jej mieszkania przez balkon, atakuje z niewiarygodnym okrucieństwem, w wyniku którego odnosi ona ponad dwadzieścia złamań kości twarzy i ciała.


Następnie wyrzuca ją, umierającą, z okna trzeciego piętra. Przez cały ten czas policja (trzech mężczyzn z bronią, obecni w budynku tuż przed drzwiami jej mieszkania) nie robi niczego. Sąsiedzi (kilkudziesięciu) słyszą krzyki ofiary: oni także nie robią niczego. Media francuskie zostają zaalarmowane. Nie zadają żadnych pytań i nie informują o morderstwie.


Nazywała się Sarah … Sarah Halimi.


Ta potworna scena nie zdarzyła się w 1942 r. ani przed, ani po “Rafle du Veld’hiv”2, ale w nocy z 3 na 4 kwietnia 2017 r. w mały mieszkaniu w pobliżu “Bataclan”3: scenie towarzyszyły okrzyki “Allah Akbar”. Następnej niedzieli w okolicy zorganizowano milczący marsz. Młodzież z sąsiedztwa reagowała wrzaskami “Mort aux Juifs” [Śmierć Żydom] i „mamy kałaszniki”.


Prokurator Paryża natychmiast oznajmił, że trzeba poczekać na wyniki śledztwa, zanim wyciągnie się wnioski o naturze tego przestępstwa. Kto wie? Starsza kobieta żydowska barbarzyńsko zmasakrowana przez 27-letniego islamistę z wieloma wcześniejszymi wyrokami (narkotyki, napad) – to mogła być po prostu kłótnia między sąsiadami... Nieważne, że morderca, Kada Taore z Mali, regularnie obrażał ofiarę i że mówiła sąsiadom, jak bardzo się go boi. „Jesteśmy w stanie wojny” powiedział Manuel Valls4, “[wojny o to,] by muzułmanie nie czuli się już więcej skrępowani i żeby Żydzi się dłużej nie bali”.  Fantastyczny sukces.


Panie Ministrze, właśnie zajął Pan stanowisko w kraju, gdzie raz jeszcze można mordować Żydów bez powodowania tym zaniepokojenia naszych francuskich współobywateli. Nawiasem mówiąc, ludzie, którzy zajmowali to stanowisko przed Panem, zarówno z lewicy, jak z prawicy, nie patrzyli dalej niż koniec miotły, którą zamiatali ten problem pod dywan. Żaden z nich nie dorósł do tego wyzwania. Czy Pan je podejmie? W niedzielę 21 maja w telewizji I24News5 brat Sary Halimi powiedział z niezwykłą godnością: „Czekałem 7 tygodni zanim powiedziałem cokolwiek. Totalne milczenie o zamordowaniu mojej siostry stało się nie do zniesienia”.


Historia wzięta z życia? Nawet to nie. W zaawansowanej dekadencji, jaka panuje dzisiaj w kraju Dieudonne’a6, dla którego „Żydzi to psy” (a ludzie śmieją się histerycznie), wydaje się, że przejechany pies zasługuje na więcej uwagi niż zamordowana Żydówka.


Wiem, że w duszy i sumieniu, Panie Ministrze, zgadza się Pan z moją analizą. Pamiętam, kiedy razem pojechaliśmy do Rumunii na początku lat 1990., wkrótce po upadku komunizmu, by promować demokrację, normalnie nie dającą się pogodzić z antysemityzmem. W owym czasie razem niepokoiliśmy się widząc, że pewne elity wschodnioeuropejskie ponownie wyciągają swoją starą antyżydowską pasję. Tutaj jednak judeofobia, która powoduje, że krew leje się na ulicach Europy, nie pochodzi już od skrajnej prawicy: jest to produkt muzułmański.


Dużo bardziej żenujące!


Mimo tej mutacji judeofobii mogę mieć tylko nadzieję, że Pana przekonania z tamtych czasów spowodują, że nadal będzie Pan wiedział, jak wyrwać Francję z jej somnambulizmu. Jak powiedział jeden z adwokatów rodziny Halimi, William Goldnadel: „Gdyby morderca był blondynem z niebieskimi oczyma, cała Francja maszerowałaby ulicami; jest islamistą, więc cała Francja chowa się za ścianę”.


Tak więc, w żaden sposób nie można było powiedzieć czegokolwiek o tym morderstwie podczas kampanii prezydenckiej. Francuscy dziennikarze – których tak interesowała sprawa „Theo”7 – podporządkowali się instrukcjom prokuratora w bezprecedensowej jedności, by ukryć sprawę. Poza prasą żydowską tylko jedno pismo z Teksasu o niej informowało. Właśnie ogłoszono raport policyjny, a prawnicy urządzili konferencję prasową, zdumieni całkowitym zatuszowaniem sprawy. Śledztwo potwierdziło to, co już wiemy – i gorzej. Jej morderca masakrował ją recytując sury z Koranu i nazywając ją „szatanem” (sąsiad nagrywał to i nagranie trwa kilka minut). Po zabiciu ofiary, podczas gdy obecni tam policjanci czekali na dodatkowe siły policyjne, morderca znowu zaczął się modlić. Wreszcie aresztowano go o 5:35. Sarah Halimi leżała martwa na chodniku.


Wszytko to jest koszmarne. A więc, wbrew wszystkiemu, znajdujemy argument, który nas uspokaja. Tak samo jak morderca z Nicei8, ten morderca jest „szalony”. Dlatego też nie posłano go do więzienia, ale do szpitala psychiatrycznego. Uff, możemy odetchnąć z ulgą! Ponieważ był nieco „maniakalny”, policja nie aresztowała go, a zamiast tego umieściła w szpitalu psychiatrycznym, gdzie nadal jest leczony za pieniądze publiczne.


Może pamięta Pan, Panie Ministrze, że zaprzeczanie prawdzie już zabiło we Francji. Proszę pomyśleć o 23 dniach, kiedy młody Ilan Halimi został porwany, następnie zamknięty i torturowany, a wreszcie zamordowany przez „Gang des Barbares”9 w 2006 r. Przez cały ten czas policja francuska nie pomogła w żaden sposób, odrzucając wszelkie sugestie, że antysemityzm może odgrywać tu rolę i woląc wierzyć w absurdalną koncepcję, że był to rezultat jakiejś wojny między rywalizującymi gangami10.


Szef policji nie chciał przyznać, że antysemityzm mógł tam odgrywać jakąś rolę, nawet po schwytaniu na Wybrzeżu Kości Słoniowej (przy pomocy Mosadu) głównego mordercy, niejakiego Youssofa Fofanę. Nie ma i nie może być antysemityzmu we Francji. Tylko na procesie wreszcie wspomniano o antysemityzmie jako okoliczności obciążającej.


Dziesięć lat później doszliśmy do tego samego punktu. Od jednego Halimi do drugiego, stoimy przed podręcznikowym przykładem, w którym ci, zgłębiający kolektywną podświadomość i jej patologię, mogą znaleźć powód do refleksji. Dwoje Żydów zamordowanych torturami w wypadkach, których można było uniknąć. Tak, to jest nie do przyjęcia i to stało się Pana problemem. Jest to nie do przyjęcia dla Żydów, ale powinno być także nie do przyjęcia dla nie-Żydów.


Przynajmniej w normalnej demokracji. Powrót antysemityzmu jest zawsze oznaką choroby lub porażki moralnej społeczeństwa. Co widzimy dzisiaj, w roku 2017? Autoryzowaną nienawiść i niepohamowane przekładanie jej na czyny przez niektórych. Dobrowolną ślepotę i aprobatę – milczącą lub radosną – u innych. A na koniec, co nie jest najmniej ważne, całkowitą obojętność niemal wszystkich.


Tak, to morderstwo nie było poprawne politycznie; ani ofiara nie była poprawna politycznie. Czy zauważył Pan, Panie Ministrze, to, co się dzieje? Jak długo nasi lokalni barbarzyńcy zabijali tylko Żydów - [Sebastiena Salema w 2003], Ilana Halimi w 2006, dzieci w Tuluzie w 2012, parę żydowską w Brukseli w 2014, kilkoro ludzi kupujących w Porte de Vincennes w 2015, nie było to ważne: nie ma potrzeby robić wokół tego zbyt wielkiego zamieszania.


W jakiś sposób musieli oni być trochę “winni”, bo ludzie to właśnie mówili przez dwa tysiąclecia. Musieli tam być jacyś „arabscy” żołnierze11 i “islamofobiczni” dziennikarze12, którzy w pewnym sensie prosili się o to. Nie róbmy z tego afery. Ale w Bataclan “niewinni Francuzi”, by nawiązać do niefortunnych słów Raymonda Barre13 po zamachu antysemickim na rue Copernic w 1980 r. – tego było za dużo! To było nie do przyjęcia. “Dlaczego nas ? Dlaczego Francję ? Dlaczego mordować niewinnych?”


31 lipca 2016 r. około 100 francuskich intelektualistów muzułmańskich podpisało list wzywający do samoanalizy islamu we Francji po zabiciu karykaturzystów, młodzieży, która przyszła na koncert, pary policjantów, dzieci i kobiet biorących udział w święcie narodowym, księdza podczas mszy… Tak, ten list nie pominął żadnego z dramatów, jakie wydarzyły się we Francji… poza wszystkimi atakami, w których Żydzi, indywidualnie lub kolektywnie, zostali zamordowani [kursywa RL], wśród nich dzieci… Z pewnością to było z powodu roztargnienia. Jakieś oburzenie? Jakieś zastrzeżenia? Tak mało...  


Co planuje Pan zrobić, Panie Ministrze z tą obojętnością? Żeby wyrwać nas z tej przerażającej apatii? Tym razem nie wystarczy włączyć alarm przeciwpożarowy, koniecznie “neoreakcyjny”, żeby pożar sam wygasł. Nasi politycznie poprawni dziennikarze i myśliciele są w tym specjalistami. Lub może woli Pan mylić się w sprawie dżihadystów, niż mieć rację z realistami?14


Nie wydobędziemy się z tego magicznym myśleniem i łączeniem się z przedpotopowym katechizmem, według którego Zło nie może powstać z obozu Boga, w tym wypadku, “Wyklętego ludu Ziemi”15.


Z francuskiego: André Unterberger i Richard Landes.
Alexandra Laignel-Lavastine, filozof, pisarka, i historyczka, autorka m.in. La Pensée égarée. Islamisme, populisme, antisemitisme: essai sur les penchants suicidaires de l’Europe, Grasset ed.


Źródło: ATLANTICO


PRZYPISY
[0] Ilan Halimi (nie spokrewniony z Sarą Halimi) został zamordowany w koszmarnej akcji trwającej 24 dni, w której udział brało wielu ludzi (tylko jeden z nich nadal jest w więzieniu), w 2006 r.
[1] Minister spraw wewnętrznych Francji

[2] Łapanka tysięcy Żydów w Paryżu przez policję francuską. Zostali dostarczeni Gestapo i zabrani do Auschwitz

[3] Teatr, gdzie islamista zamordował ponad 100 Francuzów w 2016 r.  

[4] Premier do ostatnich wyborów prezydenckich

[5] Kablowy kanał telewizyjny docierający głównie do publiczności żydowskiej

[6] Francuski “komik”, który specjalizuje się w antysemityzmie

[7] Drobny przestępca, który twierdził, że policja obchodziła się z nim brutalnie; prezydent Hollande posunął się do odwiedzenia go w szpitalu

[8] Zabił 86 ludzi na la “Promenade des Anglais” taranującą ciężarówką

[9] Nazwa, którą ta grupa morderców sobie nadała

[10] Ofiara była w pełni przestrzegającym prawa obywatelem

[11] Chodzi o dwóch francuskich żołnierzy, muzułmanów, których zamordował Mohamed Merah w Montauban cztery dni przed zamordowaniem Żydów francuskich w Tuluzie

[12] Chodzi o karykaturzystów z “Charlie Hebdo”  

[13] Barre był premierem, kiedy dokonano ataku na synagogę w Paryżu (później okazało się to dziełem islamistów). Kilkoro Żydów zginęło w środku, a reszta, Żydów i nie-Żydów, przed synagogą. Raymond Barre bolał nad śmiercią “niewinnych” ofiar, wyraźnie rozumiejąc przez to (co później potwierdził) nie-Żydów.    

[14] Aluzja do słynnego motto francuskiej lewicy: “Lepiej mylić się z Sartrem niż mieć rację z [Raymondem] Aronem”.

[15] Nawiązanie do książki Franza Fanona Wyklęty lud Ziemi, do której Sartre napisał wstęp, usprawiedliwiając terroryzm ze strony uciśnionych.

 

From Ilan to Sarah Halimi: Shameful France

The Augean Stables, 26 maja 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. A my przyjmujemy uchodźców MEF 2017-06-10


Brunatna fala

Znalezionych 512 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21
Skrajnie prawicowy islamizm jest nowym nazizmem Europy   Frentzman   2017-06-18
Jak dobry biskup uprawia nieantysemityzm   MacEoin   2017-06-17
Francusko-niemiecka telewizja publiczna odmawia pokazania filmu dokumentalnego o europejskim antysemityzmie – film jest zbyt uczciwy     2017-06-15
Od Ilana do Sary Halimi: francuska hańba   Landes   2017-06-10
Trwa wojna między XXI a XV wiekiem   Frantzman   2017-05-27
Szwedzi namiętnie krytykują Izrael   Frantzman   2017-05-14
Gdzie się podziali antyfaszyści?   Koraszewski   2017-05-13
Witamy w czterech stolicach antysemityzmu Europy   Meotti   2017-05-01
Strajk głodowy głodnego władzy i spragnionego krwi   Collins   2017-04-30
Dlaczego należy obejrzeć film o ludobójstwie Ormian – “The Promise”   Bulut   2017-04-24
Tureckie nadzieje na konfrontację z Zachodem     2017-04-01
Prawdziwy Hamas: przykro mi, moi drodzy!   Tawil   2017-03-26
Antagonizmy i sojusze “międzynarodowej lewicy”   Herf   2017-03-25
Dlaczego antysemici nazywają ludzi “nazistami”?   Frantzman   2017-03-24
Polowanie na czarownice, zastraszanie i antysemityzm   Collier   2017-03-20
Transformacyjna moc narracji palestyńskiej   Rosenthal   2017-03-13
Nowi przywódcy Hamasu w Gazie i co to oznacza dla edukacji ku coraz gorszej przyszłości   Roth   2017-03-03
Skandynawia: Cytadela antysemityzmu Zachodu   Meotti   2017-02-28
W czym Iran jest dobry   Roth   2017-02-27
Wiecie, to Palestyńczycy zbudowali Jerozolimę     2017-02-05
Chrześcijanie karzą obrońcę chrześcijan na Bliskim Wschodzie   Maroun   2017-01-09
Czy Mahmoud Abbas będzie wypłacał pensje podpalaczom?   Marcus   2016-12-12
Intifada USA: Szalejące płomienie kłamstw na kampusach USA   Chesler   2016-12-08
Iran, Hamas i danse macabre   Toameh   2016-11-30
“Allahu, zabij odrażających chrześcijan”Muzułmańskie prześladowania chrześcijan, sierpień 2016   Ibrahim   2016-11-29
Cicha wojna Agence France Presse przeciw Izraelowi   Mamou   2016-11-23
Gwiazda Dawida staje się w Niemczech swastyką   Meotti   2016-11-20
Strzeż się pełzającego religijnego faszyzmu w Azji   Frantzman   2016-11-16
Palestyńczycy: Fatah przygotowuje się do wojny z Izraelem   Toameh   2016-11-03
Palestyńczycy: "Jesteśmy z ciebie dumni.  Zabiłeś Żydów!"   Tawil   2016-10-30
Europa eksportowała dżihadyzm tak jak kiedyś eksportowała nazizm   Fratzman   2016-10-29
Kiedy profesorowie zmieniają się w durni   Apfel   2016-10-28
Kulturowy Szoah przeciwko Żydom   Meotti   2016-10-27
Mutujący wirus antysemityzmu   Sacks   2016-10-26
Prawo do szydzenia z religii   Murray   2016-10-21
Prezydent Abbas – „ten Żyd"   Toameh   2016-10-20
Palestyńscy mordercy i ich zachodni pomagierzy   Milliere   2016-10-18
Drogi aktywisto antyizraelski   Basker   2016-10-06
"Cnotliwi" nowi naziści   Meotti   2016-09-26
Zachodni wydawcy poddają się islamowi   Meotti   2016-09-21
Pięćdziesiąt rzekomo rasistowskich praw   Levick   2016-09-19
Islam i antysemityzm w Malezji     2016-09-13
Droga Lindo Sarsour: co jest postępowego w Palestynie?   Marquardt-Bigman   2016-09-07
Oficjalny “koktajl terroru” Turcji   Bekdil   2016-09-05
Czy Żydzi, którzy odmawiają wyrzeczenia się Izraela, są wykluczeni z grup “postępowych”?   Dershowitz   2016-09-02
Czy USA wspierają współpracę UNRWA-Hamas?   Bedein   2016-08-30
Duchowni, którzy grożą reformatorom i wychwalają morderców   Murray   2016-08-27
"Nie ma miejsca dla tworu syjonistycznego w regionie"   Toameh   2016-08-23
Kiedy „barbarzyńca” jest zbyt uprzejmym słowem na palestyńskiego terrorystę   Flatow   2016-08-13
Wizja świata, czyli świętość przerywana   Koraszewski   2016-08-11
Żydowski problem w Black Lives Matter jest także problemem czarnych   Valdary   2016-08-10
Kaszmir: Nowe Państwo Islamskie popierane przez „New York Times” i BBC   Uniyal   2016-08-08
Przewodnik po leksykonie palestyńskim   Toameh   2016-08-07
Dobre wiadomości, złe wiadomości   Bekdil   2016-08-05
Orędownik ludobójstwa żydowskich „niemowląt” i „staruszek”   Dershowitz   2016-08-04
Dżihadyści: kogo obierają za cel?   Murray   2016-08-01
Wyjdź za mąż za swojego gwałciciela   Bekdil   2016-07-31
“Żydzi są naszym nieszczęściem” – wydanie XXI wieku   Marquardt-Bigman   2016-07-28
ISIS, nazizm i zniszczenie Iraku   Frantzman   2016-07-27
Państwo Islamskie zmienia strategię   Spyer   2016-07-26
Irański obłęd antysemityzmu     2016-07-23
Turcja: Świat wstrzymał oddech   Koraszewski   2016-07-19
Kogo bigoci obwiniają za strzelaninę w Ameryce? Oczywiście, Izrael!   Dershowitz   2016-07-19
Zabicie dwojga Żydów otrzymało owację na stojąco od UE   Meotti   2016-07-16
Masowa czystka etniczna Żydów jest prawdziwym dziedzictwem XX wieku   Frentzman   2016-07-13
Przerwać finansowanie palestyńskiego terroru   Greenfield   2016-07-11
Antysyjonizm: XXI-wieczne wcielenie najdłuższej nienawiści   Landes   2016-07-06
Walka o pokój trwa   Koraszewski   2016-06-27
Skąd pochodzą pieniądze na trwające dziesięciolecia nieszczęście pod nazwą UNRWA?     2016-06-11
Bangladesz: O nienawiści do Izraela   Bustle   2016-06-08
68 lat arabskiego obwiniania Izraela za swoje nieszczęścia trafiło na żyłę złota we Francji     2016-06-06
Decydenci, pedagodzy i dysydenci   Koraszewski   2016-06-02
Szczęśliwe dzieciństwo w Gazie   Dżihad   2016-06-01
Światowa Organizacja Zdrowia w oparach zbrodniczego absurdu     2016-05-28
Czy Rada Praw Człowieka ONZ stała się potworem Frankensteina?   Neuer   2016-05-27
Wizyta w starych i nowych piekłach Europy dostarcza przypomnienia o ważności Izraela   Dershowitz   2016-05-26
Jezus – Palestyńczyk i świat w rękach Chazarów   Koraszewski   2016-05-24
Antysemityzm Iranu   Rafizadeh   2016-05-22
Alchemia narodowości palestyńskiej   Sherman   2016-05-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk