Prawda

Piątek, 22 października 2021 - 20:23

« Poprzedni Następny »


Ewolucja psów


Steven Novella 2020-11-09


Ewolucja psów jest długa i skomplikowana. Niedawne badanie dodaje nieco więcej informacji do tej opowieści – już 11 tysięcy lat temu było co najmniej pięć różnych ras psów. Te różne rasy częściowo wiązały się z różnymi populacjami ludzi, ale nie w pełni. Cofnijmy się jednak trochę i zobaczmy, gdzie ta nowa informacja wpasowuje się w historię.

Specjaliści nie w pełni zgadzają się w kwestii tego, gdzie i kiedy psy pojawiły się po raz pierwszy, ani nawet czy było to jednorazowe wydarzenie, czy wiele niezależnych. Jasne jest, że psy są zasadniczo udomowionymi wilkami. Prawdopodobnie ich miejscem pochodzenia jest Europa kiedyś między 19 a 32 tysiące lat temu. To znaczy, że psy były pierwszymi udomowionymi zwierzętami. Często myślałem o tym (sam miałem psy przez całe życie) jak pożyteczne były psy dla pradawnych ludzi. Są znakomitymi strażnikami, podnosząc alarm za każdym razem, kiedy cokolwiek podchodzi zbyt blisko obozowiska. Mój pies informuje mnie, kiedy szopy wyjadają z karmnika dla ptaków o 3 w nocy. Są terytorialne i trzymają stworzenia duże i małe z dala od swojego terytorium. W potrzebie walczą także w obronie swoich panów. Wytresowane psy potrafią także wykonywać najrozmaitsze zadania od zaganiania stada owiec do polowania.

 

Niesłychana użyteczność, żeby już nie wspomnieć o towarzystwie, psów dla ludzi prowadziły do wczesnej hipotezy, że ludzie udomowili wilki, prawdopodobnie najpierw przez wychowywanie wilczych szczeniąt. Oswojone wilki są bardziej agresywne niż psy, ale potrafią związać się z ludźmi i funkcjonować w ludzkim świecie. Wiemy z doświadczeń z lisami srebrnymi, że niektóre gatunki ssaków mogą być udomowione w kilka zaledwie pokoleń. Nie zabrałoby więc zbyt długo tym oswojonym wilkom, by stały się bardziej uległe, lojalne i posłuszne. Specjaliści podejrzewają teraz, że nie to się jednak zdarzyło.

 

Historia kontaktów człowieka i wilka jest głównie historią rywalizacji i zwalczania. Ludzie zawsze traktowali duże drapieżniki jako zagrożenie. Szczególnie niemal wypleniono wilki tam, gdzie prosperowali ludzie, często umyślnie. To nie wyklucza wyjątku dla oswojonych wilków, ale spowodowało wysunięcie alternatywnej hipotezy– może to wilki udomowiły ludzi a nie odwrotnie, czyli, to wilki pierwsze zmieniły naturę naszych stosunków. W tym scenariuszu populacja wilków, która żyła w pobliżu ludzi, nauczyła się podkradać na skraj obozowiska, prawdopodobnie zjadając kości i inne resztki, które ludzie wyrzucali. Ładniejsze i bardziej przyjazne mogły odnosić większe sukcesy z tej strategii, podczas gdy bardziej agresywne wilki były zabijane lub odpędzane. To mogło prowadzić do wyewoluowania przyjaźniejszych wilków, głównie odżywiających się resztkami pożywienia ludzi. Naciski selekcyjne mogły szybko udomowić te wilki, które dopiero potem zostały towarzyszami ludzi. Późniejszy dobór hodowlany przez człowieka zabrałby je na resztę drogi wiodącej do współczesnych psów.

 

Tak więc ludzie i psy prawdopodobnie ewoluowali w symbiotycznej relacji razem, zamiast tego, by ludzie udomowili w pełni dzikie wilki. Psy z pewnością prosperowały w ich związku z ludźmi znacznie bardziej niż ich dzicy przodkowie, których zostawiły za sobą. Wilki już były społecznymi i inteligentnymi stworzeniami, ale dziesiątki tysięcy lat udomowienia uczyniły z psów wspaniałych ludzkich towarzyszy. Potrafią zrozumieć ludzkie gesty a także znaczną część ludzkiego słownictwa. Wyewoluowały zdolność posiadania większej wyrazistości pyska, by łatwiej chwytać ludzi za serce.

 

Psy są także wspaniałym przykładem ewolucji w toku, ponieważ ich ewolucja zaszła w trakcie historii człowieka i wiele z tego zostało zapisane. Szczegóły ich wczesnej historii nadal są niejasne, ale z nadejściem dowodów z DNA powoli wyłania się jaśniejszy obraz. Jak dotąd wydaje się, że wszystkie psy wyewoluowały z jednej populacji wymarłych obecnie wilków. Od wilków – przez 20-30 tysięcy lat – doszliśmy do wszystkich współczesnych ras psów. Istnieje 339 oficjalny uznanych ras, które dzielą się na 10 głównych kategorii. Dla mnie był to zawsze wspaniały dowód na potencjalną moc ewolucji. Jeśli ewolucja potrafi dać pudle i Chihuahua na przestrzeni zaledwie tysięcy lat, to pomyślmy, co potrafi zrobić przez miliony lub setki milionów lat.  


Rasy psów pokazują, że podstawowe składniki ewolucji, zmienność i dobór, istotnie działają nawet w skromnych ramach setek do tysięcy lat, że oryginalna populacja wilków posiadała genetyczną zmienność, by dać jamniki i teriery. Ponadto, naciski selekcyjne także działają i mogą dać głębokie zmiany morfologiczne. To jest niezaprzeczalne – ale oczywiście to nie powstrzymuje kreacjonistów przed zaprzeczaniem temu.


Jedną ze strategii kreacjonistów jest kierowanie dyskusji na błędne tory: twierdzą że dowodzi to czegoś innego. Na przykład, Casey Luskin pisze: „’Selekcjonowane przez hodowców’ i ‘selektywne względy hodowców’ z pewnością pokazują kierowany przez inteligencję sztuczny dobór, nie zaś dobór naturalny. Ci naukowcy jednak nie pozwalają takim rozróżnieniom na przeszkodzenie im w znalezieniu sposobu popierania darwinizmu”.


Zdaniem kreacjonistów, ponieważ rasy psów są rezultatem sztucznego doboru, a nie naturalnego, dowody naturalnej plastyczności nie liczą się. Ten argument jest nonsensowny, technicznie jest non-sequitur. Rasy psów są dowodem mocy naturalnej zmienności i doboru, niezależnie od natury tego doboru. Można także zobaczyć, jak ci kreacjoniści manipulują terminem “projekt”. Tutaj ich argument jest błędnym kołem – zakładają, że projekt wymaga projektanta, więc argumentują na rzecz projektu w naturze. Ignorują jednak fakt, że ewolucja może być projektującą siłą. W sprawie ras psów muszą przyznać, że dobór sztuczny może być projektującą siłą i nigdy nie mówią o tym, dlaczego dobór naturalny nie może być projektującą siłą w dokładnie ten sam sposób (ponieważ nie ma takiej przyczyny).  


Innym zastrzeżeniem do argumentu o ewolucji ras psów jest to, że w ostatecznym rachunku wszystkie rasy psów są nadal psami. To jednak pokazuje ignorancję tego, jak działa proces ewolucji. Moglibyśmy, na przykład, argumentować, że wszystkie ssaki nadal są ssakami, mimo że różnią się – od wielorybów do myszy. Wieloryby i myszy nadal są ssakami i nigdy nie wyewoluują w ptaki lub płazy. Stephen J. Gould mówił dziesięciolecia temu, że w miarę procesu ewolucji grupy stają się coraz bardziej ograniczone przez swoją ewolucyjną historię. Każda podgrupa rozwija dalsze wersje na podstawowy temat, ale nie może cofnąć poprzedniej ewolucji. Zwierzęta ewoluują w kręgowce i wszystkie kręgowce są wersjami  kręgowców. To samo dotyczy tych kręgowców, które wyewoluowały w ssaki, i tych ssaków, które wyewoluowały w ssaki drapieżne, i tych ssaków drapieżnych, które wyewoluowały w wilki.   


Można na to spojrzeć inaczej – jeśli zaczniesz od wilków, nigdy nie otrzymasz tej różnorodności kręgowców, jaką mamy obecnie. Nigdy nie dostaniesz żyrafy. Możesz otrzymać żyrafo-podobnego wilka, ale nadal będzie to wersja na podstawowym planie wilka. Jeszcze innym ważnym punktem jest czas – otrzymaliśmy te wszystkie rasy psów przez tysiące lat. Przez miliony lat jednak będzie więcej czasu na pojawienie się rzadkich mutacji, które mogą znacznie zmienić podstawowy plan. Nadal nie otrzymasz ptaków, ale możesz otrzymać latające psy, psy wielkości słoni lub wodne psy.


Rasy psów istotnie są potężnym dowodem na część teorii ewolucyjnej - potęgi naturalnej zmienności i doboru przez tysiące lat. Istnieje, oczywiście, wiele innych linii dowodowych na ewolucję. Żadna linia dowodowa nie dostarcza potwierdzenia wszystkich aspektów ewolucji, ani nie ma takiej potrzeby, ani naukowcy nie twierdzą, że to robi. Kreacjoniści jednak zaprzeczają dowodom jednemu po drugim z powodu tego, czego akurat ten dowód nie dowodzi, bez przyznania tego, czego jednak dowodzi. Jest tak ponieważ nie interesuje ich zrozumienie rzeczywistości lub nauki, ale zajmują się sianiem wątpliwości i dezorientacji.


W każdym razie, symbiotyczny związek miedzy psami a ludźmi jest cenny. Psy naprawdę są wspaniałymi towarzyszami ludzi (no tak, mam także koty, one mają swoje miejsce, ale psy są specjalne). Psy były z nami przez dziesiątki tysięcy lat i wybierają nas w tym samym stopniu, w jakim my wybieramy je.

 

Evolution of Dogs

NeuroLogica Blog, 30 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1235 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk