Prawda

Piątek, 22 października 2021 - 21:33

« Poprzedni Następny »


Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne


Jerry A. Coyne 2020-09-09


Groza wdziera się w świat nauki, bowiem dwa najbardziej prestiżowe na świecie pisma naukowe, “Nature” i “Science”, przystają do Przebudzonych. A rozumiem przez to, że akceptują zasady Krytycznej Teorii Przebudzenia, które są ewidentnie nienaukowe.


Istnieją dwa naukowe wnioski, którym zaprzeczają ideolodzy, ponieważ są politycznie niewygodne. Pierwszym jest, że istnieją behawioralne różnice między mężczyznami i kobietami, które są po części genetyczne i są rezultatem doboru naturalnego. Drugim jest, że płeć jest binarna. Zaprzecza się obu tym opartym na faktach twierdzeniom na podstawie błędnego rozumowania, że gdyby były prawdą, nakazywałyby seksizm i transfobię. Oczywiście, to nie jest prawdą. Jak pisałem wiele razy, ludzka kultura często pozwala na przezwyciężanie naszych biologicznie wyewoluowanych cech na rzecz moralności i równości. Na przykład, akceptacja tego, że płeć jest binarna, nie powinno podsycać transfobii i naukowcy powinni działać, by zapewnić, że nie będzie. Niemniej, koncepcja, że płeć jest niebinarna i że mężczyźni i kobiety są, przeciętnie, identyczni w zachowaniach i preferencjach, stała się  konwencjonalnym poglądem w progresywnej polityce. Jeśli zaprzeczasz temu, jesteś spalony.


Nie będę powtarzać, dlaczego biologiczna płeć (definiowana u zwierząt w następujący sposób: samce mają małe gamety, a samice duże) jest binarna u większości zwierząt; możecie zobaczyć moją obronę tego twierdzenia tutajtutajtutaj, tutaj i tutaj. I gdyby to nie było prawdą, biologia wpadłaby w głębokie tarapaty: każda praca, która bada różnice między płciami, musiałaby zostać wymazana, ponieważ „płci” uważane są obecnie przez Przebudzonych za konstrukt społeczny, nie zaś biologiczną rzeczywistość. W rzeczywistości wszystkie pisma naukowe, włącznie z “Nature” (jak zobaczymy poniżej), po cichu akceptują binarną naturę płci.


Gender jest nieco mniej binarny, ponieważ istnieją osoby, które nie identyfikują się ani jako rodzaju męskiego, ani żeńskiego, chociaż ich biologiczna płeć jest jasna. Ale gender jest nadal silnie bimodalny, bo olbrzymia większość ludzi identyfikuje się albo jako mężczyźni, albo jako kobiety. Pozostawmy jednak gender na stronie i rozmawiajmy o płci, która jest kwestią biologii.


Jak czytamy w artykule w Quackometer , “Nature” zaczęło publikować oficjalne oświadczenie w dziale sprawozdań informujące, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne. Tymczasem w recenzowanych, naukowych raportach z badań, które tak rozsławiły to pismo, badacze beztrosko mówią o płci jako zjawisku binarnym. Dwa działy tego samego pisma doprawdy powinny uzgodnić stanowisko.  


Powodem tego rozchwiania, jak zgaduje autor artykułu w Quackometer , jest “ideologiczne zniewolenie”.  Do tego wrócę później. Na razie tylko dodam, że zaprzeczanie binarności płci u zwierząt (i ludzi) głoszą także trzy stowarzyszenia ewolucyjne, jak pisałem tutaj. Jest prawdziwą hańbą, kiedy naukowe organizacje muszą zaprzeczać prawdzie, żeby nie rozgniewać łatwo obrażających się ideologów. I jest równie haniebne, że robi to “Nature”.


A teraz streszczenie i analiza z Quackometer w artykule napisanym przez Andy’ego Lewisa (kliknij na link pod zrzutem z ekranu). To jest bardzo dobry artykuł, który chwyta szaleństwo zachowania „Nature”.http://www.quackometer.net/blog/2020/09/the-capture-of-nature.html


Oto oficjalne oświadczenie, jakie “Nature” wstawia do artykułów (cytaty z Quackometer są wcięte). Pismo nie tylko “uznaje”, że ani płeć, ani gender nie są binarne, ale nawet nie definiuje gender. Pogrubiłem zaprzeczenia w oświadczeniu „Nature”:

W lipcu 2020 roku w dziale wiadomości informowano o “The gender gap in cystic fibrosis” [Różnica gender w mukowiscydozie] . W artykule zanotowano, że kobiety wydają się mieć gorsze wyniki niż mężczyźni i umierają wcześniej:


Rozległa analiza z 1997 roku ponad 21 tysięcy ludzi z mukowiscydozą w Stanach Zjednoczonych pokazała, że średnia długość życia wynosi 25,3 lat dla kobiet i 28,4 dla mężczyzn1. Stwierdzono także, że bakterie związane z pogarszaniem się stanu płuc i wczesną śmiercią są także obecne wcześniej u kobiet niż u mężczyzn.


Po tym nastąpiło oświadczenie “(‘Nature’ uznaje, że płeć i gender nie są tym samym i żadne nie jest niezmienne ani binarne.)”


Nie jest jasne, dlaczego zamieszczono to dziwne oświadczenie. Nie ma ono sensu. Artykuł traktuje o różnicach przebiegu i skutków choroby u ludzi różnej płci (mężczyzn i kobiet). Artykuł jest w tym punkcie całkowicie wyraźny. Mówi się w nim o tym, że “kobiety gorzej reagują na leczenie” i o genetycznych różnicach między płciami. Artykuł ma sens, jeśli zaakceptujesz użycie słowa “gender” w tym artykule jako synonimu płci – może po to, by uspokoić przeczuloną część amerykańskiej publiczności.   


Ale to dziwne oświadczenie próbuje wyjaśnić, że płeć i gender nie są tym samym bez wyjaśnienia znaczenia “gender”. Następnie oznajmia, że ani płeć, ani gender nie są binarne, mimo że cały artykuł oparty jest na binarnych różnicach między kobietami i mężczyznami, chłopcami i dziewczynkami w przebiegu mukowiscydozy i jej leczenia.


W artykule opublikowanym w sierpniu 2020 roku jest twierdzenie: “Różnice płci w reakcjach immunologicznych leżą u podstaw wyników choroby COVID-19”. Nota redakcyjna do tego artykułu: “Badacze zauważyli, że typowa immunologiczna reakcja na infekcję męskich uczestników różniła się od reakcji żeńskich uczestników, co mogłoby wyjaśnić ostrzejszy przebieg choroby często obserwowany u mężczyzn”.  


Następnie dodano podobne oświadczenie: ”(‘Nature’ uznaje, że ani płeć, ani gender nie są binarne ani niezmienne”).  

Kim właściwie jest tutaj “Nature”? Naukowy artykuł traktuje płeć jako binarną, podczas gdy redaktorzy dodają te absurdalne oświadczenia.


No cóż, wiecie, dlaczego redaktorzy to robią. Andy nazywa to “ideologicznym zniewoleniem”:

Jedynym wyjaśnieniem dla tych dziwnych i niepoprawnych twierdzeń jest ideologiczne zniewolenie. Te zdania są z ideologii gender – ideologii, która twierdzi, że płeć nie jest wiarygodną klasyfikacją dla ludzi. Jest zbyt niejasna, zmienna i subiektywna, by mówić o niej z wiarygodnością. Jedyną wiarygodną klasyfikacją jest “tożsamość gender” – czymkolwiek to jest. Ten modny nonsens wyrósł z zainspirowanych postmodernizmem filozofii w “gender studies” i socjologii. Podobnie jak wiele tych filozofii, dąży do podważenia znaczenia słów, rozbicia i zaprzeczenia obiektywnej wiedzy i klasyfikacji w próbie podważenia "uciskających struktur władzy”. Jest to czysto polityczna filozofia z aktywistycznymi celami, które zaprzeczają że nauka może zdobyć wiarygodną i obiektywną wiedzę, i że jakiekolwiek takie roszczenie do wiedzy jest jedynie mową dominującej i uciskającej klasy - zazwyczaj białych, heteroseksualnych mężczyzn.


Płeć jednak jest oczywiście fundamentalna dla biologii. Żaden recenzowany przez specjalistów artykuł w biologii nie określiłby płci (przynajmniej w heterogamicznych organizmach, jak nasze) jako nie będące „binarnymi”. Nie możemy rozumieć rozmnażania poza kategoriami ściśle binarnej natury, opartej na fuzji dwóch wysoce asymetrycznych, haploidalnych gamet. Jest alarmujące, że “Nature” uważa, że musi temu zaprzeczać.   


Ale “Nature” nie robi tego po raz pierwszy. Faktycznie, artykuł opublikowany w „Nature” jest ideologicznym faworytem i klasykiem w tym pseudonaukowym gatunku.


W 2015 roku Claire Ainsworth opublikowała artykuł “Sex Redefined – The idea of two sexes is simplistic. Biologists now think there is a wider spectrum than that” [Płeć przedefiniowana – koncepcja dwóch płci jest zbyt upraszczająca. Biolodzy uważają obecnie, że istnieje szersze spectrum]. Jest to przykład ideologicznego i negującego podejścia do płci.  

Nie umiem wam powiedzieć, jak bardzo denerwujące jest to dla mnie, byłego badacza organizmów biologicznych. Jest to zaprzeczenie nauce w imię ideologii. Jest to takie samo szaleństwo, jakie widzieliśmy w sprawie Łysenki, kiedy rosyjski szarlatan zaprzeczał klasycznej genetyce w służbie sowieckiej ideologii. Fałszywa teoria Łysenki – “jarowizacja” – właściwie idea tabula rasa, według której na dziedziczone zmiany w roślinach wpływają nie geny, ale środowiskowe traktowanie – spowodowała miliony śmierci z głodu zarówno w Rosji, jak i w Chinach, które także przyjęły szarlatańskie idee Łysenki.


Nikt nie umrze z powodu absurdalnego stanowiska “Nature” w sprawie płci, ale będzie to miało konsekwencje. Jak pisze Andy:  

Ten artykuł w “Nature” nie definiuje na nowo płci, co obiecuje tytuł, ale odziera płeć ze znaczenia i czyni ją całkowicie subiektywnym zjawiskiem.  


Po zrobieniu tego można zlikwidować prawa kobiet, kobiecy sport i przestrzeń (skoro płeć nie ma znaczenia), odrzucić seksualność (ponieważ płeć osoby nie jest wiarygodnym obiektem pożądania) i zlikwidować ochronę i kroki zapewniające sprawiedliwość i reprezentację dla kobiet w biznesie i polityce.


Odbiera się także zdolność nauki do zrozumienia, jak płeć może mieć materialny i znaczący wpływ na zdrowie i sposób leczenia.


I dlatego to ideologiczne zniewolenie “Nature” jest tak niepokojące i przygnębiające.

Jak można to zatrzymać? Nie wiem, czy można, ale naukowcy z pewnością mogą występować przeciwko temu nonsensowi. Jeśli to bowiem będzie trwało, to każda praca, która dzieli organizmy według płci, będzie musiała zamieszczać zastrzeżenia. I nie może chodzić tylko o ludzi, bo płeć jest nie mniej binarna u ludzi niż u innych zwierząt, bowiem płeć nie jest związana z „samoidentyfikacją”, ale z biologią.  Jeśli “Nature” podąży za własnym stanowiskiem redakcyjnym, nigdzie w tym piśmie nie będzie wzmianki o płci bez absurdalnych oświadczeń, jakie widzieliśmy powyżej.


Naukowcy wszystkich krajów, łączcie się!


The science journal Natures goes woke, claiming that both sex and gender are nonbinary

Why Evolution Is True, 4 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1235 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk