Prawda

Piątek, 22 października 2021 - 22:08

« Poprzedni Następny »


Wątrobiane duszki


Steven Novella 2020-08-17


Naukowcy zajmujący się wątrobą mają hipotezę – że biologiczne funkcjonowanie wątroby od poziomu organizmu do poziomu komórkowego – jest odpowiedzialne z wszystkie funkcje, które zdają się korelować z wątrobą. Nie jest to kontrowersyjna hipoteza.


Jeśli, na przykład, ludzie z poważną chorobą wątroby, taką jak marskość wątroby, tracą zdolność tworzenia pewnych czynników krzepliwości, regulowania glukozy we krwi, produkowania żółci i trawienia tłuszczu, metabolizowania leków i detoksykacji krwi oraz eliminowania z krwi pewnych produktów metabolizmu, takich jak bilirubina, to są to wszystko rzeczy, które robi wątroba. Innymi słowy, przyczyną korelacji jest to, że wątroba funkcjonuje jako ostateczna przyczyna wszystkich tych rzeczy. Inne części ciała mogą brać udział, ale wątroba jest gdzieś w łańcuchu zdarzeń.


Ta hipoteza trzyma się bardzo dobrze. Choroba wątroby niezawodnie koreluje z tymi dalszymi efektami i wyleczenie wątroby lub, w poważnych przypadkach, zastąpienie jej, odwraca te efekty. Możemy także hodować komórki wątroby w laboratorium i mierzyć każdy aspekt ich biologicznych funkcji, takich jak wytwarzanie enzymów i metabolizowanie leków. W wielu wypadkach zidentyfikowaliśmy geny na enzymy wątrobowe i możemy zobaczyć, że są one czynne w komórkach wątroby, a nieczynne w komórkach nie pochodzących z wątroby (na ogół, mamy tu wiele poziomów skomplikowania). W niektórych wypadkach możemy także zidentyfikować genetyczne mutacje, które dają zmienione funkcje tych enzymów i powodują konkretne choroby.


W rzeczywistości naukowa hipoteza, że biologiczna aktywność wątroby powoduje wszystko, co widzimy jako funkcje wątroby, jest tak mocno ustalona, że jest traktowana jako oczywistość i nie jest kwestionowana przez żadnego poważnego naukowca. Przez dziesięciolecia niezliczone laboratoria i badacze wykonujący niezliczone badania polegali na tym założeniu i dobrze to działało. 


Wszystko to może wydawać się tak oczywiste, że głupie jest wskazywanie tego. Co jednak, gdyby pojawili się ludzie twierdzący, że w rzeczywistości niektóre funkcje uważane za funkcje wątroby są w rzeczywistości znakami obecności duszków wątrobowych?  Są to tajemnicze byty, które żyją w wątrobie. Są niewidoczne i niewykrywalne, ale wykonują pewne funkcje, o których myślimy jako o funkcjach wątroby. Jedynym powodem, dla którego te funkcje korelują z wątrobą, jest to, że tam właśnie żyją duszki wątrobowe. Są nieszczęśliwe, kiedy ich dom nie jest zdrowy i przestają wykonywać niektóre ze swoich funkcji.  


Obrońcy hipotezy duszków wątrobowych wskazują, że nie rozumiemy 100% funkcji wątroby. Wszystko, czego obecnie nie rozumiemy – to jest właśnie to, co robią duszki wątrobowe.  A także, wiele z tego, co zakładamy, że jest funkcją wątroby, jest tylko kwestią korelacji. To nie dowodzi przyczynowości, a więc nie możemy przez korelacyjne dowody wykluczyć alternatywnej, przyczynowej hipotezy duszków wątrobowych. Ponadto – nie możesz dowieść, że duszki wątrobowe nie istnieją.


Zbijałbym te argumenty przez wskazanie jako pierwszą rzecz tego, że jest to “argument z ignorancji” lub argument o “duszkach luk”. Nauka nie postępuje do przodu przez proste zakładanie nadnaturalnej przyczyny czegokolwiek, czego obecnie nie rozumiemy. Ponadto, takie nadnaturalne (lub paranaturalne, jeśli sądzisz, że reprezentują prawa natury, których jeszcze nie znamy lub nie rozumiemy) wyjaśnienia nie dają podstaw do żadnych przewidywań. Nie dają się testować. W najlepszy wypadku orędownicy mogą powiedzieć, że hipoteza duszków wątrobowych przewiduje, że nasze biologiczne zrozumienie pozostanie niepełne. Byłoby to jednak prawdą w każdym wypadku, ponieważ naukowa wiedza nigdy nie jest ukończona. Bardziej właściwym kryterium jest to, czy biologiczna hipoteza daje rezultaty – czy posuwa do przodu nasze zrozumienie przez przedstawianie dających się przetestować przewidywań, które następnie zostają potwierdzone.   


Także kiedy zwolennicy hipotezy “duszków w lukach” czynią przewidywania, kiedy te przewidywania nie sprawdzają się, po prostu przesuwają metę. „Nigdy nie odkryjemy, jak wątroba robi X, ponieważ X jest funkcją duszków wątrobowych”. Kiedy jednak odkrywamy, jak wątroba robi X, oni mówią – “No cóż, nigdy nie odkryjemy jak robi Y”. I nigdy nie przyznają, że mylili się w sprawie X.


Zbijałbym także ich argument tym, że dowody nie są wyłącznie korelacyjne. Można robić wątrobie różne rzeczy, czy to uszkadzać ją, czy uleczać, a to zmieni funkcje wątroby zgodnie z przewidywaniami. Strzałka przyczynowości nie idzie w drugą stronę – nie możesz spowodować marskości wątroby przez wstrzyknięcie komuś bilirubiny.


Wreszcie, naukowcy nie muszą dowieść, że duszki wątrobowe nie istnieją, tak jak nie muszą dowodzić nieskończonej liczby paranormalnych hipotez, które nie są prawdą. To nie tak działa nauka. Potrzebowalibyśmy konkretnych dowodów na istnienie duszków wątrobowych, a to dałoby jakiś rodzaj dających się testować przewidywań. Inaczej duszki wątrobowe są nie tylko błędną hipotezą – są nieistotne. “Nawet nie są błędne”. Są całkowicie niepotrzebnym krokiem, który niczego nie dodaje do naszej wiedzy o tym, jak działa organizm, ani do niczego innego.


Prawdopodobnie zorientowaliście się już, dokąd zmierzam z tym wszystkim. Nikt, na ile mi wiadomo, nie proponował istnienia duszków wątrobowych. Jest tak, ponieważ funkcje wątroby nie są integralnym elementem żadnego systemu przekonań (także – na ile mi wiadomo). Wielu ludzi jednak proponowało dokładnie te same argumenty na duszki mózgowe, inaczej znane jako dualizm. Można zamienić wszystkie argumenty, jakie przedstawiłem powyżej, za i przeciw, przez zamianę wątroby na mózg i funkcji wątroby na funkcje umysłowe czyli umysł. Argumenty są te same i są równie bezsensowne.


Spodziewam się, że niektórzy będą argumentować, że analogia nie jest właściwa, ponieważ funkcje wątroby są fizyczne, podczas gdy funkcje umysłowe nie są. To jest jednak nieistotne, a także nie jest prawdą. Powiedzenie, że funkcje umysłowe nie są fizyczne, oznacza zakładanie wniosku – pytanie brzmi, czy funkcje umysłowe są całkowicie fizyczne. Wszystkie dowody wskazują na to, że są – przynajmniej jest to abstrakcyjna koncepcja tego, co robi mózg. Nie jest to rzecz, jest to aktywność. To jak powiedzenie, że futbol nie jest fizyczny. Jasne, piłka, boisko, siatki i piłkarze są fizyczni, ale abstrakcyjna koncepcja gry futbolowej nie jest fizyczna. Futbol jest aktywnością, jest ideą, ale podłoże jest fizyczne.  


To samo dotyczy funkcji umysłowych – to jest to, co robi fizyczny mózg. Problem jednak, jaki niektórzy ludzie mają z tą myślą, wynika z faktu, że mózg wyewoluował tak, by tworzyć bezszwową iluzję funkcji umysłowej. Nie jesteśmy świadomi wszystkich mechanicznych aspektów funkcji mózgu, ponieważ spiskuje, by ukryć te mechanizmy przed naszą świadomością. Widzimy je niemniej za każdym razem, kiedy doświadczamy optycznej iluzji, halucynacji, fałszywej pamięci, błędnego spostrzeżenia albo innej czkawki mózgu. Zbywamy to, albo śmiejemy się z tych doświadczeń, ale razem wzięte są one innym oknem do mechanicznego aspektu naszego umysłu.  


Nie ma duszków mózgowych. Jest to niepotrzebna hipoteza, która nie jest nawet błędna. Umysł jest tym, co robi mózg.

 

Liver Fairies

NeuroLogica Blog, 7 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1235 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk