Prawda

Sobota, 4 lipca 2020 - 06:36

« Poprzedni Następny »


Izrael, Palestyna i demokracja


Eugene Kontorovich 2013-12-20

Demokracja i demografia stały się głównymi argumentami na rzecz utworzenia wolnego od Żydów państwa arabskiego w Judei i Samarii. Twierdzi się, że obecność Izraela na tych terenach pozbawia Palestyńczyków ich praw demokratycznych i jeśli Izrael nie da Palestyńczykom terytorium, którego się domagają, będzie musiał wybierać między demokracją a żydowskością. Argument “demokracji”  jest nieustannie przywoływany przez sekretarza stanu Johna Kerry’ego oraz izraelską wysłanniczkę pokoju, Cipi Livni i stał się centralnym uzasadnieniem obecnego procesu dyplomatycznego.  Skuteczność tego argumentu o demokracji polega na tym, że gra on na głęboko osadzonych uczuciach żydowskich.

Skuteczność tego argumentu o demokracji polega na tym, że gra on na głęboko osadzonych uczuciach żydowskich. Izraelczycy są fundamentalnie ludźmi liberalnymi, demokratycznymi, którzy rozpaczliwie nie chcą być stawiani w roli udzielnych władców.

Problem z tym argumentem polega na tym, że jest on całkowicie oderwany od rzeczywistości. Izrael nie rządzi Palestyńczykami. Obecny status quo w żaden sposób nie narusza demokratycznej tożsamości Izraela.

To prawda, że Palestyńczycy nie są reprezentowani w Knessecie [1]. Ale izraelscy mieszkańcy Judei i Samarii także nie są reprezentowani w Palestyńskiej Radzie Legislacyjnej. Po prostu zarówno Palestyńczycy, jak Izraelczycy głosują na te ciała ustawodawcze, które nimi rządzą. To jest demokracja (chociaż oczywiście nie działa ona tak dobrze w palestyńskim systemie politycznym).

Palestyńczycy mają niezależny, samoregulujący się rząd, który panuje nad ich życiem, jak również ustala ich politykę zagraniczną. Uzyskali wszystkie oznaki niepodległości i niedawno zostali również uznani jako niezależne państwo przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Utrzymują stosunki dyplomatyczne z niemal równą liczbą narodów, co Izrael. Mają własne siły bezpieczeństwa, bank centralny, nazwę krajowej domeny internetowej i politykę zagraniczną całkowicie niekontrolowaną przez Izrael.

Palestyńczycy rządzą się sami. Aby uprzedzić nieuniknione porównanie – nie jest to izraelski, marionetkowy „Bantustan”. Od programów szkolnych poczynając, poprzez treści nadawane przez telewizję, aż do wynagrodzeń wypłacanych terrorystom, realizują oni własną politykę według własnego uznania, bez cienia uległości wobec Izraela. Uchwalają własne prawa, takie jak prawo zabraniające pod karą śmierci sprzedawania nieruchomości Żydom. Gdyby Izrael rzeczywiście „rządził” Palestyńczykami, wszystkie te cechy ich życia byłyby zupełnie inne. Istotnie, Bantustany nigdy nie zdobyły międzynarodowego uznania, ponieważ były marionetkami. „Państwo Palestyna” właśnie zostało zaaprobowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ponieważ marionetką nie jest.

Pytanie, czy samorządność palestyńska równa się suwerenności, jest niezwiązane z tematem i odrębne od pytania, czy Izrael odmawia im demokracji. W rzeczywistości wskaźniki demokracji Izraela są dużo silniejsze niż Ameryki lub Wielkiej Brytanii – matki parlamentaryzmu. Portoryko i inne kontrolowane przez USA „terytoria” nie uczestniczą w wyborach krajowych (mimo głosowania w Portoryko w ubiegłym roku, by zakończyć ten nienormalny stan). Nie głosują również brytyjski Gibraltar i Falklandy. Te obszary mają znaczną samorządność, ale zdecydowanie mniejszą niż Palestyńczycy, ponieważ ich wewnętrzne ustawy mogą być anulowane przez Waszyngton lub Londyn. Palestyńczycy są w pełni panami własnej przyszłości politycznej – to oni wybrali Fatah i Hamas.

To prawda, że izraelskie siły bezpieczeństwa działają na terytoriach pod administracją palestyńską. Nie ma to jednak nic wspólnego z kwestią demokracji; tu chodzi o bezpieczeństwo. Demokracja nie daje jednej jednostce politycznej prawa szkodzenia i niszczenia drugiej. Dlatego też amerykańskie siły bezpieczeństwa przeprowadzają rajdy – a nawet zabójstwa – w wielu krajach na całym świecie. Choć wielu może sprzeciwiać się agresywnej polityce Ameryki w tych krajach, nikt nie uważa, że ma to cokolwiek wspólnego z wskaźnikami demokracji jednej lub drugiej strony. Podobnie wojsko palestyńskie działa w całym Izraelu – poprzez ataki rakietowe od Ejlatu do Aszdod. Niemniej nikt nie sugeruje, że palestyńska działalność militarna w Izraelu – które determinuje, czy szkoła w Berszewie będzie otwarta, czy nie – oznacza, że pozbawia ona Izrael demokracji.

Nie jest to już spór o demokrację; jest to spór o terytorium. Palestyńczycy mają własny rząd; teraz żądają rozszerzenia zakresu jego władzy na „Obszar C”, gdzie mieszka 100% osadników żydowskich, około 400 tysięcy ludzi, a tylko 50-75 tysięcy Arabów. Palestyńczycy chcą, by ich prawo głoszące  „ani jednego Żyda” stosowało się również tam.

Palestyńskie samostanowienie jest jednym z największych wydarzeń, którego nikt nie zauważył. Ważne jest przypomnienie, skąd się wzięło. Było wynikiem procesu z Oslo i wycofania się z Gazy. Stworzyło to przestrzeń do powstania prawdziwie niezależnego rządu palestyńskiego.

Nie było to bez kosztów dla Izraela. Naraziło Izrael na koordynowaną przez rząd palestyński bezprecedensową kampanię terroru – a jej obywateli na śmierci w płomieniach w autobusach i kawiarniach. Dało legitymację Palestyńczykom jako pełnoprawnym przywódcom międzynarodowym, niesłychanie ułatwiając ich kampanię dyplomatyczną przeciwko Izraelowi. I spowodowało, że większość terytoriów jest strefą wolną od Żydów.

Przed Oslo można było naprawdę powiedzieć, że Izrael rządził Palestyńczykami. Ale to jest przeszłość. Jednak fakt, że „społeczność międzynarodowa” nadal uważa, iż Izrael rządzi Palestyńczykami, jest ważnym ostrzeżeniem, że korzyści dla reputacji państwa żydowskiego z porozumień pokojowych są ulotne i iluzoryczne.

Ponadto Palestyńczycy odrzucili pełną niezależność i państwowość przy trzech okazjach w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Jeśli jest prawdą, że Izrael nadal ich kontroluje, to jest to kontrola, którą postanowili utrwalić. Jako część strategii wygrywania przez przegrywanie, utrwalają swoją na wpół-niezależność, aby maksymalizować naciski dyplomatyczne. Nie jest to jednak izraelska dominacja, ale taktyka palestyńska. Wyobraźcie sobie, gdyby Izrael w 1948 r. odmówił ogłoszenia niepodległości aż otrzyma wszystkie terytoria, których żąda, i wszyscy Arabowie zostaną wyrzuceni, a następnie został opanowany przez państwa arabskie. Wyobraźcie sobie, jak wyglądałaby sytuacja, jeśli żydowscy przywódcy trzymaliby się tego stanowiska przez dziesięciolecia. Czy Arabowie narzucaliby swoje panowanie Żydom, czy też Żydzi narzucaliby samym sobie panowanie arabskie? To, że taki scenariusz jest bardziej niż naciągany, podkreśla tylko historyczną unikatowość strategii palestyńskiej.

Jak na ironię, ci, którzy powołują się na argument demokracji, są także tymi, którzy mówią, że Izrael musi zgodzić się na plany, jakie szykują dla niego USA, Europa i „rodzina narodów”. Czy Izrael może jednak być demokracją, jeśli jego granice, bezpieczeństwo i los jego najświętszych miejsc jest rozstrzygany przez opinie obcych mocarstw wbrew woli jego wybranego rządu? Jeffrey Goldberg powiedział w zeszłym tygodniu, że demokratyczny status Izraela jest zagrożony, jeśli nie podporządkuje się dyktatowi Johna Kerry’ego, który nawet nie został wybrany do przewodzenia Ameryce.

W ostatecznym rachunku argument demokracji dowodzi zbyt wiele. Jeśli Izrael naprawdę musi dać Palestyńczykom ofertę, którą zaakceptują, aby „uratować swoją duszę”, to Palestyńczycy mogą żądać czegokolwiek i powinni to otrzymać, zakładając, że nawet mikro-państwo lub protektorat są lepsze niż niegodziwe państwo. Dlatego też argument demokracji może wyłącznie przeszkodzić autentycznemu, wynegocjowanemu rozwiązaniu. Jeśli Izrael potrzebuje zgody Palestyńczyków, aby przetrwać, dlaczego Palestyńczycy mieliby się zgodzić? Jeśli mogą narzuć Izraelowi „nie-demokrację”, im dłużej czekają, tym lepsze rozwiązanie mogą uzyskać.

[1] w odróżnieniu od Arabów izraelskich, którzy są reprezentowani w Knessecie. (przyp. tłum.)

Israel, Palestine and democracy

Commentary, 17 grudnia 2013r. 

Tłumaczenie M.K.

__________ 

Eugene Kontorovich

Profesor prawa, specjalista w dziedzinie prawa konstytucyjnego, prawa międzynarodowego i prawa gospodarczego. Wykładowca Northwestern University School of Law w Chicago. Obecnie przeniósł się na stałe do Izraela.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 159 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16
Trauma i terror: widok z Południa   Plosker   2018-11-15
Zamach na Hotel King David   Amos   2018-11-09
Wypełnianie warunków umowy społecznej   Rosenthal   2018-10-29
Pokój z Jordania – nie wpadajcie w panikę   Kedar   2018-10-28
Gideon Levy jest pijany siłą   Maroun   2018-09-17
Żydowskie prawa do Izraela (część 1): Deklaracja Niepodległości   Rain   2018-09-12
Antysyjonizm nie jest antysemityzmem, ale jest może gorszy   Maroun   2018-09-11
Kto jest okupantem?     2018-08-23
Czy Izrael pozostanie państwem żydowskim i syjonistycznym?   Rosenthal   2018-08-17
Żydowskie państwo w nieżydowskich oczach     2018-08-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk