Prawda

Czwartek, 3 lipca 2025 - 19:21

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Coraz głębszy upadek Turcji


Burak Bekdil 2016-03-05

10 października 2015 r. dżihadysta zamachowiec samobójca zamordował ponad 100 działaczy pokojowych w sercu Ankary w najgorszym akcie terroru w historii Turcji. Powyżej: jedna z bomb eksploduje w tle.
10 października 2015 r. dżihadysta zamachowiec samobójca zamordował ponad 100 działaczy pokojowych w sercu Ankary w najgorszym akcie terroru w historii Turcji. Powyżej: jedna z bomb eksploduje w tle.

Mniej niż dziesięć lat temu wielu polityków i mędrców zachodnich na wyścigi wychwalało islamistyczne kierownictwo Turcji jako “islamistów ponowoczesnych, demokratycznych, reformatorskich i prounijnych”,  którzy mogą odegrać rolę modelu dla mniej demokratycznych narodów na Bliskim Wschodzie. Był to "The Rise and Rise of Turkey", jak napisał Patrick Seale w “New York Times” w 2009 r..


W rzeczywistości "ponowocześni islamiści" byli po prostu islamistami ozdobnie opakowanymi w przyjemniejsze opakowanie. Dzisiaj Turcja płaci ciężką cenę za neoosmańską, rewizjonistyczną, błędną wizję strategiczną swoich przywódców.


W lipcu turecko-kurdyjski zamachowiec samobójca zamordował ponad 30 działaczy prokurdyjskich w małym mieści przy granicy Turcji z Syrią. Trzy miesiące później dżihadysta zamachowiec samobójca zamordował ponad 100 działaczy pokojowych w sercu Ankary w najgorszym akcie terroru w historii Turcji. Rząd turecki – manipulując – obwinił “koktajl” grup terrorystycznych włącznie z Kurdami. W styczniu dżihadyści zamordowali 10 turystów niemieckich w Stambule w kolejnym zamachu samobójczym.  


Ostatnio, 17 lutego, kurdyjski bojownik zamordował blisko 30 ludzi, włącznie z personelem wojskowym, zaledwie o kilka metrów od parlamentu tureckiego w Ankarze.


W ciągu zaledwie siedmiu miesięcy ponad 170 ludzi straciło życie w zamachach bombowych. Ta liczba nie obejmuje ponad 300 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa zabitych przez bojowników kurdyjskich i ponad tysiąc bojowników kurdyjskich zabitych przez siły bezpieczeństwa od końca zawieszenia broni między Turcją a Kurdami w lipcu zeszłego roku.


Również poza swoimi granicami Turcja pływa w morzu chaosu. Jest coraz bardziej zaangażowana w zastępczą wojnę przeciwko blokowi szyickiemu i zdominowanym przez szyitów rządom w Damaszku, Bagdadzie i Teheranie oraz ich rosyjskim pomocnikom. W dodatku, dla neoosmanów tureckich Liban, Libia, Izrael i Egipt są „krajami wrogimi”.


Funkcjonariusze rządowi twierdzą prywatnie, że wrogowie Turcji używają grup terrorystycznych, by atakować cele tureckie. „To jest pewna wiedza, kto stoi za atakami i niemożność udowodnienia tego… Organizatorami może być jeden lub więcej krajów, z którymi starliśmy się” – powiedział mi niedawno wysoki rangą funkcjonariusz sił bezpieczeństwa. Niezbyt miłe uczucie być wspólnym celem wielu łajdackich państw ze zdolnością do manipulowania terrorystami.


Gracze w teatrze wschodniego basenu Morza Śródziemnego, włącznie z Turcja, gonią większy kawałek małego tortu. Sekciarskie ambicje Turcji nie są sekretem. Ani ambicje Iranu. Dzisiaj niemal 50 tysięcy bojowników szyickich walczy w Syrii, gdzie większość populacji jest sunnitami (podobnie jak w Turcji).


Z drugiej strony Rosja od 30 września bombarduje cele wrogie wobec reżimu prezydenta syryjskiego Baszara Al-Assada. Samoloty rosyjskie przeprowadziły około 7,5 tysiąca nalotów, z których 89% uderzyło w przeciwników Assada z innych grup niż Państwo Islamskie (IS). Tylko 11% celowało w IS, które jest wspólnym wrogiem wszystkich.


Rosja zgromadziła także bardzo poważny arsenał wokół Morza Kaspijskiego i na wschodzie Morza Śródziemnego. Rosja jest w trakcie otaczania Turcji militarnie – w Syrii, na Krymie, Ukrainie i Armenii. Ostatnio Moskwa oznajmiła o rozlokowaniu nowej grupy myśliwców wojskowych i helikopterów bojowych w bazie w pobliżu stolicy Armenii, Erywania, 25 kilometrów od granicy tureckiej.


Turcja przygląda się bezradnie. Także jej sojusznicy z  NATO wyglądają na bardzo powściągliwych w sprawie jakiejkolwiek pomocy, jakiej byliby gotowi udzielić Ankarze na wypadek konfliktu z Rosją. Niedawno minister spraw zagranicznych Luxemburga, Jean Asselborn, ostrzegł rząd turecki, że nie może liczyć na poparcie NATO, jeśli napięcia z Rosją rozwiną się w konflikt zbrojny.  


W walce Rosji nie chodzi o pokonanie Państwa Islamskiego, ale o rozszerzenie jej sfery wpływów na wschodzie Morza Śródziemnego, włącznie z wejściem do Kanału Sueskiego. W ten sposób Rosja stawia wyzwanie NATO przez Syrię – w ten sam sposób, w jaki Turcja stawia wyzwanie szyitom przez Syrię lub Iran stawia wyzwanie sunnitom przez Syrię.


Jest wiele pytań dotyczących możliwości powrotu pokoju do tej części świata.

  1. Czy muzułmanie przestaną kiedyś nienawidzić i zabijać się wzajemnie, włącznie z wysadzaniem w powietrze meczetów, i zakończą swoją trwającą czternaście stuleci wojnę?
  2. Czy powstaną wkrótce funkcjonalne rządy w Damaszku i Bagdadzie?
  3. Czy świat sunnicki kiedykolwiek przestanie radykalizować się bez pokoju narzuconego mu z zewnątrz przez świat niemuzułmański?
  4. Czy świat szyicki opanuje kiedykolwiek własne ambicje ekspansjonizmu sekciarskiego?
  5. Czy światy sunnicki i szyicki przestaną kiedykolwiek nienawidzić Żydów i zobowiązywać się do anihilacji państwa Izrael?
  6. Czy islamiści tureccy kiedykolwiek zrozumieją, że ich neoosmańskie ambicje są zbyt nieproporcjonalne do ich siły i znaczenia w regionie?
  7. Czy świat zachodni będzie gotowy do postawienia wyzwania Rosji, temu nowemu zabijace na podwórku zwanym wschodnim basenem Morza Śródziemnego? Jeśli tak, to jak?
  8. Czy gracze na obszarze wschodniego basenu Morza Śródziemnego zadowolą się kiedykolwiek tortem, a ich kawałki niekoniecznie zmniejszą się?  


Na te pytania odpowiedzi autora niniejszego tekstu są negatywne.


Turkey’s “Fall and Fall”

Gatestone Institute, 28 lutego 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Burak Bekdil


Popularny publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News".


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Notatki

Znalezionych 2974 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Islam skutecznie wyeksportował swoje zakazy do mediów zachodnich – które odmawiają publikacji fikcyjnego „rysunku Mahometa”     2025-07-03
Empatia to piękna rzecz – dopóki nie przestaje być piękna.   Tabrizi   2025-07-01
Wyciek informacji z CNN to desperacka próba zaprzeczenia zwycięstwu Izraela   Goldberg   2025-06-30
Przeczytaj konstytucję Iranu i rozbij reżim   i Bill Siegel   2025-06-28
Reakcje ONZ na ataki Iranu na izraelskich cywilów     2025-06-27
Wyobraź sobie, że Hitler pozostał nietknięty   Hoffman   2025-06-26
Kurdowie: zapomniany naród w świecie odurzonym wybiórczym oburzeniem   Finlayson   2025-06-26
Ataki Trumpa na Iran były sygnałem dla Chin   Greenfield   2025-06-25
Czas, którego nigdy nie zapomnimy   Chesler   2025-06-25
Od wtorku do wtorku minął tydzień   Koraszewski   2025-06-24
Iran jest z Ameryką w stanie wojny od 46 lat   Greenfield   2025-06-23
Nieznośna lekkość oporu: Granice nieposłuszeństwa obywatelskiego w cieniu antysyjonizmu i antysemityzmu   Walter   2025-06-21
Większość podstawowych elementów do przeprowadzenia rewolucji na Zachodzie już obecnie istnieje, ale jakiej rewolucji?   Fernandez   2025-06-21
Komiczny upadek kultu kefiji   O'Neill   2025-06-18
Izrael wykonuje brudną robotę za innych     2025-06-16
Logika i uprzedzenia: od starożytności do BBC   Tsalic   2025-06-13
Dlaczego administracja Trumpa sprzedaje broń państwom, które przodują w sponsorowaniu terroryzmu?   Williams   2025-06-13
Gaza – Palestyna - kalifat   Koraszewski   2025-06-12
Krzyż na drogę jachtowi głupków płynących z Gretą do Gazy   O'Neill   2025-06-11
Nikt ich nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne   Koraszewski   2025-06-07
Antyizraelska prawica łączy się z proirańską lewicą   Smith   2025-06-07
To Amerykanie zmienią stanowisko, a nie Iran     2025-06-06
Antysemityzm należy badać jako poważną chorobę psychiczną   Hoffman   2025-06-05
Krytyka Izraela przez ONZ w sprawie pomocy dla Gazy dowodzi, że dobrze wiedzieli, iż Izrael nie okupował Gazy     2025-06-04
Krwawe oszczerstwo dociera do kolejki po chleb: fabrykowanie masakry w Rafah   Oz   2025-06-03
Wzniosłe zasady i sentymenty   Taheri   2025-06-01
Wywiad z Alanem Dershowitzem   Ruda   2025-05-31
List z Wydziału Praw Obywatelskich Departamentu Sprawiedliwości USA do Franceski Albanese   Terrell   2025-05-30
Najnowsza zbrodnia Izraela? Karmienie mieszkańców Gazy   O'Neill   2025-05-29
List otwarty do prezydenta Trumpa wzywający go do zapobieżenia irańskiemu arsenałowi nuklearnemu   I Andrew Stein   2025-05-28
„Nakba” nie jest naszym problemem   Cohen   2025-05-27
Gaza to więzienie na świeżym powietrzu. Jak śmiesz proponować komukolwiek, żeby wyjechał! (Z satyrycznej strony PreOccupied Territory)     2025-05-26
Iran używa strategii Korei Północnej — a USA znów dają się na to nabrać   Rafizadeh   2025-05-25
Human Rights Watch @HRW jest niemoralny     2025-05-25
Anglia, którą kiedyś szanowaliśmy   Haug   2025-05-24
List otwarty do dziennikarskiej braci   Koraszewski   2025-05-24
Wielką ironią jest to, że Stany Zjednoczone rezygnują z miękkiej siły, jednocześnie przyjmując prezenty od Kataru     2025-05-22
Achillesowa pięta inteligenta   Koraszewski   2025-05-20
Jak rozprzestrzenia się antysemicka nauka: wadliwa metodologia liczenia ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy jest promowana przez @TheEconomist     2025-05-19
Samer Berany: Nadszedł czas na przywrócenie Druzom autonomii – państwa, którego Turcy zawsze się bali   Oz   2025-05-17
Czy Unia Europejska rzeczywiście oczekuje, że radykalni islamiści mogą się zreformować?   Haug   2025-05-17
Turcja: masowe aresztowania, tortury, cenzura   Bulut   2025-05-16
Tętent galopujących wiadomości   Koraszewski   2025-05-15
Kącik Miłośników Językoznawstwa, czyli: co znaczy słowo "antysemityzm"?      Kerner   2025-05-15
Benjamin Netanjahu kontra Edward Said: globalna wojna o idee przebudzone   Taub   2025-05-14
Nielegalne przejmowanie ziemi przez Europę   Rhea   2025-05-12
Siedem największych kłamstw na temat działań Izraela i Sił Obronnych Izraela w Gazie   i Arsen Ostrovsky   2025-05-09
Krótka historia antysemityzmu jako sygnalizacji cnoty     2025-05-07
Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii potwierdza, że kobiety istnieją   Greenfield   2025-05-07
Malowane papugi na plafonie jak długi   Koraszewski   2025-05-05
Koszmarne dziedzictwo kolonializmu   Koraszewski   2025-05-02
Departament Sprawiedliwości stwierdza, że UNRWA może zostać pozwana przed amerykańskim sądem   Fitzgerald   2025-05-02
„Guardian” przedstawia antysemityzm na kampusach jako wytwór naszej wyobraźni   Levick   2025-04-29
Zachód znów wpada w pułapkę Iranu   Rafizadeh   2025-04-28
Jak ekstremizm maszeruje bez przeszkód   Bryen   2025-04-28
Vermont, Mohsem Mahdawi i tabun użytecznych idiotów   Collier   2025-04-25
Azerbejdżan: rozszerzenie Porozumień Abrahamowych   Sherman   2025-04-24
Dwa pełne lata piekła w Sudanie   Fernandez   2025-04-23
Szalona kampania mająca na celu dekryminalizację Hamasu   O'Neill   2025-04-21
Najnowsza próba podważenia Izraela? Wykorzystywanie palestyńskich chrześcijan   Bard   2025-04-20
Sytuacja kryzysowa kanadyjskich Żydów   Hecht   2025-04-19
Sahel: rodzące się centrum globalnego islamizmu   Haug   2025-04-19
Drodzy uprzejmi Żydzi i inni o mentalności „Nie chcę się do tego mieszać”:To nie działa.   Finlayson   2025-04-17
Żydowska ambiwalencja w walce z antysemityzmem   Bard   2025-04-17
Biesy napadają raz jeszcze   Koraszewski   2025-04-16
Zapomniana wojna w Sudanie ujawnia nieludzkość izraelofobii   O'Neill   2025-04-16
Zastosowanie żydowskiej perspektywy etycznej do zidentyfikowania i ujawnienia stronniczości mediów (znowu @NYTimes)     2025-04-15
Żydowska etyka polityczna: projekt dla sprawiedliwych     2025-04-14
Realistyczne spojrzenie na kolonializm osadniczy   Finlayson   2025-04-14
Ramy uniwersalnej etyki żydowskiej     2025-04-13
Trump i pułapka Najwyższego Przywódcy   Taheri   2025-04-13
Antyglobalista w Białym Domku   Koraszewski   2025-04-12
Etyka żydowska: wróg każdej wadliwej filozofii     2025-04-11
Udawanie rozbrajania Hezbollahu nic nie pomoże   Abdul-Hussain   2025-04-10
Wojna ONZ z sukcesem Żydów     2025-04-10
Ludobójcza krucjata Iranu     2025-04-09
Trzydzieści lat temu Izrael deportował przywódców Hamasu. Świat zmusił Izrael do przyjęcia ich z powrotem   Greenfield   2025-04-09
Turcja idzie w ślady demokracji z tradycjami   Koraszewski   2025-04-08
Nazistowski supersesjonizm: unicestwienie żydowskiej „antyrasy”     2025-04-08
Wojna socjalizmu z Żydami – od Marksa do dzisiaj     2025-04-07
Zbrodnia to niesłychana   Koraszewski   2025-04-06
Czy rząd USA ma prawo stawiać warunki finansując uniwersytety?   Dershowitz   2025-04-05
Palestyńscy mężczyźni dopuszczają się przemocy wobec kobiet, ale winą obarcza się Izrael   Levick   2025-04-05
Turcja: moment neoosmański   Fernandez   2025-04-04
Jak świecki progresywizm stał się moralnie regresywny     2025-04-04
Samą istotą palestynizmu jest supersesjonizm     2025-04-03
Zawsze przyczyna, nigdy skutek   Malicki   2025-04-02
Tożsamość w czasach zarazy   Koraszewski   2025-04-01
Sprawiedliwość społeczna i supersesjonizm     2025-04-01
Gaza, Trump, prawda i… „transfer”   Sherman   2025-03-31
Nie ma różnicy między “politykami” Hamasu a jego terrorystami   Toameh   2025-03-30
UE musi przestać podważać starania o uratowanie jej samej   Rafizadeh   2025-03-29
Rządy terroru w Bangladeszu: w stronę kolejnego islamistycznego centrum w Azji Południowej?   Bulut   2025-03-28
Jednolita teoria pola antysemityzmu     2025-03-27
Irak: Nieustające ataki na Jazydów   Bulut   2025-03-26
Dają nam słowo Hamasu, że piszą prawdę i tylko prawdę   Koraszewski   2025-03-26
Nie licz na to, że Arabowie odbudują Gazę lub pomogą Palestyńczykom   Toameh   2025-03-25
Jedna wojna ale w różnych odsłonach   Bryen   2025-03-23
Sieć kłamstw Hamasu i współudział mediów (w tym @NYTimes)     2025-03-22
Najwyższy czas usunąć biurokrację ONZ sprzyjającą Hamasowi   Cohen   2025-03-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk