Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 21:24

« Poprzedni Następny »


List do Goldy Meir
Z Izabella Tabarovsky 2019-11-26


Twój komentarz do artykułu

Tytuł


Tekst


SignatureInformation entered below will be sent only to the newspaper editors

When submitting a comment you agree to provide your real name to the newspaper editors. The information will not be visible on the webpage, and will be treated confidentially.

Nazwisko


Telefon


E-mailFör att skydda tidningen mot skräpinlägg, m?ste du sätta ett kryss i rutan nedan.

Zawiera 4 komentarz(y) « Pokaż cały artykuł
4. wątpliwa wartość tradycji
Z Paweł 2019-11-30 02:24

"Strasznie dużo teoretyzowania, ale życie daje odpowiedzi praktyczne."

I jakie są te odpowiedzi? Przecież w dzisiejszym świecie mamy gigantyczny problem z brakiem asymilacji. Jest to problem, który narasta i będzie narastał. Te przykłady, które Państwo podajecie są fajne i sympatyczne, ale one nie dominują.

"Więc bywa różnie, a pielęgnacja kultury, z której się przybyło nie przeszkadza asymilacji."

To, czy przeszkadza, czy nie przeszkadza zależy od danej kultury i podejścia do niej. Przy odpowiednim podejściu nie musi przeszkadzać, ale jednak bardzo często przeszkadza. Czy Yasmine Mohammed i Ayaan Hirsi Ali podpisałyby się pod poglądem Ryana Belleroesa: "Rodzina. Klan. Plemię. Naród. Kraj. W tym porządku, żadnych wyjątków, taka powinna być lojalność"? Czy Państwo się pod tym podpisujecie? Żadnych wyjątków? Naprawdę? Przecież to zdanie jest prawie jak żywcem zdjęte z transparentów ONRu.

"Mam znajomego, kanadyjskiego Indianina, który walczy o zachowanie kultury przodków, ale ma dwa fakultety i jest autorem licznych artykułów w prasie kanadyjskiej."

Walczy o zachowanie całej kultury, czy tylko jej elementów, które wybiera jak rodzynki z ciasta? Skalpowanie wrogów np. też chciałby zachować? Pewnie nie. Raczej ograniczy się do strojów, języka, tańców i mitycznej harmonii z naturą. Ale nie czarujmy się - kultury naszych przodków to nie była żadna bajka. Te kultury były okrutne i niesprawiedliwe i zupełnie nie przystają do współczesnych norm świata zachodniego. Przystają za to całkiem nieźle do kultur muzułmańskich, którym kultywowanie tradycji wychodzi znacznie lepiej niż nam. Powinniśmy brać z nich przykład? Historia postępu, to historia zrywania z tradycją. Pamiętać trzeba (choćby jako przestrogę), kultywować - nie. Można się bawić w folklor jak ktoś lubi, ale wcale nie trzeba i niewiele się traci nie robiąc tego.

Odpowiedź
Widzę, że ma pan trudności ze zrozumieniem czegokolwiek. Radykalny islam zabrania kontaktów, Koran mówi wprost, by nie brać za przyjaciół chrześcijan i Żydów, organizacje islamskie otwarcie dążą do izolowania muzułmanów od niemuzumanów. Pan jakoś ma intelektuakny problem z rozumenien tego nie asymilowania sie, i porównuje go do podtrzymywaniem kultury. Trudno, nie mam więcej czasu na takie ple, ple.
3. asymilacja - próba odpowiedzi
Z Paweł 2019-11-29 16:15

"Co oznacza asymilacja i czy możliwa jest asymilacja z zachowaniem odrębnej narodowej kultury?"
Trudne pytanie. To chyba zależy od tego jak mocno jesteśmy do tej odrębnej, narodowej kultury przywiązani - czy stawiamy ją na pierwszym miejscu i uważamy za fundament naszego życia, któremu podporządkowujemy wszystko inne, czy może traktujemy ją tylko jako pamięć o swoim pochodzeniu, a ewentualne pielęgnowanie kultury i tradycji ma charakter czysto symboliczny i nie przykładamy do togo szczególnej wagi. Mamy tu oczywiście do czynienia z szerokim spektrum możliwości. Jednak im bardziej zbliżamy się w kierunku traktowania odrębności kulturowej jako centralnej wartości, tym mniej możliwa staje się asymilacja. To spostrzeżenie nie jest akurat specjalnie odkrywcze.
Jednym z głównych napędów skutecznej asymilacji są mieszane małżeństwa, czy szerzej, związki o charakterze rodzinnym. Dzieci z takich związków musiałyby pielęgnować tradycje obojga rodziców. A co z ich dziećmi? One z kolei musiałyby pielęgnować tradycję swoich rodziców (dwie ze strony np. matki plus być może również dwie ze strony ojca, co daje razem cztery tradycje do pielęgnowania - pogubić się można). A co z następnymi pokoleniami, być może też z mieszanych związków? Nie jest to proste i siłą rzeczy, z pokolenia na pokolenie, musi zanikać. I nie jest to żadna tragedia.
Wiedza i pamięć o swoim pochodzeniu jest ważna, chociaż dla mnie znacznie ważniejsza jest wiedza o naszym pochodzeniu jako gatunku, niż historia pochodzenia mojej rodziny, plemienia, czy narodu. Oczywiście nie twierdzę, że wiedza o tworzeniu się narodów i państw jest nieistotna - historię trzeba znać, ale nie należy jej hołubić, oraz pielęgnować tradycji, które bardzo często nie są warte pielęgnowania. Są tradycje i wartości, których wręcz nie powinno się utrwalać i pielęgnować.
A co do kwestii Indian: na czym miałaby polegać ta ich odrębność kulturowa? Chcą wzorem swoich przodków mieszkać w namiotach ze skór i strzelać z łuków do bizonów? Biali uczynili Indianom wiele zła, ale jednak przegonili ich cywilizacyjnie o kilka długości i rozsądniej byłoby się zaadoptować. Można sobie oczywiście w ramach luźnego folkloru poskakać w pióropuszach wokół ogniska z pomalowanymi twarzami, ale trzeba też pamiętać, że krwiożerczość i okrucieństwo Indian były nie mniejsze (a często większe) niż białego człowieka (choć wciąż gdzieniegdzie pokutuje mit szlachetnego dzikusa), a przegrali dlatego, że byli cywilizacyjnie zacofani. Nie chcę tu usprawiedliwiać europejskich kolonizatorów, ale to co Indianie robili sobie nawzajem jeszcze przed najazdem białych, nie jest warte pielęgnowania.
Podsumowując: wiedza i pamięć skąd pochodzimy jest ważna, ale pielęgnowanie kultury (np. religii) przodków już niekoniecznie. A już na pewno nie powinno się tego robić na siłę, z poczucia obowiązku. Jeśli komuś sprawia to przyjemność i nie koliduje z wartościami ogólnie przyjętymi w danym społeczeństwie, to proszę bardzo. Ale jeśli ktoś nie ma na to ochoty, to też powinien mieć do tego prawo. Zbyt wiele było (i wciąż jest) przypadków ludzi, którzy pod naciskiem rodzin rezygnowało z miłości, zawodu, pasji czy stylu życia, bo tradycja, kultura, pochodzenie, narodowość, i religia były nadrzędne wobec wszystkiego innego. Pogląd Ryana Belleroesa "Rodzina. Klan. Plemię. Naród. Kraj. W tym porządku, żadnych wyjątków, taka powinna być lojalność", to nie jest coś z czym mogę się zgodzić. A określenie "żadnych wyjątków" trochę mnie nawet przeraża. I cieszę się (a propos artykułu o Yasmine Mohammed), że są ludzie dla których rodzina, klan i plemię, też nie są wartościami nadrzędnymi i absolutnymi.

Odpowiedź
Strasznie dużo teoretyzowania, ale życie daje odpowiedzi praktyczne. Na Syberii znajdzie Pan wioski, gdzie ludzie mówią pięknym starym polskim. Są zasymilowani, ale zachowali polską kulture. Na Zachodzie patrzyłem ze zdumieniem jak trzecia generacja emigrantów mówiła swobodnie po polsku, zupełnie dobrze radząc sobie w brytyjskim czy szwedzkim świecie. Bywa jednak inaczej, określenie "Polish joke" ma związek z polskimi gettami, w których ludzie mieszkali w Ameryce przez pokolenia, ale byli trzymani w polskim środowisku, religii i kuturze (jest na ten temat wielka monografia socjologiczna). Więc bywa różnie, a pielęgnacja kultury, z której się przybyło nie przeszkadza asymilacji. (Stąd m. in. tak wielki wkład Żydów do literatur narodowych.)
Mam znajomego, kanadyjskiego Indianina, który walczy o zachowanie kultury przodków, ale ma dwa fakultety i jest autorem licznych artykułów w prasie kanadyjskiej. Polscy Tatarzy, czy polscy Niemcy osobny przykład, który warto sobie obejrzeć.
2. asymilacja i nacjonalizm
Z Paweł 2019-11-29 00:19

Dziękuję za odpowiedź. Ja to wszystko rozumiem i nawet się zgadzam. Nie o to mi jednak chodziło. Proszę zauważyć, że w zdaniu, które zacytowałem, nie ma obawy o to, że Żydom nie uda się zasymilować i nadal będą postrzegani jak odmieńcy. Jest raczej obawa o to, że się właśnie uda - że roztopią się w społeczności, w której żyją, zatracając swoją tożsamość. Jest to podejście narodowościowe, nacjonalistyczne, które na Państwa stronie chyba najdosadniej reprezentuje Vic Rosenthal, który ma wręcz pretensje do Żydów mieszkających w różnych częściach świata, o to, że się asymilują. Traktuje on to, jako pewnego rodzaju zdradę żydowskości. Mój komentarz dotyczył takiego właśnie podejścia, a nie tego, że Żydzi uciekają do Izraela przed prześladowaniami. To jest najzupełniej zrozumiałe. Są jednak tacy, którzy chcą się asymilować i dobrze się czują w krajach, w których mieszkają i bardziej są związani ze społeczeństwami tych państw, niż z narodem żydowskim. I nie widzę w tym nic złego. Wręcz przeciwnie. Mam nadzieję, że pojęcie narodu zniknie kiedyś z naszej planety, chociaż nie jestem naiwny i wiem, że nie nastąpi to szybko. Jak na razie w wielu miejscach świata obserwujemy coś przeciwnego - nacjonalizmy się niestety odradzają. Nie jest to według mnie dobry kierunek rozwoju ludzkości.

Odpowiedź
Nacjonalizmi patriotyzm, troska o to, żeby jakaś kultura nie zginęła i jednostkowe wybory. Wśród amerykańskich Indian jest wielu działaczy szukających sposobów na zachowanie kulturowej odrębności, podczas gdy wielu chce się zwyczajnie roztopić w morzu amerykańskości. Nie jest to wszystko takie proste. Co oznacza asymilacja i czy mozliwa jest asymilacja z zachowaniem odrębnej narodowej kultury?
1. asymilacja
Z Paweł 2019-11-28 22:11

"Zamiast pozwolić sobie na ciche zniknięcie przez asymilację – los, jaki dla Żydów planowały radzieckie władze – mała, ale prężna grupa działaczy odkryła na nowo związek z żydostwem i pociągnęła za sobą resztę radzieckich Żydów."

A co złego jest w asymilacji? Cały problem z imigrantami z krajów muzułmańskich polega właśnie na tym, że nie chcą się asymilować. Z wielu artykułów na Państwa stronie wynika, że jak Żydzi nie chcą się asymilować, to dobrze, ale jak muzułmanie nie chcą się asymilować, to źle. Ja uważam, że asymilacja, to bardzo pozytywne zjawisko.

Odpowiedź
Odrobina znajomości ojczystej historii mogłaby Panu pomóc w samodzielnym znalezieniu odpowiedzi. Otóż Żydzi asymilowali się i nie zmniejszało to ani odrobinę antysemityzmu. Przechodzili na chrześcijaństwo i zabijaliśmy ich nadal, przechodzili na islam i zabijali ich nadal. Żyje pan w kraju, którego niemałą część literatury, sztuki, nauki tworzyli zasymilowani Żydzi, zapewne uczył sie pan swojego ojczystego języka na wierszach Tuwima i Brzechwy, czy coś pan słyszał o stosunku do zasymilowanych Żydów w swojej ojczyźnie, czy udało się panu zamknąć oczka tak mocno, że niczego pan nie zauważył? Na czym polegał spór między Bundem a syjonistami? Jedni wierzyli w socjalistyczne braterstwo inni chcieli wierzyc w cud odrodzenia Izraela, jedni i drudzy chcieli uciec od nienawiści, która przychodziła niezależnie od tego co wybrali. Czy udało mi się troszkę wyjaśnić pana dylemat? (Pochodzę ze zasymilowanej litewskiej rodziny, ale to jakby inna bajka, nam było wolno się asymilować.)
Syjonizm

Znalezionych 169 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk