Prawda

Niedziela, 9 maja 2021 - 04:32

« Poprzedni Następny »


Czy możemy zobaczyć osobowość?


Steven Novella 2020-06-05


Czy podstawowa osobowość człowieka jest wypisana na twarzy? To jest ciekawe pytanie, na które badacze jeszcze nie mają definitywnej odpowiedzi. W nowym badaniu użyto AI, by dodać kolejną informację, która sugeruje, że odpowiedź brzmi – może, chyba.

 

Zacznijmy od technicznej definicji osobowości:


“Osobowość odnosi się do indywidualnych różnic w charakterystycznych cechach myślenia, odczuwania i zachowania”.   


Jest rzeczą niekontrowersyjną, że różni ludzie mają różne cechy osobowości, chociaż istnieją różne schematy podziału wszystkich różnych cech osobowości, jakie mogą okazywać ludzie. Jednym z szerzej zaakceptowanych takich podziałów jest Wielka Piątka – otwartość na doświadczenia, sumienność, ekstrawersja, ugodowość, i neurotyczność. To nie obejmuje wszystkich aspektów osobowości ani bogatego tła doświadczeń i kultury, które pomagają kształtować nasze zachowanie, ale wydaje się chwytać coś fundamentalnego o różnicach między ludźmi.


Znacznie bardziej kontrowersyjne jest to, czy istnieją różne typy osobowości, czyli zestaw cech osobowości, które występują razem. Jest wiele testów opartych na założeniu, że ludzi można podzielić na niewielką liczbę różnych typów osobowości, ale żaden z nich nie ma ustalonej zasadności. Moim zdaniem, najlepsze dowody, jakie mamy jak dotąd, nie popierają w sensowny sposób tezy o typach osobowości.

 

Dla cech osobowości pozostaje pytanie – do jakiego stopnia są one genetyczne kontra środowiskowe. Jest jasne, że są jednym i drugim, jedne mają prawdopodobnie silniejszy składnik genetyczny niż inne, z różnym wkładem u różnych osób i z genetycznymi predyspozycjami wchodzącymi w interakcję z rozwojem i środowiskiem. Łatwo zobaczyć, jak trudno byłoby rozplątać ten pogmatwany bałagan jednym, prostym, czystym schematem.


Jeśli jednak cechy osobowości mają znaczący wkład genetyczny (co wydaje się oczywiste), to możemy zapytać – do jakiego stopnia cechy osobowości idą w parze z cechami fizycznymi? To jest możliwe, ponieważ czasami jeden gen koduje białko lub enzym, który ma wiele funkcji, a więc mógłby (na przykład) wpływać na rozwój zarówno mózgu, jak twarzy. Ponadto, geny, które są koło siebie, mają statystycznie wyższą szansę na wspólne sortowanie – jeśli więc masz jeden, masz wyższe prawdopodobieństwo posiadania także drugiego. To znaczy, że jeśli masz jedną cechę osobowości, możesz z większym prawdopodobieństwem mieć również pewne rysy twarzy.


Strzałka przyczyny i skutku może także iść w drugą stronę. Ludzie, którzy wyglądają w pewien określony sposób, mogą mieć pewne szczególne doświadczenia w życiu, które przyczyniają się do pewnych cech osobowości. Zasadniczo powściągliwy wyraz twarzy może, na przykład, przyczyniać się do introwersji. Może również być tak, że osobowość wpływa na wyraz twarzy w spoczynku (nie wyraz emocjonalny, ale tylko to, jaki wyraz ma nasza twarz zasadniczo). Miałoby także sens, jeśli – jako skrajnie społeczny gatunek ze znaczną ilością tkanki mózgowej poświęconej na dostrzeganie i interpretowanie ludzkich twarzy – wyewoluowaliśmy tak, by wykrywać w twarzach innych nie tylko emocje, ale także osobowość.    


Większość z tego to czyste spekulacje, ale jeśli istnieje jakiekolwiek rzeczywiste powiązanie (czy to bezpośrednio przyczynowe, czy przypadkowe) między cechami osobowości a tym, jak wyglądają twarze, rozstrzygającym testem jest to, że powinniśmy być w stanie zgadywać jak wypadnie ktoś na teście osobowości w oparciu o nieruchome, nie pokazujące żadnych emocji zdjęcie ich twarzy. To jest przesłanka nowego badania.


Badanie oparto na próbce 12 tysięcy wolontariuszy, którzy odpowiedzieli na kwestionariusz mierzący cechy osobowości oparte na modelu „Wielkiej Piątki” i zamieścili w sumie 31 tysięcy „selfie”.


To jest całkiem duży zestaw danych. Autorzy badania wyeliminowali wszystkie zdjęcia pokazujące emocje oraz zdjęcia z kotami. (Poważnie – oni naprawdę wspominają, że wyeliminowali zdjęcia kotów.)


Następnie, neuronalny system klasyfikacji obrazów wytrenowano do rozłożenia każdego zdjęcia na 128 niezmiennych rysów, po czym użyto perceptrona wielowarstwowego, który przewidywał cechy osobowości na podstawie tych zdjęć.


Stwierdzili, że wytrenowana sieć neuronowa AI była w stanie przewidzieć cechy osobowości dwóch losowo dobranych z fotografii osób z 58% trafności, podczas gdy losowe zgadywanie dałoby 50%. Innymi słowy, AI miała zdjęcia dwóch osób i musiała zgadywać, która z nich była bardziej ugodowa lub bardziej neurotyczna. Te wyniki są spektakularnie nieimponujące.  AI otrzymała najprostszą w zasadzie wersję oceny cechy osobowości (wybór binarny) i nadal udało jej się uzyskać wyniki tylko odrobinę lepszy niż przypadkowy. Należy zauważyć, że AI miała nieco lepsze wyniki przy twarzach kobiet niż mężczyzn, a także najlepiej dawała sobie radę z sumiennym typem osobowości. To wszystko jednak może być kompletnie przypadkowe i trzeba to powtórzyć, zanim potraktuje się to poważnie.  


Co więc to znaczy? Mimo że wyniki są mizerne , są one statystycznie solidne. Była także pewna wewnętrzna spójność, bo różne zdjęcia tej same osoby dawały te same wyniki. Jeśli te wyniki utrzymają się przy replikacji, może to znaczyć, że istnieje realna, choć niewielka, korelacja między rysami twarzy a osobowością. Ograniczony sukces może odzwierciedlać leżącą u podstaw rzeczywistość - być może rzeczywista korelacja między twarzami a osobowością wynosi zaledwie 58%. Lub rzeczywista korelacja może być wyższa, ale ten system AI nie był doskonały. Przyszłe badania mogą naświetlić tę kwestię.


Z mojego punktu widzenia: to pasuje do możliwego przewidywania, że istnieje rzeczywista korelacja, ale jest ona słaba.


Jest inne pytanie: czy można w jakiś praktyczny sposób używać tej technologii? Komunikat prasowy informuje:


Istnieje olbrzymia liczba potencjalnych zastosowań, które należy zbadać. Rozpoznawanie osobowości ze zdjęć może uzupełnić tradycyjne podejście do oceny osobowości w sytuacjach, w których wielki pośpiech i niskie koszty są ważniejsze od wysokiej poprawności. Sztucznej inteligencji można używać do proponowania produktów, które najlepiej pasują do osobowości klienta lub do dobierania „najlepiej pasujących” dla osób podczas takich dwójkowych kontaktów jak obsługa klienta, randki lub korepetycje on line.


Hmm, nie. Zupełnie tego nie kupuję. Korelacja jest zbyt słaba, by miała jakiekolwiek praktyczne zastosowanie, nawet jeśli trafność można byłoby nieco podnieść. Wynik nieco lepszy niż rzucenie monetę nie ma praktycznej wartości. Wyobraźcie sobie aplikację randkową używającą takiej aplikacji. Masz mnóstwo danych o możliwych kandydatach, ich edukacji, tym co lubią i czego nie lubią, własny opis siebie, który prawdopodobnie pod pewnymi względami dużo ujawnia, ich drogi zawodowe, zdjęcia, które sami wybierają itd. W dodatku do tego taka aplikacja powie ci, że jest 58% prawdopodobieństwa, że ta osoba jest bardziej ugodowa niż inna osoba. Nie ma informacji o ich absolutnej ugodowości, tylko to, że może być bardziej ugodowa od tego drugiego. Może jednak istnieć odrobinę większe prawdopodobieństwo, że jest mniej otwarta.


Oczywiście, taka aplikacja może dokonać tysięcy takich porównań. Może następnie uszeregować potencjalnych kandydatów na randkę (lub zatrudnienie, lub potencjalnego korepetytora itd.) w oparciu o wiele porównań każdej z pięciu cech, dając każde osobie procent danej cechy w oparciu o to, jak wiele innych osób jest lepszych niż ona. Ten rodzaj podejścia mógłby być użyteczny – jeśli poprawność byłaby znacznie wyższa niż 58%. Obawiam się, że to da złudzenie posiadania informacji, ale ta informacja będzie wysoce niepewna. Potrzebne by nam było zobaczenie wyników aplikacji używającej to podejście, a następnie zobaczenie, czy te wyniki mają jakąś zasadność, czyli czy potrafią przewidzieć coś użytecznego. Jesteśmy więc o kilka kroków od używania tej techniki w realnym świecie i nie jestem optymistą, biorąc pod uwagę te 58%. Przewiduję jednak także, że jakaś firma będzie tego używać, ponieważ pomysł świetnie nadaje się do sprzedaży, mimo że tak naprawdę nie działa.  


Can We See Personality?

NeuroLogica Blog, 25 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Fajne JanK 2020-06-05


Nauka

Znalezionych 1212 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk