Prawda

Piątek, 23 lutego 2024 - 20:35

« Poprzedni Następny »


Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela


Hugh Fitzgerald 2023-04-13

Sadegh Zibakalam (Źródło zdjęcia: Wikipedia)
Sadegh Zibakalam (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Profesor Sadegh Zibakalam, (niegdyś zwolennik Republiki Islamskiej), coraz bardziej otwarcie krytykuje reżim. Niektórzy Irańczycy na wygnaniu nadal są wobec niego podejrzliwi, biorąc pod uwagę fakt, że najwyraźniej udaje mu się uniknąć kary, a nawet zachowuje stanowisko profesora na uniwersytecie w Teheranie. Więcej o ostatnich uwagach Zibalakama można znaleźć tutaj: Most Iranians don’t want Israel to be annihilated – Tehran prof. [Większość Irańczyków nie chce unicestwienia Izraela – prof. z Teheranu], w artykule Benjamina Weinthala, „Jerusalem Post”, 2 kwietnia 2023 r.:

W serii szokujących wypowiedzi irański profesor Sadegh Zibakalam, który wykłada na antysemickim Uniwersytecie w Teheranie, skrytykował Islamską Republikę Iranu za jej otwarcie głoszoną politykę zniszczenia państwa żydowskiego.


Prof. Zibakalam z Uniwersytetu w Teheranie powiedział w dyskusji panelowej, która została opublikowana na kanale New Harf na stronie internetowej Aparat Portal 14 marca 2023 r., że „Mówicie, że macie misję unicestwienia Izraela. Kto zlecił wam tę misję? Koran? Bóg? Prorok? Konstytucja? Kto? Zróbmy sondaż opinii publicznej. IRNA, ISNA – wszystkie te reżimowe placówki – mogą to przeprowadzić. Jeśli 50% plus jedna osoba Irańczyków powie „tak”, to jak najbardziej powinniśmy unicestwić Izrael. Ale sądzę, że nawet 10% nie powiedziałoby, że chce unicestwić Izrael. [Reżim] mówi, że powinniśmy unicestwić Izrael, ale 90% irańskiego społeczeństwa mówi: „Dlaczego? W jaki sposób to jest naszą sprawą? To jest konflikt między palestyńskimi Arabami i izraelskimi Żydami. Co to ma wspólnego z nami?'“

Mieszcząca się w USA organizacja Middle East Media Research Institute (MEMRI) jako pierwsza przetłumaczyła oświadczenia Zibakalama i jego krytykę reżimu duchownych w Iranie.

Zibakalam powiedział: „Dlaczego była rewolucja [w 1979 roku]? Ponieważ nie było wolnych wyborów, wolnej prasy, wolności zakładania partii i ugrupowań politycznych, ponieważ było 5000 więźniów politycznych i tych więźniów torturowano”.

Zibalakam ma rację: warunki, które panowały pod rządami szacha – brak wyborów, brak wolności prasy, brak partii politycznych, tortury tysięcy więźniów politycznych – były tym, co wywołało rewolucję, jednak, jak słuchacze Zibalakama wiedzą aż za dobrze, tak samo jest pod władzą mułłów w Iranie. Żaden z celów świeckiej opozycji wobec szacha nie został osiągnięty; w teokracji, która rządzi Iranem od 1979 r., represje tylko dramatycznie się nasiliły.


Zibalakam powiedział nastepnie: „Ale my nie mówimy takich rzeczy. Dlaczego nie możemy mówić takich rzeczy? Bo musiałbym napluć sobie w twarz, gdybym powiedział, że my [przeprowadziliśmy rewolucję], żeby były wolne wybory i żeby wymiar sprawiedliwości nie był sługą rządzącego reżimu”.

Banafsheh Zand, irańsko-amerykański ekspert ds. Republiki Islamskiej, powiedział „Jerusalem Post”, że „Zibakalam popierał rewolucję i chomeinowską wersję szyickiego islamu, która zawsze była w rażącej sprzeczności z główną gałęzią islamu. Każdy, kto ma jakąkolwiek wiedzę na temat natury dwóch głównych gałęzi islamu i choć odrobinę uczciwości, wiedziałby o tym fakcie. To powiedziawszy, w ciągu ostatniej dekady lub dłużej otwarcie krytykował reżim. Robił takie rzeczy, jak odmawiał deptania amerykańskich i izraelskich flag, które reżim Chomeinistów wymalował przed wejściami do swoich budynków administracyjnych i biur. Zibakalam obchodził je wokół”.

To prawda, że Zibakalam początkowo wspierał rewolucję, przekonany, jak wielu przeciwników Szacha, że będą w stanie pokonać muzułmańskich fanatyków, którzy popierali wiekowego duchownego ajatollaha Chomeiniego, ale zamiast tego to Chomeini i jego fanatyczni zwolennicy zmiażdżyli, uwięzili, zabijali lub zmuszali do ucieczki na wygnanie członków świeckiej opozycji wobec szacha, trzymając jednocześnie z dala od władzy „umiarkowanych” duchownych szyickich. Od ponad dekady Zibalakam krytykuje reżim. Obnosił się ze swoim sprzeciwem wobec reżimu, odmawiając deptania izraelskich i amerykańskich flag wymalowanych przed wejściami do budynków Uniwersytetu w Teheranie. Czy fakt, że jak dotąd nie został ukarany przez reżim, jest wystarczającym powodem, by mu nie ufać? A może po prostu ma wpływowych przyjaciół, takich jak były minister spraw zagranicznych Dżavad Zarif i były prezydent Mohammad Chatami, którzy go chronią?

Zand dodał, że „w przeciwieństwie do innych byłych zwolenników reżimu, którzy przyznali się od błędów z przeszłości i otwarcie przeciwstawiają się reżimowi, Zibakalam nie został aresztowany i osadzony w więzieniu, co jest jednym z powodów, dla których jest uważany za obłudnego i fałszywego. Jednak wyraźnie rozumie, że zbliża się koniec reżimu i należy go zachęcać do nasilenia krytyki rządzących mułłów.

Czy Zibalakam naprawdę jest „dwulicowy i fałszywy” w swojej opozycji do reżimu? Nie wydaje się. Wiele lat temu publicznie przeprosił za udział w tak zwanej irańskiej „rewolucji kulturalnej”, która między innymi oczyściła uniwersytety z zachodnich wpływów, zmieniając programy nauczania i zwalniając profesorów uznanych za nazbyt zachodnich. Głęboko żałuje swojego poparcia dla Chomeiniego i jego duchownych rządów. I jest wyraźnie rozgniewany szalejącym antysemityzmem. Prawie dziesięć lat temu, w lutym 2014 roku, publicznie uznał państwo Izrael, co było odważnym czynem, kiedy reżim nieustannie potępia państwo żydowskie jako „nielegalne”, jako Małego Szatana, którego należy zniszczyć. Mimo całej antyizraelskiej histerii irańskich władz Zibalakam odżegnał się, powstrzymał się od wszelkiej krytyki państwa żydowskiego. Zibakalam uzyskał doktorat z politologii na Uniwersytecie Bradford w Wielkiej Brytanii. Rząd szacha uwięził go na dwa lata za krytykę monarchii.


Jako były więzień polityczny początkowo był akceptowany przez Chomeiniego i jego ludzi. Ale Zibalakam rozczarował się do reżimu – nie tylko ze względu na jego „ekscesy”, ale ze względu na samą jego istotę, ucisk, barbarzyństwo i fanatyzm. I chociaż nie był więziony, reżim utrudniał mu dotarcie do szerszej publiczności, zakazując mu, (tylko tymczasowo), dostępu do zarówno tradycyjnych, jak i społecznościowych mediów.

W 2018 r. sąd irańskiego reżimu zakazał Zibakalamowi pracy w mediach i działalności społecznej na okres dwóch lat. Rozprawa reżimu z Zibakalam była konsekwencją wywiadu, którego udzielił w 2018 r. perskojęzycznemu portalowi Deutsche Welle, w którym powiedział, że wewnętrzne niezadowolenie społeczne było głównym czynnikiem ówczesnych wstrząsów w kraju.


Bezpośrednio przed wprowadzeniem zakazu wypowiadania się w mediach w 2018 r., Mizan, kontrolowana przez irański reżim agencja informacyjna powiązana z wymiarem sprawiedliwości, twierdziła, że został oskarżony o „szerzenie propagandy przeciwko państwu poprzez udzielanie wywiadów na zagranicznych stronach internetowych i o próby zdyskredytowania systemu rządzącego Islamską Republiką”.

Przez co najmniej ostatnie pięć lat Zibakalam z rosnącą zjadliwością atakuje reżim w wywiadach udzielanych zagranicznym mediom. W 2018 roku został wyrzucony zarówno z tradycyjnych irańskich mediów, jak i miał zablokowany dostęp do mediów społecznościowych, ale nadal mógł wypowiadać się na uniwersytecie, na którym wykładał. A kiedy skończył się ten dwuletni zakaz, od razu wrócił do krytykowania reżimu. A jednak nie został aresztowany, co sprawia, że niektórzy irańscy dysydenci na wygnaniu zastanawiają się, czy naprawdę jest jednym z nich. Co musi zrobić, by ich przekonać? Pokazywał to, raz za razem. Przez całe ostatnie dziesięć lat był krytykiem reżimu i publicznie afiszował się ze swoimi odmiennymi poglądami.

Zibakalam powiedział podczas marcowego wywiadu: „Jaki procent irańskiej opinii publicznej mówi ‘Śmierć Ameryce’? Jaki procent mówi ‘Śmierć Anglii’ lub ‘Śmierć Francji’? Jaki procent akceptuje waszą politykę służenia Rosji?”

Zibakalam nigdy nie był w stanie znieść tych wrzeszczących tłumów potępiających Wielkiego Szatana w Ameryce i Małego Szatana w Izraelu. Ogłasza, że tylko 10% Irańczyków chce „unicestwić Izrael” i wyraźnie popiera tych, którzy się sprzeciwiają. Potępia decyzję Najwyższego Przywódcy o zapewnieniu Rosji irańskich dronów i innej pomocy wojskowej. Nie wydaje mi się, żeby w jakikolwiek sposób pomagał reżimowi.

Sheina Vojoudi, współpracowniczka Gold Institute for International Strategy, powiedziała „Jerusalem Post”, że „Zibakalam jest reformistą. Przeciwnicy islamskiej republiki mu nie ufają. Jest jak Mostafa Tajzadeh. Oni krytykują reżim od środka, ale nie wierzą w jego upadek. Chcą ocalić Islamską Republikę”.

Gdzie są dowody na to, że Zibakalam chce „ocalić Islamską Republikę”? To mogło być prawdą dziesięć lub więcej lat temu, ale z pewnością nie jest prawdą teraz.

Vojoudi, która uciekła z Republiki Islamskiej z powodu prześladowań, powiedziała „Jerusalem Post”, że „reformiści mówią dobrze jak Mohammad Chatami, Mohammad Zarif, Hassan Rouhani, Tajzadeh, Zibakalam, ale my nazywamy ich wszystkich chytrymi lisami reżimu, ponieważ za każdym razem, gdy reżim chyli się ku upadkowi, ratowali go, bo ludzie wierzyli, że naprawdę chcą coś zmienić, ale to nieprawda. Jedyną siłą w Iranie jest Chamenei, jego syn i Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Reformiści chcą tylko większego udziału we władzy.”…

Zarzut, że Zibakalam jest jednym z „chytrych lisów reżimu”, który tylko udaje, że jest przeciwko reżimowi, ale w rzeczywistości próbuje go uratować przed całkowitym upadkiem, wydaje się niesprawiedliwy, biorąc pod uwagę fakt, od jak dawna otwarcie krytykuje reżim. Niektórzy irańscy krytycy za granicą są tak pochłonięci walką z reżimem, że nie mogą pojąć, że Zibakalam, który kiedyś wspierał rewolucję Chomeiniego, ponieważ nadal mieszka w Iranie i nie był więziony, może być szczerym krytykiem reżimu, i że nie nakłania do reform wyłącznie po to, by zapewnić przetrwanie reżimu.


Biorę sprzeciw Zibakalama za dobrą monetę. Od ponad dziesięciu lat otwarcie krytykuje reżim, który wcześniej popierał, (czego dziś żałuje). Wydaje się być szczególnie oburzony szalejącym antysemityzmem irańskich władz. Czy jest kimś, kogo powinniśmy się wystrzegać? Raczej przeciwnie.


Tehran Professor: Less Than 10% of Iranians Want to Annihilate Israel

Jihad Watch, 8 kwietnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Hugh Fitzgerald jest publicystą Jihad Watch.  

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk