Prawda

Środa, 4 sierpnia 2021 - 15:28

« Poprzedni Następny »


Czy Izrael musi płacić za pokój?


Vic Rosenthal 2017-12-01

Miss Izraela, Rana Raslan (1999)
Miss Izraela, Rana Raslan (1999)

Najbardziej podstawową regułą w rozmowach z Saudyjczykami i ich przyjaciółmi jest uznanie, że Izrael nie musi nic płacić za pokój, zupełnie nic. Nic. Zilch. Zero. Nada. – Dr Mordechai Kedar


Dr Kedar mówi o Arabii Saudyjskiej i innych państwach Zatoki, ale dotyczy to także wszystkich kontaktów zagranicznych Izraela. Tak wiele razy w stosunkach z Europą, USA i oczywiście krajami arabskimi, możliwość zawarcia porozumienia uzależnia się od ustępstw w „sprawie palestyńskiej”.  A co to znaczy? Zazwyczaj oznacza akceptowanie do pewnego stopnia „palestyńskiej narracji”, a mianowicie, że my, Żydzi, przyszliśmy nagle i wywłaszczyliśmy „rdzennych” palestyńskich Arabów, a teraz, jeśli chcemy, by dali nam spokój (nie mówiąc już o tym by traktowali nas jako normalny naród, a nie diabelskie nasienie), musimy im to wynagrodzić. Często żądane ustępstwa prowadzą prosto do zniszczenia naszego państwa, ale, co tam, Żydzi żyli szczęśliwie w Diasporze wśród chrześcijan i muzułmanów przez tysiące lat, więc dlaczego miałby to być problem?

Dość. Jak pokazuje Ben-Dror Yemini w imponującej, choć przygnębiającej książce, Industry of Lies: Media, Academia and the Israeli-Arab Conflict, demonizacja Izraela jest wszechobecna. Jest wszędzie, jest irracjonalna, samonakręcająca się i skuteczna. W końcu każdy, kto studiuje na uniwersytecie, chodzi do szkoły podstawowej, do liceum lub nawet do przedszkola, otrzymuje wyjaśnienie, że Izrael jest wyjątkowo nikczemnym przedsięwzięciem, które torturuje i morduje Palestyńczyków, trzyma ich w systemie apartheidu aż zostaną zabici w trwającym przez dziesięciolecia ludobójstwie.


Naturalnie więc każdy, nawet jeśli jest Izraelczykiem, uważa, że jest całkowicie w porządku żądać, byśmy oddali Palestyńczykom to, co jesteśmy im “winni”, a może nawet trochę więcej jako karę za ból i cierpienie, jakie im zadaliśmy.

Jak powiedziałem, dość. Przynajmniej Izraelczycy powinni być zdolni do stanięcia w obronie prawdy, żeby już nie wspomnieć ich własne przeżycie. Szczególnie, kiedy fałsz oskarżeń jest widoczny w sposób oczywisty: Yemini omawia twierdzenie o „ludobójstwie”, włącznie ze szczególnie bezczelnym popisem izraelskiego akademika Icchaka Laora, który opublikował artykuł w London Review of Books, w którym jest wypowiedź, że „komory gazowe nie są jedynym sposobem zniszczenia narodu, wystarczy doprowadzić do wysokiej śmiertelności niemowląt”. Publicznie dostępne dane pokazują jednak, że śmiertelność palestyńskich niemowląt spadła z między152-162 na tysiąc urodzeń w 1967 r. do między 53-63 w 1985 r. i poniżej 20 w 2014 r. Spodziewana długość życia przy urodzeniu  wzrosła od 40 w 1967 r. do 76 lat obecnie, a arabska populacja Judei, Samarii i Gazy co najmniej potroiła się od 1970 r. To jest to ludobójstwo?

Inne oskarżenia są tak logicznie niespójne, że nie potrzeba nawet danych empirycznych, by je obalić. Jednym z nich jest dobrze znane „pinkwashing”, koncepcja, że tolerancji Izraela wobec ludzi LGBT nie można używać jako dowodu na ogólnie liberalne, tolerancyjne zachowanie Izraela, również w stosunku do Palestyńczyków – ponieważ Izrael uciska Palestyńczyków. Czy argument może być bardziej błędnym kołem?

Trudno nie wspomnieć o słynnej pracy magisterskiej Tal Nitzan z Hebrajskiego Uniwersytetu, która wywołała burzę zdumionej krytyki, kiedy otrzymała wysoką ocenę i nagrodę. Nitzan twierdziła w tej pracy, że fakt, iż izraelscy żołnierze nie gwałcili palestyńskich kobiet sugeruje, że izraelscy Żydzi są rasistami, którym Arabki nie wydają się atrakcyjne! Pomijając fakt, że mieliśmy już arabską Miss Izraela (Rana Raslan, 1999) i że Arabka wygrała popularny konkurs piosenkarski „Głos” (Lina Machoul, 2013), twierdzenie to pokazuje niezrozumienie natury gwałtów popełnianych przez wojsko (w których chodzi o władzę i podporządkowanie, a nie o atrakcyjność) w dodatku do tego, że jest to twierdzenie zdumiewająco idiotyczne.


Bardzo duża część politycznego dyskursu w Izraelu opiera się na przesłankach, które – choć nie w tak oczywisty sposób fałszywe, jak praca Tal Nitzan – są po prostu zmyślone. Codziennie „dziennikarze” na całym świecie (szczególnie w Izraelu) zmyślają historie, które albo są całkowicie fałszywe, stronnicze, bez kontekstu lub przesadzone, a które przedstawiają Izrael w paskudnym świetle. Gideon Levy i Amira Hass z Ha’aretz są niestrudzonymi mistrzami tej sztuki. A wszystko paskudne o Izraelu zostaje natychmiast zaakceptowane jako prawda przez miliony ludzi (nie sądzę, bym przesadzał), którzy lubią wierzyć, że Izrael jest dużo gorszy niż był Hitler.

Polityczni przywódcy, prezydenci, papieże, premierzy i urzędnicy Unii Europejskiej nie są na to odporni. Widzieliśmy, kiedy prezydent Obama i papież Franciszek powtarzali przedstawiane przez Hamas oskarżenia o zabijaniu dzieci w Gazie, lub kiedy przewodniczący parlamentu UE, Martin Schultz papugował kłamstwa o odmawianiu przez Izrael wody Palestyńczykom.


Poza trwającą delegitymizacją są także twierdzenia, że sama państwowość Izraela jest bezprawnym, kolonialnym przedsięwzięciem, które powinno zostać zlikwidowane, podobnie jak rządy białej mniejszości w Zimbabwe lub Południowej Afryce. Mówi się nam, że jeśli chcemy „pokoju”, musimy poddać się tak samo jak zrobili to biali w byłej Rodezji, chociaż w naszym wypadku mamy większość żydowską. Ale to nie jest problem – Żydzi przestaną być większością we własnym kraju przez zrealizowanie palestyńskiego „prawa powrotu” dla milionów potomków „uchodźców”, z których wielu było migrantami, którzy przybyli do Mandatu Palestyńskiego często dopiero w 1946 r., zanim uciekli przed wojną, którą rozpoczęli Arabowie. Ostatecznie, to byłaby „sprawiedliwość”, ponieważ są „skolonizowani”, a my jesteśmy „kolonizatorami”. Nieważne, że w historii nie ma precedensu dla żadnego takiego „prawa”.


Nie, to nie byłaby “sprawiedliwość” i nie potrzebujemy “pokoju” na takich warunkach, nie z Arabią Saudyjską, nie z Unią Europejską, która umieszcza nalepki identyfikujące towary z “osiedli”, bałamutnie nazywanych “nielegalnymi, nie z OWP – która nigdy nie powinna była zostać wyniesiona na “legalnego przedstawiciela ludu palestyńskiego” – i nie z Komisją Praw Człowieka ONZ, właśnie gotową do opublikowania czarnej listy firm, które należy bojkotować, bo działają poza Zieloną Linią.  

Wszystkie te państwa i instytucje widzą nas nie jako normalne, legalne państwo, o jakim marzył Herzl, ale jako jakiś bezprawny byt. Przenoszą własną mroczną historię (pomyśleć tylko: Europejczycy nazywają nas „kolonialistami”,  a Arabowie oskarżają nas o rasizm i czystki etniczne!) i udają, że pozwolą nam żyć, jeśli okażemy skruchę za nasze „zbrodnie” i wynagrodzimy nasze „ofiary”.

Państwa Zatoki pod przywództwem Saudyjczyków potrzebują dzisiaj czegoś od nas: zatrzymania marszu Iranu w regionie. Jutro Zachód może czegoś potrzebować – śmiejecie się, ale spójrzcie, w jakim kierunku idzie Europa. Cokolwiek oferują, my powinniśmy żądać w zamian zakończenia ich obelżywego traktowania nas, włącznie z prawdziwym zakończeniem akademickiego podżegania, na które pozwalają rządy, a nawet je finansują. A mogą to zatrzymać, jeśliby chcieli: antyizraelscy akademicy są prostytutkami – obserwujcie, jak znika ich żar wraz ze znikaniem grantów. Jeśli kraje mogą uczynić nielegalnym używanie “niewłaściwego” zaimka, mogą również zatrzymać demonizowanie Izraela w swoich szkołach i uczelniach.

To jest część tego, co powinniśmy otrzymać. A co powinniśmy zapłacić w zamian?

Poza naszym wkładem w naukę, technikę, medycyne i sztukę – które i tak dalibyśmy im za darmo – nic. Zilch. Zero. Nada.


Paying for peace

23 listopada 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal


Emeryt. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujSyjonizm

Znalezionych 208 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk