Prawda

Środa, 28 lutego 2024 - 00:33

« Poprzedni Następny »


Rakiety i ataki hipokryzji


Liat Collins 2023-05-13

Rakiety z Gazy. Niebo nad południowym Izraelem. (Zrzut z ekranu filmu IDF.)
Rakiety z Gazy. Niebo nad południowym Izraelem. (Zrzut z ekranu filmu IDF.)

Kiedy piszę te słowa, kraj jest ponownie atakowany – zarówno fizycznie, jak i w przenośni. Chociaż ataki rakietowe w tym tygodniu rozpoczęły się w środę, były częścią długiego łańcucha wydarzeń sięgającego dziesięcioleci. Jeśli chodzi o ostatnie wydarzenia, w kwietniu Izrael znalazł się pod ostrzałem rakietowym ze strony Gazy, Libanu i Syrii. W zeszłym tygodniu Islamski Dżihad wystrzelił około 100 rakiet na południe po śmierci w izraelskim więzieniu Chadera Adnana, jednego z jego wysokich rangą członków tej organizacji, który zdecydował się umrzeć w wyniku strajku głodowego.

Izrael nie odpowiedział natychmiast na ten grad rakiet, ale czekał na odpowiedni moment i miejsce. Wczesnym rankiem we wtorek, 9 maja, podczas operacji wskazującej na doskonałe zdolności wywiadowcze i operacyjne, Izrael w ciągu kilku minut zlikwidował trzech wysokich rangą członków Islamskiego Dżihadu w trzech różnych miejscach. (Nie płaczcie z tego powodu.)


Tali Hatuel i jej cztery córki zamordowane w 2004 roku.
Tali Hatuel i jej cztery córki zamordowane w 2004 roku.

Ta trójka to Chalil Bahitini, dowódca Brygad al-Kuds w północnej Strefie Gazy; Tarek Izz al-Din, który próbował zbudować sieć wyrzutni rakiet na Zachodnim Brzegu (Judea i Samaria), oraz Dżihad al-Ghannam. Ghannam, który zostanie zapamiętany między innymi jako odpowiedzialny za szczególnie odrażający atak w 2004 roku, w którym 34-letnia Tali Hatuel i jej cztery córki w wieku od 2 do 11 lat zostały zastrzelone w swoim samochodzie z bliskiej odległości, w pobliżu skrzyżowania Kissufim w Gazie. Tali, pracownica socjalna, była w ciąży ze swoim piątym dzieckiem, kiedy została zamordowana, a dziecko zmarło razem z nią. 


W tym tygodniu jej rodzice i wdowiec wspominali, jak trudno im było – i jak nadal jest trudno – zrozumieć, że nikt nie przeżył ataku. Nie udało się uratować nawet nienarodzonego dziecka, jednej z najmłodszych ofiar palestyńskiego terroryzmu.


Kiedy Lucy Dee i jej dwie córki – Rina i Maia – zginęły zastrzelone w samochodzie w zeszłym miesiącu, przypomniało to morderczy atak na Tali, Hilę, Hadar, Roni i Merav Hatuel. Terroryści odpowiedzialni za zabójstwa rodziny Dee zostali zabici podczas skomplikowanej operacji w Nablusie 4 maja. Pewnym pocieszeniem jest świadomość, że mordercy nie żyją już i nie mogą przeprowadzić kolejnych ataków. 


Czasami terroryści są likwidowani szybko, innym razem wymierzenie im sprawiedliwości trwa dłużej, kiedy chroni ich dżihadystyczny raj.


Operacja Tarcza i Strzała: Izrael kontratakuje w Strefie Gazy


Kiedy Operacja Tarcza i Strzała – prawdopodobnie nazwana na cześć tradycyjnej strzały Lag Ba'omer – została rozpoczęta we wtorek, była ostatnią z długiej serii operacji o podobnie poetycko brzmiących nazwach, których celem było przywrócenie odstraszania i pewnej formy spokoju, zwłaszcza na południu.


Ataki w tym tygodniu wymierzone były w terrorystów w ich konkretnych mieszkaniach, przy czym dołożono wszelkich starań, aby uniknąć zniszczenia reszty budynku i przyległych obszarów. Niemniej, według źródeł palestyńskich, oprócz trzech dowódców terrorystów zginęło co najmniej 10 niewalczących Palestyńczyków, w tym podobno cztery kobiety i czworo dzieci oraz znany miejscowy dentysta, który posiadał również obywatelstwo rosyjskie.


Jak oświadczył premier Benjamin Netanjahu, Izrael żałuje śmierci niewinnych świadków; dokłada wszelkich starań, aby ich było jak najmniej. Z drugiej strony, kiedy terroryści strzelają rakietami lub przeprowadzają ataki strzeleckie lub taranują samochodami, ich celem jest masowy mord i zranienie jak największej liczby Izraelczyków. Każda rakieta wystrzelona z Gazy to zbrodnia wojenna.


Określenie „szkody uboczne” jest brzydkie, ale niewinnych ofiar wojny nie daje się uniknąć – a jest to wojna i bardzo trudno zredukować do zera cywilne ofiary, o czym doskonale wiedzą Stany Zjednoczone i ich partnerzy z NATO. Różnica polega na tym, że te kraje, na czele z Izraelem, dokładają wszelkich starań, aby chronić ludność cywilną, a kraje i organizacje terrorystyczne celowo uderzają w ludność cywilną – by (jak mówi Koran), siać terror w ich sercach.


I tu szczególnie wyraźnie widać hipokryzję i podwójne standardy. Unia Europejska i Organizacja Narodów Zjednoczonych, w swojej odruchowej odpowiedzi, nie były w stanie odróżnić aktów samoobrony Izraela – zwalczania terroryzmu i ataków rakietowych – od aktów organizacji uznanej przez społeczność międzynarodową za organizację terrorystyczną. Nazwa Islamski Dżihad to coś więcej niż tylko aluzja do jego celów i natury. Jej zaprzysiężonym celem jest zniszczenie Izraela, cel, który dzieli z Iranem, swoim głównym sponsorem.


We wtorek specjalny koordynator ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, Tor Wennesland, wydał oświadczenie, w którym stwierdził: „Jestem głęboko zaniepokojony wydarzeniami w Strefie Gazy po tym, jak Izrael rozpoczął dziś rano operację wojskową wymierzoną w członków ruchu Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ)”. .. I dalej:


„Potępiam śmierć cywilów w izraelskich nalotach. To jest niedopuszczalne."


Ponad 100 rakiet wystrzelonych w ciągu 24 godzin ze Strefy Gazy w zeszłym tygodniu lub setki rakiet wystrzelonych w środę i czwartek na Izrael nie zostały jednak określone jako niedopuszczalne. Można odnieść wrażenie, że międzynarodowy strażnik światowego pokoju uważa je za zrozumiałe. Palestyńskie rakiety nie robią wrażenia na ONZ, natomiast palestyńska narracja – najwyraźniej robi ogromne wrażenie. W przyszłym tygodniu, 15 maja, Organizacja Narodów Zjednoczonych organizuje specjalne wydarzenia z okazji 75. rocznicy „Nakby” – arabskiego słowa oznaczającego „katastrofę”, tj. powstania państwa Izrael. 


Jordania, która w tym tygodniu przeprowadziła naloty na irańskie ośrodki przemytu narkotyków w Syrii, dołączyła do antyizraelskiego chóru. [W jednym z tych jordańskich ataków zginęło sześcioro dzieci. przyp. tłum]. Tymczasem Rosja poparła apel o zwołanie specjalnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Izraela. Nie rozśmieszajcie mnie. Cóż, jeśli doceniasz kiepski żart, pomyśl, że Rosja, wciąż w pełni zaangażowana w swoje okrucieństwa na Ukrainie, w zeszłym miesiącu przewodniczyła Radzie Bezpieczeństwa. Nie jestem pewna, kto w rezultacie czuł się bezpiecznie – poza Władimirem Putinem.


Nic dziwnego, że prezydent Iranu, Ebrahim Raisi, ma tak szeroki uśmiech na twarzy, gdy kłusuje po świecie – finansując globalny terroryzm.


Ataki rakietowe wydobyły z Izraelczyków to, co najlepsze, pomimo tygodni zawirowań wokół rządowego planu reformy sądownictwa. Nawet nominalny lider opozycji, Jair Lapid, zaoferował premierowi Benjaminowi Netanjahu wsparcie dla działań rządu i nie było mowy o odmowie rezerwistów reagowania na wezwanie. Zupełnie obcy ludzie udostępniali swoje domy szukającym schronienia mieszkańcom Południa (chociaż w środę rakiety z Gazy dotarły do Tel Awiwu i regionu Dan). Były też jak zwykle wzruszające historie o narzeczonych, którym udzielono pomocy, by ich śluby mogły odbyć się w bezpieczniejszych miejscach. Moje kanały w mediach społecznościowych i grupy na WhatsAppie wypełniły się opowieściami o parach szukających nowego miejsca na ceremonię w ten wtorkowy wieczór, a potem zdjęciami szczęśliwych nowożeńców, których ślub odbył się, tylko nie tam, gdzie planowali.


Były też znajome wzruszające zdjęcia noworodków przenoszonych z oddziałów położniczych do odpornych na uderzenia rakiet podziemnych pomieszczeń. Żaden kraj nie powinien zachowywać się tak, jakby to było normalne. Zdjęcia dzieci pomagają wyjaśnić światu zewnętrznemu, z czym muszą się borykać mieszkańcy południowego Izraela. Trudna sytuacja osób starszych, które starają się dotrzeć w bezpieczne miejsce mając zaledwie kilkusekundowe ostrzeżenie o nadlatujących rakietach, jest mniej fotogeniczna, ale nie mniej poważna. Sderot i okoliczne społeczności muszą należeć do nielicznych miejsc na świecie, gdzie zapinanie pasów bezpieczeństwa jest czasami zabronione – ze względów bezpieczeństwa. Kiedy masz tylko siedem sekund na szukanie schronienia przed nadlatującą rakietą, nie ma wystarczająco dużo czasu, aby odpiąć pasy i wysiąść, nie mówiąc już o pomocy pasażerom z tylnych siedzeń. 


Szkoda rodziców z pokolenia, które musi zaganiać w bezpieczne miejsce dzieci i własnych rodziców – a często bardzo ukochanego zwierzaka – gdy wyją syreny. I nie miejcie wątpliwości: izraelskie dzieci doznają nie mniej traumy niż ich rówieśnicy w Gazie. Wszyscy, po obu stronach granicy, są ofiarami Hamasu i ich dżihadystycznych partnerów.


Były burmistrz Sderot, David Buskila, powiedział mi kiedyś, że jego miasto, które jest celem rakiet Kassam, jest jak maltretowana żona. Nawet jeśli kobieta jest bita „tylko” raz w miesiącu przez męża, nie uważa się tego za coś do zaakceptowania – a ona na co dzień żyje w strachu, że dziś znów zostanie uderzona nie z własnej winy.


Nie zapominajcie, kto jest agresorem, a kto ofiarą. Gdyby palestyńskie organizacje terrorystyczne zaprzestały swoich morderczych kampanii, zapanowałby pokój.


Pamiętajcie, słowo „szahid” można przetłumaczyć jako „męczennik”, ale nie znaczy to święty.

 

Link do oryginału: https://www.jpost.com/opinion/article-742771

Jerusalem Post, 11 maja 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 348 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przykro mi, ale nie ma rozwiązania w postaci dwóch państwUdawanie, że można zawrzeć porozumienie z przywódcami palestyńskimi, otwiera jedynie drzwi do kolejnego 7 października. Izraelczycy nie dadzą się oszukać.   Taub   2024-02-24
Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk