Prawda

Poniedziałek, 17 maja 2021 - 06:37

« Poprzedni Następny »


Pora na telemedycynę


Steven Novella 2020-05-19


Być może jednym z pozytywnych skutków pandemii jest przyspieszenie akceptacji telemedycyny i teleopieki psychicznej – przyjmowanie pacjentów on line zamiast osobiście. W moim miejscu pracy przez lata staraliśmy się wprowadzić telemedycynę, ale wszędzie były przeszkody. A teraz, nagle, byliśmy w stanie to zrobić.  Kierownik naszej kliniki ocenia, że w trzy tygodnie dokonaliśmy tego, co w normalnej sytuacji zabrałoby nam trzy lata. Od dwóch miesięcy większość wizyt, jakie przyjmuję, to telemedycyna. Nie jest to doskonałe, ale dla wielu pacjentów jest to idealna opcja.

Korzyści są dość oczywiste. Normalna wizyta wymaga przyjazdu do kliniki (która może być w centrum miasta i obejmuje korki uliczne i konieczność znalezienia parkingu), potem rejestracja i siedzenie w poczekalni, aż wreszcie wywołają. Potem spotkanie z lekarzem. Potem wyrejestrowanie się i jazda do domu. Zależnie od odległości pacjent może spędzić 2 godziny lub więcej czasu po to, by na 10 minut spotkać się z lekarzem twarzą w twarz przy nieskomplikowanej wizycie kontrolnej. Porównaj to z zalogowanie się na aplikację w komforcie i wygodzie twojego domu, odbycie 10-minutowej wizyty przez wideo i po wszystkim. Znaczy to także, że nie siedzisz w poczekalni z potencjalnie chorymi osobami.  Wielu pacjentów ma trudności z dotarciem do kliniki. Mają fizyczne ograniczenia i mogą nawet potrzebować specjalnego transportu.  


Można nawet zrobić ograniczone fizyczne badanie przez wideo. Można zbadać wszystko, co jest czysto wizualne i nie wymaga fizycznego kontaktu. Wielu pacjentów jednak nie wymaga fizycznego badania podczas wizyt kontrolnych. Widuję, na przykład, wielu pacjentów z migreną. Kiedy zostanie ustalone, że ich bóle głowy istotnie są migreną (wyniki dla innych przyczyn są negatywne), nie ma potrzeby dalszego fizycznego badania, chyba że coś się zmieni.  


Jakie są ograniczenia? Głównym ograniczeniem jest niemożność wykonania pełnego badania. Nie możemy także otrzymać danych o ciśnieniu krwi, temperaturze, pulsie i tempie oddychania. Każda wizyta, która wymaga rzeczy takich, jak badanie krwi, szczepienie lub inny zabieg, oczywiście musi być osobista.


A co z terapeutycznym kontaktem między lekarzem a pacjentem? To jest poważny problem, wideo jest zwyczajnie zbyt bezosobowe. Sądzę, że okazało się, iż nie jest to problem. Wideo jest zupełnie dobre dla ludzkiej komunikacji. Dla teleopieki psychicznej to był w rzeczywistości jedyny niepokojący problem. Problemy psychiczne nie wymagają fizycznego badania. Wizyty mogą też być znacznie częstsze, raz lub więcej razy tygodniowo, więc korzyści są większe. Ale problem więzi z klientem był podstawową przeszkodą. To także wydaje się nie być problemem. Badania, jakie mamy jak dotąd, pokazują, że teleopieka psychiczna daje podobne wyniki jak osobiste wizyty, włącznie z tym niedawnym badaniem CBT. To jest nadal nowa dziedzina i trzeba będzie przetestować wiele różnych rodzajów terapii w wielu warunkach i sytuacjach, ale jak dotąd nie podniesiono żadnych ostrzegawczych flag przed wizytami na odległość w teleopiece nad zdrowiem psychicznym.


Ciekawe jest to, że przeszedłem od zero telewizyt do niemal wyłącznie telewizyt. To działa dobrze, choć nie idealnie. Czekam na świat po pandemii, gdzie będę mógł wybierać, którzy pacjenci muszą przyjść do kliniki, a dla których lepsza jest telewizyta. Dla pacjentów, którzy nie potrzebują zbadania (czego nie można zrobić przez wideo), nie potrzebują żadnych zabiegów i tylko potrzebują rozmowy, żeby monitorować terapię i dokonać ewentualnych poprawek, telemedycyna jest doskonała. Innym wymogiem jest dostęp do niezbędnej technologii i umiejętność obchodzenia się z nią. Według mojego doświadczenia z ostatnich dwóch miesięcy, około 75% pacjentów radzi sobie doskonale, także starsi z nich, którzy mają odrobinę kłopotów z technologią. Gdybyśmy mieli czas na zrobienie systemu bardziej przyjaznego dla użytkownika, mieli więcej infrastruktury i więcej czasu, by wdrożyć pacjentów do systemu, procent byłby wyższy.


Mam pacjentów, którym naprawdę trudno przychodzić do kliniki, co prowadzi do wielu opuszczonych wizyt. Z praktycznego punktu widzenia, wizyta telemedyczna jest bez porównania lepsza od żadnej wizyty. Mogę także przyjąć więcej pacjentów niż kiedy mam ich fizycznie obecnych w klinice. Z ekonomicznego punktu widzenia nie zajmuję kosztownego gabinetu, kosztownego personelu kliniki i jej infrastruktury. Siedzę w domu przy biurku. Kolejną korzyścią jest to, że jest mi znacznie łatwiej szybko przyjąć pacjenta. Jeśli pacjent ma pytania lub problemy, mogę go przyjąć na telewizycie następnego dnia, co jest znacznie trudniejsze do zorganizowania w klinice z powodu ograniczeń planowanych wizyt.  


Krótko mówiąc, telewizyt można używać dla tych pacjentów, którzy na tym najbardziej skorzystają. Wynikiem będzie także więcej wizyt niż przy wyłącznie osobistych wizytach. Mogę zobaczyć pacjentów szybciej, częściej i z mniejszą absencją pacjentów. Widzenie lekarza na wideo jest wystarczającym kontaktem, a wygoda jest znacząca.


Jest także potencjalna korzyść dla całego systemu. Gdyby, powiedzmy, 30% wizyt klinicznych zamienić w telemedycynę, to jest to 30% redukcja związanego z kliniką ruchu kołowego i parkowania, ludzi zapisujących się w klinice, używania zasobów personelu i siedzenia i czekania w poczekalni. Jest to także 30% redukcja potrzeby gabinetów, co samo może być ograniczającym czynnikiem (jak to jest w naszej klinice). Jeśli rozciągniemy to na inne dziedziny, rzeczywiście myśląc o tym, jakie zadania i prace można wydajniej wykonywać on line, możemy znacznie zmniejszyć ruch w godzinach szczytu i inne zasoby, włącznie z naszym węglowym odciskiem stopy. Zmniejszenie natężenia ruchu ma także dalsze efekty, ponieważ znaczy, że ci, którzy nadal muszą dojeżdżać, jadą krócej, wydajniej i mniej zanieczyszczają powietrze.  


Trudno przewidzieć, jak to wszystko będzie działać. Mogą, na przykład, wystąpić niezamierzone konsekwencje. Kolektywne zachowania zawsze wydają się bardziej tajemnicze i skomplikowane niż to sobie wyobrażamy i jedynym sposobem, by dowiedzieć się, jest eksperymentowanie.  W tym wypadku musieliśmy dokonać olbrzymiego eksperymentu w telemedycynie i pracy z domu. Z mojej perspektywy eksperyment telemedycyny był wyraźnym sukcesem i musimy rozciągnąć tę lekcję na przyszłość, poza pandemię. W mojej klinice to właśnie planujemy. Teraz będę miał co najmniej jedną stałą telesesję kliniczną tygodniowo, a w przyszłości prawdopodobnie więcej. To by się nie zdarzyło bez pandemii.

 

It’s Time for Telehealth

 NeuroLogica Blog, 14 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1212 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk