Prawda

Niedziela, 16 czerwca 2024 - 22:49

« Poprzedni Następny »


Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować


Jerry A. Coyne 2023-04-26


Ktoś zwrócił mi uwagę na ten artykuł Big Think, ponieważ są się w nim cytowane moje słowa. Nie to jest najważniejszą sprawą, jest nią ewolucyjna gotowość rezygnacji z ryzykownego działania. (Zgaduję, że to ja w tym artykule zostałem Ekspertem Ewolucjonizmu.) Jego autorką jest Julia Keller, płodna pisarka i dziennikarka, która w 2004 roku zdobyła nagrodę Pulitzera, a artykuł jest fragmentem jej nowej książki Quitting: A Life Strategy: The Myth of Perseverance and How the New Science of Giving Can Set You Free [Mit wytrwałości i jak rezygnacja może cię uwolnić], która ukazała się 18 kwietnia.

Chociaż miałem kontakty z Julią, kiedy pisała dla „Chicago Tribune” (chyba pomogła mi w opublikowaniu artykułu poświęconego wolności słowa ), nie przypominam sobie jednak, żebym rozmawiał z nią na ten temat, ale mogło to być dawno temu. W każdym razie z pewnością też chciałbym uwolnić się od dręczących mnie wewnętrznych przymusów, wśród których jest nazbyt uparte kontynuowanie działań, kiedy powinienem się poddać, więc przeczytam jej książkę.


Kliknij na link pod zrzutem z ekranu, aby przeczytać artykuł:


W dużej mierze chodzi tu o psychologię ewolucyjną: opłaca się rezygnować, gdy pozostawisz więcej potomstwa przez rezygnację niż przez upór. Mówiąc dokładniej, geny, które umożliwiają ocenę sytuacji (świadomie lub nie) i poddanie się we właściwym momencie — tuż przed tym, jak względny zysk reprodukcyjny wynikający z wytrwania zamieni się we względną stratę, czyli kiedy geny skłaniające do rezygnacji z działania —zaczynają dominować nad genami „wytrwania”. Keller pokazuje na wstępie porównanie między Simone Biles, która wstrzymuje swój występ gimnastyczny na igrzyskach w Tokio w 2021 r., a pszczołą miodną decydującą, czy użądlić potencjalnego drapieżnika zbliżającego się do gniazda.


Jeśli pszczoła użądli, nieuchronnie umrze (jej wnętrzności są wyrywane wraz z żądłem) i nie może już chronić gniazda. Ale jeśli ten akt samobójczy odstraszy potencjalnego drapieżnika, kopie genu „broń gniazda z narażeniem życia” zostają zachowane u wszystkich robotnic w gnieździe, które są jej przyrodnimi siostrami. (I oczywiście są zachowane w jej matce – królowej). Jeśli nie żądli, każda kopia tego genu może zostać utracona, jeśli całe gniazdo zostanie zniszczone. Z drugiej strony potencjalny drapieżnik może tak naprawdę nie polować na gniazdo, więc po co rezygnować z życia, jeśli nie przyniesie to rezultatu? Musisz wiedzieć, kiedy żądlenie może się opłacić, a kiedy nie.


Dobór naturalny zachowuje geny, które odnoszą sukces w tym rachunku rozrodczym, żądląc we właściwym czasie i miejscu - lub, z drugiej strony, powstrzymując się od żądlenia, jeśli nie ma to wpływu na przeżycie kolonii. I w rzeczywistości, jak widać poniżej, pszczoły miodne, chociaż z pewnością nie wykonują tego świadomie, zachowują się tak, jakby to robiły, i robią to poprawnie. Często dobór naturalny faworyzuje zwierzęta podejmujące „decyzje”, które nie mogą być świadome, ale zostały ukształtowane przez dobór tak, by wyglądały, jakby były świadome. 


Jeśli chodzi o Simone Biles, cóż, możecie o niej przeczytać. Jej decyzja była wyraźnie świadoma, ale także w nas została wyhodowana przez dobór – dobór w kierunku unikania uszkodzenia naszych ciał, co oczywiście może poważnie ograniczyć naszą szansę na przekazanie naszych genów. Dlatego zwykle uciekamy przed niebezpieczeństwem, gdy nie ma nic do zyskania, stawiając mu czoła, kiedy uznajemy, że to konieczne. (Simone miała coś do zyskania — złote medale — i dlatego jest jak pszczoły.) Dlaczego młodzi mężczyźni ścigają się samochodami po ulicach, co jest niebezpieczną praktyką? Cóż, podejmowanie ryzyka jest szczególnie powszechne u mężczyzn po okresie dojrzewania i założę się, że  domyślasz się, dlaczego.


Najpierw trochę autoreklamy: pokażę, jak autorka artykułu cytuje mnie na temat ewolucji, a potem przejdę do bardzo ciekawej historii o pszczołach. To krótki kawałek i możesz pomyśleć o innych zachowaniach zwierząt typu „rezygnacja vs. kontynuowanie”, które mogły wyewoluować. (Uwaga: jedna dotyczy udomowienia kota.)

„Wytrwałość w sensie biologicznym nie ma sensu, jeśli nie działa”.


To Jerry Coyne, emerytowany profesor na Uniwersytecie w Chicago, jeden z czołowych biologów ewolucyjnych swojego pokolenia. [JAC: TROSZKĘ przesadziła, ale miło mi.] Zadzwoniłam do Coyne'a, żeby zapytać go o zwierzęta i rezygnację. Chcę wiedzieć, dlaczego istoty ludzkie trzymają się Ewangelii Męstwa, podczas gdy inne stworzenia na tej naszej wspaniale zróżnicowanej ziemi stosują inną strategię. Ich życie jest naznaczone celowymi powstrzymywaniami się, fortunnymi unikami, przebiegłymi odwrotami, nagłymi ponownymi obliczeniami, przebiegłymi obejściami i celowymi odwrotami, nie wspominając o pętlach, obrotach i całkowitych odwrotach.


Oznacza to, że inne zwierzęta regularnie rezygnują [z podjętego działania]. I nie mają na tym punkcie obsesji.


Coyne zauważa, że w naturze wytrwałość nie ma specjalnego statusu. Zwierzęta robią to, co robią, ponieważ sprzyja to ich celom: przetrwać wystarczająco długo, aby się rozmnożyć, zapewniając kontynuację ich materiału genetycznego.


Oczywiście my też jesteśmy zwierzętami. I pomimo wszystkich złożonych cudów stworzonych przez ludzi — od audi po algebrę, od czekoladowych lodów po haiku, od wiszących mostów po „Bridgerton”   w gruncie rzeczy nasze instynkty zawsze prowadzą nas do tego samego podstawowego, rozsądnego celu: pozostańmy w całości, abyśmy mogli przekazać małe kopie samych siebie. To aksjomatyczne: najlepszym sposobem na przetrwanie jest rezygnacja z wszystkiego, co nie przyczynia się do przetrwania. Marnować jak najmniej zasobów na działania nieskuteczne. „Ludzkie zachowanie zostało ukształtowane, aby pomóc nam osiągnąć korzystny wynik” — mówi Coyne. Idziemy za tym, co działa. Jesteśmy nastawieni na wyniki. Jednak gdzieś pomiędzy impulsem podążania za tym, co wydaje nam się najbardziej obiecującą ścieżką – co oznacza opuszczenie  nieobiecującej ścieżki — i prostym aktem poddania się, coś często staje na przeszkodzie. I to jest tajemnica, która mnie intryguje: skoro rezygnacja jest właściwym wyborem, dlaczego nie robimy tego zawsze?

Cóż, kto kiedykolwiek powiedział, że każdy aspekt ludzkiego zachowania został ukształtowany przez dobór naturalny? Proszę nie myśleć, że sugerowałem, że tak jest, ponieważ mamy kulturową okleinę naszych zachowań uwarunkowanych przez nasze geny. Ale w tym artykule Keller nie porusza tematu, dlaczego nie rezygnujemy, kiedy powinniśmy. Jestem pewien, że to jest w innych rozdziałach tej książki.


A teraz ciekawa historia o pszczołach:

Justin O. Schmidt jest znanym entomologiem i autorem The  Sting of the Wild, książki o paskudnej rzeczy: żądlących owadach. Żywe stworzenia, mówi mi Schmidt, powtarzając to samo, co Coyne', mają dwa cele, a te cele są bardzo prymitywne: „Jeść i nie być zjedzonym”. Jeśli coś nie działa, zwierzę przestaje to robić – i to przy zauważalnym braku zamieszania i szukania wymówek. . . .


. . . Dla pszczoły miodnej dążenie do przetrwania niesie ze sobą zobowiązanie do zapewnienia większej liczby pszczół miodnych. A więc broni swojej kolonii z lekkomyślnym zapamiętaniem. Kiedy pszczoła miodna użądli potencjalnego drapieżnika, umiera, ponieważ żądło ją wypatroszy. (Tylko samice żądlą.) Biorąc pod uwagę te szanse – 100-procentową śmiertelność po użądleniu – jaka pszczoła miodna przy zdrowych zmysłach podjęłaby decyzję o użądleniu, gdyby nie przyniosło to żadnych korzyści?


To dlatego, jak wyjaśnia mi Schmidt ze swojego laboratorium w Tucson, czasami ustępuje. Kiedy stworzenie, które może stanowić zagrożenie, zbliża się do kolonii, pszczoła miodna może równie dobrze nie żądlić. Decyduje się zrezygnować z działania – nie robić następnego kroku i nie rzuca się naprzód, by bronić gniazda kosztem swojego życia.


Jego eksperymenty, których wyniki opublikował w 2020 roku w „Insectes Sociaux”, międzynarodowym czasopiśmie naukowym poświęconym owadom społecznym, takim jak pszczoły, mrówki i osy, pokazują, że pszczoły miodne dokonują natychmiastowych kalkulacji. Decydują, czy drapieżnik jest wystarczająco blisko kolonii, aby stanowić uzasadnione zagrożenie, a ponadto, czy kolonia ma wystarczający potencjał reprodukcyjny w tym momencie, aby uzasadnić jej ostateczne poświęcenie. Jeśli moment spełnia te kryteria – prawdziwe zagrożenie (zgadza się), płodna kolonia (zgadza się) – pszczoły miodne są zaciekłymi wojownikami i chętnie giną dla większego dobra.


Ale jeśli nie… no cóż, to nie. Nie angażują się. „Pszczoły muszą podejmować decyzje dotyczące życia lub śmierci w oparciu o ocenę ryzyka i korzyści” – mówi mi Schmidt. Niczym gimnastyk w obliczu zawrotnie trudnego manewru, który może okazać się śmiertelny, ważą niebezpieczeństwo swojego następnego ruchu w stosunku do tego, o co toczy się gra, porównując nieuchronne niebezpieczeństwo z szansami powodzenia i potencjalną nagrodą. Obliczają szanse.


A jeśli równanie nie ma sensu, rezygnują.

To trochę zbytnie uproszczenie, ponieważ rachunek jest nie tylko nieświadomy (wątpię, czy pszczoły potrafią w ten sposób oceniać zagrożenia), ale zdolność decyzyjna została ukształtowana przez rywalizację w czasie ewolucji między różnymi formami genów o różnych skłonnościach do żądlenia lub rezygnacji. Co więcej, poszczególne pszczoły robotnice są bezpłodne, więc stawką jest liczba kopii genów w całym gnieździe, a zwłaszcza przetrwanie królowej. Asymetryczne pokrewieństwo między królową, jej robotnicami i ich bezużytecznymi braćmi dronami (wytworzonymi przez niezapłodnione jaja) jest złożoną sprawą.


Z drugiej strony wyjaśnienie rachunku genów laikom jest trudne i może lepiej przeczytać przełomową pracę o tym, jak to wszystko działa:  Samolubny gen Dawkinsa


Oto krótki artykuł Schmidta: https://link.springer.com/article/10.1007/s00040-020-00759-4. Zmarł właśnie w lutym tego roku.

 

The biology of quitting: when you should hold ’em and when you should fold ’em

Why Evolution Is True, 20 kwietnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Jerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem (wydanej również po polsku przez wydawnictwo "Stapis") książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk