Prawda

Wtorek, 29 listopada 2022 - 03:09

« Poprzedni Następny »


Zima nadeszła do Afganistanu


Phyllis Chesler 2021-12-17


Nie jestem taka pewna, że całkowicie przegraliśmy wojnę w Afganistanie. Choć ludzie twierdzą, że Ameryka i Europa nie poszły do Afganistanu w celu szerzenia zachodniej kultury, jest jasne, że to właśnie robiliśmy dla dużej części populacji, szczególnie dla afgańskich kobiet.  


To one są teraz celem talibów. Kobiety są tymi, które rozpaczliwie pragną ewakuacji i wydostania się na wolność. Te kobiety nigdy nie przestaną zachwycać mnie i napełniać poczuciem pokory.


Popatrzmy na Esin, dziennikarkę, która ukrywa się teraz w jej drugim lub trzecim bezpiecznym mieszkaniu. Ukrywa się przed talibami, którzy na nią polują.  W przeszłości demaskowała ich w mediach i zorganizowała demonstracje przeciwko nim do ostatniej chwili  zanim kraj upadł. Esin mówi:

“Kiedyś schwytali mnie talibowie i pobili mnie. Mieli dowody na to, co robię. Potem pobili mnie znowu po demonstracji i ostrzegli przed poważnymi konsekwencjami”.  

Ta bohaterka nie lituje się nad sobą. Głównie jest “smutna z powodu perspektyw życia jej córki” – chociaż sama jest kobietą z dwoma uniwersyteckimi dyplomami, musi teraz „siedzieć w domu bez szansy wyjścia na zewnątrz”.


Dziedzinami zainteresowania Esin są nauki ścisłe i biznes. Jej rodzina respektuje jej poglądy i osiągnięcia akademickie. Sama uważa się za „nowoczesną”, a nie za “zachodnią” osobę. Chce „tych samych praw, jakie mają mężczyźni”.


Jest zarówno “nowoczesna”, jak “nie-zachodnia” w tym, że pozostaje związana z rodziną i czuje się odpowiedzialna za opiekę nad rodziną. Prawdopodobnie nie potrafi sobie wyobrazić opuszczenia kraju bez nich. Esin nie ma też silnych uczuć za lub przeciw religii. Jest własnym rodzajem feministki.  


Zaafirah także jest dziennikarką i “działaczką na rzecz praw kobiet” – to jej sformułowanie, nie moje. Jest także żoną, matką, córką i synową – a jej matka był przed nią “działaczką na rzecz praw kobiet”. Mówi mi:

“Teraz jesteśmy poważnie zagrożeni, bo zarówno ja, jak i mój mąż pisaliśmy artykuły przeciwko polityce Talibanu. W ostatnich czterech miesiącach straciliśmy dom, samochód i wszystko. Przyszli do naszych drzwi z bronią w ręku, zostawiliśmy wszystko i uciekliśmy do przyjaciół i krewnych, Talibowie znaleźli nas znowu i musieliśmy znaleźć inne bezpieczne schronienia. Sprzedałam całą moją biżuterię, by nakarmić dzieci. Żyjemy jak więźniowie z nieznaną przyszłością. Nie możemy żyć na zawsze w ukryciu i w milczeniu. Codziennie dzieją się sprawy, o których trzeba opowiedzieć, ale nie możemy opowiedzieć, bo nad naszymi głowami wisi groźba śmierci. Niepokoję się o zdrowie psychiczne moich dzieci. Moja córka śni o szczęśliwych dniach w szkole, mój syn chce zabawek i codziennego oglądania kreskówek” .

Oni wszyscy są uwięzieni, a więźniowie zawsze mają problemy zdrowotne. Ta konkretna bohaterka zaczęła cierpieć na codzienne bóle głowy i może wpaść w głęboką depresję patrząc na los swoich dzieci.  


Pracujemy z tymi, którzy dostarczają żywność, lekarstwa, koce, ciepłą odzież zimową i organizują domowe wizyty lekarzy. Nie mogę nazwać wszystkich tych bohaterek i bohaterów, bo niektórych naraziłabym na niebezpieczeństwo, ale nazwiska kilkorga z nich mogę ujawnić. Jak już pisałam w innym miejscu:


"Afgańska Służba Medyczna (AMC) została stworzona przez niezwykle odważnego afgańskiego lekarza, który sam jest celem ataków talibów” – powiedział mi Ryan Mauro, dyrektor Clarion Intelligence Network i założyciel Afghan Rescue Project. Niemniej

"używa wymyślnych przebrań, żeby dostawać się do szpitali i badać pacjentów… jeździł na przyczepach wozów z żywnością, żeby leczyć pacjentów w domach. Umieścił flagę Talibanu na swoim samochodzie, żeby przedostać się przez punkt kontrolny talibów i dotrzeć do pacjenta w potrzebie… Od utworzenia AMC z jednym lekarzem urośliśmy do ponad dwustu lekarzy i dziesiątek położnych. Naszym najnowszym projektem jest stworzenie zestawów ciążowych z zapasami na okres ciąży i po połogu”.

Pisarz Russ Pritchard, kolejny Amerykanin, kieruje pomocą w administrowaniu AMC (nazywanym “najbliższą rzeczą do Boga na ulicach Kabulu”). Wciągnął się w to przypadkiem; redagował manuskrypt oficera amerykańskich Rangers, kiedy ten poprosił go o pomoc z ewakuacją – a reszta jest historią. W środę Russ napisał do mnie:

"Phyllis, kiedy wystukujemy do siebie te słowa załatwiam, poprzez ukrywającego się lekarza, dostarczenie odżywki dla niemowląt matce, której zabrakło pokarmu w piersiach i załatwiam pilną dializę dla 28-letniej matki, której nerki przestały działać. Pójdzie do szpitala pod fałszywym nazwiskiem i pod nadzorem lekarza, którzy zniszczy wszystkie dokumenty, żeby nie było śladu jej istnienia. Dializa będzie za darmo. W ciągu tygodnia Dziękczynienia odebraliśmy piętnaście porodów. Mamy 12-18 wezwań dziennie” .

Już od dłuższego czasu wiedziałam o Ryanie Mauro i o działaniach tej grupy. Znam pracę Clarion, organizacją z którą jest związany. Jego Afghan Rescue Project współpracuje z dwiema z naszych kobiet, które zajmowały się ewakuacjami, kiedy ewakuacje jeszcze były możliwe. Teraz one także zajmują się dostarczaniem żywności. Ryan i Russ łączą mnie także z kobietami, z którymi robię wywiady – jak te dwie kobiety cytowane powyżej. Russ przekazał mi także koszmarną historię zbiorowego gwałtu przez talibów, po którym te potwory wylały wrzącą wodę na genitalia i nogi zgwałconej kobiety. Jest ona w strasznym stanie.


Afgańskie kobiety mówią do mnie i do członkiń moich rozmaitych grup “kochana” i Szanowna pani”. W odróżnieniu od tak wielu zachodnich feministek są uprzejme i szanują starszych. Dziękują nam za dbanie o nie, za pozostawanie w kontakcie, za pamiętanie o nich. Nie traktują niczego jako oczywistość. (Wiem, niektóre ewakuowane osoby są wymagające i bardziej niż trudne. To jest plon innego pokolenia.)


Jedna z afgańskich kobiet, którą mojemu zespołowi udało się wydostać i która jest teraz w Europie, poprosiła o moją książkę An American Bride in Kabul. Bałam się, że może odciąć się ode mnie z powodu moich radykalnie feministycznych poglądów i mojej krytyki jej kraju. Stało się wręcz przeciwnie. Napisała mi:  

 

“Ty rozumiesz drugą, ukrytą stronę Afganistanu… Płakałam, kiedy czytałam [twoje słowa]: ‘Afgańscy mężczyźni i kobiety wiedzą, że życie może zmienić się w jednym momencie; że szczęście jest krótkie i iluzoryczne; że człowiek całkowicie zależy od swojej wiary, swojej rodziny i najsilniejszego mężczyzny w rodzinie; że bieda, okrucieństwo i tragedia są czymś, czego należy się spodziewać…’  Dogłębnie zaobserwowałaś Afgańczyków i napisałaś w sposób, w jaki nie był tego w stanie zrobić żaden afgański autor… (mimo że piszesz o czasach, które były dawno) niestety, nawet w 2021 roku nic się właściwie nie zmieniło”.

Nie ma większej pochwały dla autora. Książka, która zaczyna się w 1959 roku i kontynuuje do 2013, kiedy ją opublikowałam, znalazła uznanie w oczach młodej Afganki, którą mieliśmy zaszczyt uwolnić w 2021 roku.


Uważam, że te afgańskie działaczki praw kobiet reprezentują Cywilizację i jej odwieczną walkę z barbarzyństwem. Nasze zachodnie i nowoczesne wpływy stworzyły przestrzeń i pokazały idee, które teraz kierują nimi i wzmacniają je, idee i ideały, które mają nadzieję ponieść w przyszłość.


Zakładając, że przeżyją zimę w ukryciu. Jest teraz jasne, że podania o prawo pobytu ze względów humanitarnych nie będą rozważane przez bardzo długi czas i nie ma gwarancji, że kiedykolwiek zostaną zaakceptowane. Jak dotąd odrzucono nam jedno podanie – i nic nie dzieje się w sprawie pozostałych. 


Wytyczne w sprawie akceptowania podań o pobyt z powodów humanitarnych w USA stały się ostatnio bardziej rygorystyczne. Nasza potrzeba pomocy prawnej – która jest wymagana – blednie teraz w porównaniu do naszych potrzeb funduszy, żeby nasze kobiety i ich rodziny przynajmniej przeżyły nadchodzące miesiące. Przeznaczamy teraz pieniądze zebrane na usługi prawnicze na dostarczanie środków niezbędnych do przeżycia.


Jeśli chcesz związku z feministkami i ich rodzinami, które pozostają w pułapce i ukrywają się; jeśli chcesz stać się częścią tej historii, proszę, rozważ darowiznę na Afghan Rescue Project. Oni wykonują pracę Boga.

 

Heroic Afghan Feminists, Doctors, and Gloibal Civilians Helping Them

15 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPhyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2265 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk