Prawda

Piątek, 22 października 2021 - 21:31

« Poprzedni Następny »


Jak algorytmy wpływają na twoje życie


Steven Novella 2020-08-24


Stopień, do jakiego komputerowe algorytmy wpływają na twoje życie to jest jedna z tych rzeczy, których futurolodzy nie przewidzieli, ale która teraz wydaje się oczywista i nieunikniona. Zawsze trudno jest czynić negatywne twierdzenia i trzeba się zastrzegać – ale nie znam żadnego tekstu science fiction lub futurologicznego sprzed roku 2000, który choćby wspominał rolę algorytmów mediów społecznościowych lub innych informacyjnych algorytmów w społeczeństwie i kulturze (jak zawsze, dajcie mi znać, jeśli coś mi umknęło). W bardzo krótkim czasie jednak stały się one poważnym wyzwaniem dla wielu społeczeństw. Teraz jest także łatwo wyobrazić sobie, że komputerowe algorytmy będą dominującym tematem w przyszłości. Ludzie będą prawdopodobnie dyskutować o ich roli, kto je kontroluje i kto powinien je kontrolować, i jakie powinny być regulacje, jeśli w ogóle jakieś.

Najgorszym rezultatem byłby brak takich dyskusji, bo będzie to znaczyło, że ludzie nie są świadomi roli algorytmów w ich życiu i tego, kto je kontroluje. Zasadniczo to właśnie dzieje się w Chinach i innych autorytarnych krajach. Algorytmy mediów społecznościowych są marzeniem autokraty – dają mu niewiarygodną możliwość kontrolowania tego, co ludzie widzą, jak informacja do nich dociera i do pewnego stopnia, co myślą. To jest „rok 1984” na sterydach. Orwell wyobrażał sobie, że w celu kontrolowania tego, co i jak ludzie myślą, autokraci będą kontrolować język. Ogranicz język, a ograniczysz myśl. To był interesujący pomysł sprzed czasów sieci i sprzed mediów społecznościowych. Teraz komputerowe algorytmy mogą kontrolować informację i, przez przedłużenie, to, co ludzie wiedzą i myślą – bezszwowo, niewidzialnie oraz z przerażającą mocą.  


Jednak także w otwartych, demokratycznych społeczeństwach niewidzialna ręka komputerowych algorytmów może dokonać spustoszeń. Badacze społeczni, którzy studiują to zjawisko, biją coraz mocniej na alarm. Niedawnym przykładem jest antyekstremistyczna grupa w Wielkiej Brytanii, która ostrzega obecnie, że według ich badań algorytmy Facebooka aktywnie promują negację Holocaustu i inne teorie spiskowe. Odkryli (co w zasadzie nie powinno nikogo dziwić), że odwiedzający strony Facebooka, które zaprzeczają Holocaustowi, są kierowania do innych stron, które także negują Holocaust. To z kolei prowadzi do innych spisków, które kierują do dalszych treści spiskowych i wpadasz w czarną dziurę.  

 

Nie jest żadną tajemnicą, dlaczego to się dzieje. Jak wyjaśniał pewien inżynier, były pracownik Google:

Algorytmy mediów społecznościowych kontynuują promocję szkodliwych treści przez “optymalizację czasu oglądania za wszelką cenę” – mówi Guillaume Chaslot.

Media społecznościowe podkręcają swoje algorytmy, by maksymalizować swoje zyski, co znaczy maksymalizowanie ilości czasu jaki odwiedzający pozostają na ich witrynie, co znaczy dalej karmienie ich materiałem, który wydają się chcieć i którym mogą być zainteresowani. To jest znakomity przykład niezamierzonych konsekwencji – media społecznościowe wyewoluowały w konkurencyjnym środowisku, by przeżyć przez trzymanie surfujących w Internecie na swojej stronie tak długo, jak to możliwe.  Jako epifenomen jednak, algorytmy zaprojektowane do osiągania tego celu mają także tendencję do radykalizowania użytkowników mediów społecznościowych przez karmienie ich coraz bardziej ekstremalnymi treściami. Jeśli posuwasz się o krok w jednym kierunku, media społecznościowe wciągają cię dalej aż do skrajności, wszystko po to, by trzymać cię przy oglądaniu ich stron tak długo, jak to możliwe.    


Na marginesie: tak właśnie działają siły ewolucyjne, także w ewolucji biologicznej. Krótkoterminowe korzyści prowadzą czasami w ślepe zaułki, czasem prowadząc w końcu do eksterminacji. Na przykład, pawie “zradykalizowały” swoje upierzenie, by zmaksymalizować krótkoterminowy sukces reprodukcyjny, ale niemal z pewnością w efekcie skazały swój gatunek na znacznie wcześniejsze wymarcie. (Im bardziej wyspecjalizowany gatunek, tym krótsza jego długowieczność, podczas gdy „wszystkoiści” na ogół trwają dłużej.) Jest tak z powodu ślepoty ewolucji: zna ona tylko krótkoterminowe przeżycie i rozmnożenie się. Nie ma mechanizmu na długotrwałą strategię. Oczywiście jednak, istnieją miliony gatunków, więc przez przypadek niektóre mogą natrafić na rzeczywiście dobre długoterminowe strategie i przetrwać.


Jeśli więc, rozszerzymy perspektywę i spojrzymy na to z bardzo wysoka, jak powinniśmy optymalnie zaprojektować i kierować naszym społeczeństwem? Zwolennicy wolnego rynku argumentują, że powinniśmy  wykorzystywać siłę systemów “z dołu do góry”, pozwolić miliardom transakcji na organiczne wypracowanie rozwiązania. Ten proces tworzy olbrzymią ilość informacji, jakiej nie może powtórzyć żaden komitet. Z drugiej strony spektrum, orędownicy socjalizmu/regulacji argumentują, że całkowicie wolne systemy łatwo wykorzystywać. W sposób nieunikniony coraz więcej władzy i zasobów znajdzie drogę do rąk coraz mniejszej liczby ludzi, aż społeczeństwo załamie się. Historycznie jest to prawdą w właściwie 100% wypadków. Z czasem ludzie z władzą i siłą znajdą sposób na użycie tej władzy, by zdobyć więcej władzy i przekazać korzyści swoim dzieciom. W końcu potrzeba regulacji, by wyrównać boisko, bo inaczej masz rewolucję, która wymazuje tablicę do czysta i wszystko zaczyna się od nowa.


Oba krańce tego spectrum są poprawne – ewolucyjny “wolny rynek” i siły demokratyczne są potężne i mądrze zrobimy wykorzystując je. Jest także pewna sprawiedliwość w rozdzielaniu zasobów według ich wewnętrznej wartości oraz wartości pracy i kreatywności. Siły ewolucyjne jednak są krótkowzroczne i ostatecznie autodestrukcyjne, podobnie jest z siłami, które kontrolują rynek, lub algorytmy mediów społecznościowych,. Równocześnie więc potrzebujemy jakiejś, działającej “z góry do dołu”, długoterminowej strategii. To oznacza regulacje, majsterkowanie przy siłach ewolucyjnych tak, by nie szły w autodestrukcyjnym kierunku. Nie możemy jednak pozwolić systemowi na to, by był zbyt mocno sterowany “z góry do dołu”, bo to prowadzi do innego rodzaju nadużyć, takich jak pogoń za zyskiem, kumoterstwo, handel wpływami i do prostego faktu, że ci, którzy mają własne interesy prawdopodobnie przeważą nad tymi, którzy są tylko zainteresowani w lobbowaniu i innych politycznych działaniach.


Podobnie więc jak w wielu innych sytuacjach, musimy starannie równoważyć jedno z drugim, by mieć najlepsze z obu stron. Niechaj rządzi wolność i demokracja, ale z barierkami, które powstrzymają nas przez upadkiem w przepaść. I potrzebujemy systemu, w którym wiele instytucji trzyma się wzajemnie w szachu i nie ma absolutnej lub ostatecznej władzy, ale są mechanizmy samonaprawy.   


Możemy zastosować to wszystko do algorytmów mediów społecznościowych. Media społecznościowe są wspaniałe dla demokracji z powodu tego, że pozwalają każdemu prywatnemu obywatelowi szerzyć swoje słowa. Nie ma strażników przy bramach, nie ma dłużej oligarchii kilku gigantów medialnych.  


Media społecznościowe są jednak również straszliwe dla demokracji, ponieważ zamiast strażników przy bramach, którzy przynajmniej pozornie mieli standardy kontroli jakości, mamy teraz korporacyjnych gigantów, którzy kontrolują nurt informacji tylko w celu maksymalizacji własnych zysków. Są po prostu innym rodzajem strażników przy bramie ale takich, których model biznesu opiera się w jeszcze mniejszym stopniu na jakości dostarczanej informacji, a tylko na przykuwaniu wzroku do ekranów. (Jasne, to dotyczy również tradycyjnych mediów, prowadząc do pogoni za sensacją i całej reszty, ale jest tu różnica stopnia.). Ponadto, to wszystko jest zautomatyzowane komputerowymi algorytmami.


To wszystko dzieje się w kontekście ludzkiej psychologii, błędów poznawczych i sposobów, na jakie ludzie budują swoje przekonania i postrzegają informację. Ta mieszanka może być toksyczna, prowadząc ludzi ku coraz bardziej ograniczonym i radykalnym poglądom. Wynik – płaskoziemcy, QAnon, odrodzenie się antyszczepionkowców i szerzenie się niezliczonych teorii spiskowych. Informacja jest zagrzebana w dezinformacji. Podobnie do Tribblesów, które zmarły w głodu i komorze pełnej ziarna (przepraszam, nie mogłem się oprzeć), jesteśmy społeczeństwem głodującym z braku prawdy w informacyjnym ekosystemie zalanym informacją.


Co gorsza, to, co się dzieje, jest ślepą, niezamierzoną konsekwencją. Są jednak w tym niecni aktorzy, którzy wiedzą teraz, że mogą wykorzystać system, by świadomie maksymalizować chaos i negatywne rezultaty. Kończy nam się przestrzeń dzieląca nas od skraju przepaści, a oni popychają nas z tyłu.  


Jest kilka sposobów na radzenie sobie z tym i te sposoby nie wykluczają się wzajemnie. Pierwszym jest konieczność , by użytkownicy mediów społecznościowych byli świadomi tego, jak działają platformy, których używają i żądali, by prowadzące je firmy zachowywały się lepiej. Możemy głosować nogami. Trudno to jednak skoordynować i trudno wiedzieć (bez niezbędnej przejrzystości), co właściwie robią algorytmy w naszych mediach społecznościowych. Drugim jest nadzór, przejrzystość i regulacje, by traktować giganty mediów społecznościowych jak publiczne usługi i wymagać, by końcowi użytkownicy mieli więcej kontroli i wiedzy o tym, jak używana jest ich informacja i jaką informacją są karmieni.


I oczywiście, musimy nadal uczyć ludzi, by lepiej rozumieli media. To jest skuteczne na indywidualnym poziomie, ale nie tak bardzo na społecznym poziomie, ponieważ trudno jest o znaczny zasięg. Im więcej jest jednak ludzi, którzy rozumieją media tym lepiej i powinniśmy wbudować wiedzę o mediach w nasze programy szkolne. To powinno być w dodatku do wymogu większej przejrzystości ze strony gigantów mediów społecznościowych i rozważenia ostrożnych regulacji, by zapewnić „informacyjną merytokrację” – chcemy, by informacja była uszeregowana ze względu na obiektywną jakość, a nie tylko zdolność hipnotyzowania.


How Algorithms Affect Your Life

NeuroLogica Blog, 18 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1235 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk