Prawda

Czwartek, 22 października 2020 - 10:38

« Poprzedni Następny »


Czy spotkał się pan z Chelsea Manning, Herrr Minister?


Ben-Dror Yemini 2017-05-10

Jeśli chodzi o spotkanie niemieckiego ministra spraw zagranicznych z przedstawicielami radykalnych grup lewicowych, większość komentatorów nagle staje jak roboty przeciwko Netanjahu (Zdjęcie: Mark Neiman/GPO, Alex Kolomoisky)
Jeśli chodzi o spotkanie niemieckiego ministra spraw zagranicznych z przedstawicielami radykalnych grup lewicowych, większość komentatorów nagle staje jak roboty przeciwko Netanjahu (Zdjęcie: Mark Neiman/GPO, Alex Kolomoisky)

W marcu 2015 r. premier Benjamin Netanjahu sprzeciwił się Białemu Domowi i wystąpił przed Kongresem USA. Przemówienie poprzedziła gorąca debata publiczna, zarówno w Izraelu, jak w Stanach Zjednoczonych, i większość komentatorów była mu przeciwna. Netanjahu chciał wpłynąć na Kongres, by przeciwstawił się porozumieniu nuklearnemu z Iranem, które nabierało wówczas kształtu. Przedstawił mocne argumenty. Niepotrzebna prowokacja wobec Białego Domu nie była jednak mądra. Są rzeczy, których nie robi się w stosunkach między krajami. Przemówienie do Kongresu było wspaniałe, ale było także nieskuteczne.

Pociągnijmy to dalej. Tylko kilka tygodni temu wysokiej rangi politycy tureccy próbowali spotkać się z członkami społeczności tureckich w Niemczech i w Holandii. Te dwa kraje jasno powiedziały, że nie akceptują takich akcji politycznych. Turcy byli wściekli. Jak można zabronić im urządzania spotkań, jakie tylko chcą? Gdzie jest demokracja? Większość komentatorów w Izraelu, jak również w Europie, entuzjastycznie popierała stanowisko Niemiec – i słusznie. Są rzeczy, których nie wolno robić. Politycy z obcego kraju nie przyjeżdżają do innego kraju i nie mieszają w jego garnku politycznym.

 

Niemniej, jeśli chodzi o niemieckiego ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela i jego spotkanie z przedstawicielami radykalnych grup lewicowych w Izraelu, większość komentatorów nagle zajęła odwrotne stanowisko. Większość z tych, którzy sprzeciwiali się przemówieniu Netanjahu w Kongresie i oklaskiwało Niemców za postawienie się tureckiemu prezydentowi, Recepowi Tayyip Erdoğanowi, jak roboty stanęli po stronie niemieckiego ministra spraw zagranicznych i przeciwko Netanjahu.

 

Nie jest to ta sama sprawa. Tym razem jest znacznie gorzej. Gabriel obstaje przy spotkaniu z radykalnymi organizacjami lewego skrzydła, które służą koszmarnej propagandzie antyizraelskiej. Gabriel argumentuje, że każdy zagraniczny przywódca odwiedzający Niemcy ma swobodę spotykania się z takimi organizacjami. Przepraszam?! Czy Niemcy pozwolili przywódcy tureckiemu spotkać się z Turkami w Niemczech? Nie, nie pozwolili. 


Jest to znacznie gorsze niż zakaz organizowania spotkań dla polityków tureckich. Czy rząd niemiecki i prasa niemiecka zaakceptowałaby, gdyby minister spraw zagranicznych innego kraju spotkał się z działaczami z grupy opozycyjnej takiej jak skrajnie prawicowa Pegida, która sprzeciwia się polityce imigracyjnej rządu? Znamy odpowiedź na to pytanie. To samo dotyczy Związku Wypędzonych (BdV), który działa w Niemczech na rzecz praw niemieckich uchodźców z krajów Wschodniej i Środkowej Europy – nieco podobnej do organizacji działających na rzecz powrotu palestyńskiego do Izraela. Czy przywódca obcego państwa ośmielił się spotkać z przedstawicielami takiej organizacji?


Czy Gabriel spotkał się w Wielkiej Brytanii i organizacjami podobnymi do tych, z którymi spotkał się tutaj, jak Stop the War Coalition?  Spotkał się z przedstawicielami lub przywódcami partii opozycyjnych. To jest akceptowalne. Nie spotkał się z „organizacjami społeczeństwa obywatelskiego”. W Stanach Zjednoczonych nie spotkał się z Jess


Cunninghamem ani z Chelsea Manningiem, którzy ujawnili szereg zbrodni wojennych popełnionych przez armię USA w Iraku, choć byłoby nieco trudno spotkać się z Manningiem, skazanym na 35 lat więzienia. Gabriel nie spotkał się także w USA z organizacjami tego typu i z pewnością ich nie finansuje.


Argumenty Gabriela są fałszywe. Kwestia spotkania jest tylko czubkiem góry lodowej, jako że Unia Europejska i kraje europejski – włącznie z Niemcami – finansują milionami szekli wiele organizacji takich jak al-Haq, Breaking the Silence, Coalition of Women for Peace wiele innych, podczas gdy te organizacje demonizują Izrael. To nie jest krytyka, to jest demonizacja.   


Oto tylko jeden przykład palestyńskiej NGO o nazwie MITFAH. W 2013 r. ta organizacja opublikowała artykuł po tym, jak prezydent USA Barack Obama, gościł seder paschalny. „Czy Obama zna związek, na przykład, między ‘Paschą” a ‘krwią chrześcijańską’…?! Lub ‘Paschą’ a ‘żydowskim rytuałem krwi’…?!, zastanawiał się autor artykułu. „Wiele historycznych przekazów i opowieści o żydowskich rytuałach krwi w Europie opiera się na rzeczywistych rytuałach i nie są fałszywe, jak oni twierdzą; Żydzi używali krwi chrześcijan podczas żydowskiej Paschy…” (Tłumaczone z arabskiego przez NGO Monitor.) I ta nikczemna organizacja, MIFTAH, otrzymywała fundusze od fundacji niemieckich.


Co powiedziałby minister spraw zagranicznych Niemiec, gdyby Węgry finansowały Pegidę? I co powiedziałby brytyjski minister spraw zagranicznych, gdyby Niemcy finansowały jedną z organizacji antyrządowych działającą na rzecz wycofania sił brytyjskich z Iraku lub Afganistanu? 


Fałszywe jest także twierdzenie, że są to organizacje działające na rzecz pokoju. Europa finansuje izraelskie NGO, które promują powrót uchodźców palestyńskich – innymi słowy, zniszczenie Izraela. Według danych NGO Monitor ponad 3,5 miliona szekli takim właśnie organizacjom przekazały w latach 2012-2014 „zagraniczne instytucje – innymi słowy, obce kraje lub fundacje wspierane przez obce kraje, praktycznie wszystkie z nich europejskie”. Niemcy także tam figurują. To nie jest droga promowania pokoju. To jest droga uwieczniania konfliktu, jak również podtrzymywania iluzji palestyńskiej zniszczenia Izraela przez „prawo powrotu”.  


Tak czy inaczej Izrael jest najbardziej szkalowanym państwem na świecie. Polityka rządu może i powinna być krytykowana. Walka o porozumienie jest w porządku, jak też o zakończenie okupacji. To jest uprawnione. Niemcy jednak nie finansują organizacji dążących do pokoju – finansują głównie organizacje, które są przeciwko porozumieniu i/lub organizacje, których głównym celem jest demonizacja.  


Nawet gdyby nie miały złych intencji, organizacje takie jak B’Tselem i Breaking the Silence stały się częścią kampanii antyizraelskiej. Czy organizacja, która szerzy twierdzenie, że „żołnierze Izraelskiej Armii Obronnej regularnie strzelają do Palestyńczyków z karabinów maszynowych jak w grach wideo”, jest poważną organizacja, czy organizacją rozprzestrzeniającą oszczerstwa? Te organizacje nie przyczyniają się do pokoju. Przyczyniają się do demonizacji. Na świecie jest olbrzymi popyt na tego typu oszczerstwa i są chętni do płacenia za nie – włącznie z Niemcami.


Gdyby chodziło tylko o spotkanie z przedstawicielami kontrowersyjnych organizacji,  można by kwestionować reakcję Netanjahu jako przesadną, ale chodzi tu o znacznie poważniejszą sprawę. Jest to skandal, który trwa od lat. Jako część tego skandalicznego projektu UE i kraje europejskie – włącznie z Niemcami – finansują organizacje, które są częścią BDS lub które dostarczają usprawiedliwienia dla terroru palestyńskiego, lub też są częścią systemu propagandowego, który odmawia Izraelowi prawa do istnienia lub przedstawia Izrael jako potwora. 


Niemcy w przeszłości demonizowały Żydów. Dzisiejsza Europa, włącznie z Niemcami, finansuje organizacje, które demonizują państwo żydowskie. Nie ma tu antysemickich intencji. Wręcz przeciwnie, jest podobno dobra wola doprowadzenia do spokojniejszego Bliskiego Wschodu. Ale większość organizacji, które otrzymują te fundusze, jest przeciwna – przeciwna! – możliwości pokoju na bazie dwóch państw dla dwóch narodów. To finansowanie nie wspiera pokoju. Wspiera demonizację. Nie ma potrzeby nadstawiania drugiego policzka. 


Have you met with Chelsea Manning, Herrr Minister?

Ynet News, 30 kwietnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBen-Dror Jemini 

(ur. 1954 w Tel Awiwie) jest prawnikiem, historykiem i publicystą wielu izraelskich dzienników (m.in. Maariw, Jediot Achronot), a także wykładowcą, który zajmuje się m.in. wpływem antyizraelskiej propagandy.

Pochodzi z rodziny Żydów wypędzonych z Jemenu.

Ben-Dror Yemini jest zwolennikiem pogłębiania dialogu z Palestyńczykami. Od wielu lat opowiada się za niepodległym państwem palestyńskim.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 171 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk