Prawda

Poniedziałek, 14 czerwca 2021 - 04:18

« Poprzedni Następny »


Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera


Steven Novella 2020-05-11


To jest super badanie z olbrzymimi zastrzeżeniami, że jest tylko wstępne – ale naukowcy wykonali badanie in vitro nanourządzeń, które potrafią redukować jedną z patologicznych zmian, o której sądzi się, że jest znaczącą przyczyną choroby Alzheimera. To trzeba ustawić w kontekście, ale najpierw opiszę, co zrobili.


Choroba Alzheimera (AD) jest chorobą neurodegeneracyjną, która stopniowo wpływa na mózg. Komórki mózgowe umierają po trochu, mózg ulega atrofii, a zdolności poznawcze stopniowo pogarszają się, powodując otępienie. Choroba dotyka około 10% ludzi powyżej 65 roku życia, co stanowi olbrzymie obciążenie dla poszczególnych osób, rodzin i społeczeństwa. W miarę starzenia się naszej populacji ta choroba staje się częstsza. Prowadzi się rozległe badania nad postępami choroby Alzheimera, w których szuka się wskazówek mogących prowadzić do skutecznego leczenia. Okazał się to jednak twardy orzech do zgryzienia. Mamy wiele wskazówek, ale nic nie doprowadziło nas do leczenia, które mogłoby zapobiec, powstrzymać lub odwrócić neurodegenerację. W skrócie, skomplikowana choroba.


Jednym kawałkiem tej skomplikowanej zagadki jest peptyd β-amyloid (Aβ), który jest produktem degradacji białka APP – prekursora białka amyloidu. Prostą wersją jest to, że ten peptyd jest normalnie usuwany z komórek mózgowych jako odpad, ale u niektórych ludzi nie jest wystarczająco skutecznie usuwany i utrzymuje się w postaci kłębków białka. Te kłębki tworzą płytki amyloidowe, które są główną patologiczną oznaką AD. Obraz jest jednak bardziej skomplikowany. Liczba płytek w mózgu niekoniecznie koreluje z głębokością demencji w AD, więc najwyraźniej nie jest to cały obraz. W niedawnych badaniach odkryto:

Znaczące dowody wskazują teraz, że rozpuszczalność Aβ i ilość Aβ w różnych miejscach może być ściślej związana ze stanem chorobowym. Skład tych skupisk Aβ odzwierciedla różne populacje depozytów amyloidu i zdecydowanie koreluje z klinicznym stanem pacjenta.  

W AD są także patologiczne procesy, które nie są związane z płytkami amyloidowymi, a więc znowu mamy tutaj tylko częściowy obraz. Niemniej badacze szukali sposobów na zapobieżenie tworzenia się płytek amyloidowych jako możliwy sposób spowolnienia, zatrzymania, a nawet odwrócenia AD. Jak dotąd nic nie doprowadziło do zaaprobowanej terapii. (Obecnie leczenie AD jest tylko objawowe.)


To doprowadza nas do nowego badania, które używa dość wysoko technicznego podejścia do problemu – używając połączenia nanourządzeń i modyfikowanych przeciwciał, by zalać peptydy Aβ i usunąć je zanim będą miały szansę zbić się w płytki amyloidowe. Urządzenie jest cząstką w nanoskali, która jest porowata, żeby stworzyć dużą powierzchnię. Ta powierzchnia zostaje następnie pokryta przeciwciałami, które wiążą się do peptydów Aβ. Jedna nanocząstka może więc związać wiele peptydów, nie pozwalając im na zbicie się, a następnie zostają one wypłukane z systemu. Sprawdzali te urządzenia i odkryli:  

W CNM naukowcy testowali skuteczność urządzeń przez porównanie, jak zachowywały się peptydy pod nieobecność i obecność nanourządzeń. Używając in vitro transmisyjny mikroskop elektronowy (TEM), zaobserwowali znaczący spadek gromadzenia się peptydu w obecności nanourządzeń.

Te urządzenia zredukowały peptydy Aβ o 90%. To jest tylko badanie efektów nanourządzeń w probówce, właściwie tylko dowód na słuszność samej koncepcji. Zrobiły, co miały zrobić, a jest to wielki pierwszy krok. Naukowcy informują jednak o czymś więcej:

Eksperymenty in vivo — eksperymenty w żywych komórkach – dokonane przez Lee i jego współpracowników pokazały, że nanocząstki nie są toksyczne dla komórek. Testowali również skuteczność tych urządzeń w mózgach myszy z Alzheimerem, pokazując około 30 procentowe zahamowanie tworzenia się płytek w mózgach zawierających nanourządzenia w porównaniu do kontrolnych mózgów. Badania na myszach były prowadzone w KIST i KAIST w Korei Południowej z odpowiednią akceptacją rządu.

Mamy więc teraz badania in vitro i wstępne badania bezpieczeństwa i skuteczności na zwierzętach. To jest nadal bardzo wczesny etap. Musimy powtórzyć i rozszerzyć dane na zwierzętach, a potem, jeśli wszystko będzie wyglądać dobrze, przejść do trwającego dziesięciolecie procesu testowania na ludziach. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, prawdopodobnie możemy spodziewać się za 10-15 lat do zaakceptowanej terapii. Jednak z takimi nowymi technologiami medycznymi rzadko kiedy wszystko idzie dobrze. Czytałem o przełomach w AD, które przez dziesięciolecia wyglądały obiecująco, a jak pewnie zauważyliście, żaden z nich nie doprowadził do skutecznego leczenia AD. Niemniej każdy postęp taki jak ten jest zachęcający. Musimy nie ustawać w rzucaniu tych kostek i mieć nadzieję, że którego dnia uda nam się trafić na rzeczywiście skuteczne leczenie.  


Ta sprawa naświetla nie tylko stan badań nad AD, ale fakt, że wydajemy się być na progu nowych strategii leczenia w medycynie. Zdolność kontrolowania właściwości urządzeń na nanoskalę, która jest skalą komórek i wielu biologicznych funkcji, co najmniej otwiera drzwi do możliwości nanomaszyn, które mogą leczyć choroby i degeneracje. Ciągle również robimy postępy – kontrolując białka, geny, przeciwciała, receptory i inne biologiczne składniki. Zwróciłem uwagę na to badanie, ponieważ zestawia oba te technologiczne podejścia – nanourządzenia i przeciwciała.  


Wychodzimy poza farmakologię. Już widzimy falę terapii monoklonalnymi przeciwciałami, które otrzymują zatwierdzenie. Niektóre z nich okazują się skuteczniejsze i mają mniej skutków ubocznych niż jakikolwiek lek. To jest rzeczywisty postęp i już tu jest. Widzimy, jak terapie immunologiczne na raka stanowią o znaczącej różnicy. Dla mnie pokazują rzeczywiste opóźnienie w stosowaniu podstawowych badań naukowych. O części z tych terapii, które wchodzą obecnie w użycie, dowiedziałem się w latach 1990. To może tworzyć dziwaczną sytuację, że w momencie, kiedy przełomowe odkrycie zaczyna być stosowane, już jest „starą wiadomością”. Prasa przeszła już do nowych badań podstawowych, które mogą  dać (lub nie dać) rezultaty za 20 lat.


Nie zaniedbujmy jednak zauważania znacznego medycznego postępu, jaki rzeczywiście czynimy i używamy dzisiaj. Terapia genowa, immunomodulacja i monoklonalne przeciwciała mogą być starymi pomysłami, ale w dobry sposób dokonują transformacji medycyny.


Nanotechnology to Treat Alzheimer’s Disease

NeuroLogica Blog, 1 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1214 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk