Prawda

Piątek, 22 października 2021 - 20:58

« Poprzedni Następny »


Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga


Jerry A. Coyne 2020-11-23

Holmes Rolstone III (zrzut z ekranu z wideo)
Holmes Rolstone III (zrzut z ekranu z wideo)

Religijne potwierdzenia, jak w tym wideo poniżej, zawsze mnie złoszczą do tego stopnia, że chciałbym nazwać filozofa Holmesa Rolstona III tępakiem, który wyłudza pieniądze pod fałszywym pretekstem. Powstrzymam się jednak od takich wyzwisk. Niemniej to, co wychodzi z ust Rolstona w krótkim wywiadzie Closer to Truth, jest zwykłym śmieciem: nawet nie jest znośną filozofią. Powinno przygnębiać wszystkich racjonalnych ludzi, że taki człowiek nie tylko wyraża śmiechu godne efekty potwierdzenia, ale jeszcze płacą mu za to.

A przecież takie są bona fides Rolstona według Wikipedii:

Holmes Rolston III (urodzony 19 listopada 1932) jest filozofem, który ma tytuł Honorowanego Profesora filozofii w Colorado State University. Jest najlepiej znany z wkładu w etykę środowiskową i stosunków między nauką a religią. Wśród innych zaszczytów, Rolston otrzymał w 2003 roku Nagrodę Templetona, wręczoną mu przez księcia Filipa w Buckingham Palace. W latach 1997–1998 wygłaszał Wykłady Gifforda na uniwersytecie w Edynburgu.

I pamiętajmy, że Nagroda Templetona wynosiła ponad milion dolarów już w 2003 roku. Za co ją dostał? Tu jest fragment komunikatu prasowego Templetona, kiedy dali mu tę nagrodę:

Najlepiej znana na świecie nagroda religijna [Nagroda Templetona] jest przyznawana co roku żyjącej osobie, by zachęcić i uhonorować tych, którzy zajmują się sprawami duchowymi. Kiedy Templeton ustanowił tę nagrodę, postawił warunek, by nagroda zawsze przewyższała Nagrodę Nobla, by podkreślić swoje przekonanie, że postępy w duchowych odkryciach mogą być wymiernie bardziej znaczące niż te, które honorują Noble.

. . . .Rolston wykładał na siedmiu kontynentach, w tym w całej Europie, Australii, Ameryce Południowej, Chinach, Indiach i Japonii.  

Na siedmiu kontynentach? Wątpię, by Rolston wykładał na Antarktydzie. Jego myśli, za które zdobył nagrodę:

. . . nauka i religia zazwyczaj łączyły się, by mieć ludzi w centrum, antropocentryczna perspektywa przy ocenie stworzenia wszechświata i ewolucji na Ziemi. W odróżnieniu od tego Rolston argumentuje na rzecz niemal odwrotnego podejścia, takiego, które spogląda poza ludzkość, by włączyć fundamentalną dobroć roślin, zwierząt, gatunków i ekosystemów jako podstawową kwestię teologicznych i naukowych zainteresowań. Jego książka z 1986 roku, Science and Religion — A Critical Study i z 1987, Environmental Ethics były szeroko wychwalane za ponowne otwarcie kwestii teologii przyrody przez odrzucenie antropocentryzmu w etycznej i filozoficznej analizie historii przyrody.  

Czy niesprawiedliwie mu uwłaczam? Czy nie powinienem przeczytać jego wielu książek, żeby wydać sprawiedliwszą ocenę? Za nic: skończyłem z gambitem Courtier’s Reply. Pozwólcie mi tylko dodać, że Rolston jest wierzącym człowiekiem, absolwentem Union Presbyterian Seminary, skąd otrzymał dyplom w tym samym roku, w którym został wyświęcony na pastora w Presbyterian Church (USA).  


Posłuchajcie, ale nie pijcie niczego w trakcie słuchania, bo możecie przypadkiem opluć ekran i klawiaturę. Dobrą stroną jest, że trwa to tylko nieco poniżej siedmiu minut.

 

 

Rolston czerpie swoje poczucie “bożej kreatywności” ze stopniowych i przyrostowych zmian dokonywanych przez neodarwinowską ewolucję. W tym wideo jednak rozwodzi się bardziej nad szczęśliwym trafem, „niespodziankami”, które przerywają historię ewolucji. Obejmują one te “przygody, które obróciły się właściwie”:


a.) Pęcherze pławne, które wyewoluowały w płuca (większość ludzi uważa, że było odwrotnie, ale Rolston ma rację). To jest prosty wypadek “egzaptacji“, jak to nazwał Gould: adaptacji  wyewoluowanej cechy do czegoś o nowej funkcji.


b.) Przechwycenie fotosyntetycznej bakterii przez inną komórkę, by stworzyć fotosyntetyczne eukarionty: rośliny. (To samo zdarzyło się z mitochondriami.) Tak, to było nieprzewidywalne, podobnie jak nieprzewidywalna jest cała ewolucja, i było wielką innowacją, ale nie jest to dowód na działanie Boga.


c.) Ewolucja słuchu zaczęła się od wrażliwej na nacisk komórki u ryby. To jest kolejna egzaptacja, chociaż funkcja nie zmieniła się, ale nieco odróżniła. Słuch nadal polega na zmianie nacisku, ale używamy go do rozumienia i interpretowania języka i innych dźwięków w powietrzu. Zwierzęta używają go w wewnątrzgatunkowej komunikacji i do wykrywania drapieżników (do czego także używają go ryby).   


Mógłbym podać mnóstwo przykładów takich “niespodzianek” w ewolucji, jak na przykład, ewolucja pokładełka u owadów w żądlący narząd pszczół i os, podwojenie całego genomu przodków – dwukrotnie – podczas ewolucji kręgowców i tak dalej. Nikt nie może przewidzieć, dokąd pójdzie ewolucja, bo, jak zauważył Jacques Monod w 1977 roku, ewolucja jest majsterkowiczem. A co z “przygodami, które obróciły się niewłaściwie“, jak ewolucja olbrzymich dinozaurzych gadów? Bóg zabił je, rzucając w Ziemię dużym asteroidem.


Faktem jest, że nic, co widzimy w ewolucji, nie zaprzecza twierdzeniu, że jest to czysto naturalistyczny proces, dziejący się poprzez nieprzewidywalne wydarzenia – mutacje i zmiany środowiskowe.  Jest to najoszczędniejsza hipoteza w sytuacji, kiedy nie mamy najmniejszego, przekonującego dowodu na istnienie Boga.  


Potem, w odpowiedzi na łagodne pytanie prezentera, Rolston zapewnia, że widzi teologiczne podbudowanie niespodzianki, kooptowania i szczęśliwego trafu. Ponieważ jednak widzi również rękę boga w stopniowej darwinowskiej ewolucji, widzi rękę Boga w całej ewolucji. Innymi słowy, nie ma niczego, co Rolston mógł zaobserwować w ewolucji, co dla niego nie stanowiłoby dowodu na działanie Boga. Jak mówi:

“Zostawia to otwarte miejsce dla zaskakującej kreatywności… która, moim zdaniem, wykracza poza jakąkolwiek darwinowską zdolność wyjaśnienia. Powiedziałem na początku, że mogę znaleźć obecność Boga w stopniowej, ewolucyjnej genezie. Może jednak, jeśli świat jest zaskakujący, jak również przewidywalny, mogłoby to jeszcze bardziej zapraszać do miejsc, w których można pomyśleć, że powinienem powiedzieć ‘Bóg może wkradać się w proces ewolucyjny’… Bóg może lubić szczęśliwy traf  jak również przypominające prawo przewidywania i determinizm”.   

Tak więc, jeśli ewolucja jest stopniowa i idzie gładko, jest to dowód na istnienie Boga. Jeśli jednak są “niespodzianki”, jak istotnie były, no cóż, to również jest dowód na istnienie Boga. Innymi słowy, WSZYSTKO jest dowodem na istnienie Boga. Jest akademicką zbrodnią, że komuś nie tylko płacą – i dają olbrzymią nagrodę – za wygłaszanie takiej papki, ale że jest także za to szanowany, ponieważ Rolston jest pastorem i wierzącym człowiekiem.


Moja pogarda dla tego rodzaju rozumowania jest bezgraniczna. Mogłoby się to znaleźć w Słowniku Filozoficznym pod hasłem “efekt potwierdzenia; religia”. Wszystko, co dzieje się, jest dowodem na obecność Boga, ponieważ „Bóg to lubi”. Oczywiście, jeśli argumentujesz, że “wszystko, co zdarza się, musi być tym, co Bóg lubi”, to masz wart milion dolarów, niedający się obalić argument błędnego koła. Ładna mi filozofia! 


Zgaduję, że gospodarz programu, Robert Lawrence Kuhn, za swoje zadanie uważa pokazanie gościa, nie zaś kwestionowanie go, i to jest w porządku. Miło by jednak było, gdyby Kuhn zapytał go: “Czy jest cokolwiek w ewolucji, co nie daje ci dowodu na istnienie Boga?” Można by pomyśleć, że ewolucja drapieżników i pasożytów, które zadają koszmarne cierpienia zwierzętom, mogłaby spowodować kwestionowanie istnienia Boga, do czego obserwacja tego zjawiska skłoniła Darwina, ale jestem  pewien, że Rolston ma na to wyjaśnienie. Może jest nim: „Bóg lubi trochę dramatu w swoim dziele”.

 

h/t: Mark

A philosopher infected with confirmation bias explains why evolution proves God

Why Evolution Is True, 15 listopada 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1235 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk