Prawda

Piątek, 22 października 2021 - 21:42

« Poprzedni Następny »


AI – asystent lekarza


Steven Novella 2020-12-09


Często pisałem o tym, jak postępy sztucznej inteligencji (AI) już zmieniają świat, ale prawdopodobnie zrobią to znacznie bardziej w przyszłości (także niedalekiej). Szczególnie interesuje mnie jedno zastosowanie, które moim zdaniem nie zdobywa wystarczająco dużo uwagi – używanie AI jako pomocy przy podejmowaniu klinicznych decyzji. Byłem więc bardzo zadowolony, kiedy przeczytałem, że jeden taki projekt będzie miał udział w grancie od rządu Wielkiej Brytanii.

Grant w wysokości 20 milionów funtów będzie rozdzielony między 15 uniwersytetów pracujących nad rozmaitymi projektami AI, ale jeden z tych projektów dotyczy AI jako asystenta lekarza. Nazwali to Stypendium Turinga od Alana Turinga, który był jednym z pionierów maszynowej inteligencji. Jak informuje BBC:

Asystent lekarza lub kliniczny kolega jest projektem prowadzonym przez profesora Aldo Faisala  Imperial College London. Będzie w stanie rekomendować medyczne interwencje, takie jak przepisywanie leków lub zmienianie dawek w sposób zrozumiały dla podejmujących decyzję, czyli lekarzy.


Może to pomóc im w podejmowaniu najlepszej dla pacjenta decyzji o sposobie leczenia. Ta technologia będzie używała “uczenia przez wzmacnianie”, rodzaju uczenia maszynowego, które szkoli AI do podejmowania decyzji.

To znakomicie i stworzenie takich aplikacji AI powinno być wśród najwyższych priorytetów. Właściwie rozczarowuje trochę, że podobne systemy jeszcze nie są szeroko używane. Jest kilka rodzajów uczenia maszynowego. Uczenie maszynowe dotyczy przede wszystkim szukania wzorów w dużych zestawach danych. Jeśli algorytm komputerowy ma informację, czego ma szukać, to jest to uczenie nadzorowane. Jeśli nie, to jest nienadzorowane.  Jeśli postępuje metodą wielu prób i błędów, to jest to uczenie przez wzmacnianie. A jeśli używa głębokich sieci neuronowych to jest to głębokie uczenie. W tym wypadku skupienie jest na uczeniu przez wzmacnianie, a więc AI podejmie decyzję, otrzyma reakcję, a potem powtórzy tworzący decyzję algorytm dla wszystkich danych.

 

Jak zintegrować to z praktyką kliniczną? Jak opisywałem wcześniej, nie chodzi o zastąpienie człowieka-lekarza, ale raczej o dostarczenie szerszej perspektywy. Lekarze-klinicyści kilka rzeczy robią dobrze. Doświadczenie może dać im wielką wprawę w rozpoznawaniu wzorów. Pomaga im także przewidywać możliwe szlaki diagnozy i leczenia, unikać pułapek i przewidywać problemy. Długie szkolenie daje im także wiele faktograficznej wiedzy. Klinicyści, zależnie od specjalizacji, rozwiną także specjalne umiejętności, takie jak sprawność chirurgiczna lub inna sprawność techniczna oraz zdolność skutecznej komunikacji z pacjentami.


Wiadomo jednak, że sama ilość informacji potrzebnych do optymalizowania każdej klinicznej decyzji oraz złożoność brania pod uwagę wszystkich statystycznych implikacji wielu zmiennych, jakie istnieją nawet w stosunkowo prostych przypadkach, łatwo przytłaczają lekarza. Radzimy sobie z tym na kilka sposobów. Zazwyczaj mieszamy podejście analityczne z intuicyjnym, używając wzoru rozpoznawania, by kierował naszymi analitycznymi wyborami i priorytetami. Mamy też tendencję do zbytniego upraszczania, sprowadzając złożoność do rozsądnego systemu (który może dosłownie być leczeniem lub diagnostycznym algorytmem). Panele specjalistów nieustannie przeglądają literaturę i uaktualniają standardy i kliniczne postępowanie, a praktycy nieustannie uaktualniają swoją wiedzę.


Klinicyści mają jednak problem z radzeniem sobie z wielką ilością danych w rzeczywistym czasie i z dokonywaniem złożonych analiz statystycznych. W rzeczywistości może nas często wprowadzić w błąd własne doświadczenie, lub możemy paść ofiarą efektu potwierdzenia i błędnej heurystyki. Mamy tendencję do uważania, że diagnoza jest bardziej prawdopodobna jeśli przedstawione oznaki i objawy rzeczywiście wyglądają jak przy tej diagnozie. Jest to jednak tylko częściowo prawdą, a częstotliwość występowania tej diagnozy może mieć znacznie większy wpływ na prawdopodobieństwo, ale zbyt mało poświęca się temu uwagi. Klinicyści systematycznie popełniają również statystyczne błędy w myśleniu ponieważ statystyka nie jest intuicyjna.


A teraz wyobraźcie sobie, że w chwili opieki nad pacjentem, kiedy podejmuje się decyzję, klinicysta ma do dyspozycji ekspercki system AI, który może zredukować te słabości. Taki system może przegryźć się przez wielkie ilości danych i wyciągnąć statystyczne wnioski,  co byłoby niemożliwe dla człowieka – może, na przykład, nie tylko przedstawić listę potencjalnych diagnoz, ale dołączyć statystyczne dane do każdej potencjalnej diagnozy. AI może następnie pomóc zoptymalizować szlak diagnostyczny, wskazując, jakie badanie będzie miało największą szansę posortowania tych możliwych diagnoz w najszybszy, najbezpieczniejszy, najtańszy i ogólnie najbardziej wydajny sposób.


Taki system może nie tylko starać się znaleźć prawidłową diagnozę, ale także drogę do najlepszego wynik. Otrzymanie poprawnej diagnozy może nawet nie być najlepszą drogą do najlepszego wyniku, mimo że może się to wydawać całkowicie sprzeczne z intuicją. Trzeba wziąć pod uwagę to, które zdiagnozowane choroby dają się leczyć, jakie są konsekwencje postawienia lub pominięcia diagnozy i jakie jest ryzyko badań niezbędnych do postawienia diagnozy. Lekarz rozważa to wszystko, ale posiadanie twardych danych o każdej możliwej drodze, branie pod uwagę wielu osobistych szczegółów o danym pacjencie, byłoby niezmiernie skuteczne.


Inny przykład: jeśli pacjent ma pewne objawy przy obecności pewnych zmiennych, statystycznie najlepszy wynik może zostać osiągnięty przez empiryczne leczenie zamiast dokonywania jakichkolwiek dodatkowych badań. A może jedno badanie ustali, jakie leczenie dałoby najlepszy wynik, nawet jeśli badanie nie wydaje się bezpośrednio związane z objawami. Statystyka daje wyniki sprzeczne z intuicją – ale tym, co nas najbardziej obchodzi, jest wynik dla pacjenta.  


Kliniczny asystent AI może także włączyć analizę efektywności kosztów do podejmowania decyzji przez sugerowanie równoważnych, ale mniej kosztownych terapii lub szlaków diagnostycznych. To jest podejście “Moneyball” w medycynie – szukanie największego zysku za każdy grosz wydany na interwencję medyczną. Nie chodzi tu też tylko o pieniądze; analiza kosztów i zysków może również dotyczyć bólu lub niewygody dla pacjenta. Gdybyśmy uzyskali ten sam wynik, ale bez bolesnej procedury, większość pacjentów doceniłaby to.  


W wielu wypadkach prawdopodobnie istnieje jedna, optymalna droga kliniczna. Jednak, nawet z potężnym asystentem AI, mogą być dwie lub więcej akceptowalnych dróg klinicznych z różnymi wyborami. Jest to podobne do GPS, który oferuje wybór najszybszej trasy, najkrótszej trasy lub trasy, która omija autostrady. Lekarz i jego pacjent będą musieli zdecydować w kwestii wyboru leczenia z najlepszym wynikiem: czy ma to być leczenie powodujące najmniej bólu i niewygody, leczenie, które trwa najkrócej i zabiera najmniej czasu z dala od pracy lub rodziny, czy też leczenie najtańsze. Przypisanie tym wyborom twardych danych statystycznych co najmniej pozwoli pacjentom na rozumienie tego, co dostają.  


To wszystko są rzeczy, które robimy teraz – ale asystent AI pozwoliłby nam to robić lepiej, bardziej konsekwentnie i na podstawie najnowszych publikowanych informacji.


Powinno to być najwyższym priorytetem, jeśli nie z innego powodu, to dlatego, że będą to potencjalnie olbrzymie oszczędności dla systemu opieki zdrowotnej. Takie oszczędności będą liczyły się w miliardach dolarów, co uzasadnia wielkie inwestycje w rozwój tej technologii. Jedna piętnasta z 20 milionów funtów jest miła, ale są to grosze w porównaniu do możliwych zysków. Cała technologia uczenia maszynowego już istnieje – teraz jest to tylko kwestia stworzenia tej konkretnej aplikacji. Każda rządowa inwestycja w rozwój tej aplikacji prawdopodobnie opłaci się sumami większymi o wiele rzędów wielkości.

 

AI Doctor’s Assistant

NeuroLogica Blog, 30 listopada 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1235 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk