Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 01:01

« Poprzedni Następny »


Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne


Jerry A. Coyne 2020-07-08

Tak, współczesne małpy i my mieliśmy wspólnego małpiego przodka.
Tak, współczesne małpy i my mieliśmy wspólnego małpiego przodka.

Przeszukując The Conversation, natknąłem się na artykuł Pauli Kover o częstych błędnych wyobrażeniach o ewolucji. Dla tych z nas, którzy uczą o ewolucji, ważne jest poznanie ich, bo musimy je wyjaśnić, kiedy nauczamy biologii ewolucyjnej. Mam taką listę w moim komputerze i możecie zobaczyć wyczerpujące podsumowanie takich błędnych wyobrażeń na stronie UC Berkeley Understanding Evolution.

Kliknij na link pod zrzutem z ekranu, żeby przeczytać krótki artykuł Kover:


Lista Kover jest jasna, choć nie oryginalna (a jak mogłoby być inaczej, skoro są to rzeczy dobrze znane) i pierwsze cztery są ogólnie prawdziwe, chociaż w Nr 2 jest drobny szkopuł, ale Nr 5 jest niesłuszny. Poniżej przedstawiam punkty Kover (pogrubione) z moimi krótkimi komentarzami zwykłą czcionką.


1.) To jest tylko teoria. 
 Tego określenia od dawana używano dla zdyskredytowania ewolucji, ponieważ jednak jest to teoria w naukowym sensie tego słowa, ewolucja jest także wysoce potwierdzoną teorią - potwierdzoną do tego stopnia, że ewolucja jest faktem. Tak, to jest jedno z najczęstszych błędnych wyobrażeń o ewolucji.


2.) Ludzie pochodza od małp
.  No cóż, to nie jest takie jasne. Prawdą jest, że nie pochodzimy od żadnych małp, które żyją dzisiaj. Istotnie jednak pochodzimy od naczelnych, które miały długie ogony, wczesnych członków Catarrhini, grupy naczelnych, która obejmuje współczesne małpy starego świata (Cercopithecoidea), jak również współczesne małpy człekokształtne + ludzi (Hominoidea). Inna gałąź, małpy nowego świata (Platyrrhini), są bardziej odlegle spokrewnione z nami niż małpy starego świata i małpy człekokształtne. Chodzi jednak o to, że wspólny przodek nasz i wszystkich małp, Simiiformes, byłby nazywany małpą, bo wyglądał jak małpa. Tutaj jest diagram naszego pochodzeni (jesteśmy w Hominoidea): 3.) Dobór naturalny jest celowy. Tak, to jest błędne wyobrażenie. Dobór naturalny nie ma  zewnętrznie narzuconego celu, ani konsekwentnego kierunku w kategoriach morfologii, zachowania lub fizjologii (tj. nie ma ewolucyjnego pędu ku "większej złożoności"). Jest jednak jeden konsekwentny kierunek: ewolucja drogą doboru naturalnego zawsze poprawia reprodukcyjne dostosowanie organizmu. Dostosowanie może jednak maleć przez inne ewolucyjne mechanizmy, takie jak dryf genetyczny lub napęd mejotyczny.


4.) Ewolucja nie może wyjaśnić złożonych narządów. 
Jak mistrzowsko wyjaśnia Richard Dawkins w książce Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa, złożoność osiąga się poprzez szereg małych kroków, a więc narząd taki jak oko, który, jak się wydaje, nie mógł wyewoluować de novo, w rzeczywistości tego nie zrobił, ale jest wynikiem serii małych, stopniowych ulepszeń zbierającego światło narządu. Uważamy to za prawdopodobne (dla oka), ponieważ potrafimy robić modele tego, jak szybko złożone oko może wyewoluować z bardzo prostego (dość szybko, patrz tutaj) i możemy obserwować w naturze narządy, które dobrze funkcjonują, ale także przypominają to, co sądzimy było pośrednimi ewolucyjnymi krokami naszego (i ośmiornicy) oka.


Tutaj jest coś, co mówi Kover, a co nie przynależy do pozostałych punktów, bo nie ma nic wspólnego z biologią, a wszystko wspólne z teologią i akomodacjonizmem. Poniżej są jej słowa:  

5). Religia jest nie do pogodzenia z ewolucją

Ważne jest wyjaśnienie, że ewolucja nie jest teorią o powstaniu życia. Jest to teoria wyjaśniająca jak gatunki zmieniają się w czasie. Wbrew temu, co uważa wielu ludzi, nie ma właściwie konfliktu między ewolucją a większością religii. Papież Franciszek powtórzył niedawno, że wiara w ewolucję nie jest nie do pogodzenia z wiarą katolicką. Idąc jeszcze dalej, pastor Malcom [sic] Brown z Church of England powiedział, że “dobór naturalny jako sposób zrozumienia fizycznych procesów ewolucji przez tysiące lat, ma sens”. Dodał: “Dobra religia musi pracować konstruktywnie z dobrą nauką” i odwrotnie. W pełni się z tym zgadzam.

Tak, ale nauka zakłada, że życie powstało z nieożywionej materii i wiemy, że wszystko, co żyje, pochodzi od jednego pra-gatunku. Jeśli tym, o czym mówi tutaj Kovar w sprawie pochodzenia życia, jest “Bóg mógł to zrobić”, to doprawdy nie potrzebujemy tej hipotezy.


A w sprawie konfliktu między ewolucją a najpowszechniejszymi religiami, wykres poniżej z niedawnego sondażu Gallupa pokazuje, że 73% Amerykanów akceptuje teorię ewolucji, która obejmuje albo stworzenie de novo (40%), albo Boga ingerującego w proces (33%, często, by stworzyć Specjalny Gatunek - Homo sapiens).W sprawie tego, co mówi papież, no cóż, wielu katolików (27%, jeśli dobrze pamiętam) odrzuca ewolucję i przyjmuje kreacjonizm. Nie mogą nawet strawić stanowiska własnego Kościoła. Ponadto, katolicyzm nie w pełni podpisuje się pod ewolucją, ponieważ akceptuje Adama i Ewę jako dosłownych przodków całej ludzkości, co, jak mówi nam genetyka populacyjna, nie może być prawdą. Wreszcie, katolicy (i wielu wyznawców innych wyznań) uważają, że ludzie odróżniają się od wszystkich innych gatunków, ponieważ posiadamy duszę. Nie ma na to żadnych dowodów.


Znaczny odsetek muzułmanów także całkowicie odrzuca ewolucję i przyjmuje kreacjonizm Allaha opisany w Koranie. Wielu ortodoksyjnych Żydów też odrzuca ewolucję. Co zaś Malcom [sic] Brown mówi o “mającym sens” doborze naturalnym, nie ma żadnego związku z prawdą ewolucji. Dla wielu kreacjonizm ma więcej sensu niż ewolucja. Osądzasz teorię nie po tym, czy ma sens, ale po tym, czy jest poparta dowodami. W końcu, mechanika kwantowa nie ma bardzo wiele sensu.


Spójrzmy na koniec na twierdzenie “Dobra religia musi pracować konstruktywnie z dobrą nauką i odwrotnie”. Nie, zupełnie nie jest to prawdą. Nauka działa najlepiej, kiedy trzyma się z daleka od religii, odrzucając wszystkie nadnaturalne byty i siły. Nie potrzebujemy tej hipotezy i nie mogę wyobrazić sobie sposobu, na jaki nauka mogłaby zostać ulepszona dzięki współpracy z religią.


Religia, z drugiej strony, istotnie potrzebuje pracować z nauką, jeśli chce uniknąć głoszenia kłamstw, ale jest to „destruktywna” konwersacja, nie konstruktywna. Nauka mówi religii, gdzie nie ma racji, jak w fałszywych opowieściach w Księdze Rodzaju o exodusie Żydów z Egiptu, o spisie Heroda dotyczącym narodzin Jezusa i tak dalej. Religia potrzebuje nauki, jeśli chce, by jej historyczna narracja zgadzała się z rzeczywistością, ale wiele religii o to nie dba. Nauka zaś nie potrzebuje religii.  


Jeśli ktoś chce zobaczyć listę błędnych wyobrażeń o ewolucji, polecam zajrzenie na stronę Berkeley, do której podałem link powyżej.  


Five misconceptions about evolution: one is dubious, another wrong

Why Evolution Is True, 3 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1411 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11
Niezrozumienie równości   Winegard   2022-10-07
Zyski klimatyczne to „niewygodna prawda” — nie wszystkie wiadomości o środowisku są złymi wieściami   Lomborg   2022-10-06
Gorzko-słodki, uzależniający lek   Tonhasca Júnior   2022-09-30
Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk