Prawda

Poniedziałek, 21 października 2019 - 09:41

« Poprzedni Następny »


Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim


Vic Rosenthal 2019-09-23


Studiowanie Tory jest dobre w połączeniu z pracą w zawodzie, ponieważ praca powoduje, że zapomina się o grzechu. Tylko Tora, która nie jest połączona z pracą, w końcu traci moc, prowadząc do grzechu. — Rabban Gamliel, syn rabina Jehudy Hanasiego (Babiloński Talmud, Avot 2:2)

 

Bez Herut i bez Maki – David Ben Gurion*

 

Lubię czytać żydowską historię, a szczególnie nowoczesną historię państwa Izrael. Dowiedziałem się bardzo wiele o niemal niepojętych poświęceniach, jakich dokonali niektórzy ludzie, żeby dotrzeć tutaj, żeby stworzyć rzeczywiste państwo żydowskie w naszej ojczyźnie po tysiącleciach często ciężkiego wygnania i żeby obronić je w wojnie trwającej praktycznie 71 lat. Może dłużej. Ziemia jest przesiąknięta naszą krwią, krwią narodu żydowskiego.


Świat jest pełen ludzi nienawidzących Żydów. Wydaje się, że zawsze tak było, od dni, kiedy wyszliśmy z Egiptu. Kiedy nas nie nienawidzili, tolerowali jako ludzi drugiej kategorii. Czasami nawet jako nie-ludzi.


W większości miejsc ludzie otrzymali to, o czym zawsze mówili, że tego chcą. Znaczna część świata jest dziś wolna od Żydów. Hitler i Stalin zlikwidowali Żydów w Europie, a świat muzułmański wyrzygał ich w reakcji na „obrazę” ponownego ustanowienia naszego państwa. Państwo żydowskie stało się centrum żydowskiego wszechświata na przestrzeni jednego życia ludzkiego. Warunki, które pozwalały narodowi żydowskiemu przeżyć jako naród, już nie istnieją. Jeśli państwo żydowskie nie będzie nadal istnieć, nie będzie też istniał naród żydowski.


Niestety, państwo Izrael znajduje się obecnie w poważnym niebezpieczeństwie. I to nie tylko ze strony irańskiego reżimu i palestyńskich Arabów (chociaż to także są poważne zagrożenia).


W artykule opublikowanym kilka tygodni temu demograf, Dan Ben-David pisze, że akademickie osiągnięcia izraelskich dzieci należą do najgorszych w rozwiniętym świecie. Bez dobrze wykształconej populacji nie będziemy w stanie zachować naszej gospodarki pierwszego świata ani zresztą, naszej armii pierwszego świata. Po części jest tak z powodu braku programów szkolnych obejmujących „świeckie” przedmioty, takie jak matematyka i angielski w szkołach charedim oraz astronomicznej stopy narodzin w rodzinach charedim „7,1 dzieci w odróżnieniu od 4,0 wśród religijnych [nie-charedim] Żydów, 3,4 wśród muzułmańskich Arabów izraelskich i 2,2 wśród świeckich Żydów”.


Tutaj jest wykres pokazujący prawdopodobne wielkości tych grup w 2065 roku:Uspokaja świadomość, że przepowiednia Meira Kahane, że Arabowie przytłoczą nas rozrodczością, nie spełni się, ale gwałtowny wzrost populacji charedim, która nie jest gotowa do dawania wkładu w gospodarkę opartą na nowoczesnej technologii i informatyce, jest nie do utrzymania. W 2014 tylko 13% chłopców charedim, którzy ukończyli 12 klasę szkoły, przystąpiło do egzaminów maturalnych wymaganych do przyjęcia na uniwersytet w porównaniu do 78% chłopców nie-charedim (dane dla dziewcząt są wyższe 32% vs. 87%). Chociaż wymagania przy przyjmowaniu na uniwersytety są nieco dla nich obniżone, wielu nie kończy studiów. W 2014 roku tylko 2,4% mężczyzn charedim i 8,3% kobiet charedim w wieku 25-35 miało dyplom uniwersytecki w porównaniu do, odpowiednio, 28% i 45% w populacji nie-charedim.

 

“High-tech” jest rozwiązaniem jedynie dla tych, którzy potrafią czytać dokumentację po angielsku i znają matematykę. Może Gemara ma, a może nie ma wartości duchowej, ale nie jest pomocna w, na przykład, projektowaniu mikroprocesorów.


Chociaż nie-charedim są rozgniewani odmową partii charedim na pozwolenie rozsądnemu odsetkowi ich młodzieży na odbywanie służby wojskowej (lub innej służby narodowej), gorszym problemem jest to, że nie nadają się ani do tego, ani do wielu innych rodzajów zatrudnienia – intelektualnie, fizycznie, lub charakterologicznie.  


To jest problem stworzony politycznie. Prawa, które wymagałyby nauczania świeckich przedmiotów w każdej szkole, która otrzymuje finansowanie od państwa, albo są rozmyte, albo nie są egzekwowane. Rząd wspiera jesziwy, w których młodzi mężczyźni studiują Torę, a szczodre zasiłki społeczne umożliwiają nisko zatrudnionym rodzinom (utrzymywanym głównie przez kobiety, które  na ogół pracują w edukacji lub opiece nad dziećmi za niską płacę) rozrastać się spokojnie, bez ekonomicznych ograniczeń.

 

Fakt, że niemal każdy rząd izraelski zawierał partie charedim i byli oni często języczkiem u wagi, powodował, że zrobiono niewiele, by zmienić sytuację.


Nie jestem anty religijny i nie jestem anty-charedim. Istnienie jednak tak dużej warstwy Żydów, których jedynym zadaniem jest studiowanie Tory, jest czymś nowym w historii. Może jest 100 lub nawet 1000 uczonych w Torze, tak ważnych, że powinni być utrzymywani przez państwo – ale dziesiątki lub setki tysięcy?

 

Jestem świadomy tego, że lewica używa tych faktów jako amunicji przeciwko prawicy, która ostatnio zaczęła zależeć od poparcia partii charedim dla tworzenia swoich koalicji. Niemniej, takie są fakty i musimy przyznać prawdę, że prawica (na którą głosuję), zachowywała się nieodpowiedzialnie ulegając wygórowanym żądaniom charedim.


Sądzę, że wojna z Iranem i/lub jego marionetkami jest nieunikniona, a analitycy zgadzają się, że będzie to jedna z najtrudniejszych dla Izraela wojen, zarówno dla IDF, jak dla tyłów, które będą narażone na masowe ataki z wykorzystaniem olbrzymiego arsenału rakietowego, jaki zgromadził Hamas, a szczególnie Hezbollah. W tym momencie napięcie jest szczególnie wysokie i wydaje się jasne, że potrzebujemy silnego rządu jedności narodowe, zdolnego zarówno do prowadzenia wojny, jak zjednoczenia populacji.


Niestety, Benny Gantz jest miernotą z marnymi dokonaniami i nie powinien być premierem, a jego sojusznicy są jeszcze gorsi. Nad Benjaminem Netanjahu wisi prawna chmura i prawdopodobnie zostanie postawiony w stan oskarżenia. Mimo swoich znakomitych kompetencji Netanjahu wydaje się być zdolny do funkcjonowania tylko jako swego rodzaju dyktator, taki, który wierzy, że jest zarówno wszechmocny i nieśmiertelny i nie musi delegować władzy ani pozwolić na wyłonienie się następcy.


Kiedy piszę to, antysyjonistyczne partie arabskie rozważają zarekomendowanie Gantza prezydentowi, by stworzył rząd. Nie rekomendowali syjonistycznej partii od 1992 roku, kiedy rekomendowali Partię Pracy Rabina. Jeśli zrobią to, znaczy to, że otrzymali w zamian jakieś znaczące obietnice. Jeśli Gantz miałby zawrzeć a nimi układ, byłoby to mniej niż zdrada stanu, ale nadal byłaby to zdrada.  


Najlepszym praktycznym rozwiązaniem wydaje się być rząd jedności bez Arabów (ani zgody na ich żądania) i bez charedim, z Likudem pod przewodnictwem kogoś innego niż Netanjahu. I tak, musiałaby być rotacja na stanowisku premiera między Likudem a Niebieskimi i Białymi.


Czy coś takiego jest możliwe? Nie wiem. Z pewnością dzisiaj wygląda to na mało prawdopodobne.


Jedna rzecz jednak jest pewna: nie będzie kolejnych wyborów. Tylko politycy i agencje reklamowe lubią wybory, ale ludzie mają już tego dość. Potrzebujemy rządu i potrzebujemy go teraz – zanim będziemy w stanie wojny.  

_____________________________
* Slogan wyborczy Ben Guriona, który znaczy, że ani Herut – poprzednik dzisiejszego Likudu i partia, którą Ben Gurion chciał przedstawiać jako ekstremistów – ani Maki, partia komunistyczna, nie powinni wchodzić do koalicji.


A Unity Government, Without Arabs and Without Haredim

22 września 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. Rzad jednosci - bez ... Wieslaw Miller 2019-09-24
2. Zawsze mnie się wydawało że Izrael baszarteg 2019-09-23
1. Geografia zaangażowana Marek Eyal 2019-09-23


Syjonizm

Znalezionych 123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16
Trauma i terror: widok z Południa   Plosker   2018-11-15
Zamach na Hotel King David   Amos   2018-11-09
Wypełnianie warunków umowy społecznej   Rosenthal   2018-10-29
Pokój z Jordania – nie wpadajcie w panikę   Kedar   2018-10-28
Gideon Levy jest pijany siłą   Maroun   2018-09-17
Żydowskie prawa do Izraela (część 1): Deklaracja Niepodległości   Rain   2018-09-12
Antysyjonizm nie jest antysemityzmem, ale jest może gorszy   Maroun   2018-09-11
Kto jest okupantem?     2018-08-23
Czy Izrael pozostanie państwem żydowskim i syjonistycznym?   Rosenthal   2018-08-17
Żydowskie państwo w nieżydowskich oczach     2018-08-03
Znieść Rabbinat!   Rosenthal   2018-07-02
Żołnierz IDF o swoich przeżyciach podczas obrony granicy   Barad   2018-06-20
Taniec na linie     2018-05-13
List otwarty do niemieckiej kanclerz   Bat Adam   2018-05-12
O latawcach i Natalie Portman   Collins   2018-04-29
Tchórzliwy profesor Henry Maitles i aktywiści, którzy uciekli   Collier   2018-04-13
Muzułmańscy dysydenci przeciw nienawiści   Koraszewski   2018-04-05
Prawdziwe powody, dla których ułuda dwóch państw nie umiera... i prosty powód, dla którego powinna   Bellerose   2018-03-11
Arab z urodzenia, syjonista z wyboru   Maroun   2018-02-14
Jak Golda Meir definiowała “Palestyńczyków”?   Meir   2018-01-21
Dlaczego milczycie?   Stern   2017-12-25
Otwarty list do Mandla Mandeli   Neguise   2017-12-13
Czy Izrael musi płacić za pokój?   Rosenthal   2017-12-01
Naród Narracji   Rosenthal   2017-08-18
Niepodważalne argumenty o ludach rdzennych   Fred Maroun   2017-08-16
Nasi druzyjscy sąsiedzi   Shapiro   2017-07-27
Przerywając ciszę, by ujawnić zbrodnię   Koraszewski   2017-06-12
Do pokoju przez prawdę: książka, która odważa się powiedzieć prawdę o Izraelu   Greenfield   2017-06-09
Przestańcie próbować ratować Izrael   Collins   2017-06-05
Czasami obraz wart jest więcej niż tysiąc słów   Fitzgerald   2017-05-26
Z takimi “syjonistami”, kto potrzebuje wrogów?   Yemini   2017-05-15
50 lat demonizacji i wypaczania prawdy     2017-05-12
Czy spotkał się pan z Chelsea Manning, Herrr Minister?   Yemini   2017-05-10
 Kogo obchodzi Izrael?   Koraszewski   2017-05-09
Dlaczego budują osiedla?   Tsalic   2017-03-21
To nie Izrael powoduje antysemityzm   Dershowitz   2017-03-02
Czy Żydzi są rdzennym ludem w ziemi Izraela? Oczywiście   Bellerose   2017-02-19
Patrząc z linii frontu   Stuart   2017-02-18
Tego dnia narodziła się izraelska demokracja   White   2017-02-17
Dlaczego organizacje pokojowe polegają na “alternatywnych faktach”?   Miller   2017-02-12
Dlaczego nas nienawidzą   Rosenthal   2017-01-27
Dyplomacja strachu, ambasada USA i jak Trump powinien odpowiedzieć na groźby palestyńskie     2017-01-14
Cywilizowani barbarzyńcy i niespodziewani przyjaciele     2017-01-06
316 mil do Aleppo. Lekcja dla Izraela   Collier   2016-12-30
Prawda jest opinią mniejszości   Rosenthal   2016-12-18
Czy Żydzi powinni przepraszać?   Żabotyński   2016-12-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk