Prawda

Środa, 24 lipca 2019 - 08:35

« Poprzedni Następny »


Izrael, Palestyna i demokracja


Eugene Kontorovich 2013-12-20

Demokracja i demografia stały się głównymi argumentami na rzecz utworzenia wolnego od Żydów państwa arabskiego w Judei i Samarii. Twierdzi się, że obecność Izraela na tych terenach pozbawia Palestyńczyków ich praw demokratycznych i jeśli Izrael nie da Palestyńczykom terytorium, którego się domagają, będzie musiał wybierać między demokracją a żydowskością. Argument “demokracji”  jest nieustannie przywoływany przez sekretarza stanu Johna Kerry’ego oraz izraelską wysłanniczkę pokoju, Cipi Livni i stał się centralnym uzasadnieniem obecnego procesu dyplomatycznego.  Skuteczność tego argumentu o demokracji polega na tym, że gra on na głęboko osadzonych uczuciach żydowskich.

Skuteczność tego argumentu o demokracji polega na tym, że gra on na głęboko osadzonych uczuciach żydowskich. Izraelczycy są fundamentalnie ludźmi liberalnymi, demokratycznymi, którzy rozpaczliwie nie chcą być stawiani w roli udzielnych władców.

Problem z tym argumentem polega na tym, że jest on całkowicie oderwany od rzeczywistości. Izrael nie rządzi Palestyńczykami. Obecny status quo w żaden sposób nie narusza demokratycznej tożsamości Izraela.

To prawda, że Palestyńczycy nie są reprezentowani w Knessecie [1]. Ale izraelscy mieszkańcy Judei i Samarii także nie są reprezentowani w Palestyńskiej Radzie Legislacyjnej. Po prostu zarówno Palestyńczycy, jak Izraelczycy głosują na te ciała ustawodawcze, które nimi rządzą. To jest demokracja (chociaż oczywiście nie działa ona tak dobrze w palestyńskim systemie politycznym).

Palestyńczycy mają niezależny, samoregulujący się rząd, który panuje nad ich życiem, jak również ustala ich politykę zagraniczną. Uzyskali wszystkie oznaki niepodległości i niedawno zostali również uznani jako niezależne państwo przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Utrzymują stosunki dyplomatyczne z niemal równą liczbą narodów, co Izrael. Mają własne siły bezpieczeństwa, bank centralny, nazwę krajowej domeny internetowej i politykę zagraniczną całkowicie niekontrolowaną przez Izrael.

Palestyńczycy rządzą się sami. Aby uprzedzić nieuniknione porównanie – nie jest to izraelski, marionetkowy „Bantustan”. Od programów szkolnych poczynając, poprzez treści nadawane przez telewizję, aż do wynagrodzeń wypłacanych terrorystom, realizują oni własną politykę według własnego uznania, bez cienia uległości wobec Izraela. Uchwalają własne prawa, takie jak prawo zabraniające pod karą śmierci sprzedawania nieruchomości Żydom. Gdyby Izrael rzeczywiście „rządził” Palestyńczykami, wszystkie te cechy ich życia byłyby zupełnie inne. Istotnie, Bantustany nigdy nie zdobyły międzynarodowego uznania, ponieważ były marionetkami. „Państwo Palestyna” właśnie zostało zaaprobowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ponieważ marionetką nie jest.

Pytanie, czy samorządność palestyńska równa się suwerenności, jest niezwiązane z tematem i odrębne od pytania, czy Izrael odmawia im demokracji. W rzeczywistości wskaźniki demokracji Izraela są dużo silniejsze niż Ameryki lub Wielkiej Brytanii – matki parlamentaryzmu. Portoryko i inne kontrolowane przez USA „terytoria” nie uczestniczą w wyborach krajowych (mimo głosowania w Portoryko w ubiegłym roku, by zakończyć ten nienormalny stan). Nie głosują również brytyjski Gibraltar i Falklandy. Te obszary mają znaczną samorządność, ale zdecydowanie mniejszą niż Palestyńczycy, ponieważ ich wewnętrzne ustawy mogą być anulowane przez Waszyngton lub Londyn. Palestyńczycy są w pełni panami własnej przyszłości politycznej – to oni wybrali Fatah i Hamas.

To prawda, że izraelskie siły bezpieczeństwa działają na terytoriach pod administracją palestyńską. Nie ma to jednak nic wspólnego z kwestią demokracji; tu chodzi o bezpieczeństwo. Demokracja nie daje jednej jednostce politycznej prawa szkodzenia i niszczenia drugiej. Dlatego też amerykańskie siły bezpieczeństwa przeprowadzają rajdy – a nawet zabójstwa – w wielu krajach na całym świecie. Choć wielu może sprzeciwiać się agresywnej polityce Ameryki w tych krajach, nikt nie uważa, że ma to cokolwiek wspólnego z wskaźnikami demokracji jednej lub drugiej strony. Podobnie wojsko palestyńskie działa w całym Izraelu – poprzez ataki rakietowe od Ejlatu do Aszdod. Niemniej nikt nie sugeruje, że palestyńska działalność militarna w Izraelu – które determinuje, czy szkoła w Berszewie będzie otwarta, czy nie – oznacza, że pozbawia ona Izrael demokracji.

Nie jest to już spór o demokrację; jest to spór o terytorium. Palestyńczycy mają własny rząd; teraz żądają rozszerzenia zakresu jego władzy na „Obszar C”, gdzie mieszka 100% osadników żydowskich, około 400 tysięcy ludzi, a tylko 50-75 tysięcy Arabów. Palestyńczycy chcą, by ich prawo głoszące  „ani jednego Żyda” stosowało się również tam.

Palestyńskie samostanowienie jest jednym z największych wydarzeń, którego nikt nie zauważył. Ważne jest przypomnienie, skąd się wzięło. Było wynikiem procesu z Oslo i wycofania się z Gazy. Stworzyło to przestrzeń do powstania prawdziwie niezależnego rządu palestyńskiego.

Nie było to bez kosztów dla Izraela. Naraziło Izrael na koordynowaną przez rząd palestyński bezprecedensową kampanię terroru – a jej obywateli na śmierci w płomieniach w autobusach i kawiarniach. Dało legitymację Palestyńczykom jako pełnoprawnym przywódcom międzynarodowym, niesłychanie ułatwiając ich kampanię dyplomatyczną przeciwko Izraelowi. I spowodowało, że większość terytoriów jest strefą wolną od Żydów.

Przed Oslo można było naprawdę powiedzieć, że Izrael rządził Palestyńczykami. Ale to jest przeszłość. Jednak fakt, że „społeczność międzynarodowa” nadal uważa, iż Izrael rządzi Palestyńczykami, jest ważnym ostrzeżeniem, że korzyści dla reputacji państwa żydowskiego z porozumień pokojowych są ulotne i iluzoryczne.

Ponadto Palestyńczycy odrzucili pełną niezależność i państwowość przy trzech okazjach w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Jeśli jest prawdą, że Izrael nadal ich kontroluje, to jest to kontrola, którą postanowili utrwalić. Jako część strategii wygrywania przez przegrywanie, utrwalają swoją na wpół-niezależność, aby maksymalizować naciski dyplomatyczne. Nie jest to jednak izraelska dominacja, ale taktyka palestyńska. Wyobraźcie sobie, gdyby Izrael w 1948 r. odmówił ogłoszenia niepodległości aż otrzyma wszystkie terytoria, których żąda, i wszyscy Arabowie zostaną wyrzuceni, a następnie został opanowany przez państwa arabskie. Wyobraźcie sobie, jak wyglądałaby sytuacja, jeśli żydowscy przywódcy trzymaliby się tego stanowiska przez dziesięciolecia. Czy Arabowie narzucaliby swoje panowanie Żydom, czy też Żydzi narzucaliby samym sobie panowanie arabskie? To, że taki scenariusz jest bardziej niż naciągany, podkreśla tylko historyczną unikatowość strategii palestyńskiej.

Jak na ironię, ci, którzy powołują się na argument demokracji, są także tymi, którzy mówią, że Izrael musi zgodzić się na plany, jakie szykują dla niego USA, Europa i „rodzina narodów”. Czy Izrael może jednak być demokracją, jeśli jego granice, bezpieczeństwo i los jego najświętszych miejsc jest rozstrzygany przez opinie obcych mocarstw wbrew woli jego wybranego rządu? Jeffrey Goldberg powiedział w zeszłym tygodniu, że demokratyczny status Izraela jest zagrożony, jeśli nie podporządkuje się dyktatowi Johna Kerry’ego, który nawet nie został wybrany do przewodzenia Ameryce.

W ostatecznym rachunku argument demokracji dowodzi zbyt wiele. Jeśli Izrael naprawdę musi dać Palestyńczykom ofertę, którą zaakceptują, aby „uratować swoją duszę”, to Palestyńczycy mogą żądać czegokolwiek i powinni to otrzymać, zakładając, że nawet mikro-państwo lub protektorat są lepsze niż niegodziwe państwo. Dlatego też argument demokracji może wyłącznie przeszkodzić autentycznemu, wynegocjowanemu rozwiązaniu. Jeśli Izrael potrzebuje zgody Palestyńczyków, aby przetrwać, dlaczego Palestyńczycy mieliby się zgodzić? Jeśli mogą narzuć Izraelowi „nie-demokrację”, im dłużej czekają, tym lepsze rozwiązanie mogą uzyskać.

[1] w odróżnieniu od Arabów izraelskich, którzy są reprezentowani w Knessecie. (przyp. tłum.)

Israel, Palestine and democracy

Commentary, 17 grudnia 2013r. 

Tłumaczenie M.K.

__________ 

Eugene Kontorovich

Profesor prawa, specjalista w dziedzinie prawa konstytucyjnego, prawa międzynarodowego i prawa gospodarczego. Wykładowca Northwestern University School of Law w Chicago. Obecnie przeniósł się na stałe do Izraela.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 107 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16
Trauma i terror: widok z Południa   Plosker   2018-11-15
Zamach na Hotel King David   Amos   2018-11-09
Wypełnianie warunków umowy społecznej   Rosenthal   2018-10-29
Pokój z Jordania – nie wpadajcie w panikę   Kedar   2018-10-28
Gideon Levy jest pijany siłą   Maroun   2018-09-17
Żydowskie prawa do Izraela (część 1): Deklaracja Niepodległości   Rain   2018-09-12
Antysyjonizm nie jest antysemityzmem, ale jest może gorszy   Maroun   2018-09-11
Kto jest okupantem?     2018-08-23
Czy Izrael pozostanie państwem żydowskim i syjonistycznym?   Rosenthal   2018-08-17
Żydowskie państwo w nieżydowskich oczach     2018-08-03
Znieść Rabbinat!   Rosenthal   2018-07-02
Żołnierz IDF o swoich przeżyciach podczas obrony granicy   Barad   2018-06-20
Taniec na linie     2018-05-13
List otwarty do niemieckiej kanclerz   Bat Adam   2018-05-12
O latawcach i Natalie Portman   Collins   2018-04-29
Tchórzliwy profesor Henry Maitles i aktywiści, którzy uciekli   Collier   2018-04-13
Muzułmańscy dysydenci przeciw nienawiści   Koraszewski   2018-04-05
Prawdziwe powody, dla których ułuda dwóch państw nie umiera... i prosty powód, dla którego powinna   Bellerose   2018-03-11
Arab z urodzenia, syjonista z wyboru   Maroun   2018-02-14
Jak Golda Meir definiowała “Palestyńczyków”?   Meir   2018-01-21
Dlaczego milczycie?   Stern   2017-12-25
Otwarty list do Mandla Mandeli   Neguise   2017-12-13
Czy Izrael musi płacić za pokój?   Rosenthal   2017-12-01
Naród Narracji   Rosenthal   2017-08-18
Niepodważalne argumenty o ludach rdzennych   Fred Maroun   2017-08-16
Nasi druzyjscy sąsiedzi   Shapiro   2017-07-27
Przerywając ciszę, by ujawnić zbrodnię   Koraszewski   2017-06-12
Do pokoju przez prawdę: książka, która odważa się powiedzieć prawdę o Izraelu   Greenfield   2017-06-09
Przestańcie próbować ratować Izrael   Collins   2017-06-05
Czasami obraz wart jest więcej niż tysiąc słów   Fitzgerald   2017-05-26
Z takimi “syjonistami”, kto potrzebuje wrogów?   Yemini   2017-05-15
50 lat demonizacji i wypaczania prawdy     2017-05-12
Czy spotkał się pan z Chelsea Manning, Herrr Minister?   Yemini   2017-05-10
 Kogo obchodzi Izrael?   Koraszewski   2017-05-09
Dlaczego budują osiedla?   Tsalic   2017-03-21
To nie Izrael powoduje antysemityzm   Dershowitz   2017-03-02
Czy Żydzi są rdzennym ludem w ziemi Izraela? Oczywiście   Bellerose   2017-02-19
Patrząc z linii frontu   Stuart   2017-02-18
Tego dnia narodziła się izraelska demokracja   White   2017-02-17
Dlaczego organizacje pokojowe polegają na “alternatywnych faktach”?   Miller   2017-02-12
Dlaczego nas nienawidzą   Rosenthal   2017-01-27
Dyplomacja strachu, ambasada USA i jak Trump powinien odpowiedzieć na groźby palestyńskie     2017-01-14
Cywilizowani barbarzyńcy i niespodziewani przyjaciele     2017-01-06
316 mil do Aleppo. Lekcja dla Izraela   Collier   2016-12-30
Prawda jest opinią mniejszości   Rosenthal   2016-12-18
Czy Żydzi powinni przepraszać?   Żabotyński   2016-12-10
Norman Finkelstein, Westminster University i antysemityzm   Collier   2016-08-17
Wyzwolenie naszej Jerozolimy   Greenfield   2015-05-28
Wspieranie chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest syjonizmem   Naddaf   2015-05-19
Hipokryzja solidarności –  od Gazy do Ferguson   Hafeez   2014-12-31
Syjonizm – walka moralna   Bellerose   2014-12-25
A co z żydowską NAKBĄ?   Jemini   2014-12-10
 Najbezpieczniejsze miejsce dla Arabów   Berko   2014-09-12
SMUTNO MI    Weiler   2014-08-14
W obronie wolności   Valdary   2014-02-27
Oszczerstwo Eli Sidi w sprawie edukacyjnych wyjazdów izraelskiej młodzieży szkolnej     2014-02-16
Izraelski szpital polowy dla syryjskich ofiar wojny     2014-02-03
Mesjasz i jego cudowna mikstura   Honig   2014-01-26
Żołnierz i Refusenik   Valdary   2014-01-25
List   Koraszewski   2014-01-08
Izrael daje wszystkim pełne prawa   Amar   2014-01-02
Cykl przemocy?   Treppenwitz   2013-12-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk