Prawda

Poniedziałek, 16 wrzesnia 2019 - 05:23

« Poprzedni Następny »


Czy Izrael musi płacić za pokój?


Vic Rosenthal 2017-12-01

Miss Izraela, Rana Raslan (1999)
Miss Izraela, Rana Raslan (1999)

Najbardziej podstawową regułą w rozmowach z Saudyjczykami i ich przyjaciółmi jest uznanie, że Izrael nie musi nic płacić za pokój, zupełnie nic. Nic. Zilch. Zero. Nada. – Dr Mordechai Kedar


Dr Kedar mówi o Arabii Saudyjskiej i innych państwach Zatoki, ale dotyczy to także wszystkich kontaktów zagranicznych Izraela. Tak wiele razy w stosunkach z Europą, USA i oczywiście krajami arabskimi, możliwość zawarcia porozumienia uzależnia się od ustępstw w „sprawie palestyńskiej”.  A co to znaczy? Zazwyczaj oznacza akceptowanie do pewnego stopnia „palestyńskiej narracji”, a mianowicie, że my, Żydzi, przyszliśmy nagle i wywłaszczyliśmy „rdzennych” palestyńskich Arabów, a teraz, jeśli chcemy, by dali nam spokój (nie mówiąc już o tym by traktowali nas jako normalny naród, a nie diabelskie nasienie), musimy im to wynagrodzić. Często żądane ustępstwa prowadzą prosto do zniszczenia naszego państwa, ale, co tam, Żydzi żyli szczęśliwie w Diasporze wśród chrześcijan i muzułmanów przez tysiące lat, więc dlaczego miałby to być problem?

Dość. Jak pokazuje Ben-Dror Yemini w imponującej, choć przygnębiającej książce, Industry of Lies: Media, Academia and the Israeli-Arab Conflict, demonizacja Izraela jest wszechobecna. Jest wszędzie, jest irracjonalna, samonakręcająca się i skuteczna. W końcu każdy, kto studiuje na uniwersytecie, chodzi do szkoły podstawowej, do liceum lub nawet do przedszkola, otrzymuje wyjaśnienie, że Izrael jest wyjątkowo nikczemnym przedsięwzięciem, które torturuje i morduje Palestyńczyków, trzyma ich w systemie apartheidu aż zostaną zabici w trwającym przez dziesięciolecia ludobójstwie.


Naturalnie więc każdy, nawet jeśli jest Izraelczykiem, uważa, że jest całkowicie w porządku żądać, byśmy oddali Palestyńczykom to, co jesteśmy im “winni”, a może nawet trochę więcej jako karę za ból i cierpienie, jakie im zadaliśmy.

Jak powiedziałem, dość. Przynajmniej Izraelczycy powinni być zdolni do stanięcia w obronie prawdy, żeby już nie wspomnieć ich własne przeżycie. Szczególnie, kiedy fałsz oskarżeń jest widoczny w sposób oczywisty: Yemini omawia twierdzenie o „ludobójstwie”, włącznie ze szczególnie bezczelnym popisem izraelskiego akademika Icchaka Laora, który opublikował artykuł w London Review of Books, w którym jest wypowiedź, że „komory gazowe nie są jedynym sposobem zniszczenia narodu, wystarczy doprowadzić do wysokiej śmiertelności niemowląt”. Publicznie dostępne dane pokazują jednak, że śmiertelność palestyńskich niemowląt spadła z między152-162 na tysiąc urodzeń w 1967 r. do między 53-63 w 1985 r. i poniżej 20 w 2014 r. Spodziewana długość życia przy urodzeniu  wzrosła od 40 w 1967 r. do 76 lat obecnie, a arabska populacja Judei, Samarii i Gazy co najmniej potroiła się od 1970 r. To jest to ludobójstwo?

Inne oskarżenia są tak logicznie niespójne, że nie potrzeba nawet danych empirycznych, by je obalić. Jednym z nich jest dobrze znane „pinkwashing”, koncepcja, że tolerancji Izraela wobec ludzi LGBT nie można używać jako dowodu na ogólnie liberalne, tolerancyjne zachowanie Izraela, również w stosunku do Palestyńczyków – ponieważ Izrael uciska Palestyńczyków. Czy argument może być bardziej błędnym kołem?

Trudno nie wspomnieć o słynnej pracy magisterskiej Tal Nitzan z Hebrajskiego Uniwersytetu, która wywołała burzę zdumionej krytyki, kiedy otrzymała wysoką ocenę i nagrodę. Nitzan twierdziła w tej pracy, że fakt, iż izraelscy żołnierze nie gwałcili palestyńskich kobiet sugeruje, że izraelscy Żydzi są rasistami, którym Arabki nie wydają się atrakcyjne! Pomijając fakt, że mieliśmy już arabską Miss Izraela (Rana Raslan, 1999) i że Arabka wygrała popularny konkurs piosenkarski „Głos” (Lina Machoul, 2013), twierdzenie to pokazuje niezrozumienie natury gwałtów popełnianych przez wojsko (w których chodzi o władzę i podporządkowanie, a nie o atrakcyjność) w dodatku do tego, że jest to twierdzenie zdumiewająco idiotyczne.


Bardzo duża część politycznego dyskursu w Izraelu opiera się na przesłankach, które – choć nie w tak oczywisty sposób fałszywe, jak praca Tal Nitzan – są po prostu zmyślone. Codziennie „dziennikarze” na całym świecie (szczególnie w Izraelu) zmyślają historie, które albo są całkowicie fałszywe, stronnicze, bez kontekstu lub przesadzone, a które przedstawiają Izrael w paskudnym świetle. Gideon Levy i Amira Hass z Ha’aretz są niestrudzonymi mistrzami tej sztuki. A wszystko paskudne o Izraelu zostaje natychmiast zaakceptowane jako prawda przez miliony ludzi (nie sądzę, bym przesadzał), którzy lubią wierzyć, że Izrael jest dużo gorszy niż był Hitler.

Polityczni przywódcy, prezydenci, papieże, premierzy i urzędnicy Unii Europejskiej nie są na to odporni. Widzieliśmy, kiedy prezydent Obama i papież Franciszek powtarzali przedstawiane przez Hamas oskarżenia o zabijaniu dzieci w Gazie, lub kiedy przewodniczący parlamentu UE, Martin Schultz papugował kłamstwa o odmawianiu przez Izrael wody Palestyńczykom.


Poza trwającą delegitymizacją są także twierdzenia, że sama państwowość Izraela jest bezprawnym, kolonialnym przedsięwzięciem, które powinno zostać zlikwidowane, podobnie jak rządy białej mniejszości w Zimbabwe lub Południowej Afryce. Mówi się nam, że jeśli chcemy „pokoju”, musimy poddać się tak samo jak zrobili to biali w byłej Rodezji, chociaż w naszym wypadku mamy większość żydowską. Ale to nie jest problem – Żydzi przestaną być większością we własnym kraju przez zrealizowanie palestyńskiego „prawa powrotu” dla milionów potomków „uchodźców”, z których wielu było migrantami, którzy przybyli do Mandatu Palestyńskiego często dopiero w 1946 r., zanim uciekli przed wojną, którą rozpoczęli Arabowie. Ostatecznie, to byłaby „sprawiedliwość”, ponieważ są „skolonizowani”, a my jesteśmy „kolonizatorami”. Nieważne, że w historii nie ma precedensu dla żadnego takiego „prawa”.


Nie, to nie byłaby “sprawiedliwość” i nie potrzebujemy “pokoju” na takich warunkach, nie z Arabią Saudyjską, nie z Unią Europejską, która umieszcza nalepki identyfikujące towary z “osiedli”, bałamutnie nazywanych “nielegalnymi, nie z OWP – która nigdy nie powinna była zostać wyniesiona na “legalnego przedstawiciela ludu palestyńskiego” – i nie z Komisją Praw Człowieka ONZ, właśnie gotową do opublikowania czarnej listy firm, które należy bojkotować, bo działają poza Zieloną Linią.  

Wszystkie te państwa i instytucje widzą nas nie jako normalne, legalne państwo, o jakim marzył Herzl, ale jako jakiś bezprawny byt. Przenoszą własną mroczną historię (pomyśleć tylko: Europejczycy nazywają nas „kolonialistami”,  a Arabowie oskarżają nas o rasizm i czystki etniczne!) i udają, że pozwolą nam żyć, jeśli okażemy skruchę za nasze „zbrodnie” i wynagrodzimy nasze „ofiary”.

Państwa Zatoki pod przywództwem Saudyjczyków potrzebują dzisiaj czegoś od nas: zatrzymania marszu Iranu w regionie. Jutro Zachód może czegoś potrzebować – śmiejecie się, ale spójrzcie, w jakim kierunku idzie Europa. Cokolwiek oferują, my powinniśmy żądać w zamian zakończenia ich obelżywego traktowania nas, włącznie z prawdziwym zakończeniem akademickiego podżegania, na które pozwalają rządy, a nawet je finansują. A mogą to zatrzymać, jeśliby chcieli: antyizraelscy akademicy są prostytutkami – obserwujcie, jak znika ich żar wraz ze znikaniem grantów. Jeśli kraje mogą uczynić nielegalnym używanie “niewłaściwego” zaimka, mogą również zatrzymać demonizowanie Izraela w swoich szkołach i uczelniach.

To jest część tego, co powinniśmy otrzymać. A co powinniśmy zapłacić w zamian?

Poza naszym wkładem w naukę, technikę, medycyne i sztukę – które i tak dalibyśmy im za darmo – nic. Zilch. Zero. Nada.


Paying for peace

23 listopada 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal


Emeryt. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujSyjonizm

Znalezionych 117 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16
Trauma i terror: widok z Południa   Plosker   2018-11-15
Zamach na Hotel King David   Amos   2018-11-09
Wypełnianie warunków umowy społecznej   Rosenthal   2018-10-29
Pokój z Jordania – nie wpadajcie w panikę   Kedar   2018-10-28
Gideon Levy jest pijany siłą   Maroun   2018-09-17
Żydowskie prawa do Izraela (część 1): Deklaracja Niepodległości   Rain   2018-09-12
Antysyjonizm nie jest antysemityzmem, ale jest może gorszy   Maroun   2018-09-11
Kto jest okupantem?     2018-08-23
Czy Izrael pozostanie państwem żydowskim i syjonistycznym?   Rosenthal   2018-08-17
Żydowskie państwo w nieżydowskich oczach     2018-08-03
Znieść Rabbinat!   Rosenthal   2018-07-02
Żołnierz IDF o swoich przeżyciach podczas obrony granicy   Barad   2018-06-20
Taniec na linie     2018-05-13
List otwarty do niemieckiej kanclerz   Bat Adam   2018-05-12
O latawcach i Natalie Portman   Collins   2018-04-29
Tchórzliwy profesor Henry Maitles i aktywiści, którzy uciekli   Collier   2018-04-13
Muzułmańscy dysydenci przeciw nienawiści   Koraszewski   2018-04-05
Prawdziwe powody, dla których ułuda dwóch państw nie umiera... i prosty powód, dla którego powinna   Bellerose   2018-03-11
Arab z urodzenia, syjonista z wyboru   Maroun   2018-02-14
Jak Golda Meir definiowała “Palestyńczyków”?   Meir   2018-01-21
Dlaczego milczycie?   Stern   2017-12-25
Otwarty list do Mandla Mandeli   Neguise   2017-12-13
Czy Izrael musi płacić za pokój?   Rosenthal   2017-12-01
Naród Narracji   Rosenthal   2017-08-18
Niepodważalne argumenty o ludach rdzennych   Fred Maroun   2017-08-16
Nasi druzyjscy sąsiedzi   Shapiro   2017-07-27
Przerywając ciszę, by ujawnić zbrodnię   Koraszewski   2017-06-12
Do pokoju przez prawdę: książka, która odważa się powiedzieć prawdę o Izraelu   Greenfield   2017-06-09
Przestańcie próbować ratować Izrael   Collins   2017-06-05
Czasami obraz wart jest więcej niż tysiąc słów   Fitzgerald   2017-05-26
Z takimi “syjonistami”, kto potrzebuje wrogów?   Yemini   2017-05-15
50 lat demonizacji i wypaczania prawdy     2017-05-12
Czy spotkał się pan z Chelsea Manning, Herrr Minister?   Yemini   2017-05-10
 Kogo obchodzi Izrael?   Koraszewski   2017-05-09
Dlaczego budują osiedla?   Tsalic   2017-03-21
To nie Izrael powoduje antysemityzm   Dershowitz   2017-03-02
Czy Żydzi są rdzennym ludem w ziemi Izraela? Oczywiście   Bellerose   2017-02-19
Patrząc z linii frontu   Stuart   2017-02-18
Tego dnia narodziła się izraelska demokracja   White   2017-02-17
Dlaczego organizacje pokojowe polegają na “alternatywnych faktach”?   Miller   2017-02-12
Dlaczego nas nienawidzą   Rosenthal   2017-01-27
Dyplomacja strachu, ambasada USA i jak Trump powinien odpowiedzieć na groźby palestyńskie     2017-01-14
Cywilizowani barbarzyńcy i niespodziewani przyjaciele     2017-01-06
316 mil do Aleppo. Lekcja dla Izraela   Collier   2016-12-30
Prawda jest opinią mniejszości   Rosenthal   2016-12-18
Czy Żydzi powinni przepraszać?   Żabotyński   2016-12-10
Norman Finkelstein, Westminster University i antysemityzm   Collier   2016-08-17
Wyzwolenie naszej Jerozolimy   Greenfield   2015-05-28
Wspieranie chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest syjonizmem   Naddaf   2015-05-19
Hipokryzja solidarności –  od Gazy do Ferguson   Hafeez   2014-12-31
Syjonizm – walka moralna   Bellerose   2014-12-25
A co z żydowską NAKBĄ?   Jemini   2014-12-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk