Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 20:02

« Poprzedni Następny »


Uprawy GMO i wzrost plonów


Steven Novella 2020-09-28


Kwestia genetycznie modyfikowanych organizmów jest ciekawa z punktu widzenia popularyzowania nauki, ponieważ jest kontrowersją, która podobno najbardziej podlega staremu paradygmatowi o deficycie wiedzy. Pytanie brzmi – dlaczego ludzie odrzucają naukę i akceptują pseudonaukę? Paradygmat deficytu wiedzy odpowiada, że ludzie odrzucają naukę proporcjonalnie do swojego braku wiedzy o nauce, co powinno dać się załatwić przez nacisk edukacji na naukę. Niestety, większość pseudonauki i negacji nauki nie idzie za tym paradygmatem i są spowodowane czynnikami takimi jak brak krytycznego myślenia, ideologię, plemienność i myślenie spiskowe. Jednak sprzeciw wobec GMO istotnie wydaje się wynikać w znacznej mierze z deficytu wiedzy.

W badaniu z 2019 roku stwierdzono, że wśród badanych w miarę, jak narastał sprzeciw wobec technologii GM, malała naukowa wiedza o genetyce i GMO, ale rosła samoocena respondentów. Przeciwnicy GMO uważają, że wiedzą najwięcej, ale w rzeczywistości wiedzą najmniej. Inne badania pokazują, że konsumenci mają na ogół niską wiedzę naukową o GMO. Istnieją także dowody, że uzupełnienie deficytu wiedzy niektórych ludzi może zmniejszyć ich sprzeciw wobec GMO (przynajmniej chwilowo). Potrzeba nam więcej badań, bo różni ludzie sprzeciwiają się GMO z różnych przyczyn, ale wiemy, że istnieje olbrzymi deficyt wiedzy i że zredukowanie go może pomóc.

 

W tym więc duchu pozwólcie mi zredukować deficyt ogólnej wiedzy o GMO. Zajmowałem się mitami anty-GMO przez lata, ale te same mity pojawiają się w każdej dyskusji o GMO, więc pozostaje wiele do zrobienia. Szybki przegląd: żaden farmer nigdy nie został pozwany do sądu z powodu przypadkowego zanieczyszczenia, farmerzy na ogół i tak nie zachowują ziaren ze zbiorów, istnieją patenty na ziarna hybrydowe, które nie są GMO, GMO nie zwiększyły liczby samobójstw w Indiach i użycie GMO ogólnie zmniejsza użycie ziemi i pestycydów.

 

Ponadto, używanie GMO rzeczywiście w ostatecznym rachunku zwiększa plony. Mit, że tego nie robi, wynika głównie z upartej kampanii oczerniania GMO, w większości finansowanej przez przemysł organicznej żywności, ale pomaga mu wiele warstw nieporozumień w tej sprawie. Po pierwsze, musimy zawsze być ostrożni, kiedy dyskutujemy o „GMO”, ponieważ nie jest to jedna rzecz. Genetyczna modyfikacja jest technologią, a nie zastosowaniem. Niemniej propagandzie przeciwko GMO udało się połączyć technologię z jednym tylko zastosowaniem – użyciem środków chwastobójczych. Wielu przeciwników nadal splata te dwie rzeczy. To prawda, że pierwsze, szeroko przyjęte cechy GMO były na odporność na    . pasożyty (takie jak Bt) i na tolerancję środków chwastobójczych (konkretnie, glifosatu), tak więc część opinii opiera się na tym wrażeniu o GMO sprzed 20 lat. Ale liczba i rodzaj cech GM rozszerzyła się znacznie w ostatnich latach, więc to wrażenie jest przestarzałe.


Jednak, nawet jeśli rozważamy tylko te dwa wczesne zastosowania, jest jasne, że odmiany Bt zmniejszyły użycie pestycydów, a tolerancyjne na środki chwastobójcze odmiany zwiększyły użycie glifosatu, ale zmniejszyły użycie bardziej toksycznych środków chwastobójczych. Podniosły także plony – ale pośrednio, co dokłada kolejną warstwę zamieszania. Wyniki pewnych badań mówią, że te wczesne zastosowania GMO nie zwiększyły plonów, ale to jest prawdą tylko w ograniczonym sensie.


Tych wczesnych cech nie projektowano do bezpośredniego zwiększenia plonów. Były zaprojektowane, by pomóc farmerom przez zredukowanie potrzeby stosowania pestycydów lub do ułatwienia stosowania środków chwastobójczych i zredukowania potrzeby orki lub kosztownego ręcznego usuwania chwastów. Powiedzenie więc, że cecha, która nie była zaprojektowana do zwiększenia plonów, nie zwiększyła plonów, jest non sequitur. To jest jak krytykowanie poduszki powietrznej, że nie podnosi wydajności paliwa.


Co ważniejsze jednak – te cechy podniosły wydajność pośrednio. W niedawnym badaniu odkryto:

 

Analiza ponad 6 tysięcy recenzowanych przez specjalistów badań, obejmujących dane za 21 lat, pokazała, że plony kukurydzy GMO zwiększyły się o 25 procent i radykalnie zmniejszyło się niebezpieczne zanieczyszczenie żywności. W badaniu opublikowanym w “Scientific Reports”, analizowano dane od 1996 roku, kiedy pierwsza kukurydza GMO została wysiana, aż do 2016 roku w Stanach Zjednoczonych, Europie, Ameryce Południowej, Azji, Afryce i Australii.


Wzrost pochodził głównie ze zmniejszenia strat, ale przecież tym, co liczy się, są kalorie i składniki odżywcze produkowane na hektar i na wkład, taki jak woda i nawozy. W dodatku uprawy GMO zmniejszyły narażenie ludzi na mykotoksyny, znaczące źródło zanieczyszczenia upraw.


Badaniem, które często jest błędnie interpretowane przez przeciwników GMO, jest przegląd, z którego wynika, że przez ostatnie 20 lat technologii GMO nie zmieniło się tempo wzrostu plonów.  Przeciwnicy przedstawiają to błędnie jako twierdzenie, że GMO nie zwiększa plonów, ale porządne przeczytanie tego zdania pokazuje, że mowa tam jest o braku zmiany tempa wzrostu. Znaczy to, że plony nieustannie zwiększają się od dziesięcioleci, a do tego wzrostu przyczyniły się różne technologiczne ulepszenia.


Taki sam wzór działa w wielu przemysłach, jak szybkość przetwarzania w komputerze lub gęstość energii w baterii. Także tam od dziesięcioleci są stałe wzrosty, ale żadna poszczególna technologia nie podniosła tempa wzrostu. Nie można cały czas robić tego samego i otrzymywać niekończące się korzyści. Musisz pchać technologie do przodu.  


Powtarzam: musimy traktować GM jako technologię, nie zaś zastosowanie. Wczesne zastosowania, które nie były umyślnie zaprojektowane do zwiększenia plonów, i tak przyczyniły się do stałego zwiększania plonów, i miały lepsze plony netto niż farmy, które nie używały odmian GM. Przyszłość wygląda jednak jeszcze lepiej, bo naukowcy rozwijają nowe cechy i zaczęliśmy używać zastosowań GM, które są specjalnie zaprojektowane do zwiększania plonów. To pomoże w kontynuacji tego trendu, nakarmi świat, zmniejszy użycie ziemi i zredukuje węglowy odcisk rolnictwa.


Na przykład, ryż C4 i pszenica C4 mogą dać wielki wkład. Jedne rośliny używają szlaku fotosyntezy C3, a inne używają C4, który jest wydajniejszy. Ryż i pszenica używają C3, jeśli jednak możemy przy pomocy inżynierii genetycznej spowodować, że będą używały C4, możemy otrzymać 50% wzrostu plonów przy zmniejszonym wkładzie.


Niedawne zastosowania, używane na polach i redukujące brązowienie oraz zwiększające tolerancję na suszę, już zwiększyły plony. Inne zastosowania GM, takie jak złoty ryż, poprawiają wartość odżywczą podstawowych upraw, zmniejszając niedożywienie.  


Dla wzmocnienia głównej tezy – GM jest technologią i musimy sądzić każde zastosowanie i każdą roślinę GM na podstawie jej cech. Musimy także myśleć o całym systemie, a nie tylko o uprawie. Kiedy się to robi, staje się jasne, że technologia GM jest niesłychanie potężna i użyteczna, i stanowi naszą najlepszą nadzieję na zaspokojenie potrzeb odżywczych populacji świata przy równoczesnym minimalizowaniu naszego węglowego odcisku stopy.

Dobrę nowiną jest to, że choć trwa społeczny sprzeciw (oparty na ewidentnej dezinformacji), nauka idzie do przodu i farmerzy przyjmują uprawy GM z powodu ich oczywistych korzyści. Farmerzy nie są głupi i nie dają sobą manipulować. Kupują nasiona GM, bo jest to dla nich korzystne.

 

GMO Crops and Yield

NeuroLogica Blog, 22 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1306 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk