Prawda

Poniedziałek, 26 lutego 2024 - 11:40

« Poprzedni Następny »


Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają


Elder of Ziyon 2023-12-08

Tahar Ben Jelloun – marokański pisarz, piszący w języku francuskim, uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli literatury Magrebu. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)
Tahar Ben Jelloun – marokański pisarz, piszący w języku francuskim, uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli literatury Magrebu. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Trudno mi znaleźć Arabów w krajach arabskich, którzy potępiali pogrom z 7 października w języku arabskim. Jednak francuski magazyn Le Point w kilka dni po atakach opublikował poniższe jednoznaczne potępienie ataków marokańskiego muzułmańskiego intelektualisty Tahara Ben Jellouna:

Jako marokański Arab i muzułmanin z urodzenia, kultury i tradycyjnego wykształcenia nie mogę znaleźć słów, aby wyrazić, jak bardzo jestem przerażony tym, co bojownicy Hamasu zrobili Żydom. Brutalność, gdy atakuje się kobiety i dzieci, staje się barbarzyństwem i nie ma na to wymówki ani uzasadnienia.

 

Jestem przerażony, ponieważ obrazy, które zobaczyłem, dotknęły do głębi moje człowieczeństwo.

 

Wierzę, że możemy przeciwstawiać się okupacji, walczyć z kolonizacją, ale nie za pomocą takich aktów wielkiego barbarzyństwa.

 

Sprawa palestyńska zginęła 7 października 2023 r. w zamachu przez elementy fanatyczne, pogrążone w najgorszej ideologii islamistycznej.

 

Hamas jest wrogiem nie tylko narodu izraelskiego, ale także narodu palestyńskiego. Okrutny wróg pozbawiony zmysłu politycznego, zmanipulowany przez kraj, w którym wiesza się młode kobiety za to, że nie noszą zasłony na głowach.

 

Branie zakładników i grożenie ich egzekucją tylko wzmaga gniew nas wszystkich.

 

Ta brutalność pochodzi z daleka. Na pewno z okupacji i upokorzeń, jakich doświadczyła młodzież bez przyszłości, szybko przejęta przez ruch islamistyczny zależny od dobrej woli Iranu.

 

Po masakrze, niezależnie od liczby ofiar śmiertelnych po obu stronach, barbarzyństwo przeniknęło naszą wyobraźnię i trudno dziś uwierzyć, że ci ludzie zrobili to, aby „wyzwolić” terytorium. Nie, wojna toczy się pomiędzy żołnierzami. Nie poprzez zabijanie niewinnych cywilów.

 

Nie, nie ma powodu usprawiedliwiać tego, co robili w domach, na obozach, gdziekolwiek mogli przyłapać młodzież na imprezowaniu.

 

Ten horror jest ludzki, mam na myśli, że zwierzęta nigdy nie zrobiłyby tego, co zrobił Hamas. Minister w rządzie Netanjahu [izraelski minister obrony Joav Gallant] nazwał Gazańczyków „zwierzętami”. Nie, to ludzie bez sumienia, bez moralności, bez człowieczeństwa, którzy dokonali masakr, jest też populacja, która cierpi, która nie jest ani uzbrojona, ani barbarzyńska.

 

Nie mylcie Hamasu z populacją (2,5 miliona ludzi), która żyje pod okupacją i blokadą.

 

Mówię to, ale mój głos jest samotny.

 

Ja, w samotności, w swoim smutku i wstydzie człowieka, wstręcie do tej ludzkości, do której nie chcę należeć, mówię: nie, to jest walka, która nie honoruje ich sprawy. Nie, dla tych oklasków w niektórych stolicach arabskich. Mówię nie, na ten krwawy triumf nad niewinnymi. Nie, na ślepotę tych, którzy pociągają za sznurki tragedii, gdzie prędzej czy później to ludność palestyńska zapłaci za to wysoki rachunek.

 

Będziemy nosić tę tragedię w naszej pamięci jako krzywdę całej ludzkości. Rana, która nigdy się nie zamknie i nigdy nie zostanie zapomniana.

Marokańska gazeta Hespress napisała, że inni marokańscy intelektualiści „prawie jednomyślnie” potępili Bena Jellouna.

 

Marokański pisarz Aziz Lazraq powiedział, że artykuł ten był wypełniony „pośpiesznymi i emocjonalnymi wypowiedziami, które nie są częścią jego języka ani natury i są pozbawione jakiegokolwiek znaczenia”.

 

Inny pisarz, Montaser Hamadeh, oskarżył Bena Jallouna o przyjęcie stanowiska francuskiego wobec Izraela zamiast marokańskiego.

 

Zarówno on, jak i pisarz Abdel Samad Belkabir wyjaśnili, że Benowi Jallunowi brakowało odpowiedniego „kontekstu”, aby potępić Hamas, nie dostrzegając, że tak naprawdę wszystko jest winą Izraela, a morderstwa, porwania i gwałty Hamasu są jedynie „błędami”.

 

Link do oryginału: https://elderofziyon.blogspot.com/2023/12/moroccan-intellectual-condemns-hamas.html

Elder of Ziyon, 1 grudnia 2023

Nie był to jednak jedyny głos potępienia z Maroka. Piątego grudnia Elder of Ziyon zamieścił kolejny wpis o potępieniu Hamasu przez innego marokańskiego intelektualistę.  

 

Kolejny Marokańczyk atakowany za potępienie Hamasu


W zeszłym tygodniu pisałem, że marokański intelektualista potępił atak Hamasu z 7 października (po francusku, a nie po arabsku) i jak został potępiony przez innych autorów marokańskich.

 

Okazuje się, że inny obywatel Maroka i zwolennik Porozumień Abrahamowych, Ahmed Charai, już 7 października napisał artykuł w Jerusalem Strategic Tribune (będącej częścią dużego marokańskiego i międzynarodowego konglomeratu medialnego, którego jest właścicielem). 

 

Tytuł jego artykułu brzmi: „ Wszyscy jesteśmy Izraelczykami ” .

 

Kilka fragmentów:

Wojna Jom Kippur w 1973 r. rozpoczęła się od niespodziewanego ataku w najświętszy dzień kalendarza żydowskiego. 7 października 2023 roku historia się powtórzyła.

 

Dziś rano Hamas, wspierana przez Iran grupa terrorystyczna, przeprowadziła niespodziewany atak z lądu, wody i powietrza – obejmujący ataki na lotniach i ponad 5000 ataków rakietowych w ciągu pierwszych 20 minut. Na ziemi terroryści Hamasu przebili płot graniczny i przejechali przez dwa punkty kontrolne, które Izrael utrzymuje otwarte dla dostaw pomocy humanitarnej. Zaatakowali pojazdy opancerzone i godzinami toczyli strzelaninę z policją i izraelskimi rezerwistami. Okolice stały się polami bitew. Dziesiątki cywilów i żołnierzy zostało wziętych jako zakładnicy. Zaktualizowane raporty mówią, że zamordowano 500 izraelskich cywilów....

 

Dziś przypada Simchat Tora, ważne święto, które można przetłumaczyć jako „radość Tory”. W tym dniu pobożni Żydzi nie pracują, nie prowadzą pojazdów, nie piszą ani nie włączają urządzeń elektronicznych. Idealny dzień na atak na spokojnie świętujący demokratyczny naród.

 

Już teraz media społecznościowe są zanieczyszczone przez osoby próbujące usprawiedliwić niesprowokowane barbarzyństwo niespodziewanych ataków. Niektórzy mówili, że Izrael powinien oddać ziemię w zamian za pokój. Ignoruje to fakt, że Hamas zaplanował te ataki ze Strefy Gazy, którą Izrael przekazał w 2006 roku, aby zawrzeć pokój. Inni mówili o „upokorzeniu” wynikającym z konieczności okazania dokumentu tożsamości na punkcie granicznym, tak jak robią to miliony ludzi na przejściach granicznych i na lotniskach na całym świecie. Jeszcze inni mówią o samostanowieniu – zapominając, że Palestyńczycy wybrali własnych przywódców w Strefie Gazy i ci przywódcy zarządzili te ataki.

 

A cały ten bełkot ignoruje ludzki punkt widzenia: żony, które patrzyły, jak ich mężowie umierają przed ich domami, dzieci zabite w atakach rakietowych lub zabite przez pociski z karabinu maszynowego. Cierpienie wielu osób, które nie biorą udziału w polityce, jest ogromne.

 

Jeśli tolerujemy ekstremizm, podważy on skałę bezpieczeństwa i ostatecznie zniweczy wszelkie wysiłki USA na rzecz stabilizacji Bliskiego Wschodu.

 

Przywódca Hamasu, Ismail Hanija, nie powinien być już dłużej przyjmowany jak bohater w stolicach arabskich. Departament Skarbu USA musi nałożyć sankcje na Haniję i jego bliskich oraz pozbawić ich możliwości podróży i operacji finansowych w bankach międzynarodowych.

 

Nie jest również normalne, że Hamas w dalszym ciągu jest wspierany przez szereg niepaństwowych inicjatyw i fundacji, z których część ma siedzibę w Europie.

 

Kiedy dym się rozwieje, prawdopodobne jest, że wśród zabitych i rannych będą obywatele amerykańscy. Hamas stanowi obecnie zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ameryki i jej prób zaprowadzenia pokoju w regionie.  

Należy pamiętać, że ten artykuł został napisany w dniu masakry, przed jakąkolwiek prawdziwą izraelską akcją wojskową. Mimo to w Maroku pojawiły się bardzo gniewne reakcje, potępiające Charaiego za mówienie czegokolwiek negatywnego o Hamasie.

 

Szef marokańskiej Islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju napisał własną odpowiedź „Wszyscy jesteśmy Palestyńczykami”, podając meczet Al Aksa jako przyczynę masakry Hamasu. 

 

Dziennikarz Omar Labchirit uznał ten artykuł za zdradę stanu, stwierdzając, że nikt nie powinien pisać niczego, co jest sprzeczne z marokańską polityką zagraniczną. (O ile mi wiadomo, Maroko nie wydało żadnych prohamasowskich oświadczeń.) Uznał ten artykuł za „szantaż i nacisk na stanowisko państwa marokańskiego z korzyścią dla otoczenia”. 

 

Pisarz Idris Al-Kanbouri uznał ten artykuł za rażącą obrazę Maroka, stwierdzając, że „wykracza on poza stanowisko państwa, szkodzi Maroko i profanuje jego reputację”.

 

Być może najlepszy opis antysemickiej reakcji Maroka na artykuł pochodzi z artykułu podsumowującego incydent, w którym autor stwierdza: „Opinia społeczna również wyraziła swój głęboki smutek i złość, słysząc tę opinię od obywatela arabskiego narodowości marokańskiej i krajów arabskich, i że wszyscy nosimy arabską tożsamość i powinniśmy wyrażać naszą arabską tożsamość i stać po stronie Arabów we wszystkich miejscach”. Honor wymaga jednego, jednolitego stanowiska wobec Izraela i Hamas nie może zrobić niczego, co byłoby zbyt haniebne, aby nie mogło być wspierane, dopóki jest skierowane przeciwko Żydom. Wszystko w imię arabskiej solidarności.

 

Przynajmniej tak jest bardziej szczerze. Ale nie dość szczerze.

 

Ponieważ krytycy Charai próbowali go zdyskredytować i natychmiast  zaczęli rozpowszechniać to, co uważają za potępiające zdjęcie Charaiego – stojącego obok religijnego Żyda.Co dowodzi, że prawdziwym problemem nie jest poparcie dla Hamasu, ale nienawiść do Żydów. 


Link do oryginału: https://elderofziyon.blogspot.com/2023/12/another-moroccan-who-was-attacked-for.html

Elder of Ziyon, 5 grudnia 2023

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk