Prawda

Poniedziałek, 13 lipca 2020 - 01:19

« Poprzedni Następny »


Dyplomacja strachu, ambasada USA i jak Trump powinien odpowiedzieć na groźby palestyńskie


Elder of Ziyon 2017-01-14


Ponad dziesięć lat temu napisałem artykuł pod tytułem The Diplomacy of Fear [Dyplomacja strachu]:

Przez dziesięciolecia świat arabski szczególnie, a świat muzułmański ogólnie, używał gróźb jako głównego nacisku, by nagiąć Zachód do swojej woli. Groźby zazwyczaj nie są bezpośrednie; większość przyjmuje postać “jeśli nie zrobicie tego, co chcemy, ulica arabska wybuchnie” lub “terroryści będą mieli wymówkę”. Innymi słowy, jeśli arabskie zbirokracje nie dostaną tego, czego chcą od Zachodu, to będą bezsilne i nie potrafią powstrzymać irracjonalnych sił w swoich granicach przed zaszkodzeniem interesom Zachodu.

Dałem wiele przykładów, jeden już z 1877 r.:

Od rozpoczęcia wojny między Rosją a Turcją świat kilkakrotnie zaskakiwało oświadczenie, że “Flaga proroka” zostanie lada moment rozwinięta na ulicach Stambułu. Takie wydarzenie, jeśli zdarzyłoby się (niech Bóg broni) ogłosiłoby krucjatę, w której wszyscy prawdziwi muzułmanie mieliby obowiązek aktywnie uczestniczyć i walczyć przeciwko chrześcijaństwu we wszystkich częściach świata.   Mogą być w Indiach, Arabii, Egipcie lub gdziekolwiek indziej ich rozrzucona rasa znalazła dom; podniesienie zielonego sztandaru jest wezwaniem, którego nikomu nie wolno nie posłuchać bez, jak to stanowi Koran, poświęcenia wszystkich nadziei na raj.


Ten przerażający apel do wszystkich najgorszych pasji rasy wschodniej wisi jak groźba nad światem mahometańskim; a jeśli słowo zostanie raz wypowiedziane i przerażająca flaga rozwinięta, nie wiadomo do jakich krwawych ekscesów może to doprowadzić entuzjastyczny naród.

A także brytyjską odmowę uratowania życia 20 tysiącom Żydów w 1939 r.:

Dokumenty pokazują, że to posuniecie zdenerwuje opinię arabską, Wielka Brytania postanowiła zatem porzucić uchodźców żydowskich swojemu losowi.  

“Rząd Jego Królewskiej Mości zapytał przedstawicieli Jego Królewskiej Mości w Kairze, Bagdadzie i w Dżudda, czy na tyle, na ile są w stanie osądzić, uczucia w Egipcie, Iraku i Arabii Saudyjskiej przeciwko przyjęciu, powiedzmy, 5 tysięcy dzieci żydowskich do adopcji… będą tak silne, że doprowadzą do odmowy wysłania przedstawicieli na rozmowy w Londynie. Wszystkie trzy odpowiedzi było stanowczo przeciwne propozycji, która nie jest kontynuowana” – stwierdza raport Foreign Office.

 I dzieje się to także dzisiaj – w sprawie ambasady USA w Jerozolimie.

Autonomia Palestyńska (AP) mówi Zachodowi, że cały świat arabski wybuchnie przemocą, chociaż ambasada po zachodniej stronie Zielonej Linii nie zmienia niczego. I choć samych Palestyńczyków niezbyt to obchodzi.

Gazeta “Jerusalem Post” zapytała Arabów w stolicy, co sądzą o tym posunięciu:

Sonda wśród Palestyńczyków przed Brama Damasceńską na Starym Mieście pokazała  w środę całkowitą obojętność.

Ponad dwudziestu przechodniów arabskich, którzy wchodzili i wychodzili przez kiedyś wybuchowe wejście do Jerozolimy, albo mówili, że nie byli świadomi takiej propozycji, albo po prostu nie obchodziło ich to.

Zapytany o reakcję na możliwe przeniesienie [ambasady USA], Hasan, Palestyńczyk w wieku około 60 lat, który poprosił o niepublikowanie jego nazwiska, odpowiedział: “Nie ma to dla mnie znaczenia. Dlaczego ma mnie obchodzić, gdzie mieści się ambasada USA? To ani trochę nie zmienia mojego życia”.

Fadi Kiswane, 18 lat, który siedział z kilkoma przyjaciółmi na kamiennych schodach przed historyczną bramą, powiedział, że nie wie, gdzie obecnie jest ambasada.

“Ambasada USA jest w Tel Awiwie?” zapytał z autentycznym niedowierzaniem. “I chcą przenieść się do Jerozolimy? No to co?”

Ubrana w szkarłatny hidżab Marrah Sofian, która uczy się na sekretarkę w pobliskiej szkole zawodowej, także powiedziała, że nie wiedziała, gdzie mieści się ambasada ani że trwa dyskusja o przeniesieniu jej do Jerozolimy: „To dla mnie nowa wiadomość. Nie rozumiem jednak, dlaczego ma to znaczenie. Nie sądzę, by większość mieszkańców wschodniej Jerozolimy wiedziała lub dbała o to”.

Krzepki taksówkarz palestyński w wieku około 40 lat, który odmówił podania nazwiska, zbył pytanie jako “głupie”.  Powiedział zirytowany: „Nie marnujcie mojego czasu na tak nieważne rzeczy. Mam lepsze rzeczy do przemyślenia”.

To jest problem dla AP. Kiedy więc mówią Zachodowi, że Arabowie oszaleją, w istocie podżegają Arabów, by to właśnie zrobili:

W piątek sprawa była głównym tematem kazań religijnych ma całym Zachodnim Brzegu, z kierownictwem Autonomii Palestyńskiej instruującym meczety będące pod jego kontrolą, by skupiły się na tej sprawie, poinformowało radio Izraela.

Oficjalna telewizja palestyńska nadaje także fragmenty wielu kazań, w których duchowni wzywają wiernych, by obudzili się w obliczu tego niebezpieczeństwa. Jeden z nich ostrzegł, że relokacja ambasady będzie atakiem na wiarę muzułmańską i będzie sprzeczna z historią. Inny powiedział, że jest to zamach na święte miejsca islamu i na meczet Al-Aksa w Jerozolimie.  

AP poinstruowała także przywódców Jordanii, by wzmocnili swoje groźby i minister informacji Jordanii z przyjemnością ich usłuchał:

Rzecznik rządu Jordanii ostrzegł w czwartek przed „katastrofalnymi” konsekwencjami, jeśli prezydent-elekt Donald Trump dotrzyma obietnicy złożonej podczas kampanii, by przenieść ambasadę USA w Izraelu do będącej przedmiotem sporu Jerozolimy.

Taki krok może wpłynąć na stosunki między USA i regionalnymi sojusznikami, włącznie z Jordanią, powiedział Associated Press minister informacji Jordanii, Mohammed Momani, po raz pierwszy publicznie poruszając tę kwestię.  

Przeniesienie ambasady byłoby “nieprzekraczalną linią graniczną” dla Jordanii i “rozjuszyłoby ulice islamskie i arabskie” oraz służyło jako “dar dla ekstremistów”, powiedział dodając, że Jordania użyje wszystkich możliwych środków politycznych i dyplomatycznych, by próbować zapobiec takiej decyzji.

Czy cokolwiek z tego opiera się na faktach? Oczywiście, że nie. Ulica arabska nie wybuchłaby z tego powodu – chyba, że będzie podżegana przez tych samych ludzi, którzy “ostrzegają” Zachód przed “spontanicznym” gniewem tejże ulicy.

Ale John Kerry radośnie papuguje groźby Saeba Erekata o wybuchu "chaosu, bezprawia i ekstremizmu”:

Przeniesienie ambasady USA w Izraelu do Jerozolimy spowodowałoby “eksplozję” w regionie i miało szkodliwy skutek na stosunki Izraela z Jordanią i Egiptem, powiedział w weekend ustępujący sekretarz stanu USA, John Kerry.

W wywiadzie dla CBS News w piątek Kerry powiedział, że przeniesienie ambasady obiecane przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa, spowodowałoby “eksplozję, absolutną eksplozję w regionie, nie tylko na Zachodnim Brzegu, a może także w samym Izraelu, ale w całym regionie”.  

Miałoby także “głęboki wpływ na gotowość Jordanii i Egiptu do możliwości takiego wsparcia i stosunków z Izraelem, jakie mają dzisiaj” – ostrzegł.

Świat arabski jest przyzwyczajony do straszenia Zachodu “ulicą arabską”. Zbyt wielu ludzi Zachodu było gotowych rzucać Izrael wilkom na pożarcie zamiast zastanowić się, czy te groźby mają jakieś oparcie w rzeczywistości.  

W tym wypadku widzimy bezpośrednie podżeganie ludzi, których inaczej sprawa w ogóle nie obchodziłaby. Ustąpienie przed tymi “groźbami” jest absolutnie najgorszą rzeczą, jaką można zrobić, ponieważ zachęca despotów do dalszego używania takich gróźb raz za razem.

Istnieje jednak rozwiązanie dla tych nieustannych gróźb Abbasa i Erekata.

Donald Trump powinien wezwać Erekata do swojego gabinetu - Erekat już niezmiernie pragnie z nim porozmawiać. I powinien powiedzieć:

Wie pan równie dobrze jak ja, że USA mają wszelkie legalne i moralne prawo przeniesienia ambasady do Jerozolimy i że w najmniejszym stopniu nie wpływa to na szanse pokoju. Twierdzi pan jednak, że pańscy ludzie nie potrafią powstrzymać się przed przemocą, jeśli USA zrobią coś, do czego mamy pełne prawo. I sugeruje pan, że nie potraficie powstrzymać tej nieuniknionej przemocy.  

Jeśli tak jest, to przyznajecie sami, że wasi ludzie nie są wystarczająco dojrzali, by dotrzymać planu pokojowego lub samodzielnie kierować państwem. Każda przemoc tego typu o lata opóźni waszą sprawę.

Jeśli w rzeczywistości, jak na to wskazują doniesienia, wasi przywódcy sami podżegają do przemocy jako środka nacisku na mnie, nie reaguję dobrze na takie groźby. Uważam pana i Mahmouda Abbasa za osobiście odpowiedzialnych za każdy zamach terrorystyczny, jaki zdarzy się, kiedy wasze media, wasze meczety i wasze podręczniki popierają nienawiść i terror. A w tym wypadku dowody, że wasi przywódcy próbują podżegać waszą ludność przeciwko rządowi USA, są całkiem przekonujące.

 

Jestem negocjatorem. Lubię zawierać porozumienia. Grożenie mi twierdzeniami, że wasza ludność jest irracjonalna, jest taktyką negocjacyjną. Rozumiem to. Proszę jednak pamiętać, że to działa na obie strony.

 

Macie wybór. Możecie kontynuować działanie tak, jak gdyby wasz lud nie był w stanie zachowywać się jak istoty ludzkie, albo możecie działać tak, jak gdyby wasz lud był istotami ludzkimi z odpowiedzialnością za swoje czyny. Jeśli będziecie nadal udawali i podpuszczali swoją ludność, by zachowywała się jak zwierzęta, to wasze miejsce jest  w zoo, nie zaś we własnym państwie. Jeśli jednak potraficie pokazać poziom dojrzałości, który jest zgodny z byciem przywódcą ludu, który naprawdę pragnie niepodległości i przestaniecie używać przemocy, by osiągnąć to, czego chcecie, Stany Zjednoczone – i zakładam, że także Izrael – będą aż nazbyt szczęśliwe mogąc prowadzić z wami negocjacje tak jak to robią normalni dorośli.

 

Wybór należy do was. Proszę przekazać tę informację Mahmoudowi Abbasowi.

Żegnam.

The Diplomacy of Fear, the US Embassy and how Trump should respond to Palestinian threats

 8 stycznia 2017

Groźby w sprawie ambasady w Jerozolimie – media zamieniają fałszywe informacje w rzeczywistość


Konsulat USA w Jerozolimie
Konsulat USA w Jerozolimie

Washington Post” informuje:

Sojusznicy USA na Bliskim Wschodzie ostrzegają, że przeniesienie ambasady może wyglądać na coś łatwego, ale będzie bardzo niebezpieczne, jak namalowanie wielkiej  tarczy nie tylko na budynku ambasady, ale na Stanach Zjednoczonych i ich przyjaciołach.  

Minister jordańskiego, pro-zachodniego sąsiada Izraela, powiedział, że przeniesienie ambasady będzie miało “katastrofalne konsekwencje”, rozpalając pasje religijne i mobilizując ekstremistów.  

Palestyńczycy nazwali ten krok “nieprzekraczalną linią”, która zniweczy nadzieje na rozwiązanie w postaci dwóch państw w długotrwałym konflikcie.  

Przywódcy palestyńscy błagają teraz Trumpa, by tego nie robił. Poprosili także meczety na całym świecie, by w najbliższy piątek ofiarowały modły przeciwko temu przeniesieniu.  

“Wezwanie do modłów jest powiedzeniem, że tego nie akceptujemy” – powiedział  Mohammad Sztajjeh, polityk palestyński i były negocjator pokojowy, sygnalizując, jak szybko sprawa przeszła z pola dyplomacji na pole ulicy sekciarskiej. Palestyńczycy chcą także, by kościoły uderzyły w dzwony w proteście przeciwko proponowanemu przeniesieniu.

Sztajjeh powiedział, że jeśli Trump przeniesie ambasadę do Jerozolimy, Organizacja Wyzwolenia Palestyny rozważy odwołanie uznania państwa Izrael.  

Jeśli taka groźba zostanie wykonana, będzie to oznaczać upadek umów pokojowych z Oslo z 1993 r.

...niektórzy dyplomaci USA, włącznie z byłymi negocjatorami pokoju na Bliskim Wschodzie, mówią, że przeniesienie nie pomoże interesom USA w tym regionie.

“To był i jest symbol polityki amerykańskiej, którą zawsze było stanowisko, że status Jerozolimy powinien zostać zdecydowany przez negocjacje i każda próba jednostronnych posunięć będzie destrukcyjna i niebezpieczna dla wszystkich” – powiedział Philip Wilcox, konsul generalny USA w Jerozolimie w latach od 1988 do 1991.

“To jest igranie z ogniem - ostrzegł Wilcox. – Całkiem prawdopodobnie wywołałoby to akty przemocy palestyńskiej i terroryzmu, nie tylko tam, ale wszędzie. Wyalienowałoby to inne państwa muzułmańskie i utrudniło nasza rolę w próbach zachowania jakiejś stabilności i pokoju. A wszystko, czego dokonałoby, to zdobycie przychylności izraelskiego skrzydła prawicowego”.

Ta sprawa nie wygląda tak, jak przedstawiają ją media.

Podczas gdy OWP od miesięcy ostrzega przed domniemanym trzęsieniem ziemi, jakie zdarzy się, jeśli USA przeniosą swoją ambasadę – które to przeniesienie jest całkowicie legalne i uprawnione według najbardziej nawet anty-izraelskich interpretacji prawa międzynarodowego – jest to trzęsienie ziemi, do którego OWP podżega, nie zaś ostrzega przed nim.

Zanim Abbas wypowiedział się w tej sprawie pięć dni temu, media palestyńskie niemal całkowicie milczały w tej kwestii. Nie widziałem żadnego gniewu na mediach społecznościowych. Jak pisałem wcześniej (patrz tekst powyżej), reportaż “Jerusalem Post” wskazywał, że Palestyńczycy reagowali na pytania o to z „całkowitą obojętnością”.

 

Główną bronią OWP są jednak groźby i OWP używa groźby “spontanicznej” przemocy, by wystraszyć niezorientowanych (i antyizraelskich) mieszkańców Zachodu, by naciskali na Trumpa i powstrzymali go przed pochopnym zrobieniem czegokolwiek.

Nie ma żadnych dowodów, że sprawa obchodzi Palestyńczyków i świat arabski. Jordania wydała ostrzeżenie przeciw przenosinom tylko na prośbę OWP. A meczety (i obecnie również kościoły) są bezpośrednio instruowane, że mają rozpalać pasje ludzi, których by to inaczej nie obchodziło, ale których można sprowokować do demonstracji właściwymi słowami-wytrychami o „Al-Aksa”.

Możemy oczekiwać w następnym tygodniu zorganizowanych przez OWP “spontanicznych” demonstracji. I możemy się spodziewać, że media będą o nich donosiły tak jak gdyby naprawdę były odzwierciedleniem rzeczywistości.

Media takie jak “Washington Post” są bardziej niż chętne do współuczestniczenia w tej jawnej próbie OWP zamiany tej fałszywej informacji o szeroko rozpowszechnionym gniewie arabskim wobec czegoś im obojętnego w rzeczywiste informacje przez podżeganie do przemocy, której bez podżegania nie byłoby.

Nie chodzi tu o symboliczny krok. Kiedy OWP podżega do gniewu, wywołuje terror. Ludzie mogą zginąć – nie z powodu ambasady, ale z powodu bezpośredniego podżegania do przemocy z powodu, który inaczej nie obchodziłby Palestyńczyków.

Ponadto OWP grozi także bezpośrednio, że porzuci umowy z Oslo z powodu tej sprawy bez znaczenia. Oczywiście, nie zrobią tego, ale sama groźba powinna być zdemaskowana jako naga próba manipulowania opinią publiczną, nie zaś odzwierciedlenie jakiegokolwiek potencjalnego złego efektu przeniesienia ambasady. Warte opisania jest nie to, że Oslo jest zagrożone, ale że jeden z sygnatariuszy jest skłonny cynicznie o tym kłamać.

Mimo jednak tego skandalicznego zachowania OWP i Fatahu, media międzynarodowe pozwalają wykorzystywać się jako platformy do wywierania nacisku na Izrael, zamiast ujawnić ten wyraźny wypadek podżegania przez OWP do zamieszek i przemocy – podżegania, o którym łatwo zdobyć informacje. 

Najbardziej niepokojące jest to, że jak informuje CNN, te naciski mogą istotnie działać i groźby przemocy mogą być skuteczne. CNN mówi, że zespół Trumpa rozważa pomysł, by ambasador pracował w budynku konsulatu w Jerozolimie, ale nie nazywał tego ambasadą.

Jeśli Trump ustąpi w tej sprawie, będzie to olbrzymie zwycięstwo dla dyplomacji strachu OWP uprawianej w stylu, który przeniesienie ambasady miało zdemaskować jako pusty.

 

Jerusalem embassy threats - media turning fake news into reality

11 stycznia 2017


Od Redakcji


Warto tu pokazac przykład podżegania i gróźb, o których pisze EoZ. Poniżej zapis kazania z 6 stycznia 2017. :

W kazaniu piątkowym 6 stycznia Najwyższy Sędzia Sprawiedliwości Islamskiej, szejk Mahmoud Al-Habbasz, powiedział, że jeśli nowa administracja amerykańska zrealizuje plan Trumpa przeniesienia ambasady USA do Jerozolimy, będzie to “wypowiedzenie wojny wszystkim muzułmanom”. Al-Habbasz, który jest doradcą prezydenta AP, Mahmouda Abbasa, ds. religijnych i islamskich, nazwał to “poziomem politycznego awanturnictwa, który jest niesłychany”, i powiedział, że cały świat będzie w niebezpieczeństwie, jeśli Ameryka podejmie taki krok, który “otworzy bramy piekła dla wszystkich”. Podczas kazania, wygłoszonego w Ramallah, obecni byli najwyżsi dostojnicy AP, włącznie z Abbasem i zamieszczono je na kanale YouTube biura Szefa Sprawiedliwości Islamskiej.


Mahmoud Al-Habbasz:
 "Moi bracia, wierni, słyszeliśmy coś o naszej Jerozolimie, naszej stolicy, stolicy umysłów, stolicy uczuć, stolicy polityki, stolicy naszej ojczyzny i stolicy naszego istnienia. Słyszeliśmy coś, o czym mamy nadzieje, że nie jest prawdą – że nowa administracja USA zdecydowała się przenieść ambasadę do Jerozolimy. Ujmując to prosto, chłodno i logicznie – i jasnymi słowami, które nie są otwarte do interpretacji lub zamieszania – mówimy, że taki krok, jeśli chodzi o nas, muzułmanów, będzie stanowił wypowiedzenie wojny wszystkim muzułmanom. To będzie wypowiedzenie wojny przeciwko wszystkim muzułmanom."Nie jesteśmy i nie chcemy być w stanie wojny z nikim. Nie mamy wzajemnej wrogości z USA i nie chcemy takiej wrogości. Kiedy jednak chodzi o naszą wiarę i o nasze istnienie, nie możemy po prostu stać bezczynnie. Nie zaakceptujemy tego w żadnych okolicznościach. To nigdy nie przejdzie spokojnie. Świat islamski w całości nie zaakceptuje tego, ani też cały świat chrześcijański. Okupowana Jerozolima jest naszą odwieczną stolicą. To jest stolica naszego istnienia i naszego państwa. W polityce mogą być kompromisy. Istotnie, kompromisy są do zaakceptowania w polityce. W polityce negocjacje są do zaakceptowania, ale religia, wiara i wartości moralne, i historia nie akceptują kompromisów. Dlatego Jerozolima nie może być przedmiotem żadnego kompromisu ani porozumienia.

 [...]

"Mamy nadzieje, że to, co słyszeliśmy, nie jest prawdą, ponieważ jeśli jest prawda, wszystko może upaść. Wszystko może upaść, jeśli Jerozolima zostanie naruszona.

[...]

"To może otworzyć szeroko bramy do scenariuszy, których nikt nie pragnie. Nikt nie pragnie! Oczywiście, nie wypowiadamy gróźb, ale dzwonimy w dzwony ostrzegawcze. Nie otwierajcie bram piekła dla wszystkich.

[...]"Pokój będzie w niebezpieczeństwie, jeśli Ameryka lub ktokolwiek inny podejmie taki krok. Pokój w całości będzie w niebezpieczeństwie. Region – nie, świat cały – będzie w niebezpieczeństwie. Mamy nadzieję, że świat nie stanie przed niebezpieczeństwem. Jesteśmy narodem, który wierzy w pokój.

 [...]

"Wzywamy każdego rozsądnego człowieka na świecie, by był ostrzeżony i by ostrzegł innych przed takim krokiem. Ten krok osiąga poziom politycznego awanturnictwa, który jest niesłychany".

Link do filmu na MEMRI TV: Friday sermon of Abbass advisor Mahmoud al Habbash

 

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Elder of Ziyon

Amerykański bloger, którego blog jest świetnym źródłem zarówno bardzo rzetelnych informacji o Izraelu, jak i o manipulacjach mediów zmierzających do wypaczenia obrazu Izraela w świecie.  

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 161 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16
Trauma i terror: widok z Południa   Plosker   2018-11-15
Zamach na Hotel King David   Amos   2018-11-09
Wypełnianie warunków umowy społecznej   Rosenthal   2018-10-29
Pokój z Jordania – nie wpadajcie w panikę   Kedar   2018-10-28
Gideon Levy jest pijany siłą   Maroun   2018-09-17
Żydowskie prawa do Izraela (część 1): Deklaracja Niepodległości   Rain   2018-09-12
Antysyjonizm nie jest antysemityzmem, ale jest może gorszy   Maroun   2018-09-11
Kto jest okupantem?     2018-08-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk