Prawda

Piątek, 22 października 2021 - 21:15

« Poprzedni Następny »


“New Scientist”: Darwin jednak miał rację

 


Jerry A. Coyne 2020-10-01


Nowy numer “New Scientist” jest interesujący, biorąc pod uwagę historię podważania neodarwinowskiej teorii ewolucji w tym piśmie, włącznie z okładką z 2009 roku, o której wówczas pisałem.


Ich określenie “nie miał racji” nie miało na celu odrzucenia całej teorii Darwina, ale ich twierdzenie atakowało ważną część tej teorii: ideę Darwina, że istnieje rozgałęziające się drzewo życia, które w zasadzie można zrekonstruować. Koncepcja, że życie zaczęło się raz, a następnie rozgałęziło się, by stworzyć wszystkie żyjące i wymarłe gatunki, tak że każda para gatunków, żywych lub wymarłych, miała wspólnego przodka, była jedną z głównych tez Darwina. „New Scientist” zapewniał, że to jest błędne.

 

Jak pisałem wówczas:


"Co jest błędnego w drzewie życia?  No cóż,  Graham Lawton zapewnia w artykule, że horyzontalny transfer genów (przechodzenie odcinków DNA między gatunkami przez “zakażenie”), zjawisko często widziane u bakterii i niektórych protistów, a czasami u złożonych zwierząt, unieważnia całą ideę drzewa z rozwidlającymi się gałęziami. To jest  oczywisty nonsens. Taki transfer genów może rozmyć lub nawet ukryć genealogię u kilku prokariontów, ale nikt nie sądzi, że wymaże genealogie większości innych grup. Czy możemy oczekiwać odkrycia, że w rzeczywistości jesteśmy bliżej spokrewnieni z gibonami niż z szympansami, a ta prawda była przesłonięta masywnym horyzontalnym transferem genów z mięsa upolowanego w buszu? Nie oczekujcie olbrzymich zmian w genealogii życia, jaką już zestawiliśmy na podstawie danych molekularnych."


Kilku z nas zirytowała ta podburzająca okładka i napisaliśmy list do redaktora naczelnego “New Scientist”:

Darwin miał rację
Opublikowane 18 lutego 2009
Daniel Dennett, Jerry Coyne, Richard Dawkins i Paul Myers


Co wam do głowy przyszło, żeby wyprodukować tę krzykliwą okładkę z oznajmieniem, że „Darwin nie miał racji” (24 stycznia)?


Po pierwsze, jest to fałszywe, a po drugie, podburzające. Jak z pewnością wiecie, wielu czytelników uzna, że ta okładka nie mówi o Darwinie, ale o ewolucji.


Nic w artykule nie pokazuje, że koncepcja drzewa życia jest niesolidna; tylko tyle, że jest bardziej skomplikowana niż zdawano sobie z tego sprawę przed nastaniem genetyki molekularnej. Nadal jest prawdą, że całe życie powstało z „kilku form lub… jednej”, jak pisał Darwin w O powstawaniu gatunków. Nadal prawdą jest, że zróżnicowało się przez dziedziczenie z modyfikacjami drogą doboru naturalnego i innych czynników.


Oczywiście, że istnieje drzewo; po prostu bardziej przypomina banian niż dąb ze swoim jednokomórkowym organizmem jako podstawą. Problem horyzontalnego transferu genów w większości niebakteryjnych gatunków nie jest wystarczająco poważny, by przesłonić gałęzie, jakie znajdujemy sekwencjonując DNA.


Towarzyszący artykuł redakcyjny czyni jasnym, że wiecie doskonale, że wasza okładka dała kreacjonistom złotą okazję do wprowadzania w błąd zarządów szkół, uczniów i studentów, i ogólnie społeczeństwa w sprawie statusu biologii ewolucyjnej. Istotnie, w kilka godzin po publikacji członkowie Zarządu Edukacji stanu Teksas cytowali artykuł jako dowód, że nauczyciele muszą nauczać inspirowanej przez kreacjonizm „słabości ewolucji”, twierdząc, że „drzewo życia Darwina jest błędne”.


Stworzyliście wiele dodatkowych, nieprzyjemnych zajęć naukowcom, których prace powinniście wyjaśniać społeczeństwu. Musimy teraz próbować skorygować całe błędne rozumienie, jakie zrodziła wasza okładka.

Obecnie pismo zrewidowało nieco swój pogląd. W najnowszym numerze, który naświetla ewolucję, “New Scientist” dumnie oznajmia, że “DARWIN MIAŁ RACJĘ”.A tutaj jest ich nowe ujęcie sprawy:

Darwin miał rację        

New Scientist

23 września 2020


Teoria ewolucji jest jednym z największych osiągnięć ludzkiego umysłu. Niektórzy mogą argumentować, że największym, chociaż teoria kwantowa lub względności także mają swoich orędowników. W naukach biologicznych jednak jest niezrównana. Jest wielką, jednoczącą teorią życia.


Jest także teorią w najprawdziwszym sensie tego słowa znaczeniu: jest wzajemnie zazębiającym się i spójnym systemem empirycznych obserwacji i dających się testować hipotez, która nigdy nie zawiodła w obliczu badań. Nie odkryto niczego, co falsyfikowałoby jakąkolwiek jej część, mimo wytężonych starań jej zagorzałych krytyków. Wszystko w niej sprawdza się.


Niemniej powinniśmy oprzeć się pokusie uznania, że ewolucja jest wyryta na kamiennych tablicach. Radykalne, ale nieodparte idee przedstawione przez Charlesa Darwina i Alfreda Russel Wallace’a w 1859 roku pozostają trzonem teorii, niemniej nieustannie kooptowała nową wiedzę. Najbardziej widoczne było to mniej więcej sto lat temu, kiedy nowa nauka genetyki zlała się z doborem naturalnym, by stworzyć to, co zyskało nazwę „nowoczesnej syntezy”.


Dzisiaj jesteśmy chyba pośrodku kolejnego unowocześniania. Odkrycia biologii rozwojowej, epigenetyki i inne z ostatnich 30 lat muszą dostać się pod skrzydła ewolucji. Jak pokazuje nasz specjalny raport na stronie 38, w znacznej mierze zrobiły to. Tylko z perspektywy czasu będzie można ocenić, czy to, co wyłoni się, jest Ewolucją 3.0, czy jedynie Nowoczesną Syntezą 1.1. Jeśli nic innego, ożywiona działalność jest dowodem, że ewolucja – a więc nauki biologiczne – tętni życiem i nadal jest w kwiecie wieku.


Ewolucja osiągnęła także coś, co jest może ważniejsze: pożegnała swoich zagorzałych krytyków z wojen kulturowych. Dziesięć lat temu była na frontowej linii wojny, atakowana przez kreacjonizm i jego pseudonaukowe alter ego, inteligentny projekt. Te głosy na ogół ucichły, zmęczone cierpliwym głosem rozumu.


Niestety, pozostaje to izolowanym zwycięstwem w szerszej antynaukowej wojnie kulturowej. Pokazuje jednak, że zwycięstwa nie są niemożliwe. Ewolucja zwyciężyła, bo jest prawdą. W końcu prawda zwycięży.

No cóż, jest to nieco zakłamane, bo ich stwierdzenie, że “Nie odkryto niczego, co falsyfikowałoby jakąkolwiek część [teorii Darwina]”, jest sprzeczne z ich twierdzeniem z 2009 roku, że “Darwin nie miał racji”. W rzeczywistości rozgałęzianie się drzewa życia (i odwrotność tego – patrzenie wstecz, by zrozumieć, że wszystkie gatunki mają wspólnych przodków) jest jednym z szczytowych osiągnięć teorii Darwina.


Jest wiele części domniemanego “unowocześnienia” ewolucji przez “New Scientist” i zajmę się nimi jutro. Oczywiście, teoria bardzo zmieniła się od 1859 roku: nie mieliśmy sensownego zapisu kopalnego i nie wiedzieliśmy niczego o genetyce, Ale to pismo wychwala wiele modnych „unowocześnień”, które okazały się jedynie dodatkami do Nowoczesnej Syntezy teorii ewolucji zaakceptowanymi w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Te, na które mamy dowody, istotnie mieszczą się pod skrzydłami ewolucji (np. horyzontalny transfer genów, który można uważać za radykalny rodzaj mutacji, ale który nie wymazuje drzewa życia), a więc są częścią Nowoczesnej Syntezy1.1, nie zaś Ewolucji 3.0. Kilka innych zachwalanych „unowocześnień” (np. genetyczna asymilacja nabytych cech, twierdzenie, że gatunki nie istnieją) są albo nieważne, wieloznaczne, albo fałszywe.


Kilkoma z tych unowocześnień zajmę się jutro.


New Scientist: Darwin wasn’t wrong after all

Why Evolution Is True, 24 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1235 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk